sobhe-no.ir
807
دوشنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۸
1
هدیه ای از اعماق زمین در سرزمین نیمروز که با تلاش جوانان و دانش بومی به نتیجه رسید

چاه ژرف به آ‌ب ر‌‌سید

کمبود آب و خشکسالی نگرانی عمده‌ای است که در یک دهه اخیر گریبان بسیاری از کشورها را گرفته است. در چند سال اخیر مساله کمبود آب، کاهش بارش‌ها و نیز خشکسالی موجب شده است تا بسیاری از عرصه‌های طبیعی، تالاب‌ها و نیز دریاچه‌های کشور در معرض تهدید قرار بگیرند. دریاچه‌های ارومیه و هامون، یکی در شمال و دیگری در جنوب کشور مصادیق روشنی بر این مساله هستند؛ اما در چند سال اخیر موضوع آب‌های ژرف هم مطرح شده است.

دمشق کنترل برخی مناطق کردنشین خود را به‌دست گرفت

دست بالای سوریه در شرق فرات

روح‌الله فرقانی آتش‌بس پنج‌روزه‌ای که آمریکا و ترکیه برای مناطق کردنشین سوریه وضع کردند، در حالی رو‌به‌اتمام است که ارتش ترکیه همچنان به نقض آتش‌بس خود ادامه می‌دهد و ارتش سوریه هم موفق شده حملات ترکیه به مناطق کردنشین را دفع کند و برخی روستاها و مناطقی نظیر قامشلی، حسکه و بخش‌هایی از رقه را به‌دست گیرد.

پس از اعتراض‌های لبنان از وضع مالیات بر پیام‌های صوتی، بررسی کردیم ببینیم کجای جهان این روش پرداخت مالیات برقرار است

واتس‌آپ آتش‌افروز

اعتراضات سراسری در لبنان از روزی شروع شد که قرار بر این گرفت مالیاتی اضافه بر استفاده مردم از واتس‌آپ و سایر پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی وضع شود. این ماجرا جرقه اعتراض‌های مردم لبنان عموما از قشر پایین را زد؛ هرچند درنهایت دامنه‌اش به سایر مسائل لبنان کشید. در این گزارش، ماجرای اولیه اعتراض‌ها را بررسی می‌کنیم.

شادی مهاجم تیم فوتبال پرسپولیس بعد از گلزنی خشم سلطنت‌طلبان را به دنبال داشت

ترابی: حرکتم هشدار به برخی مسوولان بود

سرمقاله

آمدنیوز و مصائب اپوزیسیون

دکتر فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا، در گفت‌وگو با «صبح‌نو»درباره جایگاه ایالات متحده در فضای آینده بین‌الملل سخن گفت

افول یانکی‌ها در جهان چندقطبی

گفت‌وگو حسام رضایی -آیا قدرت آمریکا در حال کاسته‌شدن است؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از آینده‌پژوهان در حوزه بین‌الملل را به خود مشغول کرده است. درهمین‌باره، جوزف نای، اندیشمند آمریکایی، در کتاب خود با عنوان «آینده قدرت»، با اشاره به همین دغدغه ذهنی، ضمن نامستدل و غیرتاریخی‌خواندن این باور که ایالات متحده همواره سهم چشمگیری از چیرگی و قدرت خواهد داشت و با برشمردن دو بُعد واژه افول(decline) ذیل مفاهیم «مطلق» و «نسبی» تأکید می‌کند: «افول مطلق به‌معنی زوال یا از‌دست‌دادن توانایی استفاده مؤثر از منابع قدرت و افول نسبی است که در آن، منابع قدرت سایر کشورها از منابع قدرت آمریکا بیشتر یا مؤثرتر می‌شود». در گفت‌گو با دکتر فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا‌، از وی درباره نوع افول ایالات متحده پرسیدم. او چنین پاسخ داد: «آمریکا دچار هر دو نوع افول مطلق و نسبی شده است». ایزدی درباره نشانه‌های افول آمریکا نیز تصریح کرد: «شما هر پرونده‌ای که در غرب آسیا بازمی‌کنید، ازجمله در عراق و سوریه، می‌بینید آمریکایی‌ها در آن دچار شکست شدند. این‌ها همگی نشانه‌های افول آمریکاست». درادامه، مشروح این گفت‌وگو را از نظر خواهید گذراند؛

نگاهی به قیمت مسكن در تهران و كشور در بهار 98

ركود در گرانی

روز گذشته مركز آمار ایران گزارشی درباره قیمت زمین كلنگی، آپارتمان و اجاره‌بها در بهار 98 در شهر تهران منتشر كرد كه نشان از افزایش چشمگیر در مقایسه با بهار سال پیش دارد. براساس آمار وزارت راه و شهرسازی، روند افزایش قیمت مسكن در تیرماه به اوج رسیده و پس از آن روند نزولی یافته است. از نظر تعداد معاملات نیز آمارها حاكی از تداوم ركود دارد. در ۱۶ روز ابتدای مهر ۱۳۹۸ بالغ بر ۲۲۷۴ قرارداد خرید و فروش در شهر تهران به امضا رسید که نسبت به همین زمان در ماه قبل ۲۶ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۹ درصد کاهش نشان می‌دهد. تعداد قراردادهای اجاره در تهران نیز ۷۵۱۲ مورد بود که نسبت به مهر سال گذشته ۷ درصد کاهش یافت. افزایش معاملات در مهر نسبت به شهریور گرچه زیاد نیست اما باید دانست كه با شروع پاییز معمولا معاملات كم می‌شود، مثلا مهر سال قبل تعداد قراردادهای خرید و فروش نسبت به شهریور همان سال ۴۳ درصد کاهش یافت اما امسال این روند اندكی افزایشی شده كه می‌تواند ناشی از کاهش قیمت‌های پیشنهادی، ثبات نرخ ارز و افزایش اطمینان به شرایط عمومی اقتصاد باشد.آمارهای چند سال اخیر درباره قیمت مسكن و اجاره‌بها در تهران و برخی شهرهای بزرگ را براساس اطلاعات انتشاریافته مركز آمار ایران و وزارت راه و شهرسازی مورد مقایسه قرار داده‌ایم.

بزرگترين نمايشگاه كتاب جهان به كار خود پايان داد

رفتیم و برگشتیم، همین

هفتادویکمین دوره نمایشگاه کتاب فرانکفورت سه‌شنبه هفته گذشته فعاليت خود را آغاز كرد و بعد از پنج روز فعاليت روز گذشته به كار خود پايان داد. از ايران هم گروهي از ناشران در قالب غرفه ملي ايران در اين رويداد شركت كردند. در اين گزارش نگاهي خواهيم انداخت به اين رويداد بزرگ و البته برنامه‌هاي غرفه ايران.

شنیده‌ها حاکی از آن است که اصلاح‌طلبان از نوع رویکرد خود در قبال طیف حامیان لاریجانی در انتخابات قبل منصرف شده‌اند

پشیمان از ائتلاف

با اینکه برخی چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب، از حضور همه‌جانبه در انتخابات سخن می‌گویند، لیکن هنور تعدادی دیگر با بهانه قرار دادن نظارت شورای نگهبان، از سیاست لیست ندادن در انتخابات دفاع می‌کنند.

اقتداری‌که«ترورخاموش»ازدستگاه‌های‌امنیتی‌کشورتصویرکرد

ضربه‌بزنند‌،ضربه‌می‌خورند

گزارش میلاد نجفی -پس از «گاندو» که در تابستان با درون‌مایه امنیتی توانست مخاطبان زیادی را با خود همراه کند، در هفته‌های اخیر، سریالی دیگر با موضوع اطلاعاتی از تلویزیون پخش شد. «ترور خاموش» به کارگردانی آقای احمد معظمی توانست تصویر مقتدری از نیروهای امنیتی کشور نشان دهد.

شماره‌های پیشین