sobhe-no.ir
806
یکشنبه، ۲۸ مهر ۱۳۹۸
1
رهبر معظم انقلاب در مراسم عزاداری اربعین

اگر در مسیر حق ثابت‌قدم باشید کشور و دنیا اصلاح می‌شود

گزارش

ریا نیست؛حفظ‌حرمت‌است

دبیرکل حزب‌الله لبنان با وجود حمایت از اعتراض‌های معیشتی مردم لبنان بر گزاره کناره‌گیری دولت سعد الحریری خط بطلان کشید

نه «سید» به استعفاطلبان

گزارش روح‌الله فرقانی -‌لبنان یا همان عروس خاورمیانه در حالی این روزها به محل اعتراض‌های مردمی از امور اقتصادی تبدیل شده است که سال‌ها پیش هم درباره انباشته‌شدن زباله‌ها در برخی نقاط شاهد این تجمعات بود. البته این‌بار گفته می‌شود تظاهرات مردمی است و نه جناحی و سیاسی؛ هرچند گروه‌هایی در تلاشند این تظاهرات مردمی را سیاسی جلوه دهند تا بلکه دولت سعد الحریری مجبور شود استعفا کند. این در حالی است که سیدحسن نصرالله روز گذشته صراحتا گفت: «ما استعفای دولت کنونی را تأیید نمی‌کنیم.‎ لبنانی‌ها می‌توانند با اراده، عزم و ایثار از فروپاشی اقتصادی و مالی جلوگیری کنند».

سرمقاله

سازنده و پیش‌برنده

«پژویان» و «بغزيان» دو کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از تحقق مشروط خروج اقتصاد کشورمان از رکود سخن گفتند

رمزگشایی از پیش‌بینی بانک جهانی از اقتصاد ایران

پیش‌بینی اخیر بانک جهانی از اقتصاد ایران هر چند حکایت از آن دارد که نشانه‌های رشد مثبت بعد از چند سال در اقتصاد کشور در سال آینده میلادی دیده می‌شود، اما برخی اقتصاددانان تحقق این پیش‌بینی را مستلزم اتخاذ سیاست‌های درست در آینده می‌دانند. بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود پیش‌بینی کرد اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ میلادی از رکود خارج شود. براساس ارزیابی‌های این نهاد اگرچه در پایان سال ۲۰۱۹ اقتصاد ایران رشد منفی تجربه خواهد کرد و در مجموع سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بیش از ۱۰ درصد حجم خود را از دست می‌دهد، اما می‌تواند اولین رشد مثبت خود پس از تحریم‌های اخیر را در سال آینده میلادی تجربه کند.

صدهاهزار تهرانی دیروز روانه حرم حضرت عبدالعظیم؟ع؟ شدند

پیاده به یاد مسیر نجف تا کربلا

آیاحواشی‌پوشش‌نامتعارف‌یک‌بازیگر،نهادهای‌فرهنگی‌راازانفعال‌خارج‌می‌کند

عفاف‌برای‌همه؛چه‌سلبریتی‌ها‌،چه‌مردم

هفته گذشته به‌واسطه حضور یکی از بازیگران سینما و تلویزیون در مراسم اکران خصوصی یک فیلم سینمایی، مساله نوع پوشش سلبریتی‌ها دوباره خبرساز شد. این موضوع آن‌قدر گسترده بود که حتی پای وزیر ارشاد را هم به مجلس باز کرد.

«صبح‌نو» از مصوبه اخیر مجلس مبنی بر حذف تنوع مدارس در کشور و گسترش عدالت آموزشی گزارش می‌دهد

چالش‌ مدارس 24 گانه

عارف چراغی هفته گذشته طرحی مبنی بر حذف تنوع مدارس در کشور و تبدیل آنها به دو نوع دولتی و غیردولتی، توسط نمایندگان به تصویب رسید که اکنون برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شده است. نمایندگان مجلس از این مصوبه با‌عنوان گسترش عدالت آموزشی نام می‌برند. این درحالی است که اجرایی کردن این مصوبه خود چالش‌های آموزشی فراوانی را به دنبال خواهد داشت. حذف مدارس تیزهوشان، اقلیت‌های مذهبی، نمونه‌دولتی و تطبیقی که اغلب دانش‌آموزانی با شرایطی خاص در این مدارس آموزش می‌بینند، سبب بروز مشکلات جدی برای این دانش‌آموزان می‌شود و همچنین باعث سوق دادن آنها به سمت مدارس غیرانتفاعی و توسعه این مدارس خصوصی خواهد شد.

بی‌تدبیری در عرصه کشاورزی تولید محصول و بازار را نیز دچار نوسان کرده است

دسترنجی که هدر می‌شود

کشاورزان و باغداران ماه‌ها روی زمین کار می‌کنند. چشم‌شان به آسمان است تا باران ببارد و همه توان خود را به‌کار می‌گیرند تا بهترین محصول را به‌دست آورند؛ اما درنهایت، بی‌تدبیری موجب می‌شود تا دسترنج ماه‌ها زحمت‌شان زیر تیغ آفتاب حیف شود. شاید شما هم تاکنون فیلم‌ها و تصاویری از نابودی محصول سیب باغات ارومیه یا گوجه‌فرنگی مزرعه‌داران را دیده باشید؛ اتفاقی تلخ که می‌توان با مدیریت درست جلوی آن را گرفت.

رحیمی جهان‌آبادی، عضو فراکسیون امید خطاب به اصلاح‌طلبان از تناقض آن‌ها در حوزه کنشگری سیاسی انتقاد کرد

تکلیف اصلاح طلبان با خودشان مشخص نیست

روزی از «مشارکت مشروط» سخن می‌گویند و روزی دیگر از «مشارکت فعالانه»؛ این حال و روز جریانی است که نمی‌داند باید در قبال پدیده های سیاسی، مشخصا انتخابات چه موضعی از خود بروز بدهد. اخیرا یکی از اعضای فراکسیون امید مجلس، در اظهاراتی تند و تیز، نگاه متناقض هم‌مسلکان سیاسی خود نسبت به ساختارهای کشور را به باد نقد گرفت.

شماره‌های پیشین