sobhe-no.ir
803
دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸
8
خبر

آخرین آمار اعلام‌شده از زندانیان كشور

آخرین آمار اعلام‌شده از زندانیان كشور

گرفتاری كشور از ازدیاد بزهكاران دربند

نگاهی به آمار زندانیان در ایران و دیگر كشورها

اوایل امسال، ایران با داشتن 240هزار زندانی رتبه نهم دنیا را داشت؛ اما با عفو حدود 61هزار نفر، این آمار به حدود 190هزار نفر رسیده است. از این تعداد درحدود 65درصد آنان به‌دلیل جرایم موادمخدر و سرقت در زندان به‌سر می‌برند. پارسال آقای سیدحسن موسوی‌چلک، رییس وقت انجمن مددکاری اجتماعی، اعلام کرد: «در هر ساعت، ۵۰ نفر وارد زندان می‌شوند». پیش‌تر نیز، برخی منابع از رشد ۱۷برابری زندانیان کشور درمقایسه‌با دهه‌های گذشته خبر دادند. براساس آمارها، تعداد زندانیان قبل از انقلاب با‌توجه‌به جمعیت ۳۶میلیون نفری آن زمان، حدود ۱۰هزار نفر بوده است. اگر بنا باشد آمار رشد زندانیان را براساس جمعیت محاسبه کنیم، اکنون که جمعیت ایران مرز ۸۰ میلیون نفر را رد کرده است، باید قاعدتا میزان زندانیان کشور به‌عدد ۳۰هزار نفر هم نمی‌رسید. باوجوداین، براساس آمارهای موجود این تعداد بیشتر از 6برابر شده است.این در حالی است كه در بسیاری از کشورها، به‌دلیل کاهش شدید جرایم، تعداد زندانیان در آن‌ها کم شده است. به‌عنوان مثال، در هلند ۲۵ زندان تغییر کاربری داده‌اند و در این کشور ۱۷میلیون نفری، كمتر از 11هزار زندانی وجود دارد؛ به‌نحوی‌که به واردات زندانی از نروژ روی آورده است. سال ۱۳۹۶، مجلس شورای اسلامی کلیات طرح یک‌فوریتی «سامان‌دهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها» را تصویب کرد. این طرح در راستای سیاست‌های کلی قضایی، به‌ویژه در بحث حبس‌زدایی، طرح سامان‌دهی و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها ابلاغ شد. یکی از اهداف اصلی این طرح، جلوگیری از صدور قرارها و احکام قضایی بی‌رویه منجر به بازداشت و زندان بود. اگرچه روند كلی در صدور احكام جایگزین و اصلاح قوانین، مثل مهریه كه موجب آزادی بسیاری از زندانیان شد، به‌سمت كاهش تعداد زندانی‌های كشور طی می‌شود، هنوز با نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد. گزارش امروز به آمار زندانیان در ایران و جهان می‌پردازد.

صبح نو

خبر

افزایش تلفات طوفان «هاگیبیس» 
در ژاپن
شمار تلفات طوفان «هاگیبیس» در ژاپن به ۱۴ تن افزایش یافت. به گزارش ایسنا، بر اثر وقوع طوفان هاگیبیس در ژاپن تا ظهر دیروز دست‌کم ۱۴ تن جان خود را از دست داده، تعدادی مصدوم و ۱۶ نفر دیگر نیز مفقود شده‌اند.
رسانه‌های محلی ژاپن پیش‌تر به نقل از سازمان هواشناسی این کشور اعلام کردند که طوفان هاگیبیس از طوفان «ایدا» که در سال ۱۹۵۸ به کشته شدن بیش از هزار تن منجر شد، مخرب‌تر است. بنا بر اعلام رسانه‌های این کشور تاکنون ۱۴ تن بر اثر این طوفان کشته شده و از وضعیت ۱۶ نفر دیگر نیز اطلاعی در دست نیست. همچنین حدود ۱۵۰ نفر در حوادث مرتبط با این طوفان مصدوم شده‌اند. به گزارش اسپوتنیک‌نیوز، مقامات محلی روز شنبه و با نزدیک شدن طوفان هاگیبیس در هفت استان ژاپن از جمله توکیو، بالاترین سطح وضعیت اضطراری را اعلام کرده بودند. همچنین از حدود ۴/۲ میلیون نفر از ساکنان ۱۰ استان این کشور درخواست شده تا خانه‌های خود را تخلیه کنند.
 
کاهش هفت درجه‌ای دما
 در برخی مناطق کشور
مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به برف در ارتفاعات البرز مرکزی از کاهش پنج تا هفت درجه‌ای دما در شرق و شمال شرق کشور خبر داد. آقای صادق ضیائیان اظهار کرد: امروز (۲۲ مهرماه) در شرق و شمال شرق کشور وزش باد شدید و کاهش نسبی دما حدود پنج تا هفت درجه رخ می‌دهد و همچنین خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا و دید به ویژه در منطقه زابل پیش‌بینی می‌شود. ضیائیان ادامه داد: همچنین بعدازظهر امروز (۲۲ مهرماه) ارتفاعات زاگرس مرکزی در استان‌های لرستان، ایلام، مرکزی، همدان و غرب اصفهان رگبار پراکنده رخ می‌دهد و از فردا تا اواخر هفته در غالب مناطق کشور آسمان صاف است. به گفته مدیر کل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی طی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه (۲۲ و ۲۳ مهرماه) در برخی نقاط فارس رگبار پراکنده باران، گاهی رعد و برق و وزش باد پیش‌بینی می‌شود. وی درباره وضعیت جوی تهران نیز گفت: آسمان تهران امروز (۲۲ مهرماه) نیمه‌ابری تا ابری، در بعضی ساعات افزایش باد با احتمال رگبار و رعد و برق تا حداقل دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتیگراد و طی روز سه‌شنبه (۲۳ مهرماه) نیز کمی ابری تا قسمتی ابری، گاهی افزایش ابر و وزش باد با حداقل دمای ۱۶ درجه سانتیگراد و حداکثر دمای ۲۶ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. 
 
۴۳ هزار تخت بیمارستانی در حال ساخت
معاون توسعه وزارت بهداشت آخرین وضعیت پروژه‌های بیمارستانی نیمه‌تمام را تشریح کرد. دکتر سیدکامل تقوی‌نژاد درباره وضعیت ساخت‌وسازهای پروژه‌های بیمارستانی نیمه‌تمام وزارت بهداشت، به ایسنا ‌گفت: در حال حاضر حدود ۴۳ هزار تخت بیمارستانی در حال ساخت داریم که آنها را اولویت‌بندی کرده و برای اتمام این پروژه‌ها نیز حدود
 ۱۵ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم. وی افزود: مساله اساسی این است که ما باید از روش‌های دیگر برای ساخت و اتمام این پروژه‌ها بهره ببریم زیرا در بهترین شرایط وزارت بهداشت می‌تواند بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات دولتی برای ساخت پروژه‌های بیمارستانی استفاده کند. تقوی‌نژاد ادامه داد: استفاده از توان بخش خصوصی و خیرین، مشارکت عمومی و خصوصی و استفاده از منابع مولدساز دارایی‌ها از جمله روش‌هایی هستند که می‌توانیم برای اتمام پروژه‌های بیمارستانی نیمه‌تمام مورد استفاده قرار دهیم.
 
وام 30 میلیونی برای سربازان 
دارای گواهینامه مهارت‌شغلی
رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا با بیان اینکه امسال حدود ۲۰۰ هزار سرباز مهارت شغلی را در پادگان‌ها آموزش می‌بینند، گفت: با هماهنگی با بانک‌ها پس از اتمام خدمت سربازی به مشمولان تا سقف ۳۰ میلیون تومان وام داده خواهد شد. سردار تقی مهری با بیان اینکه در 6 ماهه نخست امسال روزانه حدود ۱۲ هزار درخواست از سوی مشمولان و خانواده‌ آن‌ها در سازمان وظیفه عمومی مورد رسیدگی و پیگیری قرار گرفته است، گفت: برای تمام ائمه جمعه سراسر کشور نامه‌ای تنظیم شد تا جوانان برای انجام خدمت سربازی تشویق شوند. هدف ما این است تا گفتمان‌سازی خدمت سربازی را در سطح ائمه جمعه مطرح کنیم و در صورت تحقق این‌ امر شرایط دفاعی و امنیتی کشور تقویت خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین