sobhe-no.ir
803
دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸
6
نکته

خزبازی!

عارف چراغی خبرنگار گروه زندگی

گزارش «صبح‌نو» از موج بازگشت زائران اربعین به کشور را بخوانید

اول استراحت، بعد رانندگی کنید

این روزها را باید اوج ایام سفر اربعین و متراکم‌ترین ساعات ترددی در مرزهای چهارگانه زمینی دانست. روزانه صدهاهزار نفر زائر حسینی در حال گذر از مرزها به سمت شهرهای نجف و کربلا هستند تا حماسه‌ای جهانی رقم زده شود. این در حالی است که در سال‌های اخیر بر تعداد زائران اربعین افزوده شده و امسال نیز تاکنون رکورد تعداد زائران اربعین شکسته شده است.

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از موج بازگشت زائران اربعین به کشور را بخوانید

اول استراحت، بعد رانندگی کنید

این روزها را باید اوج ایام سفر اربعین و متراکم‌ترین ساعات ترددی در مرزهای چهارگانه زمینی دانست. روزانه صدهاهزار نفر زائر حسینی در حال گذر از مرزها به سمت شهرهای نجف و کربلا هستند تا حماسه‌ای جهانی رقم زده شود. این در حالی است که در سال‌های اخیر بر تعداد زائران اربعین افزوده شده و امسال نیز تاکنون رکورد تعداد زائران اربعین شکسته شده است.

الان که شما در حال خواندن این گزارش هستید حدود دو میلیون زائر ایرانی در کشور عراق به سر می‌برند. این زائران که در روزهای گذشته به قصد زیارت اربعین خود را به شهرهای نجف و کربلا رسانده‌اند، حالا با پایان یافتن زیارت، در حال برگشت به سمت شهرهای مرزی کشورمان هستند. آمار زائرانی که این روزها در حال ورود به کشور هستند نیز هر روز افزایش یافته و در روزهای جاری هم گیت‌های خروجی و هم گیت‌های ورودی شلوغ هستند.
آقای رضا نجاتی، دبیر ستاد اربعین خوزستان درباره مقدار تردد زائران در مرزهای بین‌المللی چزابه و شلمچه در سه روز اخیر گفته است: روند ورود زائران اربعین از مرزهای رسمی خوزستان مطلوب است. به گفته وی، زائران پس از انجام تشریفات قانونی با اتوبوس‌های مستقر در پایانه‌های مرزی شلمچه و چزابه به توقفگاه‌های خودرویی و موکب‌ها برای پذیرایی و استراحت انتقال می‌یابند.
وی با اشاره به اینکه در این مدت ۹۰۱ هزار زائر اربعین حسینی از طریق مرزهای چزابه و شلمچه به 
کربلای معلی و نجف اشرف عزیمت کرده‌اند، افزود: زائران خروجی از مرزهای شلمچه و چزابه در مقایسه با ۱۳روز نخست ماه صفر پارسال حدود سه برابر افزایش نشان می‌دهد. دبیر ستاد اربعین خوزستان افزود: تمهیدات لازم برای ورود و خروج زائران اربعین از گذرگاه‌های رسمی شلمچه و چزابه اندیشیده شده است و چنانچه مشکلات غیرقابل پیش‌بینی رخ دهد، با هماهنگی بین‌بخشی این مشکلات برطرف می‌شود.

آغاز حجم گسترده بازگشت زوار
اگرچه تاکنون حجم میلیونی زائران با مشکلات کمتری نسبت به سال‌های گذشته به مرزهای چهارگانه کشور به مقصد عراق منتقل شده‌اند اما باید به فکر بازگشت زائران نیز بود. آن‌طور که آقای باقرجوان، مدیرکل دفتر حمل مسافر سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور گفته است،‌ زائران در بازه 24 تا 29 مهرماه حتما مدیریت سفر داشته باشند. وی همچنین گفته است: با توجه به حجم گسترده بازگشت زائران که شروع شده است و در حال افزایش است، ما قطعا ناگزیریم از روزهای 24  تا 29 مهرماه در پایانه مهران سفر بازگشت به صورت دوسفره باشد، یعنی زائر پس از خروج از مرز مهران، از طریق سرویس‌های شاتلی بسته به مقصد نهایی به پایانه‌های کرمانشاه، اندیمشک و همدان منتقل می‌شود و در شهرهای مذکور با توجه به زیرساختی که فراهم است بلافاصله به مقاصد نهایی اعزام می‌شوند.

تردد پرحجم و روان
جاده‌های منتهی به شهرهای مرزی کشور هم در یک هفته گذشته شلوغ‌ترین روزهای تردد خود را تجربه کرده‌اند. این امر تا اواخر هفته آینده نیز ادامه خواهد داشت؛ البته بر اساس اطلاعاتی که رییس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا اعلام کرده ترافیک در اکثر محورهای منتهی به چهار پایانه مرزی اربعین پرحجم اما روان است. سرهنگ نادر رحمانی در این‌باره گفته است:‌ برابر گزارش‌های دریافتی از مراکز کنترل ترافیک، در حال حاضر ترافیک در محورهای استان ایلام پرحجم است، به‌طوری‌که در محور سرابله - ایلام و محور ایلام - مهران در محدوده‌های سه‌راهی ماربره- کنجانچم- کمربندی مهران، ترافیک پرحجم اما روان است. وی ادامه داد:‌ در محور مهران به پایانه مرزی مهران در محدوده تیرپارک صدف و محور دهلران به مهران نیز ترافیک پرحجم و روان گزارش شده است.
رییس مرکز فرماندهی و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا در مورد وضعیت ترافیکی در محورهای منتهی به پایانه‌های مرزی چزابه و شلمچه در استان خوزستان نیز گفت: در محور خرمشهر به شلمچه در محدوده یادمان شهدای شلمچه ترافیک به صورت مقطعی نیمه‌سنگین و در طول محور پرحجم و روان است. در محورهای حمیدیه - بستان به مرز چزابه نیز وضعیتی مشابه گزارش شده و ترافیک پرحجم اما روان است. رحمانی در مورد استان کرمانشاه و محورهای منتهی به پایانه مرزی خسروی و همچنین مرز مهران نیز افزود: در محورکرمانشاه به اسلام‌آباد غرب و محورهای اسلام‌آباد غرب-سرپل ذهاب-قصرشیرین به مرز خسروی و محور حمیل - سرابله ترافیک عادی و روان گزارش شده است. وی با اعلام شماره تلفن ۸۸۲۵۵۵۵۵ از رانندگان و زائران خواست که حتما از طریق این شماره از وضعیت راه‌ها باخبر شوند.
رییس پلیس راه ناجا هم دیروز از احتمال یک‌طرفه شدن مسیرهای بازگشت زائران کربلا به کشور خبر داد؛ آن‌طور که سردار سید تیمور حسینی گفته است: احتمال دارد طی دو روز آینده به دلیل حجم بازگشت زائران کربلا به کشور، طرح‌هایی از جمله یک‌طرفه شدن برخی از مسیرهای بازگشت مرزهای چهارگانه اعم از مهران، شلمچه، چزابه و خسروی به کشور اجرا شود. سردار حسینی افزود: به عنوان مثال احتمال دارد با برنامه‌ریزی، مسیر مهران به ایلام، خسروی به سمت اسلام‌آباد غرب و از قصر شیرین تا سرپل ذهاب در مقطع زمانی خاصی یک‌طرفه شود.
وی همچنین به زائران کربلا توصیه کرده از عجله و شتاب بی‌مورد اجتناب کرده و با وجود خستگی و خواب‌آلودگی رانندگی نکنند چرا که در چند روز گذشته علت بسیاری از تصادفات در مسیرهای منتهی به کربلا عجله و شتاب و خواب‌آلود بودن راننده بوده است. سردار حسینی از زائران خواست حتما استراحت کرده و بعد مسیر بازگشت را طی کنند چرا که طول مسیر بازگشت برای برخی از زائرانی که از استان‌های آذربایجان، گیلان، مازندران، خراسان و اصفهان به مرزهای چهارگانه آمده‌اند، طولانی است. به همین دلیل رانندگی در این مسیرها مستلزم آمادگی بدنی کافی است.

دینار مطمئن خریداری کنید
یکی از ویژگی‌های مهم سفر اربعین سخاوتمندی ملت عراق در میزبانی از میلیون‌ها زائر اربعین است که از کشورهای مختلف خود را به عراق می‌رسانند. اگرچه بسیاری از زائران در این روزها از امکانات و خدمات ارائه‌شده در موکب‌ها استفاده می‌کنند اما فراموش نکنید که بالاخره باید به مقدار لازم دینار عراقی به همراه داشته باشید. این مساله به خصوص برای زائرانی که در روزهای بعد اربعین هم همچنان قصد حضور در نجف و کربلا را دارند، ضروری است؛ اما از سوی دیگر باید مراقب تبدیل پول ایرانی به عراقی در مرزهای کشور باشید. رییس پلیس آگاهی ناجا هم در این‌باره به زائران هشدار داده و از آنها خواسته است نسبت به تعویض پول خود با دینار و دیگر ارزها محتاط باشند. سردار محسن حسن‌خانی همچنین گفته است که: کارآگاهان پلیس آگاهی به‌صورت محسوس و نامحسوس کار رصد و پایش دقیق محل‌های تردد زائران را برعهده دارند. به گفته وی، پلیس آگاهی ناجا به عنوان یکی از متولیان استقرار نظم و امنیت ماموریت دارد با به کارگیری تمام نیرو و امکانات موجود و نیروهای کمکی از پلیس آگاهی استان‌های هدف، هرگونه فعالیت احتمالی سارقان و مجرمان سابقه‌دار را رصد و در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به شناسایی و دستگیری آنان اقدام کند؛ البته در روزهای گذشته نیز برخی افراد در مرزهای کشور مشاهده شده بودند که دینار یا دیگر ارزهای تقلبی را به زائران فروخته بودند.

captcha
شماره‌های پیشین