sobhe-no.ir
803
دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸
4
گزارش

هزار نیروی نظامی آمریکایی شمال سوریه را ترک می‌کنند

دولت و جریان حامی آن با تخطئه شورای نگهبان قصد انحراف افکار عمومی درباره عملکرد خود را دارند

فرار از پاسخگویی

اظهارات اخیر رییس‌جمهوری در به چالش کشیدن وظایف قانونی شورای نگهبان، طی روزهای اخیر طیف گسترده‌ای از واکنش‌ها را در فضای رسانه‌ای کشور برانگیخت؛ واکنش‌هایی که نوعا هدف رییس قوه‌مجریه در تخطئه نهاد نظارتی را سیاسی و با غایات انتخاباتی تحلیل و ارزیابی کردند.

صبح نو

گزارش

هزار نیروی نظامی آمریکایی شمال سوریه را ترک می‌کنند


مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، دیروز اعلام کرد صدها نیروی نظامی این کشور از مواضع خود در شمال سوریه عقب‌نشینی می‌کنند. اسپر در گفت‌وگو با شبکه «سی‌بی‌اس»، اعلام کرد این اقدام به‌دستور دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا و با‌توجه‌به ادامه عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمالی سوریه انجام می‌شود. وی با بیان اینکه خروج نیروهای آمریکایی از این مناطق به «ایمن‌ترین و سریع‌ترین صورت ممکن» انجام می‌شود، گفت: «ما میان دو طرف در حال جنگ گیر افتاده‌ایم. باقی نگه‌داشتن نیروهایمان در آن وضعیت غیرمسوولانه بود». وزیر دفاع آمریکا مشخص نکرده است آیا این نیروها به‌کلی سوریه را ترک می‌کنند یا قرار است در منطقه دیگری مستقر شوند. براساس آمارهای غیررسمی، آمریکا تا چند ماه پیش دوهزار نظامی در سوریه داشته که نیمی از آن‌ها اواسط تابستان با تصمیم ترامپ این کشور را ترک کرده‌اند.
این خبر ساعتی پس‌از‌آن منتشر می‌شود که روزنامه «واشنگتن‌پست» به‌نقل از یکی از مقام‌های آمریکایی گزارش داد نیروهای این کشور شهر «عین‌عیسی» را ترک کرده و در پایگاه‌های این کشور در «کوبانی» و «منبج» مستقر شده‌اند. براساس این گزارش، شبه‌نظامیان تحت‌حمایت ترکیه ورودی‌های شهر «عین‌عیسی» را دراختیار گرفته و در بزرگراه منتهی به این شهر نیز پست‌های ایست و بازرسی گذاشته‌اند. این امر عملا دسترسی این نیروهای آمریکایی به بخش شرقی سوریه را نیز مسدود کرده است. «عین‌عیسی» پس از «تل‌ابیض» و «رأس‌العین» سومین شهری است که بعد از تصمیم ترامپ برای عقب‌نشینی از مناطق دراختیاز شبه‌نظامیان کُرد از نظامیان آمریکایی تخلیه شده است.
عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از «عین‌عیسی» یک روز پس‌از‌آن اتفاق می‌افتد که واشنگتن اعلام کرد توپخانه ارتش ترکیه نقاطی در چندصدمتری نیروهای آمریکایی در اطراف شهر کوبانی را هدف قرار داده است. این در حالی است که به‌گفته مقام‌های آمریکایی، ترکیه به‌خوبی از مختصات محل‌های حضور ارتش آمریکا مطلع است و این حمله نمی‌تواند به‌اشتباه صورت گرفته باشد. ترکیه ابتدا این حمله را «تصادفی» توصیف کرد و بعد به‌کلی منکر آن شد؛ اما رسانه‌های آمریکایی از آن به‌عنوان «اخطار» یاد کرده و نوشته‌اند: آنکارا با این حمله به واشنگتن هشدار داده است نباید مانع عملیات ترکیه در شمال سوریه شود.
هفته گذشته، ترامپ بعد از مکالمه تلفنی با رجب طیب‌اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، اعلام کرد ارتش آمریکا در آستانه عملیات ارتش ترکیه در مناطق دراختیار شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه، این مناطق را ترک می‌کند. بر‌اساس توافق میان واشنگتن و آنکارا، قرار است ترکیه در ازای عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی، نگه‌داری چندهزار اسیر داعشی را برعهده بگیرد که در‌حال‌حاضر دراختیار شبه‌نظامیان کُرد هستند. ترکیه بعد از اعلام تصمیم ترامپ و به‌بهانه ایجاد منطقه امن برای اسکان آوارگان سوری، عملیات نظامی در شمال سوریه را آغاز کرده است. بنابر اعلام آنکارا، ارتش ترکیه قصد دارد تا عمق ۳۰ تا ۳۵کیلومتری سوریه پیشروی کند. ناگفته نماند کُردها تصمیم آمریکا برای عقب‌نشینی را «خنجر از پشت» توصیف کرده‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین