sobhe-no.ir
803
دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸
3
رییس‌جمهوری اولین گام برای کاهش تنش در منطقه را پایان حملات علیه مردم مظلوم یمن دانست

آتش‌بس یمن؛ کلید مذاکره ایران و عربستان

روح‌الله فرقانیبا وجود فشارهای حداکثری آمریکا، ایران روی موج قدرت و نفوذ در منطقه قرار گرفته و کشورهای همسایه و منطقه روز‌به‌روز بیشتر به سمت‌و‌سوی همکاری و رفع تنش با ایران حرکت می‌کنند. در‌این‌بین، عربستان که تا سال گذشته به‌دنبال آن بود به‌‌واسطه حمایت آمریکا و پرداخت رشوه به واشنگتن، به قدرت منطقه تبدیل شود، امروز شاید برای اینکه از این قافله عقب نماند، در تلاش است با کمک قاصدان پاکستانی‌اش به تنش با تهران پایان دهد.

الزامات اجرای سیاست ‌های کلی قانون‌گذاری

یادداشت

سیدمحمدمهدی غمامی -

صبح نو

رییس‌جمهوری اولین گام برای کاهش تنش در منطقه را پایان حملات علیه مردم مظلوم یمن دانست

آتش‌بس یمن؛ کلید مذاکره ایران و عربستان

روح‌الله فرقانیبا وجود فشارهای حداکثری آمریکا، ایران روی موج قدرت و نفوذ در منطقه قرار گرفته و کشورهای همسایه و منطقه روز‌به‌روز بیشتر به سمت‌و‌سوی همکاری و رفع تنش با ایران حرکت می‌کنند. در‌این‌بین، عربستان که تا سال گذشته به‌دنبال آن بود به‌‌واسطه حمایت آمریکا و پرداخت رشوه به واشنگتن، به قدرت منطقه تبدیل شود، امروز شاید برای اینکه از این قافله عقب نماند، در تلاش است با کمک قاصدان پاکستانی‌اش به تنش با تهران پایان دهد.

پس از بمباران پهپادی تأسیسات نفتی عربستان به‌دست نیروهای مقاومت یمن، تلاش ریاض برای نزدیکی به ایران و خاتمه‌دادن به بحران خودساخته منطقه‌ای فزونی گرفته است. در‌همین‌زمینه، نخست‌وزیر پاکستان دیروز یکشنبه وارد ایران شد و در کاخ سعدآباد با استقبال رسمی دکترروحانی، رییس‌جمهوری کشورمان، مواجه شد. عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، برای ارائه ابتکارات خود به‌منظور کاهش تنش‌ میان ایران و عربستان و کاهش مناقشه میان تهران و واشنگتن، دو روز در کشورمان به‌سر خواهد برد. بنابر اطلاع رسانه‌های پاکستانی، وی پس از حضور در تهران، برای رایزنی با سعودی‌ها عازم ریاض خواهد شد.

عمران‌خان: نمی‌خواهیم در منطقه درگیری جدیدی را شاهد باشیم
براساس اظهارنظرها، عمران‌خان در نشست خبری مشترک با دکترروحانی، دلیل سفر به تهران را جلوگیری از درگیری جدید در منطقه توصیف کرد و گفت: نمی‌خواهیم در منطقه درگیری جدیدی را شاهد باشیم. وی افزود: پاکستان در درگیری با تروریسم ۷۰هزار نفر را از دست داد و امروز هم مردم سوریه همچنان با تبعات تروریسم و درگیری دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ بنابراین، نمی‌خواهیم جنگ تازه‌ای در منطقه به‌وقوع بپیوندد.

روحانی: کلید حل‌وفصل مسأله 
پایان‌یافتن جنگ یمن است
رییس‌جمهوری کشورمان درادامه این نشست خبری، به حادثه روی‌داده برای نفتکش ایرانی در دریای سرخ اشاره کرد و گفت: سرنخ‌های به‌دست‌آمده درباره حادثه نفتکش ‌ایرانی در دریای سرخ را به نخست‌وزیر پاکستان ارائه و تأکید کردیم تحقیقات خود را تا رسیدن به نتیجه نهایی و روشن‌شدن عوامل اصلی حمله به نفتکش ایرانی ادامه خواهیم داد. وی افزود: عمران‌خان درباره امنیت منطقه حساس خلیج‌فارس نکاتی مطرح کرد که ما نیز آن را تأیید می‌کنیم. نخست‌وزیر پاکستان تأکید کرد کلید حل‌و‌فصل مسأله پایان‌یافتن جنگ یمن است که می‌تواند آغاز خوبی باشد. رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه امنیت منطقه را باید کشورهای منطقه تأمین کنند و دخالت بیگانگان بیش‌ازپیش باعث ناامنی می‌شود، گفت: اولین گام برای کاهش تنش در منطقه، آتش‌بس در یمن و پایان حملات علیه مردم مظلوم این کشور است و ایران از هر اقدامی در‌این‌زمینه حمایت می‌کند. دکترروحانی تصریح کرد: خطرهای رژیم صهیونیستی برای امنیت منطقه را برای نخست‌وزیر پاکستان توضیح دادیم و به وی تأکید کردیم هرگونه حُسن‌نیت و کلام طیب پاسخش هم طیب و شایسته خواهد بود. پیش‌ازاین نیز، وزیر امورخارجه ایران گفته بود: «در شرایط و وضعیتی که سعودی‌ها به مذاکره با ایران علاقه‌مند شدند، اگر مسائل منطقه را پای میز مذاکره و نه با کُشتن مردم دنبال کنند، جمهوری اسلامی را هم قطعا همراه خود خواهند دید». در این سفر قرار است علاوه‌بر ارائه ابتکارات عمران‌خان برای کاهش تنش‌های یادشده، درزمینه صلح افغانستان و گفت‌وگوی اخیر مسوولان پاکستانی با اعضای هیأت طالبان در اسلام‌آباد نیز بحث و گفت‌وگو شود. سفر عمران‌خان به ایران در شرایطی انجام می‌شود که او ابتدای مهر در سفرش به ایالات متحده، از آمادگی‌اش برای میانجیگری میان ایران با دو کشور آمریکا و عربستان سخن به‌میان آورده بود. نخست‌وزیر پاکستان در شورای روابط خارجی آمریکا درباره تحولات منطقه‌ای، اظهار کرد: «درباره تحولات اخیر و مسائل به‌وجودآمده میان ایران، عربستان و آمریکا نگرانیم و آماده‌ایم ازطریق دیپلماسی، برای تنش‌زدایی نقش‌آفرینی کنیم». رییس‌جمهوری کشورمان نیز همان زمان آمادگی عمران‌خان برای پادرمیانی میان ایران و عربستان را تأیید کرد.

تلاش ریاض برای رهایی از مخمصه یمن
نکته مهمی که نباید مغفول بماند، در اثر و آثار جانبی‌ای است که حملات پهپادی علیه تأسیسات آرامکو برای ریاض برجای گذاشت. در آن ماجرا، سران سعودی به‌عینه مشاهده کردند سوا از بحث ناکارآمدی سیستم‌های پدافندی خریده‌‌شده از آمریکا در دفاع از حریم هوایی این کشور، خود کاخ‌سفید نیز برای جانبداری از عربستان، چندان به هول‌و‌ولا نیفتاد؛ تا حدی که ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، دفاع از متحد خود، یعنی ریاض را به دریافت مبلغ پول بیشتر محول کرد. در چنین معادله‌ای و با‌توجه‌به وضعیت بحرانی ائتلاف سعودی در یمن، سران عربستان، تنها راه خلاصی و گذر از مخمصه را در نزدیکی به ایران به‌‌عنوان سرسلسله‌جنبان جبهه مقاومت ارزیابی کردند. به‌همین‌دلیل، آن‌ها از طرق کشورهای مختلف منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نظیر عراق، پاکستان و ژاپن، به ایران برای آغاز گفت‌وگوها پالس مثبت مخابره کردند. در‌این‌میان، قرعه به‌‌نام پاکستان و نخست‌وزیر آن افتاد.

روحی‌صفت: اتفاقات یمن اراده گفت‌وگوی ریاض
 با تهران را تقویت کرد
آقای محسن روحی‌صفت، سرکنسول سابق ایران در پیشاور پاکستان، در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو»، با اشاره به سفر روز گذشته عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان به کشورمان گفت: طرف ایرانی مدت‌هاست اعلام کرده آماده هرگونه گفت‌وگو یا مذاکره‌ای برای کاهش تنش بین ایران و عربستان است؛ اما طرف عربستانی تلاشی برای گفت‌و‌گو نکرده است. شاید اتفاقاتی همانند موضوع یمن یا دیگر موضوعات موجب شده طرف مقابل اراده‌ای برای گفت‌وگو از خودش نشان دهد. سرکنسول سابق ایران در پیشاور پاکستان ادامه داد: عمران‌خان می‌داند اگر این اراده در طرف مقابل باشد، می‌تواند نقشی ایفا کند و اگر چنین اراده‌ای نباشد، میانجیگری او نتیجه‌بخش نخواهد بود.

مذاکرات بدون پیش‌شرط
روحی‌صفت در پاسخ به این پرسش که «آیا برای مذاکره تهران با ریاض شروطی هم تعیین شده است یا خیر؟»، گفت: ما برای گفت‌وگو با عربستان پیش‌شرطی از گذشته یا حال نداشته‌ایم و نداریم و معتقدیم گفت‌وگو شود. اینکه گفته می‌شود عربستان باید یمن را ترک کند، موضوعی است که مطرح می‌شود. در این گفت‌وگو، ممکن است درباره نفت، افراطی‌گری و امنیت خلیج‌فارس بحث و حتی مسأله یمن هم مطرح شود. وی افزود: سعودی‌ها هم از تعیین شرط‌و‌شروط سخن نگفته‌اند. شاید قبلا شروطی داشتند؛ ولی در‌حال‌حاضر، اگر بخواهند مذاکره‌ای کنند، بدون پیش‌شرط خواهد بود.

چرایی حادثه کشتی نفتکش ایران در دریای سرخ
این کارشناس مسائل منطقه با اشاره به اصابت دو موشک به نفتکش ایران در دریای سرخ در آستانه سفر عمران‌خان به تهران، عنوان کرد: روی‌دادن چنین حادثه‌ای در این زمان معنی‌دار است. برخی معتقدند عواملی دوست ندارند منطقه آرامش داشته باشد و از این تنش‌ها به‌نفع خودشان استفاده می‌کنند. اینکه چه کشورهایی باعث حوادث اینچنینی هستند، شورای امنیت ملی این موضوع را پیگیری و اعلام می‌کند. نباید فراموش کرد این گونه حوادث نشان‌دهنده آن است که برخی کشورها به‌دنبال ایجاد تنش در منطقه و آن‌ها مسبب این حوادث هستند. سفر عمران‌خان، نخست‌وزیر پاکستان، به تهران در چارچوب روابط دیرینه و دوستانه بوده و این دومین سفر او به ایران در سال جاری است.

captcha
شماره‌های پیشین