sobhe-no.ir
803
دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸
15

صبح نو

گزارش

پنج‌ستاره ‌درسیما

میلاد نجفی

در این گزارش، بنا داریم سریال‌های پخش‌شده از تلویزیون در چند ماه اخیر را مرور و حضور برخی از بازیگران آن‌ها را بررسی کنیم. تمرکز این گزارش روی بازیگرانی است که آن سریال معرفی‌شان کرده یا بعد از مدت‌ها سکون، به‌واسطه آن دوباره به سر زبان‌ها افتاده‌اند. سریال‌هایی مثل «بانوی عمارت»، «برادر جان»، «ترور خاموش»، «ستایش» و «بوی باران» ازجمله مجموعه‌هایی هستند که در ماه‌های اخیر، از تلویزیون پخش شده و توانسته‌اند بخشی از مخاطبان را با خود همراه کنند.
 

بازیگرانی‌که‌به‌واسطه‌تلویزیون
‌درماه‌های‌اخیرسروصداکردند
پنج‌ستاره ‌درسیما

در ماه‌های گذشته، سریال‌های متعددی از شبکه‌های سیما پخش شده است. برخی از این مجموعه‌ها موفق و برخی ناموفق بوده‌اند؛ اما جدا از مسأله کیفی این سریال‌ها، می‌توان حضور بازیگران در این محصولات را نیز بررسی کرد.


بازیگری که ابتدا در تئاتر به‌شهرت رسید و سپس برای مخاطبان سیما مشهور شد. آقای حسام منظور سال‌هاست که در حوزه بازیگری فعال است. او هم تدریس می‌کند و هم خودش در مدیوم‌های مختلف نقش‌آفرینی می‌کند. منظور در نمایش‌های مختلفی حضور داشته و برای آن‌ها جوایزی هم گرفته است. این بازیگر مشهور در تئاتر به‌واسطه بازی در «بانوی عمارت» به‌شهرت زیادی برای مخاطبان تلویزیون رسید. البته عجیب هم نبود، به‌هرحال آقای عزیزالله حمیدنژاد کارگردانی است که هر بازیگری برای همکاری با او علاقه‌مند است. حالا در نظر بگیرید خروجی آن اثر هم درمجموع قابل‌دفاع باشد. او با ایفای نقش «شازده‌ ارسلان میرزای قوانلوی قاجار» در سریال تلویزیونی «بانوی عمارت» به‌عنوان بازیگر تلویزیون موردتوجه قرار گرفت و موفق شد تندیس بهترین بازیگر سال تلویزیون را در پنجمین جشنواره جام جم ازآنِ خود کند. حسام منظور بلافاصله در سریال پرمخاطب دیگری حضور پیدا کرد. او این‌بار هم در نقش اصلی مجموعه‌ای تلویزیونی و در سریال مناسبتی شبکه سه سیما، یعنی «برادرجان»، حضور پیدا کرد. اتفاقا آن مجموعه هم با تمام نقدهایی که به آن وارد است، مجموعا در جذب مخاطب موفق بود و توانست رضایت نسبی مردم را به‌دست بیاورد. حالا حسام منظور به بازیگری تبدیل شده که دایره شهرتش به تئاتر محدود نیست و احتمالا در آینده، خبرهای بیشتری در سینما و تلویزیون از او خواهیم شنید.
 

آن‌هایی که 30سالگی را رد کرده باشند، احتمالا تا قبل از پخش «گاندو» هم او را به‌یاد می‌آورند. البته او هم مانند حسام منظور حسابی در تئاتر فعال و مشهور است. آقای وحید رهبانی در سال ۱۳۷۹ در مجموعه «خانه ما» بازی کرد که این سریال تابستانی در زمان خودش دیده شد؛ اما پس‌از‌آن، دیگر اثری جدی از او در سینما و تلویزیون دیده نشد و حتی مدتی ترک وطن کرد. او پس از بازگشت به وطن بیشتر در تئاتر مشغول بود و چندین نمایش تئاتر مشهور ازجمله «هدا گابلر» را روی صحنه برد. البته بعضی از کارهای او کم‌و‌بیش حاشیه هم داشتند؛ اما فضای تئاتر به‌قدری عمومی نبود که مخاطب عام از آن‌ها باخبر شود. کم‌کم رهبانی حتی برای دهه‌شصتی‌ها داشت فراموش می‌شد تا اینکه ناگهان خبر حضورش در سریالی مهم منتشر شد. «گاندو» مجموعه‌ای با داستان جاسوسی-امنیتی بود که رهبانی نقش اصلی آن را درکنار بازیگرانی مثل آقایان پیام دهکردی و داریوش فرهنگ ایفا کرد. «گاندو» به‌واسطه متن و حاشیه‌اش، در بین مخاطبان زیادی شناخته شد و بیننده درخورتوجهی پیدا کرد. رهبانی در شخصیت «محمد» که سرتیم نیروهای امنیتی بود، توانست رضایت مخاطبان را به‌دست آورد. حالا باید منتظر حضور بعدی وحید رهبانی باشیم؛ حالا در سینما یا تئاتر یا تلویزیون.
 


شاید مخاطبان زیادی نام آقای حمید عطایی را نشناسند؛ اما قطعا بیشتر آن‌ها نقش او در سریال باشکوه «مختارنامه» را به‌یاد می‌آورند. هر بازیگری توان جلب اعتماد آقای داود میرباقری آن‌هم برای بازی در نقش مهم و در سریالی مهم‌تر را ندارد. عطایی در «مختارنامه» که اتفاقا به‌تازگی برای چندمین‌بار از تلویزیون پخش شد، در نقش «سائب» ظاهر شد و اتفاقا با آنکه بازی در این نقش به‌دلیل حضور در جنگ و اتفاقات مختلف سخت بود، توانست تا حد زیادی از پسِ نقش بربیاید. باوجوداین، عطایی پس از این نقش آن‌طورکه انتظار می‌رفت، حضوری پررنگ در سینما و تلویزیون نداشت و صرفا در چند کار جدی مثل «آسمان من» و «یلدا» حضور پیدا کرد. دو سریال مذکور به موفقیت نسبی رسیدند؛ اما عطایی کم‌و‌بیش در آن‌ها هم حضور موفقی داشت. بااین‌حال، این‌ شب‌ها حمید عطایی با سریال جدی و پرمخاطب دیگری به تلویزیون بازگشته است. او در مجموعه «ترور خاموش» که داستانی امنیتی دارد، در نقش «مرتضی»، سرتیم نیروهای اطلاعاتی، ظاهر شده است. ترور خاموش را آقای احمد معظمی ساخته و در شب‌های پایانی پخش قرار دارد. عطایی نشان داده به‌دلیل فیزیک، چهره و انرژی‌اش در بازیگری توان بازی در نقش‌های اکتیو را به‌خوبی دارد.
 

بازیگری که برخلاف سه هنرپیشه دیگر این گزارش چند سالی است به‌شهرت چشمگیری رسیده، خانم نرگس محمدی است. نرگس محمدی با «ستایش» شناخته شد؛ یعنی باید گفت حسابی شناخته شد! فصل اول سریال آقای سعید سلطانی آن‌قدر پرمخاطب بود که نقش اصلی زن آن هم در عرض چند ماه در بین مردم مشهور شود. درواقع، آغاز کار حرفه‌ای محمدی را باید با این سریال دانست. او پس از «ستایش»، در چندین فیلم سینمایی و سریال دیگر هم حضور پیدا کرد. نخستین حضور جدی سینمایی وی در فیلم «ریسمان باز» بود. او با بازی در فیلم «آناهیتا»، نشان داد توانایی بازیگری در سطحی جدی را دارد؛ اما با همه این اوصاف، نرگس محمدی در چند سال اخیر در بازیگری کم‌رنگ شده بود. شاید خواست خودش یا ازدواج یا هر دلیل دیگری منجر به این اتفاق شد؛ اما محمدی در یک سال اخیر، با حضور در دو مجموعه تلویزیونی بازهم به سطحی رضایت‌بخش رسید. اولین سریال «بوی باران» بود. «بوی باران» یکی از محصولات عجیب این سال‌ها بود. اثر آقای محمود معظمی درکنار قوت‌ها، ضعف‌های مهمی هم در فیلم‌نامه داشت که همین‌ها باعث شد حسابی وارد حاشیه شود که هنوز پس از چند ماه ادامه دارد. جدا از این حواشی، بازیگران این سریال، به‌ویژه محمدی، توانستند خودی نشان دهند. سریال دیگر نرگس محمدی «ستایش3» است. وی حالا در فصل سوم مجموعه‌ای ظاهر شده که به‌واسطه آن به‌شهرت رسید.
 


آخرین بازیگری که در این گزارش به او اشاره می‌شود، خانم ساناز سعیدی است. سعیدی چند سال پیش با نقش‌آفرینی در سریال «نفس» سکوی پرتاپ خوبی برای شهرت پیدا کرد. تقریبا سریالی نیست که آقای جلیل سامان بسازد و بازیگر اصلی‌اش به‌شهرت نرسد. ساناز سعیدی جوان که انگار علاقه‌ای به حاشیه ندارد، پس از «نفس» کمتر دیده شد. یکی از حضورهای جدی او در تلویزیون به فصل اول «بچه‌مهندس» مربوط بود. او در این مجموعه کم‌و‌بیش حضوری موفق داشت؛ اما این سیر نشان‌دهنده مسیری بود که انتهای آن موفقیت تمام‌و‌کمالی نبود. برخی منتظر فراموش‌شدن ساناز سعیدی بودند؛ اما در سال ۱۳۹۸، اتفاق خوبی برای این بازیگر رخ داد. ساناز سعیدی با حضور در نقشی متفاوت در مجموعه «بوی باران» توانست دوباره خودش را احیا کند. او در این سریال در شخصیتی کاملا متفاوت از کارهای قبلی‌اش ظاهر شد. سعیدی نقش دختری را بازی کرد که کاسب مواد است و در سرش سودای اتفاقات بزرگی دارد؛ اتفاقاتی که برای رسیدن به آن هرکاری می‌کند. این بازیگر 30ساله حالا موقعیت مناسبی برای حضور در آثار معتبر دارد. باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا ساناز سعیدی این سیر صعودی حرفه‌ای را ادامه خواهد داد یا بازهم مدتی در سایه خواهد بود!
 

captcha
شماره‌های پیشین