sobhe-no.ir
803
دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸
10
گزارش

تلاشی تازه برای جلوگیری از قاچاق چوب

«صبح‌نو» ابعاد مختلف اجرایی‌شدن انتقال آب خزر به سمنان را بررسی می‌کند

طرحی برای خودشیرینی

گزارش مهدیه‌سادات شاهمرادی -رییس سازمان محیط‌زیست در حالی موافقت خود را با اجرای طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی اعلام کرده که این طرح نه با معیارهای اقتصادی همخوانی دارد و نه با معیارهای زیست‌محیطی؛ طرحی که به نظر می‌رسد بیش از آنکه به نفع کشور و مردم باشد فقط با هدف شیرین‌کردن مذاق رییس‌جمهوری از سوی رییس سازمان محیط‌زیست ابلاغ شده است.

صبح نو

گزارش

تلاشی تازه برای جلوگیری از قاچاق چوب

طرح «تنفس» حذف شده و طرح «مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی» اجرایی می‌شود؛ خبری خوب که در صورت اجرای موفق آن می‌تواند چرخه اقتصادی جنگل را پویاتر کرده و مانع از قاچاق چوب شود.
مدیرکل دفتر جنگل‌داری و امور بهره‌برداری سازمان جنگل‌ها ضمن ارائه جزئیاتی از این طرح می‌گوید: هدف این طرح تمرکز بر موارد اقتصادی جنگل به جز برداشت چوب برای روستاییان است. محمدعلی معصومی در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه تمام علوم جهان ازجمله علم جنگل‌داری متناسب با شرایط زمان تغییر می‌کند، اظهار کرد: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه، سازمان جنگل‌ها موظف است که طرح جایگزین جنگل‌داری را تا پایان سال ۹۸ تدوین و معرفی کند. از این رو ما طرح جنگل‌داری را که دوره ۱۰ ساله خود را طی کرده بود، به پایان رساندیم و طرح تنفس را آغاز کردیم تا در دوره‌ای که قرار است طرح جایگزین تدوین شود، جنگل‌ها به حال خود رها نشوند.
مدیرکل دفتر جنگل‌داری و امور بهره‌برداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه از عمده مشکلات ما برای اجرای طرح تنفس، کمبود اعتبارات بود، تصریح کرد: با این وجود تلاش کرده‌ایم که در 
حد فاصل اتمام طرح جنگل‌داری و تدوین طرح جایگزین، کار مدیریت و حفاظت از جنگل‌ها را با ممنوعیت برداشت چوب از جنگل و انعقاد قراردادهای حفاظتی با نیروهای شرکت‌های بهره‌بردار در قالب طرح تنفس ادامه دهیم.
معصومی با بیان اینکه نخستین اقدامات برای تدوین طرح جایگزین در سال ۹۶ آغاز شد، گفت: دستورالعمل مطالعات طرح جایگزین جنگل‌داری یا طرح «مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی» در پنج فصل تدوین شده است که به عناوین مختلفی از جمله مطالعه منابع فیزیکی و زیستی، حفاظت و حمایت، تلفیق و جمع‌بندی و ارزیابی توان اکولوژیک پرداخته است. وی در ادامه با اشاره به اینکه شرح خدمات و دستورالعمل طرح جایگزین، تدوین شده است، اظهار کرد: شرح خدمات به چرایی اقدامات جنگل‌داری و دستورالعمل به چگونگی آن می‌پردازد؛ همچنین مدیریت پایدار جنگل دارای هفت معیار و ۶۷ شاخص است که این شاخص‌ها مطابق با شرایط هر کشور قابل تغییر است. در حال حاضر طرح جایگزین چهار مرحله مقدماتی، مطالعاتی، اجرایی و نظارت و پایش دارد و ما فعلا در مرحله مطالعاتی هستیم.  مدیرکل دفتر جنگل‌داری و امور بهره‌برداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه مطالعات طرح جایگزین در بخش نیمه تفصیلی تا پایان آذر امسال به اتمام می‌رسد، گفت: پس از آن، مطالعات تفصیلی آغاز می‌شود. در این مرحله عرصه‌های جنگلی پهنه‌بندی می‌شوند و مشخص می‌کنیم که در کدام نقاط باید کار جنگل‌داری، مرتع‌داری، گردشگری و... صورت گیرد.
به گفته معصومی، در این مطالعات بخش‌های مختلف جنگل از جمله آب، خاک، زمین و پوشش گیاهی دیده شده است. هر چند اعتبارات سازمان جنگل‌ها برای تدوین طرح جایگزین بسیار ناچیز بود و ما حتی نتوانستیم مشاور انتخاب کنیم و مجبور شدیم تا از افراد سابقه‌دار و خوشنام دانشگاهی و بازنشستگان سازمان استفاده کنیم ولی با وجود این در سال ۹۹ اجرای طرح جایگزین برای سطوحی از جنگل آغاز می‌شود. وی در ادامه با اشاره به اینکه در گذشته هنگامی‌که طرح جنگل‌داری مصوب می‌شد، کسی نمی‌توانست آن را تغییر دهد، تصریح کرد: طرح جایگزین قطعا عاری از مشکل نیست ولی قابلیت اصلاح دارد همچنین ما در طرح جایگزین به دنبال پرورش جنگل و پایداری اکوسیستم هستیم.
مدیرکل دفتر جنگل‌داری و امور بهره‌برداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در پاسخ به این پرسش که آیا در طرح جایگزین برداشت چوب از جنگل دیده شده است یا خیر، توضیح داد: سیاست سازمان جنگل‌ها مانند گذشته برداشت چوب از جنگل نیست؛ البته باید در این‌باره به دو نکته اشاره کرد؛ نکته اول اینکه درختان شکسته، بادافتاده و ریشه‌کن‌شده برای پایداری جنگل، جلوگیری از گسترش حریق و آفات باید از جنگل خارج شوند و نکته دوم اینکه در راستای پرورش جنگل و پایداری اکوسیستم این احتمال وجود دارد که بخواهیم در جنگل‌های دست‌کاشت دخالت‌ کرده و اگر سیاست‌های سازمان به ما اجازه دهد درخت را قطع کنیم.

captcha
شماره‌های پیشین