sobhe-no.ir
802
یکشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۸
7
رییس هیات‌مدیره شرکت متروی تهران به‌جای شنیدن مشکل کارکنان با آنها دست به یقه شد

بزن بزن مدیر سیاسی مترو

عملکرد مدیریت شهری تهران در دو سال اخیر در برخی موارد منجر به بروز اعتراضات صنفی و نیز مشکلاتی در اداره شهر شده است. در دو سال گذشته که اصلاح‌طلبان اداره شهر را در دست گرفته‌اند هرازگاهی پیمانکاران یا کارکنان شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به شهرداری دچار مشکلاتی شده‌اند. این موضوع را از ارگان رسانه‌ای شهرداری تهران که بزرگ‌ترین موسسه مطبوعاتی کشور است تا شرکت متروی تهران و حومه نیز می‌توان مشاهده کرد.

چرا مدیریت شهری از دستاوردهای شهرداری پیشین انتقاد می‌کند؟

منحرف‌کردن افکار عمومی برای فراموشی شرایط حال

صبح نو

رییس هیات‌مدیره شرکت متروی تهران به‌جای شنیدن مشکل کارکنان با آنها دست به یقه شد

بزن بزن مدیر سیاسی مترو

عملکرد مدیریت شهری تهران در دو سال اخیر در برخی موارد منجر به بروز اعتراضات صنفی و نیز مشکلاتی در اداره شهر شده است. در دو سال گذشته که اصلاح‌طلبان اداره شهر را در دست گرفته‌اند هرازگاهی پیمانکاران یا کارکنان شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به شهرداری دچار مشکلاتی شده‌اند. این موضوع را از ارگان رسانه‌ای شهرداری تهران که بزرگ‌ترین موسسه مطبوعاتی کشور است تا شرکت متروی تهران و حومه نیز می‌توان مشاهده کرد.

دیروز فیلمی از اعتراض حدود 70 نفر از کارکنان شرکت متروی تهران و حومه منتشر شد که بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشت. در این فیلم که در محوطه ورودی ساختمان شرکت متروی تهران در انتهای بزرگراه رسالت گرفته شده، مشخص است که رییس هیات‌مدیره قبل از ورود به ساختمان از سوی تعدادی از کارکنان معترض احاطه می‌شود. در این زمان مشخص است که رییس هیات‌مدیره مترو در پاسخ به اعتراضات این کارکنان شروع به ضربه‌زدن به برخی از این کارکنان می‌کند که این مساله موجب اعتراض بیشتر کارکنان می‌شود. در این هنگام برخی از کارمندان اعتراض می‌کنند که «چرا نباید حرف بزنیم؟» از سوی دیگر برخی از کارمندان هم مشت‌پراکنی رییس هیات‌مدیره مترو را اقدامی برای تحریک کارکنان می‌دانند و سعی می‌کنند تا با وی درگیر نشوند؛ اما همچنان صدای اعتراضات بالاست.
در این هنگام رییس هیات‌مدیره که قصد ورود به ساختمان را دارد دوباره با اعتراضات کارمندان روبه‌رو می‌شود. یکی از کارمندان هم که به‌شدت ناراحت است دست او را گرفته و اجازه ورود به ساختمان را نمی‌دهد. در این فیلم دو دقیقه‌ای درگیری و گلایه کارکنان تا زمانی که رییس‌هیات‌مدیره شرکت متروی تهران و حومه وارد ساختمان می‌شود، ادامه دارد. یکی از کارکنان معترض هم در مقابل در ورودی از هوش می‌رود.

سیاسی‌کاران بی‌تخصص
اما رییس هیات‌مدیره شرکت متروی تهران و حومه کیست؟ بر اساس اطلاعات ثبت‌شده در صفحه شرکت متروی تهران و حومه، رییس هیات‌مدیره شرکت متروی تهران و حومه آقای محمد نعیمی‌پور است. وی دارای مدرک کارشناسی در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه صنعتی شریف است. وی همچنین در شرکت توسعه منابع آب نیرو دارای سمت بوده است؛ اما غیر از اینها باید به گرایشات سیاسی رییس‌هیات‌مدیره شرکت متروی تهران توجه داشت.
بررسی سوابق محمد نعیمی‌پور نشان می‌دهد که وی از اعضای قدیمی حزب مشارکت است که در سابقه فعالیت وی به عنوان نماینده در مجلس ششم شورای اسلامی نیز وجود دارد. وی یکی از 127 نفر نماینده‌ای است که در دوره مجلس ششم و در تاریخ 31 اردیبهشت 81  نامه‌ای را خطاب به رهبر معظم انقلاب نوشتند. وی که بعد از غیرقانونی اعلام شدن حزب مشارکت به عضویت حزب اتحاد ملت درآمده است، در چند ماه گذشته بر اساس انتصابات سیاسی که در ساختار مدیریت شهری تهران صورت گرفته به ریاست هیات‌مدیره شرکت متروی تهران و حومه منصوب شده است؛ اما در دیگر سوابق نعیمی‌پور، برخی فعالیت‌های امنیتی نیز مشاهده می‌شود. وی در حالی روز گذشته با کارکنان ناراضی شرکت متروی تهران برخورد نامناسب داشته است که در یکی از گفت‌وگوهای خود در آذرماه گذشته اعلام کرده است: «فاصله گرفتن از مردم سم مهلک است.» وی در گفت‌وگوی خود با خبرگزاری ایسنا در تحلیلی به بررسی نحوه تغییر رفتار حاکمیت در مقاطع مختلف از زمان پیروزی انقلاب تا انتخابات  ۸۸ پرداخته و گفته بود: «حاکمیت از یک زمانی رابطه خودی و غیرخودی را در جامعه اجرا کرد. نعیمی‌پور در تشریح گفته‌های خود تصریح کرد که «موضوع خودی و غیرخودی نه‌تنها در حوزه سیاست و انتخابات بروز پیدا کرد، بلکه در حوزه‌های اقتصادی مثل واگذاری بخش خصوصی هم خود را نشان داد.» البته حالا این سوال مطرح است که رفتار روز گذشته محمد نعیمی‌پور در کسوت ریاست هیات‌مدیره شرکت متروی تهران و حومه با تعدادی از کارکنان این شرکت که خواستار رفع مشکل صنفی خود هستند، فاصله گرفتن از مردم محسوب می‌شود یا خیر؟ اما نکته دیگر درباره انتصاب وی به ریاست هیات‌مدیره شرکت مترو به تخصص و سابقه فعالیت وی بازمی‌گردد. آقای نعیمی‌پور که وجه فعالیت‌های سیاسی وی بر تجربه کارهای فنی وی برتری دارد چطور با رشته غیرتخصصی و دانش فنی لازم در شرکت متروی تهران و حومه که سازمانی تخصصی است، قبول مسوولیت کرده است؟ اگر هم برای فعالیت در این جایگاه نیاز به تخصص فنی نیست، رفتار غیرسازمانی و نامناسب وی در برخورد با کارکنان در چه رتبه‌ای قرار می‌گیرد؟

مشکلات صنفی است
رییس هیات‌مدیره شرکت متروی تهران و حومه که روز گذشته حاضر به شنیدن مشکلات کارکنان این شرکت نشد؛ اما سوال اینجاست که این کارکنان از چه بابت گلایه داشتند؟ ماجرا به تغییر وضعیت قرارداد تعدادی از کارکنان بازمی‌گردد. آقای محسن پورسیدآقایی، معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران در واکنش به انتشار فیلم درگیری رییس هیات‌مدیره شرکت مترو با کارکنان گفته است: این افراد نیروهای نگهبانی هستند که با توجه به اتمام ساخت برخی از ایستگاه‌های مترو دیگر نیازی به حضور آن‌ها نیست؛ اما برای جلوگیری از بیکاری آن‌ها هماهنگ شده که به شهرداری مرکز معرفی شوند تا در مناطق شهرداری به‌کارگیری شوند. به گفته وی، این اقدام کارگران برای مظلوم‌نمایی بوده است تا بدون اینکه کاری داشته باشند در مترو بمانند. وی تأکید کرد: قطعا چنین اقدامی امکان‌پذیر نیست و این افراد باید به محل‌های جدید کار خود مراجعه کنند.
آقای علی امام، مدیرعامل مترو تهران و حومه هم در گفت‌وگو با فارس از انتقال تعدادی از کارکنان خطوط مترو به مناطق شهرداری برای فعالیت در بخش نگهبانی خبر داد و گفت: قرارداد این افراد همچنان با شرکت مترو خواهد بود و فقط به منظور نیاز مناطق این اقدام صورت می‌گیرد. وی افزود: این افراد حقوق خود را از شرکت مترو دریافت می‌کنند و فقط محل کار آنها دیگر در خطوط مترو نیست که قصد داریم طی صحبت با آنها قانع‌شان کنیم که مشکلی در کارشان پیش نخواهد آمد. امام با اشاره به اینکه افرادی که قرار است از مترو تهران برای بخش‌های دیگر مأمور شوند حدود 70 نفر هستند، گفت:‌ تجمع  به دلیل بدهی نیست و مشکل بدهی پرسنل را نداریم و افرادی که جابه‌جا می‌شوند، تغییری در حقوق‌شان حاصل نخواهد شد و فقط به دلیل نیاز این اقدام صورت گرفته است.

captcha
شماره‌های پیشین