sobhe-no.ir
802
یکشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۸
3
یک انتخابات خوب

یک انتخابات خوب

یادداشت دکتر علی دارابی

اصلاح‌طلبان، عضو حزب کارگزاران را گزینه مناسبی برای ریاست بر شورای عالی اصلاح‌طلبان نمی‌دانند

چشم‌غره به مرعشی

اخیرا با انتشار اخباری مبنی بر ریاست یک عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران بر ستاد انتخاباتی شورای عالی اصلاح‌طلبان، موج تخریبی هماهنگی از سوی برخی رسانه‌های اصلاح‌طلب، علیه این شخص و حزب متبوعش به راه افتاده است؛ تخریب‌هایی که البته ریشه در مناسبات عنادآلود سال‌های اخیر میان دو طیف راست و چپ جبهه اصلاحات دارد.

صبح نو

یک انتخابات خوب

یک انتخابات خوب

یادداشت دکتر علی دارابی

اسفند 98 یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی است. هر میزان حضور مردم بیشتر و گسترده­‌تر پای صندوق­‌های رای باشد، یک امتیاز بزرگ از آن مردم برای تعیین منتخبان در خانه ملت است. حضور گسترده مردم، بازدارندگی دشمنان از تهدیدها و بالطبع افزایش قدرت دفاعی و امنیتی کشور را به دنبال دارد و از همه مهم‌­تر نمایشی از مردم‌سالاری واقعی در کشور است.

یک انتخابات خوب باید از ویژگی‌­های زیر برخوردار باشد:
(یکم)؛ قانون به‌مثابه فصل‌الخطاب: قانون‌گرایی باید سرلوحه همه امور باشد. اگر می­‌خواهیم سلیقه­‌ها و اعمال‌نظرهای فردی در اداره کشور کاهش یابد و اداره کشور بر پایه نظم، انسجام و کارآمدی باشد باید قانون را محور کارها قرار دهیم. احتمال دارد برخی قوانین مثل قانون انتخابات و به‌طور اخص تبلیغات آن دارای ایرادها و اشکالات جدی باشد؛ اما اجرای قانون دارای اشکال بهتر از بی‌قانونی است.
(دوم)؛ شفافیت و پاسخگویی: شورای نگهبان به‌عنوان مقام ناظر بر انتخابات و احراز صلاحیت نمایندگان، وزارت کشور، استانداری­‌ها، فرمانداری‌ها و... به‌عنوان مجری برگزاری انتخابات، نهادهای امنیتی و نظامی در نقش تامین امنیت و بالاخره نهادهای اطلاعاتی در مقام صدور استعلام­‌ها و همکاری، دیگر باید اصل شفافیت و پاسخگویی را در دستور کار قرار دهند. بدترین آسیب برای انتخابات پرشور و با مشارکت بالا، نبود شفافیت و پاسخگویی است.
(سوم)؛ سلامت و امنیت: از ارکان یک انتخابات تامین امنیت و سلامت آن توسط مسوولان حکومتی و دولتی است.
قوه‌قضاییه و نهادهای اطلاعاتی در این زمینه نقش اول را دارند؛ مثلا در شناسایی پول­‌های کثیف که در سرنوشت انتخابات تاثیرگذار خواهند بود یا کاندیداهایی که از مسائل قومی و مذهبی برای جمع‌آوری آراء سوء‌استفاده کرده و با این اقدام وحدت ملی را دچار اخلال می‌کنند یا سوء‌استفاده یا مداخله مقامات، مسوولان و دستگاه‌­های رسمی کشور که بخواهند لَه یا علیه نامزدی فعالیت کنند؛ همه و همه از مصادیق لطمه زدن به امنیت و سلامت انتخابات است که باید با برنامه­‌ریزی لازم و برخورد قانونی با آن‌ها صورت گیرد.
(چهارم)؛ رقابتی: انتخابات برای آنکه پرشور و پرهیجان باشد، همه گرایشات و تفکرهای سیاسی که نظام و انقلاب و قانون اساسی را قبول دارند باید در آن حضور داشته باشند و انتخابات رقابتی، سالم و حرفه‌ای باشد.
این رقابت هم  باید در درون جناح‌ها و احزاب سیاسی که در یک مجموعه و طیف سیاسی قرار دارند، باشد و هم در میان جناح‌­ها و طیف­‌های سیاسی که از گرایشات سیاسی مختلف برخوردار هستند.
امام‌خمینی؟ره؟، رهبر کبیر انقلاب اسلامی فرمودند: «انتخابات در انحصار هیچ‌کس و هیچ جناحی نیست» و نباید نامزدهای انتخابات مجلس را به صرف اینکه از گرایش­ سیاسی خاصی برخوردار هستند، محروم کرد. انتخابات رقابتی گویای فضای مشارکت همه جریانات سیاسی در زیرمجموعه انقلاب است و باید برای تحقق آن تلاش لازم را به عمل آورد.
(پنجم)؛ حفظ بی‌طرفی مسوولان: بی‌شک مسوولان نظارتی و اجرایی هر یک برای خود گرایش‌­های سیاسی و طرز تفکر خاصی دارند که برابر آن در روز انتخابات به نامزدهای مورد اعتماد خود رای خواهند داد و این امری قابل قبول و قانونی است؛ اما اشکال در جایی است که برخی نهادهای ناظر، مجری یا حتی رسانه‌­هایی که به حکم قانون باید در امر انتخابات (له یا علیه نمایندگان) بی‌­طرفی خود را حفظ کنند، در کمال تعجب جانبدارانه عمل می‌کنند و این نه‌تنها به سلامت انتخابات آسیب می­‌زند، بلکه خلاف ماموریت ذاتی مقامات و نهادهای قانونی در انجام وظایف آن­هاست.
(ششم)؛ انتخاب اصلح: کار بزرگی که مردم در روز انتخابات باید انجام دهند، گزینش نمایندگان مردمی، کارآمد، انقلابی، خدمتگزار و شایسته است. این کار پازل یک انتخابات خوب را تکمیل می­‌کند. مردم باید با عقلانیت، مشورت با نخبگان و صاحب‌نظران؛ افراد صالح و باایمان و برخوردار از دانش و تجربه را برای چهار سال نمایندگی مجلس انتخاب کنند. لیستی رأی دادن، صرف اتکا به عواطف و احساسات یا بعضاً نگاه‌های باندی و جناحی سبب عدم شکل­‌گیری یک مجلس مقتدر، باصلابت، بااختیار، کارآمد و پاسخگو خواهد بود.
اگر می­‌خواهیم یک انتخابات خوب و مشارکت بالا در اسفند 98 برای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی داشته باشیم، توجه و رعایت این مولفه‌­های ششگانه الزامی است.

captcha
شماره‌های پیشین