sobhe-no.ir
802
یکشنبه، ۲۱ مهر ۱۳۹۸
11
نکته

از زوار غیرایرانی اربعین غافل نشویم

مصطفی وثوق‌کیادبیر گروه فرهنگ

علیرضاشجاع‌نوری‌به‌پروژه‌عظیم‌داوودمیرباقری‌پیوست

«عبدالله نصرانی» سلمان فارسی شد

سرانجام و پس از سال‌ها انتظار، پروژه عظیم «سلمان فارسی» به مرحله تولید نزدیک می‌شود. روز گذشته، بازیگر نقش سلمان هم معرفی شد تا این پروژه مهم وارد مرحله‌ای جدی شود.

صبح نو

علیرضاشجاع‌نوری‌به‌پروژه‌عظیم‌داوودمیرباقری‌پیوست

«عبدالله نصرانی» سلمان فارسی شد

سرانجام و پس از سال‌ها انتظار، پروژه عظیم «سلمان فارسی» به مرحله تولید نزدیک می‌شود. روز گذشته، بازیگر نقش سلمان هم معرفی شد تا این پروژه مهم وارد مرحله‌ای جدی شود.

روز گذشته رییس رسانه ملی از روند پیش‌تولید مجموعه «سلمان فارسی» بازدید کرد. در بازدید روز گذشته رییس سازمان صداوسیما از کارگاه‌های پیش‌تولید سریال «سلمان فارسی»، بازیگر نقش اول این سریال نیز معرفی شد. آقای عبدالعلی علی‌عسکری، رییس صداوسیما، در این بازدید سه‌ساعته اعلام کرد تصویربرداری سریال «سلمان فارسی» اواخر آذر در جزیره قشم آغاز می‌شود. سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی آقای داوود میرباقری ساخته خواهد شد. علی‌عسکری پیش‌از‌این درباره انتخاب بازیگران این سریال گفته بود: در طرح ملی «سلمان فارسی»، به‌خوبی از ظرفیت استان‌ها استفاده شده و کار شناسایی حدود ۲۰هزار بازیگر در ۲۹ استان کشور 
پیش رفته است. رییس سازمان صداوسیما بیان کرده بود: هدف ما این است که از هنرمندان و افراد بااستعدادی که به‌دلایلی مهجور مانده‌اند، حمایت کنیم تا کار شناسایی بازیگران برای ایفای ۱۵۰۰ نقش انجام شود. اخیرا آقای امرالله احمدجو، یکی از نویسندگان این سریال، در گفت‌وگو با «صبا» درباره جزئیات این مجموعه و نحوه انتخاب بازیگر اصلی‌اش گفته بود. احمدجو بیان کرد: قرار است از تولد تا فوت سلمان فارسی را در این کار پوشش دهیم. درواقع، تا این مقطع حتمی است و برای ادامه آن باید دید چه تصمیمی گرفته می‌شود. این نویسنده و کارگردان پیشکسوت تأکید کرد: فعالیت‌های سلمان، زندگی، دیانت و سرگذشت او که به‌نوعی قصه خواهد بود، در این کار به‌تصویر کشیده می‌شود.
 به‌گفته وی، مانند تعزیه که در آن قصه عاشورا را روایت می‌کنند، در این پروژه نیز قصه سلمان روایت می‌شود؛ چراکه در تاریخ، خیلی درباره او گفته نشده است. احمدجو با اعلام اینکه فیلمنامه سریال «سلمان» تکمیل است، گفت: ما سه نفر بودیم که در نگارش دیالوگ‌ها به داوود میرباقری کمک کردیم؛ زیرا نویسنده نهایی اوست. ما سه نفر هرکدام با یک لحن از ابتدا تا انتهای فیلمنامه را نوشته‌ایم و تصمیم نهایی با میرباقری است که چگونه از این متن‌ها استفاده کند. کارگردان «روزی روزگاری» درباره انتخاب بازیگر نقش سلمان گفت: از نامزد نهایی بازیگر نقش سلمان اطلاعی ندارم. آخرین مرتبه که با داوود میرباقری صحبت کردم، هنوز به انتخاب نهایی نرسیده بود. وی از بین چهره‌ها و بازیگران شناخته‌شده هنوز کسی را انتخاب نکرده و درواقع کسی را نیافته است. نزدیک به دوسه‌هزار نفر برای نقش سلمان امتحان داده‌اند و بازیگر اصلی از بین این تعداد انتخاب خواهد شد. ممکن است از بین بازیگران تئاتر تهران و شهرستان‌ها چهره‌ای جدید انتخاب نهایی باشد. باوجوداین پس از مدت‌ها، روز گذشته بازیگر نقش سلمان معرفی شد. آقای علیرضا شجاع‌نوری، از بازیگران شناخته‌شده سینما، قرار است بازیگر نقش سلمان باشد.
 

 

مگر چند فیلم و سریال درباره حادثه عاشورا ساخته شده که بتوان به آن‌ها فخر فروخت؟ هرچند احتمالا اگر تعدادشان بیشتر از امروز هم بود، بازهم «روز واقعه» اتفاق خاص و کم‌نظیری در سینمای ایران به‌حساب می‌آمد. آقای شهرام اسدی در سال ۱۳۷۳ «روز واقعه» را ساخت تا یکی از محصولات موفق سینمای ایران تولید شود. فیلم‌نامه، کارگردانی، فیلمبرداری، بازیگری و موسیقی فیلم شهرام اسدی به‌قدری تأثیرگذار و حرفه‌ای بود که «روز واقعه» را به‌عنوان یکی از نشانه‌های هنری یادآور واقعه عاشورا ثبت کرد. علیرضا شجاع‌نوری این فرصت را داشت که در این فیلم موفق به‌عنوان نقش اصلی حضور پیدا کند. او در نقش «عبدالله» تازه‌داماد نصرانی بازی کرد که مراسم ازدواجش را نیمه‌کاره رها می‌کند تا به ندای قلبش برسد. «عبدالله» در ظهر عاشورا و در اوج ماجرا به کربلا می‌رسد. اصلا انگار گاهی همه‌چیز دست‌به‌دست هم می‌دهند تا اثری فراتر از محصول فرهنگی ساده باشد. این اتفاق، تنها در زمانی رخ می‌دهد که اراده و ایمانی عمیق و اصیل در پشت پروژه باشد. علیرضا شجاع‌نوری در این فیلم نقش‌آفرینی مثال‌زدنی دارد که نتیجه فیلمنامه قوی و کارگردانی حرفه‌ای است. او پس از این فیلم، حرمت «روز واقعه» را به‌خوبی حفظ کرد و تا‌به‌امروز هم ادامه داده است.

 

علیرضا شجاع‌نوری بازیگر54 ساله کشورمان است که در طول زندگی حرفه‌ای، بخش‌های مختلف سینما را تجربه کرده است. بازیگری، تهیه‌کنندگی و حتی مدیریت فرهنگی در کارنامه‌ شجاع‌نوری دیده می‌‎شود. او مدرک زیست‌شناسی و البته ادبیات ایتالیایی از دانشگاه تهران دارد. طبق آنچه درباره او گفته شده، شجاع‌نوری در اوایل انقلاب در خبرگزاری صداوسیما مشغول به‌کار می‌شود و سپس به فارابی می‌رود. در سال ۱۳۹۲، او به سِمَت مشاور امور بین‌الملل سازمان سینمایی منصوب شد. شجاع‌نوری تهیه‌کننده بیش از 14 فیلم سینمایی ازجمله «شیرسنگی»، «یک بوس کوچولو»، «دونده زمین» و «بنفشه آفریقایی» است. همچنین، درحدود 15 فیلم و سریال نیز به‌عنوان بازیگر حضور داشته است. شجاع‌نوری در عرصه بازیگری پرکار نیست؛ به‌همین‌دلیل، چهره‌اش برای مخاطب تکراری نیست. او در سه سال اخیر در «نگار»، «بانوی عمارت» و «خواب‌زده» نقش‌آفرینی کرده است. به‌جز «خواب‌زده» که هنوز توزیع نشده، حضورش در «نگار» و «بانوی عمارت» به‌شکلی نبوده که اتفاق ویژه‌ای در کارنامه حرفه‌ای‌اش به‌حساب بیاید. البته «بانوی عمارت» برخلاف «نگار» با استقبال محافل فرهنگی و مخاطبان همراه شد. باید دید آیا دلیل انتخاب شجاع‌نوری برای نقش حساس سلمان شخصیت بی‌حاشیه او بوده یا واقعا به‌لحاظ فنی انتخاب اول داوود میرباقری بازیگر «سربداران» بوده است. البته این نکته را هم نمی‌توان نادیده گرفت که به‌هرحال فرایند ساخت «سلمان فارسی» طولانی است و هر بازیگر چهره‌ای حاضر به درگیرشدن در این پروژه درازمدت نخواهد شد.

 

بعد از «روز واقعه»، به‌جرأت می‌توان مهم‌ترین نقش‌آفرینی علیرضا شجاع‌نوری در سینما را در «محمد؟ص؟ » دانست. او در فیلم آقای مجید مجیدی در نقش «عبدالمطلب» بازی کرده است. مجید مجیدی، کارگردان پرآوازه کشورمان پشت دوربین پروژه «محمد؟ص؟ » رفت تا بخشی از زندگی مبارک پیامبر اسلام را تصویر کند. داستان از سال ۱۰ بعثت محمد رسول‌الله و زمانی شروع می‌شود که مسلمانان در تحریم اقتصادی هستند‌. ابوسفیان با بازی آقای داریوش فرهنگ از ابوطالب پیر می‌خواهد به محمد رسول‌الله بگوید خدا را در دلش نگه دارد. ابوطالب به اتاق نبی اسلام می‌رود و پیامبر در حال نمازخواندن است و بعد از سوره حمد، سوره فیل را می‌خواند و سپس، در فلش‌بکی که اکثر فیلم را شامل شده، به سال عام‌الفیل و تولد پیامبر و دوران کودکی وی از زبان خود ابوطالب به‌عنوان راوی فیلم می‌رود. علی‌رضا شجاع نوری در این پروژه عظیم باردیگر نشان داد توانایی زیادی برای بازی در نقش‌های تاریخی را دارد. او با‌توجه‌به چهره خاص و گیرایش، توانست در قامت پدربزرگ حضرت محمد؟ص؟ حضوری موفق در فیلم مجیدی داشته باشد. شجاع‌نوری این‌بار در پروژه سلمان قرار است در نقشی بازی کند که در مقاطع گوناگون تاریخی و سنین مختلف سلمان روایت می‌شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین