sobhe-no.ir
801
شنبه، ۲۰ مهر ۱۳۹۸
1
رییس‌جمهوری با تکرار دعاوی یک جریان خاص در اظهاراتی وظایف ذاتی شورای نگهبان را زیر سوال برد

قانون بان علیه قانون

رییس‌جمهوری چهارشنبه اخیر در جمع اعضای هیات دولت، با تکرار دعاوی یک جریان خاص در کشور، بار دیگر کارویژه نهاد نظارتی شورای نگهبان را زیر سوال برد؛ اقدامی که با وظیفه ذاتی او در دفاع از حریم قانون و قانونمداری منافات عینی داشت.

بررسی چالش های حوزه فرهنگ با علوم تجربی

علوم تجربی از کدام فرهنگ تغذیه می کند

فاطمه ترکاشوند فرهنگی که علوم تجربی در آن رشد و نمو می‌کنند به شدت تحت تاثیر دستاوردهای خود آن علوم است و گاهی بامایه های فرهنگی جوامع، دست به گریبان می‌شوند. این در حالی است که چالش‌های حوزه فرهنگ با علوم تجربی، اخیرا از جامعه دانشگاهی فراتر رفته و از طریق رسانه‌ها و کتاب‌ها به فضای عموم جامعه رسیده است. علوم تجربی دست‌کم تا آغاز قرن بیستم، حاکم بلامنازع جهان فکری غرب بودند؛ آن‌هم با چنان سلطنتی که اگر می‌گفتند فرهنگ ارتباطی با علم ندارد یا اصلا چیزی به‌نام فرهنگ وجود ندارد، طرف مقابل‌شان آن‌قدر مستضعف بود که حتی جرئت عرض‌اندام هم نداشت. باوجوداین، حالا که غرب از همان دریچه علوم تجربی، وارد مطالعه جهان فکر و روح بشر شده است، دیگر لااقل وجود این ارتباط حتی در فضای علمی تأخیردار ایران نیز انکارکردنی نیست. نظریه تکامل داروین از پیشکسوت‌های ایجاد چالش‌های جذاب میان حوزه علوم تجربی و فلسفه و الاهیات بوده و علوم شناختی هم که کمتر از نیم قرن است به این قافله پیوسته، حسابی در جهان فلسفه علم سروصدا به پا کرده است. سراغ چالش‌های هیجان‌انگیز این دو شاخه با فرهنگ، به‌ویژه فرهنگ عمومی رفتیم.

گزارش «صبح‌نو» از شرایط تردد زائران در مرزهای چهارگانه زمینی را بخوانید

شوری برآمده از عشق به حسین؟ع؟

اربعین امسال حال‌وهوای دیگری دارد؛ این را از هرکسی که بپرسید به آن اذعان دارد. اگرچه درست یک هفته دیگر به اربعین حسینی مانده است؛ اما با توجه به تسهیلاتی که امسال از سوی دولت‌های ایران و عراق فراهم شده از حدود 10 روز قبل سفر اربعین بسیاری از هموطنان آغاز شده و حتی برخی از آنها بعد از زیارت به کشور هم بازگشته‌اند. این در حالی است که آمار تعداد زائران اربعینی کشور از چهار مرز خروجی به سمت عراق نشان می‌دهد امسال حداقل سه‌برابر سال‌های قبل زائر اربعینی خواهیم داشت.

نفتکش ایران در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان دو بار مورد هدف موشک قرار گرفت

دسیسه علیه نفت ایران

وقوع انفجار در یک نفتکش ایرانی، بار دیگر موضوع حمله به نفتکش‌ها را به رسانه‌ها کشانده است. این نفتکش متعلق به شرکت ملی نفت‌ ایران بوده است که در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان‌سعودی دچار انفجار شد و منشأ این حملات تحت بررسی و رصد کارشناسی و امنیتی قرار دارد.

سرمقاله

پایان #حرف_درمانی

خوره بنزین

نگاهی به مصرف بالای بنزین در كشور

دولت بالاخره زیرساخت‌ها برای حضور زنان در ورزشگاه آزادی را فراهم کرد

بازی دوسر برد برای ایران

عصر روز پنجشنبه‌ای که پشت‌سر گذاشتیم، روزی بزرگ در تاریخ ورزش ایران بود. در این روز، زنان به‌طوررسمی توانستند مسابقه بین تیم ملی فوتبال ایران و کامبوج در چارچوب مقدماتی جام جهانی 2022 را از نزدیک تماشا کنند. چهارهزار زنی که روز 18مهر وارد ورزشگاه آزادی شدند، آن‌هایی هستند که می‌توانند برای همیشه این دستاورد را برای فرزندان خود تعریف کنند.

سخن جوان این‌گونه لذت‌بخش می‌شود

سخن جوان این‌گونه لذت‌بخش می‌شود

یادداشت مهدی فضائلی

«صبح‌نو»جدول‌اکران‌سینماهارابررسی‌می‌کند

«ردخون» در صدر گیشه

اکران این روزهای سینمای ایران با وضعیت نسبتا باثباتی ادامه دارد. فیلم‌هایی از ژانرهای مختلف به روی پرده رفته‌اند؛ البته غالب این فیلم‌‎ها در حوزه سینمای اجتماعی تعریف می‌شوند.

رییس سازمان نوسازی مدارس کشور

در مصاحبه با «صبح‌نو» از تجهیز مدارس به بخاری‌های هوشمند خبر داد

مهدیه‌سادات شاهمرادی کلاس‌های درس، ایمن گرم می‌شوندوزارت آموزش و پرورش قول داده تا هرچه زودتر بخاری‌های نفتی را از مدارس کشور جمع‌آوری کرده و آنها را مجهز به تجهیزات گرمایشی جدید کند؛ اما با وجود تخصیص بودجه ۴۸۰ میلیارد تومانی در سال جاری و تجهیز چندین هزار مدرسه به بخاری‌های گازی باز هم راه طولانی را تا رسیدن به شرایط ایدئال در پیش دارد.

شماره‌های پیشین