sobhe-no.ir
800
چهارشنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۸
7
روایت اختصاصی « صبح نو» از بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان را بخوانید

ناشناسان سرشناس

«در مذاکراتی که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در حاشیه برجام داشتند، دست گذاشته بودند روی این دستگاه و مصر بودند که بدانند ایران آن را از کجا تهیه کرده!» می‌پرسم تصورشان این بوده که آن را وارد کرده‌ایم؟ می‌خندد و جواب مثبت می‌دهد: «قبلاً با خفت و چند برابر قیمت وارد می‌کردیم؛ ولی الان خودمان می‌سازیم.» نماینده یک شرکت کوچک بخش خصوصی است. شرکتی که هرچند خیلی کوچک است اما کارهای بزرگی کرده‌. آنقدر بزرگ که دشمن خونی هم در برابرش وادار به تعظیم شده.

گزارش

نبود مدیریت صحیح در نظام آموزشی هنوز برخی دانش‌آموزان کتاب درسی ندارند

صبح نو

گزارش

نبود مدیریت صحیح در نظام آموزشی هنوز برخی دانش‌آموزان کتاب درسی ندارند

خبر کوتاه و دردناک است؛ دو هفته از سال تحصیلی گذشته ولی هنوز برخی دانش‌آموزان کتاب درسی ندارند و این موضوع نگرانی‌هایی را نیز برای خانواده‌ها به وجود آورده است.
به‌رغم آنکه علی باقرزاده، معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اظهار کرد: «مشکلی از بابت کسری چاپ نیست و تقریباً دو درصد بیش از تعداد دانش‌آموزان کتاب چاپ کرده‌ایم»؛ اما دانش‌آموزان در برخی مناطق کتاب‌های درسی خود را نگرفته یا به‌طور کامل دریافت نکرده‌آند. آن‌طور که فارس گزارش داده است حتی در برخی مناطق تهران نیز دانش‌آموزان موفق به دریافت کتب درسی نشده‌اند.
امسال و برای سال تحصیلی 99ـ98، ثبت سفارش و توزیع کتاب‌های درسی دوره‌های تحصیلی ابتدایی و متوسطه دوم (نظری، فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش) و کتاب‌های درسی تکمیلی دوره اول متوسطه ویژه استعدادهای درخشان از طریق سامانه www.irtextbook.ir یا www.irtextbook.com صورت گرفت و فقط کتاب‌های پایه‌های هفتم، هشتم و نهم از طریق کتاب‌فروشی‌های مجاز توزیع شد.
هفتم مهر آقای علی باقرزاده، معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اعلام کرده بود که «در دوره ابتدایی هم تقریباً در هیچ استان و شهرستانی با مشکل مواجه نیستیم چون تمام افرادی که در سامانه سناد ثبت‌نام کرده‌اند برایشان ثبت سفارش شده است و روز‌به‌روز هم فرایند ثبت‌نام و ارسال کتاب را کنترل می‌کردیم». وی اضافه کرده بود: «مشکل اصلی برای کتاب‌های پایه دهم اتفاق افتاده است که بعضاً در انتخاب رشته با مسأله مواجه بودند و قاعدتاً تا در سناد ثبت‌نام نکنند، نمی‌دانیم که چقدر کتاب باید به مدارس بفرستیم».
باقرزاده با تأکید بر اینکه مشکل کسری کتاب نداریم، افزوده بود: «در بعضی از مناطق، ثبت‌نام دانش‌آموزان دیر اتفاق افتاد و در روزهای اول و دوم مهر هم ثبت‌نام داشتیم که آنجا ممکن است کتاب با تأخیر رسیده باشد. کتاب مدیریت خانواده و سبک زندگی پسران و دختران هم بازنگری کلی شد و اواخر شهریور برای چاپ رفت که این کتاب یک مقدار با تأخیر به دست دانش‌آموزان می‌رسد»؛ البته باوجود این گفته‌های معاون رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی نه‌تنها برخی کتاب‌های متوسطه دوم، بلکه برخی کتاب‌های دانش‌آموزان دبستانی هنوز به دست‌شان نرسیده است.
نکته مهم این است که امسال مناطق آموزش و پرورش نیز با در بحث توزیع کتب متوسطه دوم، آن هم در بخش نظری دچار مشکلاتی شدند؛ یکی از توزیع‌کنندگان کتب درسی در یکی از مناطق تهران به خبرنگار فارس گفت: «کتاب‌های دوره متوسطه به صورت جداگانه در اختیار ما قرار گرفت و این در حالی است که تعداد کتاب‌های این دوره زیاد است و آموزشی نیز به توزیع‌کنندگان داده نشده بود». وی ادامه داد: «این موضوع موجب شده است که باوجود شروع سال تحصیلی در بعضی از مناطق نیز مشکل توزیع کتاب وجود داشته باشد».
مدیران مدارس موظف هستند تمامی دانش‌آموزان حاضر در مدرسه را در سناد ثبت‌نام کنند (مدرسه نباید دانش‌آموز ثبت‌نام‌نشده در سناد داشته باشد)، همچنین تعداد دانش‌آموزان بدون سفارش کتاب درسی هر مدرسه در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی باید صفر باشد. مدارس باید وضعیت کتاب درسی هر یک از دانش‌آموزان مدرسه را کنترل کنند و در صورت نیاز سریعاً نسبت به ثبت‌نام کتاب درسی در سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی اقدام و برای دریافت کتاب درسی جامانده‌ها از منطقه پیگیری کنند.
در این اطلاعیه آمده است که مسوولیت حسن تحویل کتاب درسی به دانش آموزان بر عهده مدیران محترم آموزش‌و‌پرورش مناطق و مدیران مدارس است؛ بنابراین اگر ماجرای تولید کتاب درسی به تعداد دانش‌آموزان درست باشد، پس به نظر می‌رسد عدم‌مدیریت صحیح در توزیع کتب درسی، این موضوع را موجب شده است.

captcha
شماره‌های پیشین