sobhe-no.ir
800
چهارشنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۸
5
تحلیلگر سوری

حمله ترکیه سبب نزدیکی میان کردها و دمشق می‌شود

ترامپ پشت کُردهای سوری را دربرابر حمله نظامی ترکیه خالی کرد

بازگشت کُردها به آغوش اسد

روح‌الله فرقانی«دونالد ترامپ» در حالی حمایت‌نکردن از کُردها دربرابر حملات ترکیه به بخش‌هایی از شرق فرات را اعلام کرد که پیش‌از‌این هم در دیگر عملیات‌های ترکیه در مناطق مرزی، دست از حمایت آن‌ها برداشته بود، تا آنجا که تحلیلگران اقدام رییس‌جمهوری آمریکا را به‌مثابه «خنجر از پشت» توصیف کردند؛ خنجری که موجب شده است کُردها از همراهی با آمریکا احساس پشیمانی و اعلام کنند اگر رفتار کُردها با دولت مرکزی سوریه هماهنگ بود، ارتش سوریه از کُردهای سوریه دربرابر تجاوز ارتش ترکیه حمایت می‌کرد.

صبح نو

ترامپ پشت کُردهای سوری را دربرابر حمله نظامی ترکیه خالی کرد

بازگشت کُردها به آغوش اسد

روح‌الله فرقانی«دونالد ترامپ» در حالی حمایت‌نکردن از کُردها دربرابر حملات ترکیه به بخش‌هایی از شرق فرات را اعلام کرد که پیش‌از‌این هم در دیگر عملیات‌های ترکیه در مناطق مرزی، دست از حمایت آن‌ها برداشته بود، تا آنجا که تحلیلگران اقدام رییس‌جمهوری آمریکا را به‌مثابه «خنجر از پشت» توصیف کردند؛ خنجری که موجب شده است کُردها از همراهی با آمریکا احساس پشیمانی و اعلام کنند اگر رفتار کُردها با دولت مرکزی سوریه هماهنگ بود، ارتش سوریه از کُردهای سوریه دربرابر تجاوز ارتش ترکیه حمایت می‌کرد.


چند سالی است که ترکیه به شرق فرات چشم طمع دوخته است. دو سال پیش، با انجام عملیات «شاخه زیتون»، مناطقی از شمال‌غربی سوریه را اشغال کرد. اکنون و با گذشت دو سال از عملیات شاخه زیتون، 
رجب طیب‌اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد قصد دارد دیگر شهرهای منطقه شرق فرات را دراختیار قرار گیرد.
ترکیه در حالی دوباره حملات به شرق فرات را از سر گرفته است که بیشتر این مناطق از حمایت کاخ‌سفید برخوردار بودند و اکنون آمریکا تصمیم گرفته دست از حمایت کُردها در این بخش از سوریه بردارد. دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، روز گذشته در توییتی اعلام کرد: «وقت آن رسیده که آمریکا از سوریه خارج شود. قرار بود نیروهای آمریکایی برای انجام مأموریت‌شان فقط ۳۰ روز در سوریه باشند؛ اما این حضور چندین سال به‌طول انجامید. اکنون زمان آن رسیده به این جنگ بی‌هدف پایان داده شود». وی به بازگشت نظامیان آمریکایی به کشورشان اشاره کرد و گفت: «آمریکا فقط زمانی می‌جنگند که به‌نفعش باشد و تنها برای پیروزی جنگ می‌کند».
این سخنان ترامپ در حالی عنوان می‌شود که پیش‌از‌این، حمایت‌نکردن خود از کُردها را عنوان کرده بود و تحلیلگران آن را به‌مثابه «خنجر از پشت» توصیف کردند؛ همچنان‌که نیروهای دمکراتیک کُرد سوریه موسوم به «قسد» که از حمایت واشنگتن برخوردار بودند، این اقدام آمریکا را بدعهدی توصیف کردند و گفتند آمریکایی‌ها از پشت به ما خنجر زدند.

ترامپ کُردها را به زیر ماشین پرت کرد
این تصمیم ترامپ حتی در داخل آمریکا نیز واکنش‌هایی در پی داشته است؛ به‌طوری‌که واکنش نیکی هیلی، سفیر پیشین ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل و از متحدان نزدیک دونالد ترامپ را به‌همراه داشت. وی دیروز در اقدامی کم‌سابقه از سیاست‌های ترامپ درقبال سوریه انتقاد کرد و در پیامی توییتری نوشت: «اگر انتظار داریم از حمایت متحدانمان برخوردار باشیم، باید همیشه از آن‌ها حمایت کنیم». ریچارد هاس، رییس شورای روابط خارجی آمریکا، هم نوشته است: «دونالد ترامپ کُردها را به زیر اتوبوس پرت کرد. وی بدون حضور دولت افغانستان با طالبان مذاکره می‌کند و آزمایش‌های موشکی کره‌شمالی را نادیده می‌گیرد؛ آزمایش‌هایی که توانایی هدف قراردادن ژاپن را دارند. همچنین، وی برای ایستادن دربرابر ایران تمایلی ندارد و با ناتو سر جنگ دارد». هاس در پیامی دیگر تأکید کرد: «تصمیم ترامپ برای خارج‌کردن نظامیان آمریکایی از سوریه و تنهاگذاشتن کُردها نه‌تنها موجب خواهد شد داعش بازسازی شود، بلکه به دولت سوریه نیز کمک می‌کند حاکمیت خود را برقرار کند. همچنین، این پیام را نیز به جهانیان مخابره می‌کند که نمی‌توان روی آمریکا حساب کرد. این امر موجب جسورترشدن دشمنان و کم‌اهمیت‌تر‌شدن ائتلاف‌ها می‌شود».

تعهدات شکست‌خورده آمریکا به مخالفان سوری
اقدام آمریکا برای خالی‌کردن پشت کُردها مسبوق به سابقه است و پیش‌از‌این، دونالد ترامپ خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را نخستین‌بار اواخر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد؛ تصمیمی که به استعفای جیمز متیس، وزیر دفاع وقت آمریکا، منجر شد. آمریکا قبلا در «رقه» از خودمختاری کُردهای سوریه حمایت کرد و به‌نظر می‌رسد دوری آمریکا از یگان‌های کُردی و اعلام کاخ‌سفید مبنی‌بر عقب‌نشینی از این مناطق نشان‌دهنده پایبندنبودن آمریکا به تعهداتش به این گروه است و باردیگر همان رخدادی در حال وقوع است که در عملیات «شاخه زیتون» ترکیه در حمله به عفرین روی داد.
گویا کُردها باردیگر چاقویی چندوجهی را در پهلوی خودشان احساس کردند و مجددا فریب تعهدات دروغین آمریکا را خوردند. به‌نظر می‌آید ترامپ همه این اقدامات را با هدف انتخابات آینده و با‌توجه‌به شرایط داخلی آمریکا انجام می‌دهد؛ چون نتوانسته به هیچ‌یک از اهداف منطقه‌ای خود برسد و از این طریق می‌خواهد افکار عمومی آمریکا را به خود جلب کند. 

حمایت‌نکردن آمریکا از هم‌پیمانانش در شرق فرات
آمریکا با تخلیه بخش‌هایی از شمال سوریه و تنهاگذاشتن کُردهای موردحمایت خود درمقابل ارتش ترکیه باردیگر نشان داد کشور مطمئنی نیست و با همه طرف‌ها تا زمانی حاضر به همکاری است که منافعش ایجاب کند و با کوچک‌ترین اتفاق یا تغییر مسیری، متحدان و هم‌پیمانان خود را تنها می‌گذارد و می‌رود. نمونه آن تنهاگذاشتن کُردهای موردحمایتش در شمال سوریه است که با وجود درخواست‌های مکرر و حتی اعتراض‌های مردم و مسوولان این گروه‌ها، تنهایشان گذاشت. ترامپ در توییتی نوشت: ما از کُردها حمایت زیادی کرده‌ایم و پول زیادی نیز بابت مبارزه با داعش و اقدامات خود گرفته‌اند. این اتفاق ممکن است برای هر گروه یا کشور دیگری نیز رخ دهد که در منطقه چندین نمونه از آن را در سال‌های گذشته می‌توان به‌راحتی یافت. اعتماد و اتکای ترکیه به آمریکا با‌توجه‌به اینکه این کشور به‌دنبال ترک منطقه است، چندان عقلانی به‌نظر نمی‌رسد.

علاقه‌مندی کُردهای سوریه به دولت اسد
کُردها در حالی باردیگر از آمریکایی‌ها ضربه خوردند که اگر آ‌ن‌ها در این منطقه حضور پیدا نمی‌کردند، چه‌بسا رفتار کُردها با دولت مرکزی سوریه هماهنگ بود و ارتش سوریه از کُردهای سوریه دربرابر تجاوز ارتش ترکیه حمایت می‌کرد و دولت اردوغان این‌گونه تجاوزی آشکار به مرزهای سوریه از خود نشان نمی‌داد. حال کُردهای این منطقه تمایل خود را به داشتن ارتباط با دولت قانونی سوریه و حمایت از دولت بشار اسد اعلام کُرده‌اند و این انتظار می‌رود که درنهایت، اردوغان با هزینه زیاد شرق فرات و مناطقی را ترک کند که در تصرف گرفته است؛ چراکه مردم سوریه قطعا اجازه نمی‌دهند ارتش ترکیه مدت زیادی در شهر و دیارشان باقی بماند.درمقابل مکر و نیرنگ آمریکایی‌ها و اصرار ترکیه در حمله به شمال سوریه به‌طوری‌که هیچ کُردی در آنجا باقی نماند، رهبران کُرد چاره‌ای ندارند جز اینکه تا دیر نشده، به آغوش دولت سوریه برگردند. اختلاف کُردها با دولت سوریه هرقدر هم زیاد باشد، به‌اندازه خطر اشغالگران ترک نیست؛ چراکه این‌ها حتی حق زندگی در سرزمین آبا و اجدادی را برای کُردها به‌رسمیت نمی‌شناسند.

همکاری کُردهای سوریه با بشار اسد
فرمانده کل شبه‌نظامیان کُرد در شمال سوریه از احتمال شراکت با دمشق و رییس‌جمهوری سوریه برای مقابله با حمله احتمالی ترکیه به نوار مرزی شمال سوریه خبر داد. مظلوم عبدی، فرمانده کل شبه‌نظامیان موسوم به نیروهای دموکراتیک سوریه (قَسد) گفت: «یکی از گزینه‌های نیروهای تحت امر او برای دفاع از خود درمقابل حملات ترکیه، همکاری با رییس‌جمهوری سوریه است.
صفحه فیسبوک رسمی قسد (SDF) هم دیروز سه‌شنبه نوشت: «مظلوم عبدی به شبکه آمریکایی «ان.بی.سی نیوز» گفت: یکی از گزینه‌های روی میز، همکاری با 
بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه، با هدف مبارزه با نیروهای ترکیه است. این یکی از گزینه‌های ماست. از مردم آمریکا می‌خواهیم برای کمک به ما، رییس‌جمهوری دونالد ترامپ را زیرفشار بگذارند». این فرمانده کُردی با ابراز ناامیدی از موضع تازه آمریکا در خالی‌کردن پشت نیروهای کُرد در شمال سوریه، تأکید کرد این تصمیم به اعتبار آمریکا و اعتماد سوریه به این کشور آسیب می‌زند.

captcha
شماره‌های پیشین