sobhe-no.ir
800
چهارشنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۸
4
خبر

انگلیس درباره ناامنی فرودگاه «أبها» عربستان هشدار داد

سیاستمداران آمریکایی تصمیم ترامپ به ترک سوریه را موجب تایید دیدگاه ایران درباره بدعهدی ایالات متحده می دانند

شریک غیر قابل اعتمادی به نام آمریکا

«دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا در یک پیام توییتری از آغاز خروج نظامیان آمریکا از شمال سوریه خبر داد و گفت: «زمان آن رسیده که آمریکا از جنگ‌های بی‌پایان مضحک در منطقه غرب آسیا رها شود»؛ تصمیمی که با واکنش‌های بسیاری در داخل آمریکا و همچنین هم‌پیمانان این کشور همراه بوده است به‌طوری‌که برخی سیاستمداران این کشور تصمیم به ترک سوریه را موجب تایید دیدگاه ایران درباره بدعهدی آمریکا می‌دانند.

صبح نو

سیاستمداران آمریکایی تصمیم ترامپ به ترک سوریه را موجب تایید دیدگاه ایران درباره بدعهدی ایالات متحده می دانند

شریک غیر قابل اعتمادی به نام آمریکا

«دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا در یک پیام توییتری از آغاز خروج نظامیان آمریکا از شمال سوریه خبر داد و گفت: «زمان آن رسیده که آمریکا از جنگ‌های بی‌پایان مضحک در منطقه غرب آسیا رها شود»؛ تصمیمی که با واکنش‌های بسیاری در داخل آمریکا و همچنین هم‌پیمانان این کشور همراه بوده است به‌طوری‌که برخی سیاستمداران این کشور تصمیم به ترک سوریه را موجب تایید دیدگاه ایران درباره بدعهدی آمریکا می‌دانند.

«دونالد ترامپ» که این روزها درگیر پرونده «اوکراین‌گیت» است و دموکرات‌ها چشم به استیضاحش دوخته‌اند، حالا بعد از تصمیمش برای خروج از سوریه، بهانه جدیدی به‌دست حزب رقیب او افتاده است. دموکرات‌ها اعتقاد دارند عملکرد ترامپ در حوزه سیاست خارجی بدون دستاورد بوده به‌طوری‌که کالین پاول، وزیر خارجه پیشین آمریکا، سیاست خارجی حال حاضر آمریکا را آشفته و هرج‌ومرج‌گونه توصیف کرد.
از «هیلاری کلینتون» گرفته تا «لیندسی گراهام» سناتور ایالت کارولینای جنوبی این تصمیمات ترامپ را خیانت و فاجعه توصیف کرده و آن‌ را به نفع ایران دانستند.
«نانسی پلوسی» رییس مجلس نمایندگان آمریکا هم از تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از شمال سوریه انتقاد کرد و گفت که ترامپ باید در این «تصمیم خطرناک» خود در خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه «تجدید نظر» کند.» پلوسی اعتقاد دارد: «این تصمیم تهدیدی جدی برای امنیت و ثبات منطقه است و برای ایران و روسیه و هم‌پیمانان ما پیام خطرناکی مبنی بر این می‌فرستد که ایالات متحده دیگر شریک قابل اعتمادی نیست.»
«سوزان رایس» مشاور امنیت ملی دولت سابق دولت آمریکا هم گفت که سیاست خارجی آمریکا کاملاً شکست خورده و سناتور «مارکو روبیو» هم مانند «نانسی پلوسی» اعتقاد دارد «تصمیم به ترک سوریه دیدگاه ایران درباره بدعهدی دولت آمریکا را تایید می‌کند.» «ریچارد هاس» رئیس شورای روابط خارجی آمریکا هم اینگونه به رفتار ترامپ در قبال کردها واکنش نشان داد که «برای دوست بودن با آمریکا اکنون زمان خطرناکی است.»
منتقدان ترامپ این بار از در هر دو طیف شمشیر کشیده‌اند و بهترین دستاویز هم برای زخمی کردن او «اوکراین‌گیت» است؛ یعنی استیضاح ترامپ به جرم اینکه به رییس‌جمهوری اوکراین گفته هرچه از فعالیت‌های اقتصادی پسر «جو بایدن» می‌داند، بگوید؛ اما اگر استیضاح از پشتوانه اسنادی و حقوقی کافی برخوردار باشد و ترامپ بتواند فساد مالی تیم اوباما را فاش سازد نتیجه این استیضاح معکوس می‌شود.
در ادامه با سید جلال ساداتیان، سفیر سابق ایران در انگلیس، وضعیت امروز ترامپ را در داخل آمریکا و فضای بین‌الملل بررسی کرده‌ایم.
 
ساداتیان در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: 
جمهوری‌خواهان در ماجرای استیضاح منافع حزبی را به منافع ملی ترجیح  خواهند داد
سید‌جلال ساداتیان در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره روند استیضاح ترامپ گفت: ترکیب کنگره آمریکا از مجلس نمایندگان و سناتورهاست. در سنا از 50 ایالت آمریکا به تعداد مساوی از هر ایالت دو سناتور حضور دارد و در مجلس نمایندگان نیز بر اساس تعداد جمعیت ایالات، نماینده وجود دارد.
وی افزود: در مجلس نمایندگان این اکثریت را دموکرات‌ها دارند؛ اما در جمع اگر قرار بر این باشد که کنگره به این استیضاح رأی دهد باید 20 نماینده جمهوری‌خواه هم به این سمت بیایند و با دموکرات‌ها همراه باشند که البته دموکرات‌ها معتقد هستند که می‌توانند از جمهوری‌خواهان منتقد آقای ترامپ این تعداد را جذب کنند.
این کارشناس روابط بین‌الملل با اشاره به ملاحظه جمهوری‌خواه‌ها برای رأی دادن به استیضاح گفت: در این ارتباط دو ملاحظه مطرح است؛ ملاحظه اول حزبی است که اگر به استیضاح رأی دهند، حزب خودشان را تضعیف کرده‌اند و دموکرات‌ها موقعیت برتری در انتخابات بعدی خواهند داشت؛ اما یک ملاحظه آنان مصالح ملی است که چون ترامپ در پرونده اوکراین منافع ملی را به خطر انداخته مستحق استیضاح است. از سوی دیگر ترامپ با خروجش از معاهده‌های مختلف، رفتارهای سخیفی که داشته و عدم موفقیتش در سیاست خارجی انتقاد بسیاری از هم‌حزبی‌های خود را برانگیخته است.
ساداتیان ادامه داد: اما اینکه آیا تعداد نمایندگان جمهوری‌خواه باوجود انتقادهایی که به ترامپ دارند با دموکرات‌ها همکاری خواهند کرد یا نه، من اعتقاد دارم جمهوری‌خواهان مسائل حزبی‌شان را به مصالح ملی ترجیح خواهد داد.
وی با بیان اینکه بعید است استیضاح رأی بیاورد، گفت: هرچند استیضاح رأی نمی‌آورد ولی موقعیت ترامپ و جمهوری‌خواهان در انتخابات آتی تضعیف خواهد شد. داستان «بیل ‌کلینتون» حتماً تکرار نمی‌شود؛ اما با استیضاح، یک روشنگری برای افکار عمومی اتفاق می‌افتد که در انتخابات پیش‌رو به ضرر ترامپ 
خواهد بود.
جلالیان با اشاره به شکست‌های ترامپ در زمینه سیاست خارجی گفت: آمریکا در موضوع یمن، عراق، سوریه و حتی برجام نه‌تنها موفقیتی نداشته، بلکه شکست خورده و حتی با تحقیر مواجه شده است.
سفیر سابق ایران در انگلیس افزود: امروز حتی عربستان و امارات هم می‌خواهند خود را از زیر سلطه آمریکا خارج کنند و به‌دنبال همکاری با ایران هستند. این‌ها همگی به این معنی است که ترامپ باوجود اینکه از آنان پول می‌گیرد ولی نتوانسته کاری برای آن‌ها انجام دهد و این هم‌پیمانی با آمریکا سودی برای این کشورها نداشته است.
وی با اشاره به انتقاد سیاستمداران آمریکایی از رفتار ترامپ گفت: امروز همه دریافته‌اند ترامپ هیچ موفقیتی در سیاست خارجی نداشته و دائماً حرکات زیگزاگی انجام داده که خارج از شأن رفتاری رییس‌جمهوری آمریکاست و به دلیل همین رفتارهاست که در کنار پرونده اوکراین، دموکرات‌ها به استیضاح ترامپ دل بسته‌اند. در هر صورت تصورم این است که استیضاح رأی نمی‌آورد و ترامپ بر سر کار می‌ماند؛ اما روند استیضاح بسیار او را تضعیف خواهد کرد و همین موجب می‌شود در دوره بعدی انتخابات 
رأی نیاورد.

captcha
شماره‌های پیشین