sobhe-no.ir
800
چهارشنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۸
1
روایت اختصاصی « صبح نو» از بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان را بخوانید

ناشناسان سرشناس

«در مذاکراتی که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در حاشیه برجام داشتند، دست گذاشته بودند روی این دستگاه و مصر بودند که بدانند ایران آن را از کجا تهیه کرده!» می‌پرسم تصورشان این بوده که آن را وارد کرده‌ایم؟ می‌خندد و جواب مثبت می‌دهد: «قبلاً با خفت و چند برابر قیمت وارد می‌کردیم؛ ولی الان خودمان می‌سازیم.» نماینده یک شرکت کوچک بخش خصوصی است. شرکتی که هرچند خیلی کوچک است اما کارهای بزرگی کرده‌. آنقدر بزرگ که دشمن خونی هم در برابرش وادار به تعظیم شده.

رهبر انقلاب در بازدید از نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان

نگاه غلط ناشی از فرهنگ اقتصاد نفتی را اصلاح کنید

سیاستمداران آمریکایی تصمیم ترامپ به ترک سوریه را موجب تایید دیدگاه ایران درباره بدعهدی ایالات متحده می دانند

شریک غیر قابل اعتمادی به نام آمریکا

«دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا در یک پیام توییتری از آغاز خروج نظامیان آمریکا از شمال سوریه خبر داد و گفت: «زمان آن رسیده که آمریکا از جنگ‌های بی‌پایان مضحک در منطقه غرب آسیا رها شود»؛ تصمیمی که با واکنش‌های بسیاری در داخل آمریکا و همچنین هم‌پیمانان این کشور همراه بوده است به‌طوری‌که برخی سیاستمداران این کشور تصمیم به ترک سوریه را موجب تایید دیدگاه ایران درباره بدعهدی آمریکا می‌دانند.

از اعضای نشریه «کمان» در اولین «باهمستان فرهنگ و تبلیغ» تقدیر شد

همه از زهِ «کمان» سرهنگی بیرون آمده‌ایم

نخستین شب «باهمستان فرهنگ و تبلیغ» ویژه بزرگداشت عوامل نشریه کمان در سازمان تبلیغات برگزار شد. در این مراسم که با حضور چهره‌های فرهنگی برگزار شد، مرتضی سرهنگی، هدایت‌الله بهبودی و سایر عوامل این نشریه صحبت کردند. در این مراسم محسن مومنی‌شریف، رییس حوزه هنری انقلاب اسلامی، رضا برجی، عکاس و مستندساز، محمدمهدی دادمان، قائم‌مقام سازمان تبلیغات اسلامی، سعید صادقی، عکاس دفاع مقدس و حسین دهباشی، تاریخ پژوه و مستندساز حضور داشتند.

سرمقاله

ليبراليسم عليه دموكراسی

ترامپ پشت کُردهای سوری را دربرابر حمله نظامی ترکیه خالی کرد

بازگشت کُردها به آغوش اسد

روح‌الله فرقانی«دونالد ترامپ» در حالی حمایت‌نکردن از کُردها دربرابر حملات ترکیه به بخش‌هایی از شرق فرات را اعلام کرد که پیش‌از‌این هم در دیگر عملیات‌های ترکیه در مناطق مرزی، دست از حمایت آن‌ها برداشته بود، تا آنجا که تحلیلگران اقدام رییس‌جمهوری آمریکا را به‌مثابه «خنجر از پشت» توصیف کردند؛ خنجری که موجب شده است کُردها از همراهی با آمریکا احساس پشیمانی و اعلام کنند اگر رفتار کُردها با دولت مرکزی سوریه هماهنگ بود، ارتش سوریه از کُردهای سوریه دربرابر تجاوز ارتش ترکیه حمایت می‌کرد.

با دستور رییس قوه قضاییه اصل 168 قانون اساسی اجرا می شود

احیای هیات منصفه در جرایم سیاسی

سال‌ها بود که اصل‌168 قانون اساسی با وجود قانون تبیین نوع جرم سیاسی خاک می‌خورد. اظهار نظر روز گذشته «نماینده تام‌الاختیار رییس قوه‌قضاییه در تعیین اعضای هیات منصفه سراسر کشور» مبنی بر دستور رییس دستگاه قضا برای برگزاری دادگاه‌های جرایم سیاسی با حضور هیات منصفه، بارقه‌ای از امید را برای جامه عمل پوشاندن به این اصل مصرح روشن کرد.

حجاریان، نظریه‌پرداز اصلاح‌طلب، نیروهای میانه‌رو شامل اصلاح‌طلبان را تضعیف‌شده ارزیابی کرد

تیشه به ریشه اصلاحات

اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان ضعیف شده و افراطی‌ها و تفریطی‌ها، امور را به‌دست گرفته‌اند. این گزاره‌ای است که اخیراً یکی از تئوریسین‌های اصلاح‌طلب آن را مطرح کرده است؛ گزاره‌ای که یادآور شعار معروف دی سال 96 است.

«صبح‌نو» از پدیده نوظهور اجاره‌های کوتاه‌مدت مسکن در پایتخت گزارش می‌دهد

خانه‌ای ساعتی، روی آب

مهدیه‌سادات شاهمرادی اگر تا پیش از این برای ماندن در کلان‌شهر بزرگی همچون تهران نیازمند ارائه اسناد هویتی و پرداخت هزینه هتل بودید دیگر نگران نباشید چرا که حالا با یک جست‌وجوی ساده در فضای مجازی صدها خانه مبله در نقاط مختلف تهران و با قیمت‌های متنوع می‌توانید پیدا کنید؛ اما هیچ تضمینی وجود ندارد که بعد از ورود به این خانه‌ها چه اتفاقی برای شما بیفتد و چه کسی پاسخگوی مشکلات پیش‌آمده باشد.

اخبار و توصیه‌های اربعینی را جدی بگیرید

بسیج امکانات کشور برای خدمت به زائران

پیش‌بینی‌ها از افزایش دوبرابری تعداد زائران اربعین امسال درمقایسه‌با سال گذشته خبر می‌دهد. در این حالت، باید منتظر حضور بیش از چهارمیلیون ایرانی در راهپیمایی اربعین امسال بود که رکوردی بزرگ به‌حساب می‌آید. البته برای تردد راحت‌تر این تعداد زائر تمام امکانات بسیج شده است. این در حالی است که زائران حسینی نیز می‌توانند با‌توجه‌به توصیه‌ها و اخبار مسوولان، سفر امن‌تری در پیش داشته باشند.

صبح نو

سرمقاله

ليبراليسم عليه دموكراسی

«استیضاح ترامپ» شورش مدنی الیگارشی حاکم علیه سیاست‌های رادیکال و پوپولیستی این رییس‌جمهوری غیر‌عادی است. واژه غیر‌عادی همان عبارتی است که می‌تواند ماهیت این شورش را نشان دهد. این مهم‌ترین و جدی‌ترین تلاش «آریستوکرات‌های واشنگتن و نیویورک» است که با پشتوانه لیبرالیسم کالیفرنیا و روشنفکری ماساچوست، ریسکی بزرگ را پیش می‌برد و آن‌هم شورش لیبرالیسم علیه دموکراسی است. امروز روح حاکم بر ساختار سیاست در آمریکا لیبرالیسمی است که هم با سوسیالیسم «سندرز» و «وارن» سر سازگاری ندارد و هم با محافظه‌کاری و انزواگرایی ترامپ مخالف است. درواقع، اگر این استیضاح بتواند نظر موافق کنگره را جلب کند، به‌معنای اجماع سیاستمداران کلاسیک علیه سیاستمداران استثنایی است. چنین اجماعی است که می‌تواند کار را برای ماندن ترامپ در قدرت سخت کند. برعکس، اگر دموکرات‌ها نیز نتوانند جمهوری‌خواهان کلاسیک را برای رأی منفی به ترامپ قانع کنند‌، آنگاه زمان انتقام ترامپ فرامی‌رسد. آن زمان است که ترامپ خیابان را علیه پارلمان بسیج و با تفنگ «پوپولیسم» دموکراسی را قربانی دموکراسی می‌کند. این جدالی از نمایندگان صندوق قبل از کشیدن رقابت به صندوق‌هاست.

captcha
شماره‌های پیشین