sobhe-no.ir
795
چهارشنبه، ۱۰ مهر ۱۳۹۸
1
سرلشکر سلیمانی خاطراتش از حضور میدانی در جنگ 33روزه را بیان کرد

عقب نشینی نیروی دریایی اسرائیل فقط با یک موشک

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نخستین گفت‌وگوی رسانه‌ای خود از زمان تصدی این مسوولیت به تشریح جزئیاتی از جنگ 33روزه مقاومت لبنان با رژیم صهیونیستی و زمینه‌های شکل‌گیری این جنگ و دلایل پیروزی حزب‌الله لبنان پرداخت.

«صبح‌نو» از حال‌و‌هوای مردم در صف‌های طولانی دفاتر پلیس +10 گزارش می‌دهد

شور و شوق اربعین در خیابان‌های شهر

تنها چند روز به پیاده‌روی اربعین باقی مانده و زائران این سفر معنوی همه در تب‌و‌تاب مهیاشدن هستند. مردم کشورمان ایران همه‌ساله پس از سپری‌شدن دهه اول ماه محرم، خود را برای حضور در اجتماع عظیم اربعین در کربلای معلی آماده می‌کنند. این روزها صف باجه گذرنامه در دفاتر پلیس +10 شلوغ است و پرهیاهو. نیروی انتظامی نیز تلاش می‌کند این مراحل را تسهیل کند؛ به‌همین‌دلیل، گذرنامه موقت برای زائران ایجاد کرده تا هم در انتظار صدور گذرنامه‌شان از این سفر جا نمانند و هم هزینه‌ای برای این مهم پرداخت نکنند.

دانشیار اقلیم‌شناسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با «صبح نو» از احتمال سیاسی‌کاری در مؤسسات مربوط به بررسی تغییرات اقلیم گفت

زندگی طبیعی طبیعت، درگیر سیاسی‌کاری

شاید بتوان گفت از چالش‌های اصلی قرن حاضر، نظریه تغییر اقلیم و به‌خصوص موضوع گرمایش زمین است. این نظریه معتقد است که به‌دلیل افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای انسان‌ساخت ناشی از مصرف گسترده انرژی از منابع سوخت‌های فسیلی، دمای کره‌زمین در حال افزایش است. از همین‌رو کشورهای جهان باید متعهد شوند تا در یک هدف بلندمدت با کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی همچون نفت و گاز و زغال‌سنگ، انتشار گازهای گلخانه‌ای انسان‌ساخت را به کمینه ممکن برسانند. این در حالی است که در مقابل این دیدگاه، نظرات دیگری نیز برای تغییرات اقلیمی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها، چرخه میلانکویچ و فعالیت‌های خورشیدی را عامل اصلی افزایش دمای زمین می‌داند.دکتر علی اکبر شمسی‌پور ، دانشیار اقلیم‌شناسی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با «صبح نو» درباره توافق‌نامه‌های جهانی و رفتارهای سیاسی درباره تغییرات اقلیمی گفته است.

«صبح نو» جزئیات اعداد و ارقام درآمدی ارزش افزوده درسال97 که در هفته‌های اخیر جنجال به پا کرده است، را منتشر ‌می‌کند

گاو شیرده ارزش‌افزوده برای دولت

ماجرای ارزش‌افزوده این روزها به مراحل جالب خود نزدیک می‌شود و تقریبا هم بین فعالان اقتصادی مطرح شده و هم مباحث سیاسی به‌دنبال داشته است. هر گروه و جناحی دنبال تثبیت خود است؛ اما آنچه در این میان جالب است، مواضع وزیر ارتباطات است که از یک‌سو خود را مدافع حق مردم می‌خواند و به‌عنوان پایان دائمی برای ماجرای ارزش‌افزوده است و هم اینکه خود از درآمد سرشار این ارزش‌افزوده‌های جنجالی بهره‌مند است ولی آن را جور دیگری نشان می‌دهند. در این گزارش خواهید خواند که چه کسی بیشترین درآمد را از ماجرای ارزش‌افزوده یا همان ستاره‌مربع‌ها داشته است ولی خلاف آن را نمایش می‌دهد.

حجت‌الاسلام نوروزی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: محاکمه صاحبان قدرت امنیت روانی در جامعه ایجاد می‌کند

حکم قطعی فریدون ، پنج سال

پس از گذشت سه سال انتظار، حکم قطعی برادر رییس‌جمهوری بالاخره روز گذشته از زبان سخنگوی قوه‌قضاییه اعلام شد.

احمد بخشایشی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: قطعنامه‌های قبلی علیه ایران برگشت‌ناپذیر است

ماشه مشقی

از دل اروپا صداهایی به‌گوش می‌رسد؛ صداهایی که محتوایش بر بازگشت «سازوکار ماشه» دلالت دارند. وزارت امورخارجه کشورمان این صداها را «غیرقانونی» و «غیرقابل‌قبول» خوانده است. در این گزارش، به این صداها می‌پردازیم و اینکه اساسا مکانیسم ماشه چیست.

«صبح‌نو» جزئیات اجرایی‌شدن طرح رتبه‌بندی فرهنگیان را بررسی می‌کند

طرحی در هزارتوی زمان

چند سال است که وزارت آموزش‌و‌پرورش دربرابر خواسته‌های فرهنگیان از طرحی موسوم به «طرح رتبه‌بندی فرهنگیان» سخن می‌گوید؛ طرحی که قرار است براساس آن، حقوق و مزایای معلمان با‌توجه‌به سابقه، تحصیلات و مدارک علمی و تجربی‌شان افزایش یابد. بااین‌حال، تا این لحظه نه طرحی تصویب شده است و نه سازوکار آن مشخص. این در حالی است که معلمان بارها مشکلات معیشتی خود را به گوش مسوولان رسانده‌اند.

بررسی‌ویدئوهای‌نازلی‌که‌درآپارات‌منتشروباعث‌اعتراض‌شد

آدامس‌بجو و سوال کن

روزانه در فضای مجازی آن‌قدر ویدئو منتشر می‌شود که به‌دلیل حجم فراوان، بسیاری از آن‌ها به چشم مخاطب نمی‌آید و نادیده گرفته می‌شود. در‌این‌میان، هستند ویدئوهایی که حتی با کیفیت بسیار نازل هم به‌دلایلی دیده می‌شوند. روز گذشته، ویدئوهای مجموعه‌ای به‌نام «ژلوفن» سروصدای زیادی کرد.

نگاهی به نمایش «کریملوژی»

قهرمانی کریم‌شیره‌ای در کلاژ نمایش‌های سنتی

نمایش «کریملوژی» همان‌طورکه از نامش پیداست، برای ساعتی مخاطبانش را در کلاس «کریم‌شیره‌ای ‌شناسی» مشارکت می‌دهد. این شناخت البته در زاویه‌دید داستانی محصور شده که کریم‌شیره‌ای را قهرمانی فراموش‌شده برای تئاتر ملی و مقدسی بی‌مقبره برای ملتی بی‌پناه می‌داند و تبدیل به کلاژی از نمایش‌های سنتی می‌شود که قرار است از نقش‌ برجسته دلقک ناصری از آن بیرون بیاید.

 سر مقاله

 تغییر معادلات منطقه

شماره‌های پیشین