sobhe-no.ir
790
چهارشنبه، ۰۳ مهر ۱۳۹۸
1
گزارش «صبح‌نو» از داستان ادامه‌دار دولت و شبکه ملی اطلاعات

چه کسی زیر میز می‌زند

ظاهرا ماجراهای اهالی دولت با فضای مجازی و شبکه ملی اطلاعات تمامی ندارد. هرازگاهی اظهارنظرهای اهالی دولت خبری می‌شود و بحث‌هایی را راه می‌اندازد. تازه‌ترین اظهارنظر هم متعلق به حمید فتاحی و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت است. او به بهانه برقراری ارتباط با کشورهای همسایه در حوزه ارتباطات پای شبکه ملی اطلاعات را به وسط کشیده و چنین گفته است: «ارتباطات خوبی با کشورهای همسایه در حوزه ارتباطات برقرار کرده‌ایم. در گام اول شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه افغانستان گل کاشتند و قراردادهای خوبی نصیب‌شان شد. فرصت حضور در ارمنستان، عراق و جمهوری آذربایجان در پیش است و دنبال سهم خوبی از صادرات هستیم. انصافا شرکت‌های ایرانی هم توانمند هستند. عده‌ای با شبکه ملی اطلاعات دنبال قطع ارتباطات ایران با دنیا بودند؛ اما ما به پشتوانه مصوبه شورای‌عالی مجازی دنبال کسب سهم جهانی جوانان ایران در فضای بزرگ مجازی هستیم. قربانگاه شرکت‌های ایرانی، تحریم آمریکا و تنگ‌نظری‌های داخلی بوده و هست. در این چالش‌ها با همت جوانان ایرانی سربلند می‌شویم.»

30‌ سینماگر، منتقد و فعال فرهنگی بهترین فیلم و سریال دفاع‌مقدس را در 40 سال گذشته انتخاب کردند

مدالی برای ابراهیم و مسعود

از آغاز جنگ تحمیلی تا‌به‌امروز فیلم‌ها و سریال‌های متعددی با موضوع دفاع‌مقدس ساخته شده است. این آثار به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم به مقاومت مردم ایران پرداخته‌اند؛ اما در بین این تعداد محصولات تولیدشده، چند فیلم و سریال بیش از دیگر تولیدات به‌یاد مخاطبان مانده است.

ظریف در واکنش به گزافه گویی ترامپ تاکید کرد دورویی آمریکا

درباره‌تسلیحات اتمی رژیم اسرائیل

سعید صادقی از رنج طعنه‌ها و خلأ نگاه غرورآمیز به ایثارگران می‌گوید

معجزه‌یک‌فریم عکس

قهرمان‌های منزوی می‌توانست سوژه یک فیلم پرسروصدا باشد؛ شبیه عباس فیلم «آژانس شیشه‌ای» که دیالوگ مشهورش آن‌قدر مبتنی بر واقعیت بوده که هنوز پژواکش در جامعه شنیده می‌شود: «جنگ که شروع شد، سر زمین بودم با تراکتور، جنگ که تموم شد، برگشتم سر همون زمین، بی‌تراکتور». اگر فیلم نه، لااقل می‌شد پژوهشگران و دانشگاهیان، به مردم یا دستگاه‌های مسوول بگویند که مواجهه جامعه با رزمنده‌های بی‌توقع و بازمانده از فرصت‌های معمول زندگی برای شهروندان عادی، چقدر تغییر کرده و چه تاثیراتی بر باور و امید جاری در جامعه می‌تواند داشته باشد؛ اما حالا «سعید صادقی» عکاس دفاع مقدس که در نمایشگاهی با نام «بعد از آن روز» پس از 30سال به سراغ آدم‌های توی عکس‌هایش رفته تا از اوضاع امروزشان هم عکاسی کند، معتقد است که کاری برای ترمیم دیدگاه جامعه نسبت به رزمنده‌های جنگ نکردیم، درحالی‌که فقط نشان‌دادن یک تصویر از خودشان به خودشان، می‌توانست غرور و امید را به آن‌ها، خانواده و محیط اطراف‌شان بدمد.

سر مقاله

 برد ترامپ، برد ما نيست

بهزاد نبوی از چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب اعلام کرده 60درصد ثروت ملی دراختیار چهار نهاد ویژه است

دروغ بزرگ

در سال‌های اخیر، درباره سهم اندک دولت در مدیریت اقتصادی کشور، جریان‌های حامی دولت مکررا ادعاهای شاذ و بی‌پایه‌ای مطرح ‌کرده‌اند. این ادعاها که نوعا تحت لفافه لفاظی‌هایی مانند «دولت پنهان» یا «دولت سایه» ابراز می‌شود، عنوان می‌دارد دولت اساسا نهادی دست‌و‌پابسته و محاصره‌شده با نهادهایی خاص است که از اقل اراده برای اثرگذاری بر مناسبات اقتصادی کشور برخوردار است. یکی از این ادعاها را چند روز پیش یکی از چهره‌های نام‌آشنا و قدیمی جریان اصلاح‌طلب عنوان کرد.

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با دانشجوی ایرانی ساکن کانادا، جزئیات ضبط اموال ایران در این کشور را بررسی کرد

اموال ایران چگونه مصادره شدند

مصادره اخیر دو ساختمان متعلق به افراد ایرانی در کانادا، نخستین اقدام سیستم سیاسی این کشور علیه کشورمان نیست. کانادا به‌واسطه قانون به‌اصطلاح «عدالت برای قربانیان تروریسم» که در سال 2012 تصویب شد، در موارد مختلف اموال مربوط به کشورمان را مصادره و به فروش رسانده است. برای بررسی بیشتر مصادره‌های اخیر در کانادا، به‌سراغ یکی از دانشجویان ایرانی ساکن «اُتاوا» پایتخت کانادا رفتم. آقای محمدرضا آرش، دانشجوی دکترای رشته علوم سیاسی است. او ۱۰ سال است که در کانادا سکونت دارد و درباره موضوع موردنظر ما اطلاعات تکمیلی خوبی دارد که مشروح گفت‌وگویش با روزنامه «صبح‌نو» را درادامه می‌خوانید.

«صبح‌نو» از مهاجرت نخبگان و المپیادی‌ها گزارش می‌دهد

نخبه‌ها در دوراهی ماندن و رفتن

پدیده مهاجرت در ایران و دیگر کشورهای جهان موضوع جدیدی نیست و قرن‌هاست که افراد در تلاش برای زندگی بهتر از سرزمین خود مهاجرت می‌کنند. با‌این‌حال در دو دهه اخیر، این پدیده در ایران نیز به‌وفور یاد می‌شود. آقای بهرام صلواتی، مدیر رصدخانه مهاجرت، به «صبح‌نو» می‌گوید: «با وجود مشکلات ساختاری‌ای که در بازار کار وجود دارد؛ اما دولت توانسته ظرفیت‌های استارتاپی را تا حد زیادی احیا کند که سبب جذب این قشر از جامعه شده است». همچنین آقای حسینی، معاون مرکز تعاملات بین‌الملل معاونت علمی، درباره آخرین وضعیت نخبگان ایرانی غیرمقیم روز گذشته به رسانه‌ها اعلام کرد تاکنون ١٢٨٠ نفر از آن‌ها به‌صورت دائم بازگشته‌اند و ٩٣ استارتاپ راه‌اندازی کرده‌اند.

ایران ضمن محکومیت بیانیه سه کشور اروپایی ورود به مذاکرات درباره برنامه موشکی و دفاعی را قویاً رد کرد

آقا اجازه‌های بی‌اراده

هرچند در ظاهر، در قالب «طرح مکرون» برای نجات برجام تلاش می‌کنند؛ اما همنوایی آنان با آمریکا -کشوری که از برجام خارج شد- بر لزوم مذاکرات موشکی و منطقه‌ای با ایران و متهم‌سازی‌های سفارشی ثابت کرد سه کشور اروپایی در اجرای تعهدات‌شان بدون اجازه آمریکا ناتوان هستند و هویت مستقلی برای تصمیم‌گیری ندارند.

مشخص‌نشدن نرخ تضمینی خرید محصولات کشاورزی از سوی دولت، زیرپاگذاشتن قانون است

دست‌اندازی در بازار خوشه‌های طلا

بی‌تدبیری در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم بازهم موجب بروز مشکل شده است. البته این مشکل ناشی از اجرایی‌نشدن قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی است که در آن تأکید شده است آخر شهریور هر سال و پیش از آغاز سال زراعی جدید، قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی مشخص شود. حالا همین مسأله موجب سردرگمی کشاورزان و نیز تهدید تولید محصولات کشاورزی به‌ویژه گندم شده که اصلی‌ترین محصول استراتژیک کشاورزی در کشور است.

شماره‌های پیشین