sobhe-no.ir
788
دوشنبه، ۰۱ مهر ۱۳۹۸
1
نمایندگان مخالف طرح «شفافیت آراء» مسوولیت وکالت مردم را به محاق می برند

ترس از خانه شیشه‌ای

مجلس این روزها به میدان مجادله میان موافقان و مخالفان طرح «شفافیت آرای نمایندگان» بدل شده است؛ طرحی که به افزایش پاسخگویی و مسوولیت‌پذیری وکیل‌المله‌ها در برابر مردم منجر خواهد شد؛ اما مخالفانش که اکثراً از اعضای فراکسیون امید هستند، اعتقاد دارند این طرح اولویت کشور نیست و آن‌را برای شرایط فعلی کشور مناسب نمی‌دانند!

آخرین خبر

نفتکش انگلیسی استینا ایمپرو رفع توقیف شد 

مروری بر سیر معنوی «کریستین بونو»، فیلسوف فرانسوی که تشیع را با عقلانیت و استدلال برگزید

از «بونوی» هیپی تا «یحیای» شیعه

برای مایی که از کودکی در جّو اسلامی و شیعی زندگی کرده‌ایم، محرم‌ها هیأت رفته‌ایم، نماز می‌خوانیم، در گرفتاری به اهل‌بیت توسل می‌کنیم، زیارت می‌رویم، حکومت‌مان مبتنی‌بر ولایت فقیه است و...، مفاهیم اسلامی از فرط نزدیکی ناآشنا می‌ماند و حتی ایمان‌مان درمعرض خطر تردید قرار می‌گیرد. عده‌ای هم به تنور این تردید می‌دمند و می‌گویند دین ما ارثی و خرافاتی است و هیچ مبنای عقلانی و استدلالی ندارد. در این وضعیت، کسانی که با پژوهش و آگاهی به اسلام و تشیع گرویده‌اند، می‌توانند به‌مثابه حجتی روشن پیش چشمان ما قرار بگیرند و اثبات کنند حقیقت به‌رغم ناآگاهی و روزمرگی‌های مسلمانان، آن‌چنان درخشنده است که طالبانش را از هر جای دنیا به‌سوی خود می‌خواند. یکی از این افراد پروفسور کریستین بونو، دانشمند اروپایی است که چند روز پیش براثر حادثه تصادف رانندگی درگذشت. در این گزارش، سیری از زندگی معنوی او را باهم مرور می‌کنیم.

زیباکلام و سازگارا، دو اپوزیسیون داخل و خارج کشور در مناظره‌ای از ضعف آمریکا مقابل ایران استنباطی مغرضانه عرضه کردند

خیانت به وطن

پس از اعلام خبر حملات گسترده پهپادهای یمنی به تاسیسات نفتی عربستان در هفته گذشته، رسانه‌های وابسته به غرب در تحلیل‌ها و گزارش‌های خود سعی کردند تا جمهوری اسلامی ایران را طراح و عامل اصلی این عملیات جلوه بدهند. در همین‌باره، تلویزیون وابسته به حکومت عربستان اخیراً در گفت‌وگویی با دو اپوزیسیون داخل و خارج، به بررسی ابعاد حمله یمنی‌ها علیه مواضع نفتی سعودی پرداخت. در این مناظره، دو طرف به طور ضمنی ایران را مسبب اصلی این عملیات معرفی کرده و دلیل موضع منفعلانه ترامپ نسبت به ایران و دست به ماشه نشدن وی را صرفاً در پیش بودن انتخابات سال آینده آمریکا دانستند.

سر مقاله

 هپکو؛ مسأله‌ای برای بازاندیشی

علیرضا کاظمی، معاون وزیر آموزش‌و‌پرورش در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»:

خانواده‌ها به سلامت روان دانش‌آموزان اهمیت دهند

سال تحصیلی از امروز به‌طور رسمی آغاز می‌شود؛ اما از دیروز نونهالانی در شهرها و روستاهای مختلف کشور راهی کلاس‌های درس شدند که در سال‌های آینده، شکل جدیدی از زندگی اجتماعی خود را آغاز کردند. این شیوه از زندگی اجتماعی برای برخی با اشک و نگرانی ناشی از جداشدن از والدین آغاز شد و در سال‌های آینده، به شکل‌های مختلف همراه دانش‌آموزان خواهد بود؛ نگرانی‌ها و استرس‌هایی که شاید مسیر زندگی اعضای کوچک جامعه را تغییر دهد.

به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید در كشور

مهر مبارک

ماه مهر رسید و سال تحصیلی 99-1398 آغاز شد. از امروز بیش از ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دانش‌آموز ایرانی در بیش از ۱۱۰ هزار مدرسه با ۵۷۰ هزار کلاس مشغول به تحصیل می‌شوند؛ این درحالی است كه وزارت آموزش‌و‌پرورش هم حدود ٨٧٠ هزار نفر نیروی شاغل دارد كه با احتساب خانواده دانش‌آموزان، تقریبا نیمی از جمعیت كشور از امروز درگیر درس و مدرسه می‌شوند. علاوه بر این حدود چهار میلیون دانشجو نیز از همین روزها سر كلاس درس دانشگاه می‌نشینند. همین گستردگی دامنه آموزش و تحصیل در كشور موجب شده از همین سر صبح در كلان‌شهرها ترافیك گره بخورد و در شهرها و روستاها جنب و جوشی فراتر از روزهای قبل به چشم آید.

نگاهی گذرا به چند رمان در حوزه دفاع‌مقدس

جنگ به روایت رمان‌نویسان

در سال‌های اخیر، ادبیات داستانی ایران در حوزه دفاع‌مقدس آثاری جدی تولید کرده است و نویسندگان هم سعی کردند در این حوزه، حرف‌های جدی بزنند و شاهد ماجرا هم توجه مخاطبان به این ‌گونه از آثار دفاع‌مقدس است. در این گزارش، به چند کتاب اشاره خواهیم کرد که در سال‌های اخیر موردتوجه قرار گرفتند.

«صبح‌نو» از اطلاعیه بانک مرکزی درباره شیوه تهیه ارز برای زائران اربعین گزارش می‌دهد

یک اختلاف 50 هزار تومانی

کمتر از یک ماه به آغاز بزرگ‌ترین راهپیمایی جهان اسلام مانده است و ایران به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عناصر تاثیرگذار در برپایی این گردهمایی نقش مهمی را ایفا می‌کند. هر ساله چندمیلیون زائر از ایران راهی کربلا می‌شوند و دولت ایران برای تامین امنیت این زائران و همچنین فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای سفر آن‌ها از ماه‌ها قبل آماده می‌شود. ساماندهی سیستم حمل‌و‌نقل جاده‌ای از شهرهای مختلف کشور به سمت مرزهای عراق، افزایش تعداد پروازها، ساماندهی مرزها، استقرار درمانگاه‌های صحرایی در مسیرهای راهپیمایی و همچنین تامین ارز مورد نیاز برای چندمیلیون زائر از جمله اقداماتی است که هرساله در این ایام انجام می‌شود. روز گذشته بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای از تعلق 100 یورو به هر زائر خبر داد؛ موضوعی که سوال‌های زیادی در ذهن زائران ایجاد کرده است.

مراسم رژه نیروهای مسلح همزمان با آغاز  هفته دفاع مقدس در سراسر کشور برگزار شد

نمایش عمومی موشک بالستیک «دزفول»

شماره‌های پیشین