787
یکشنبه، ۳۱ شهریور ۱۳۹۸
1
محمدباقر قالیباف در گفت‌وگوی زنده تعاملی با حامیان «مجلس نو»: | حضور آتش به اختیار جوانان در مسیر نوگرایی بخشی از گام دوم انقلاب است

مجلس، ایستگاه اول تحول در کشور است

اولین سوت قطار انتخابات مجلس یازدهم با اعلام فراخوان از سوی‌ آقای محمدباقر قالیباف، شهردار پیشین تهران، برای مشارکت جوانان در انتخابات به‌صدا درآمد. قالیباف با انتشار پیامی تصویری، ضمن تأکید بر روند جوان‌گرایی اشاره‌شده در بیانیه گام دوم انقلاب توسط آیت‌الله خامنه‌ای، از همه جوانانی که خود را شایسته حضور در مجلس آینده می‌‌دانند، درخواست کرد با هدف ایجاد «مجلس نو» در سایت جهاد ثبت‌نام کنند.

نگاهی به عملکرد شبکه ضدایرانی ایران‌اینترنشنال

شبکه تروریست‌ها

«در ارتباط تلفنی با یعقوب حر التستری، سخنگوی جنبش الاحوازیه هستیم؛ آقای حر خیلی خوش آمدید به برنامه!» این جمله برای کسانی که در جریان حمله به رژه نیروهای مسلح ایران بودند، آشناست. یک‌سال پیش بود که رژه نیروهای مسلح در اهواز مورد حمله تروریست‌ها قرار گرفت و تعدادی از نیروهای نظامی و تعدادی از مردم عادی به شهادت رسیدند، با این حال چند ساعت بعد از این حمله بود که یعقوب حر التستری، سخنگوی گروهکتروریستی الاحوازیه در شبکه‌های فارسی‌زبان ایران‌اینترنشنال حاضر شد و درباره این اقدام تروریستی توضیح داد. جالب اینجا بود که مجری برنامه در ابتدا با روی خوش و خوشامدگویی با این سخنگو صحبت کرد و مجال نفرت‌پراکنی وی علیه ملت ایران را فراهم آورد، هر چند رویه این شبکه در ادامه فعالیت خود تاکنون تغییر نکرده اما قطعا در دیدگاه کسانی که احتمالا در ابتدای فعالیت آن، مخاطب این شبکه بوده‌اند، موثر بوده است. این گزارش در پی نشان دادن عقبه فعالیت این شبکه است تا مشخص شود چگونه فعالیت‌های ضدنظام سیاسی ایران از آن سوی مرزها هدایت می‌شود.

جایزه نلی زاکس نویسنده پاکستانی را به‌خاطر فعالیت‌ علیه اسرائیل از دریافت جایزه محروم کرد

جایزه را پس بده

این روزها اتفاقات عجیب در دنیا کم رخ نمی‌دهد؛ حتی اگر خبردار شویم که یک جایزه ادبی دو هفته از اعلام نام برنده، جایزه خود را پس گرفته است. دلیل آن را هم خیلی واضح و روشن بیان کرده‌اند؛ نویسنده‌ای که جایزه را برده بود، عضو جنبش تحریم رژیم صهیونیستی بوده است. به همین سادگی همه شعارها درباره آزادی بیان زیر پا گذاشته می‌شود.

موج دوم بیداری اسلامی در شمال آفریقا شکل گرفته است | قنادباشی در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: موج دوم بیداری اسلامی به ریاض هم می‌رسد

باز‌سا‌زی ریل انقلا‌ب در مصر

موج دوم بیداری اسلامی در حالی در مصر شعله‌ور شده است که این‌بار نه از تونس و لیبی، بلکه از سمت سودان و الجزایر به قاهره رسیده است؛ موجی که گفته می‌شود باردیگر پس از شکل‌گیری انقلاب اسلامی در کشورهای شمالی آفریقا، عربستان سعودی را هم دربر خواهد گرفت. موج بیداری مذکور مقاومت لبنان را برای خود الگو قرار داده و دربرابر رژیم صهیونیستی و غرب مقاوم است و با آن‌ها مقابله می‌کند.

«صبح‌نو» از اعتراضات 50 هزار کارگر در آمریکا گزارش می‌دهد

بحران در جنرال‌موتورز

از هفته گذشته کارگران شرکت جنرال‌موتورز در آمریکا برای بهبود وضعیت دستمزدهای خود، بازگشایی کارخانه‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل، ایجاد اشتغال و محدود کردن اختلاف حقوق بین استخدام‌های جدید و کارگران کهنه‌کار اعتصاب کرده‌اند. این نخستین اعتصاب ملی توسط اتحادیه کارگران از زمان اعتصاب سال 2007 تاکنون محسوب می‌شود. نزدیک به 50 هزار نفر از کارگران جنرال‌موتورز این روزها دست از کار کشیده‌اند؛ با این حال ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا فقط در توییتر خود خواستار توافق بین طرفین شد.

شهردار سابق تهران که به جرم قتل همسر دومش محکوم به قصاص شده بود، باردیگر خبرساز شد

نقض حکم نجفی به‌دلیل نقص تحقیقات

روز گذشته، دیوان عالی کشور خبری مبنی‌بر نقض حکم پرونده محمدعلی نجفی در رسانه‌ها منتشر کرد تا شهردار اصلاح‌طلب پایتخت که 6 ماه سکان اداره شهر را در دست داشت، باردیگر موردتوجه افکار عمومی قرار گیرد. بنابر آنچه دیروز در رسانه‌ها مطرح شد، دیوان عالی کشور حکم اعدام محمدعلی نجفی، شهردار پیشین تهران را نقض و پرونده را برای رسیدگی مجدد به دادگاه ارجاع داد. حمید گودرزی، وکیل محمدعلی نجفی گفت: دیوان عالی کشور حکم صادره برای محمدعلی نجفی را نقض و دلیل آن را نقص تحقیقات اعلام کرده است. درواقع، قبول کرده است نواقص پرونده رفع شود؛ بنابراین، پرونده به شعبه بدوی دادگاه کیفری یک استان تهران می‌رود.

سرمقاله

تحریم های کودکانه

تلاش دولت ترامپ برای جهت‌دهی به مطالعات خاورمیانه در دو دانشگاه آمریکا جنجال به پا کرده است

حمایت از اسلام و فلسطین ممنوع

«دولت ترامپ تهدید کرده که بودجه برنامه مطالعاتی خاورمیانه در دانشگاه‌ کارولینای شمالی و دانشگاه دوک را قطع می‌کند چون معتقد است این دانشگاه‌ها به دلیل «تبعیض ایدئولوژیک» و «پرداختن به جنبه‌های مثبت اسلام بیش از مسیحیت و یهودیت» در حال سوءاستفاده از گرنت دولتی هستند.» این مقدمه را خبرگزاری ABC برای خبری نوشته است که روز گذشته توجه بسیاری از رسانه‌های آمریکایی را نیز به خود جلب کرد؛ اما ماجرا واقعا از چه قرار بود؟

مروری بر تحلیل مانوئل کستلز از انقلاب مصر به بهانه آغاز مجدد اعتراضات مردمی در مصر

پیوند شبکه‌های تظلم‌خواهی

یک انقلاب یا جنبش اجتماعی آن‌قدر بزرگ و پراتفاق هست که تحلیلگران اجتماعی بتوانند برای اثبات چهارچوب‌های نظری‌شان فکت‌هایی را از آن جمع‌آوری کنند و نشان دهند. این مساله درباره انقلابی به بزرگی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به‌وضوح قابل مشاهده است. تحلیل‌هایی که از انقلاب ایران ارائه شده است، عمدتا با برجسته کردن یک عنصر و جمع‌آوری حقایقی درباره آن و درجه دو نشان دادن سایر عناصر نظریه‌ای خاص را در باب این انقلاب صورت‌بندی کرده‌اند. عده‌ای آن را یک انقلاب کارگری می‌دانند، عده‌ای آن را یک انقلاب شهری طبقه متوسط، عده‌ای آن را انقلابی سیاسی به منظور دستیابی به دموکراسی و مشارکت در قدرت و دسته‌ای دیگر آن را یک انقلاب فرهنگی قلمداد می‌کنند. همه این تلقی‌ها از انقلاب دارای شواهدی است. انقلاب سال 2011 مردم مصر هم (اگر بتوان آن را انقلاب نامید) از این قاعده مستثنا نبوده است. تاکنون تحلیل‌های گوناگونی از آن نوشته شده است. مساله اساسی آن است که چهارچوب نهایی برای فهم یک انقلاب یا جنبش اجتماعی چیست؟ انقلاب را باید ذیل چه ساختار کلانی فهم کرد؟ یکی از تحلیل‌هایی که درباره انقلاب مصر نوشته شده است، مربوط به نظریه‌پرداز مشهور جامعه‌شناسی و ارتباطات، مانوئل کستلز است. امروز به‌بهانه اتفاقات اخیر در مصر و جمع شدن دوباره مردم در میدان تحریر قاهره، می‌خواهیم نگاهی به این تحلیل بیندازیم که در یکی از فصل‌های کتاب «شبکه‌های خشم و امید؛ جنبش‌های اجتماعی در عصر اینترنت» آمده است.

شماره‌های پیشین