784
سه شنبه، ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
1
قیمت نفت سه برابر می شود؟

ناتوانی آمریکا در جبران نفت ریاض

در نتیجه حملات نیروهای انصارالله که در پاسخ به پنج سال تجاوز ائتلاف سعودی انجام شده، بخشی از صادرات نفتی عربستان‌سعودی دچار اختلال شده است؛ حملاتی که از آن به‌عنوان بدترین شوک برای بازارهای نفتی جهانی از زمان حمله صدام، دیکتاتور معدوم عراق، به کویت در سال 1990 یاد می‌شود. بلومبرگ می‌گوید، این میزان از دست دادن نفت حتی از کسری عرضه نفت ایران، ناشی از انقلاب اسلامی در سال 1979 نیز بیشتر است.

مشکلات محیط‌زیست در شمال کشور همچنان ادامه دارد

آشوراده بازدهی اقتصادی نخواهد داشت

بارش‌های بهاری امسال که به مقدار درخورتوجهی افزایش یافت، امیدواری درباره احیای تالاب‌های بسیاری را در سراسر کشور زنده کرد. این اتفاق به‌ویژه در استان‌های جنوبی کشور که منجر به احیا و حفظ تالاب‌های مهم کشور چون هورالعظیم، بختگان، شادگان، هامون و... شد، بسیاری از هموطنان را خوشحال کرد. در شمال کشور نیز سیلاب موجب واردآمدن خسارت‌های بسیاری به هموطنان ساکن در استان گلستان شد؛ اما سال پربار کشاورزی را به‌دنبال داشت. با تمام این اتفاقات مثبت، همچنان تالاب‌های شمال کشور چون میانکاله یا منطقه آشوراده با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.

بررسی روایت شیخ حسین کورانی از شخصیت سیاسی امام‌خمینی (ره) به بهانه درگذشت این عالم و مجاهد لبنانی در 64 سالگی

یار لبنانی امام

درگذشت شیخ حسین کورانی ما را بر آن داشت که یکی از مقالات علمی او بررسی کنیم. این مقاله با نام «بعد دولتمرد در شخصیت امام‌خمینی ؟ره؟» صرفا یکی از مقالاتی است که کورانی درباره امام‌خمینی و انقلاب اسلامی نوشته است. یکی از مشکلات انقلاب اسلامی ما این است که کوهی از تجربه در زمینه‌های مختلف را نتوانسته آن‌طور که باید و شاید صورت‌بندی نظری کند. وقتی چنین تجربه‌ای صورت‌بندی نشود، نمی‌توان آن را به ‌دیگران منتقل کرد و البته نمی‌توان از تجربه‌ها برای آینده درس گرفت. مقاله کورانی یکی از تتبعات نظری بسیار ارزشمندی است که اگر کسی بخواهد بداند چگونه انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی به رهبری امام‌خمینی ؟ره؟ توانست محقق شود، راه‌گشاست. مروری بر این مقاله خواهیم داشت.

گفت‌وگوی مشروح «صبح‌نو» با محسن کاظمی، نویسنده کتاب «نقاشی قهوه‌خانه‌ای» در سالروز ماجرای میکونوس

روایت ایرانی میکونوس

26 شهریور 1371 در رستورانی به نام میکونوس چند نفر از سران ارشد حزب دموکرات کردستان مورد سوءقصد قرار گرفته و کشته شدند. از آنجا که این افراد در زمره مخالفان سیاسی دولت جمهوری اسلامی بودند، مطبوعات و اپوزیسیون خارج‌نشین به سرعت انگشت اتهام را به سوی ایران گرفتند؛ مضاف بر اینکه یک ایرانی به نام کاظم دارابی هم به جرم دخالت در این ماجرا دستگیر شده بود. در خلال ماجرای میکونوس؛ کتاب‌ها، مقالات و حتی رساله‌های دکتری در این‌باره نوشته شد که عمدتا سوگیری ضدایرانی داشت ولی خبری از روایت متقابلی وجود نداشت. 11 سال پس از آزادی کاظم دارابی بالاخره یک روایت از این ماجرا که متفاوت از روایت‌های غربی بود، منتشر شد. کتاب «نقاشی قهوه‌خانه» که شامل خاطرات دارابی بود که در این‌باره رونمایی شد و به‌عنوان اولین روایت ایرانی از یک بحران رخ‌داده در جمهوری اسلامی در صدر اخبار قرار گرفته و تحلیل‌های زیادی درباره این کتاب صورت گرفت. سایت‌های فارسی‌زبان مقالات و گزارش‌های زیادی درباره و علیه این کتاب منتشر کردند که نشان از اهمیت انتشار این کتاب می‌دهد. در سالروز این واقعه با محسن کاظمی، نویسنده کتاب که یک دهه از عمرش را روی این کتاب صرف کرده است، گفت‌وگویی کرده‌ایم که از نظر می‌گذرد.

نوع پوشش متهمه در دادگاه مفاسد اقتصادی واکنش افکار عمومی را به‌دنبال داشت

بازی تلخ با حجاب برتر

برگزاری دادگاه مفسدان اقتصادی بارقه‌های امید در برخورد جدی با آن‌ها را در دل مردم زنده کرده است. در همین ارتباط از دیروز دادگاه شبنم نعمت‌زاده، دختر یکی از وزرای دولت یازدهم آغاز شده است که البته به‌دلیل نوع پوشش وی در دادگاه بازتاب گسترده‌‌ای در افکار عمومی داشت. روز گذشته که عکس‌های متهمه از حضور در دادگاه و چادر و شکل حجاب او منتشر شد، بسیاری حیرت‌زده شدند.

نخستین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده و شرکت دارویی رسا برگزار شد

وا‌م هفت ‌میلیار‌‌د‌ی د‌ختر وز‌یر بر‌ای و‌یلا‌ی لواسا‌ن

دیگر، مسوولان از مصونیت حقوقی و قضایی برخوردار نیستند و قوه قضاییه نشان داده خط‌قرمزی در مبارزه با فساد ندارد و از برادران مقام‌های ارشد گرفته تا داماد و دختر وزیر، همه باید پاسخگوی اقدامات غیرقانونی‌شان باشند. روز گذشته، دادگاه خانم شبنم نعمت‌زاده، دختر آقای محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم برگزار شد. دختر آقای وزیر به اخلال عمده به‌مبلغ ۱۸۵میلیارد تومان در نظام اقتصادی کشور و مشارکت در اخلال در توزیع مایحتاج مردم (دارو) متهم است. اتهام دیگر او مشارکت در تحصیل مال ازطریق نامشروع به همان مبلغ ذکرشده و سوء‌استفاده از جواز و امتیاز تفویض‌شده، مشارکت در اخلال در نظام دارویی کشور، فعالیت غیرمجاز در شبکه دارویی استان البرز بدون مجوز وزارت بهداشت و نگهداری غیرمجاز دارو بدون تشریفات قانونی در حکم قاچاق است.

رییس قوه‌ قضاییه بر اقدامی مشترک با دولت برای پاسخ متقابل به مصادره اموال ایران در کانادا تأکید کرد

بسیج سه قوه برای مقابله‌به‌مثل با اتاوا

توقیف، مصادره و فروش غیرقانونی اموال ایران در کانادا به‌دست دولت این کشور، موضوعی بود که روز گذشته حجت‌الاسلام رئیسی، سکان‌دار قوه قضاییه را به عکس‌العمل برای مصادره اموال این کشور در ایران واداشت. او قویا بر اقدامی مشترک با دولت، برای پاسخ متقابل به اقدام اتاوا تأکید کرد.

پنج‌ روز تا آغاز ماه مهر باقی مانده است و برنامه‌ریزی مدیریت شهری برای مقابله با ترافیک آغاز سال تحصیلی هنوز مشخص نیست

بی‌مهری به ماه مهر

مهرماه از راه می‌رسد و دانش‌آموزان و دانشجویان راهی مدرسه و دانشگاه می‌شوند؛ هرچند که این حضور با خود نشاط و پویایی به همراه دارد اما شهروندان تهرانی با معضل بزرگی به نام ترافیک فشرده و سرسام‌آور این کلان‌شهر روبه‌رو می‌شوند. سال­‌هاست که شهرداری تهران با برگزاری ستاد استقبال از مهر و هماهنگی میان نهادهای مرتبط تلاش می‌کند تا ترافیک شهری را تسهیل کند اما امسال مدیران شهری این مهم را به فراموشی سپرده‌اند.

سر مقاله

 چه کم‌اند عبرت‌پذیرندگان

شماره‌های پیشین