783
دوشنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
1
رییس‌جمهوری در جلسه‌ شورای هماهنگی اقتصادی قوا، اقدامات قوه‌ قضاییه در مبارزه با فساد را مورد انتقاد قرار داد

مجری شفافیت علیه شفافیت

اعتراض به روند رسیدگی به مفاسد اقتصادی و چسباندن انگ جناحی به آن، پروپاگاندای متداول رؤسای جمهوری طی سالیان گذشته بوده است. شنیده‌ها حاکی ا‌ست این روش معمول و رایج را اخیرا آقای حسن روحانی تکرار کرده است.

شنبه‌های اعتراضی جلیقه‌زردها به دیگر شهرهای فرانسه کشیده شد

دستگیری 35 نفر در چهل‌وچهارمین شنبه‌ اعتراضی

معترضان جلیقه‌زرد فرانسوی برای چهل‌وچهارمین هفته متوالی در سه شهر بزرگ فرانسه (پاریس، نانت و تولوز) تظاهرات برگزار کردند. در حالی که دولت فرانسه از برنامه‌های خود برای افزایش مالیات بر سوخت و اقدامات دیگر چشم‌پوشی کرده، اما معترضان این کشور همچنان شنبه‌های هر هفته در خیابان‌های فرانسه حضور پیدا کرده تا ابراز نارضایتی خود را از دولت این کشور نشان دهند؛ اعتراضاتی که این هفته دستگیری و بازداشت 35 نفر را در این کشور به همراه داشت.

«صبح‌نو» در گفت‌وگو با حسن قمی سفر مقتدی صدر به ایران را بررسی کرد

ایران نقطه ثقل ائتلاف رهبران مقاومت

حسینیه امام‌خمینی؟ره؟ در مراسم شام غریبان امام‌حسین ؟ع؟ یک مهمان ویژه داشت؛ مهمانی که نظر همه رسانه‌های جهانی را به خود جلب کرد. برای بررسی و تحلیل حضور مقتدی صدر، رهبر پرنفوذ جریان صدر عراق در کنار رهبر انقلاب و سرداران سپاه مقاومت در عصر عاشورا با حسن قمی، سفیر سابق ایران در عراق به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

گفت‌وگوی‌ «صبح‌نو» باحسین‌تراب‌نژاد ،نویسنده سریال«ترورخاموش»وپروژه«جنگل»

پرونده‌های امنیتی را بیرون کشیدیم

سریال«ترور خاموش» به کارگردانی احمد معظمی به‌تازگی روی آنتن شبکه یک سیما رفته است. این سریال بنابر حوادث واقعی و استفاده از پرونده های امنیتی در مسائلی چون قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان نوشته شده است.

سر مقاله

ایستادگی بر نظریه مقاومت

«صبح‌نو» از اقدامات شورای عالی انقلاب فرهنگی برای سند جدید حجاب و عفاف گزارش می‌دهد

فراز و نشیب در مسیر تدوین سند حجاب و عفاف

روز گذشته وزیر کشور عنوان کرد که آمار بدحجابی در کشور کمتر از 10 درصد است. اگرچه در جامعه ایرانی‑اسلامی ما با چنین پیشینه فرهنگی، حتی یک درصد هم زیاد است اما این نرخ نشان می‌دهد نهادهای متولی از جمله سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت آموزش‌و‌پرورش باید بیشتر به ترویج مولفه‌های حجاب و عفاف بپردازند؛ با این حال سند جدید عفاف و حجاب برای رفع خلأها و کاستی‌های اسناد قبلی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و تدوین شده است که گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره جزئیات آن مطرح می‌شود.

مجموعه اراضی عباس‌آباد در فهرست قطب‌های گردشگری جهانی ثبت شده است

سرمایه جهانی مدیریت جهادی برای تهران

بیش از چهار دهه قبل، قرار بود حدود 600 هکتار زمین در شمال تهران آن دوره تبدیل به اراضی شهستان شود تا مجموعه‌های دولتی، تجاری و فرهنگی در آن شکل بگیرند. برخی نهادهای دولتی نیز زمین‌های خود را تحویل گرفتند و حتی مجوزهای ساخت‌و‌ساز را هم دریافت کردند؛ اما با پیروزی انقلاب اسلامی ایران این کار متوقف شد تا اینکه در سال ۱۳۸۴ طرح جامع اراضی عباس‌آباد نهایی و یک سال بعد به شهرداری تهران ابلاغ شد. حالا همان زمین‌ها تبدیل به مجموعه فرهنگی و تفریحی برای ایرانیان شده و حتی در فهرست مقاصد گردشگری جهانی نیز قرار گرفته است.

آیا عربستان‌سعودی در ایجاد فضای باز فرهنگی از جمهوری اسلامی ایران جلو افتاده است؟

عربستان 2020 در آستانه ایران 1979

این روزها بازار مقایسه ایران و عربستان در مسائل فرهنگی خصوصا بر محور آزادی‌های زنان، داغ‌داغ است. درست به موازات اینکه تنش‌های حوزه زنان در کشور ما تحت عناوینی چون حقوق و آزادی بالا می‌گیرد، الگوی دیگری در منطقه به نام عربستان، شعبده جدیدی در ایجاد فضای باز فرهنگی، رو می‌کند. رقابتی که امروز دیگر پوشیده نیست و از چند سال گذشته هم تحلیلگرانی چون کارن الیوت‌هاوس در کتاب «هزارتوی سعودی»، به آن اشاره کرده و ضرورت پیش افتادن دولت سعودی از جمهوری اسلامی ایران را برای برد استراتژیک سیاسی مهم‌ترین متحد آمریکا در منطقه، متذکر شده بودند. در جست‌وجوی واقعیت‌های فرهنگی جامعه عربستان، به سراغ سید‌مهدی علیزاده‌موسوی، رییس مرکز تخصصی وهابیت دفتر تبلیغات اسلامی و مدیر پژوهشکده سازمان حج و زیارت رفتیم.

گزارش «صبح‌نو» از دلایل واگذاری مراکز توانمندسازی معتادان به سازمان بهزیستی را بخوانید

فصل خزان «بهاران»

تعداد زیادی از مراکز بهاران که با صرف هزینه‌های مالی و زمانی بسیار در شهرداری تهران برای توانمندسازی معتادان بهبودیافته ساخته و راه‌اندازی شده بودند، در سال‌های اخیر به‌سبب بی‌توجهی مدیریت جدید شهری به تعطیلی یا تغییر کاربری کشیده شد و حالا نیز اختلاف شهرداری و شورای شهر بر سر واگذاری تعداد دیگری از این مراکز به بهزیستی تهران موجب بلاتکلیفی و سرنوشت مبهم این مراکز شده است.

گزارش میدانی «صبح‌نو» از سرنوشت فروشگاه‌های عرضه فیلم

خرید فیلم اولویت چندم شماست

وقتی از زیرگذر متروی میرزای‌شیرازی بیرون آمدم، سرجایم، سر راه مردم ایستاده بودم و به خیابان نگاه می‌کردم. به راست بروم یا به چپ؟ از مرد سن‌کاملی که موهای سفیدش زیر نور آفتاب می‌درخشید، پرسیدم می‌خواهم بروم خیابان احتشام؛ از کدام طرف است؟ هوا را در دهانش جمع کرد و مثل اینکه نخستین‌بار این اسم را شنیده باشد بعد از کمی مکث کردن هوا را خالی کرد و گفت خیابان احتشام؟ نمی‌دانم دخترم؛ و سرش را چرخاند سمت دیگر خیابان و گفت بگذار از این خانم و آقایی که می‌آیند بپرسیم. می‌خواهم بروم ولیعصر، نبش خیابان احتشام. کسی نمی‌داند! راهم را ادامه می‌دهم بدون اینکه از شخص دیگری بپرسم. می‌رسم به ایستگاه بی‌آرتی، راننده هم نمی‌داند. چشمانم را می‌دوزم به اطرافم تا شاید تابلویی، چیزی ببینم.

«صبح‌نو» در گزارشی بررسی کرد

نشانه‌های رشد ادامه‌دار بازار سرمایه

رکوردشکنی‌های پی‌در‌پی شاخص و رشد روزانه این نمایانگر ارزش معاملات و حجم تغییر مالکیت‌های روزانه از مهم‌ترین تحولات آماری تابستان۱۳۹۸ است و گزارش‌ها نشان می‌دهد بازار سهام یکی از طلایی‌ترین دوران تاریخ فعالیت خود را تجربه می‌کند و درادامه روند موفقیت‌آمیز ماه‌های گذشته خود، شهریور۱۳۹۸ را نیز به‌یادماندنی‌تر از همیشه به‌پایان می‌برد. بررسی شاخص کل نشان می‌دهد این شاخص که ابتدای امسال ۱۷۸هزار و ۶۵۹ واحد بود، در اولین روز هفته کاری، از 300هزار واحد عبور کرد و رکورد تاریخی دیگری رقم زد.

شماره‌های پیشین