781
شنبه، ۲۳ شهریور ۱۳۹۸
1
اتحادیه اروپا و جهان اسلام به وعده‌های انتخاباتی نتانیاهو برای الحاق کرانه باختری اردن به اراضی اشغالی واکنش نشان دادند

موشک‌های فلسطین تعیین‌کننده نتیجه انتخابات رژیم اسرائیل

نتانیاهو که این روزها به دیده شدن و جلب توجه افکار عمومی برای انتخابات کنست نیاز دارد با بیان یاوه‌گویی‌های جدید همچون الحاق کرانه باختری به اراضی اشغالی، دست به شوهای تبلیغاتی و رسانه‌ای زده که دیگر خریداری در افکار عمومی رژیم اسرائیل ندارد و آن را می‌توان آخرین پرده نمایش نتانیاهو در عرصه سیاسی‌اش به شمار آورد.

گفت‌وگوی«صبح‌نو»با«کاوه‌خداشناس»بازیگرنقش‌روحانی‌سریال«وقت‌صبح»

مهمانِ‌ خانه ‌طلبه‌های‌ سمنانی شدم

در دهه اول محرم امسال سریال«وقت صبح» به کارگردانی جواد میرزاآقازاده به روی آنتن شبکه یک سیما رفت.

«كارلوس آنتونیو الكالا كوردونس» سفیر ونزوئلا در تهران در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از تغییر در سیاست کشورهای تابع آمریکا گفت

بیداری مقاومت در آمریکای لاتین

ونزوئلا کشوری محصور در میان دولت‌های دست‌نشانده آمریکاست که همواره با کودتای آمریکایی دست‌وپنجه نرم می‌کند؛ اما آنچه در این 20 سال موجب شکست این کودتاها شده، اندیشه بولیواری بوده که همچون «آنتی‌ویروس» این کشور را دربرابر توطئه‌های خارجی حفظ کرده است؛ چراکه به‌قول سفیر ونزوئلا در تهران، جنگ میان واشنگتن-کاراکاس، جنگ عقیدتی و ایدئولوژیک است. برای بررسی اوضاع کاراکاس به سفارت این کشور در تهران رفتیم تا از زبان سفیر، آنچه در این مدت بر نگین کارائیب گذشت بدانیم و اینکه چگونه مردم ونزوئلا با کمترین امکانات توانستند آمریکا را در کودتای دستوری شکست دهند. محل مصاحبه اتاق آقای سفیر بود؛ اما گویی به اتاق کار یکی از مسوولان نظام پای گذاشته بودیم. چشم که می‌چرخاندیم، گوش‌تا‌گوش محل کار آقای سفیر، تصاویری از تمثال حضرت امام و رهبر انقلاب را می‌دیدیم، حتی تقویم روی میز سفیر عکسی از امام داشت. وقتی عکاس دست به شاتر می‌شد، وسواسش گل می‌کرد و با تأکید می‌گفت: «تصویر رهبران ایران هم در یک قاب با من قرار بگیرند». آقای سفیر این‌گونه وضعیت امروز و آینده کشورش را برای ما ترسیم می‌کند: «انقلاب بولیواری دربرابر همه توطئه‌ها «مقاومت» خواهد کرد».البته، سفیر ونزوئلا در تهران این را هم گفت که صحنه سیاسی در آمریکای‌لاتین به‌سمت گروه‌های چپ و ضدامپریالیستی در حال تغییر است و مردم جریان‌های دست‌نشانده به‌زودی در انتخابات‌های پیش رو در این کشورها کنار می‌گذارند. درادامه گفت‌وگوی روزنامه «صبح‌نو» با کارلوس آنتونیو الکالا کوردونس، سفیر ونزوئلا در تهران می‌آید:

سرمقاله

موج‌سواران

«صبح‌نو» از جریان‌سازی‌ها درباره خودکشی دختر آبی گزارش می‌دهد

تعبیر وارونه یک داستان تراژیک

خودسوزی و مرگ دختر آبی نقل مجلس فضای مجازی شده و عده‌ای به‌دنبال فضاسازی و جریان‌سازی به‌نفع خود هستند. همچنین، انتشار اخبار غلط سلبریتی‌ها سبب جریان‌سازی‌های فراوان رسانه‌های غربی شده است. لقب دختر آبی را نخستین‌بار یکی از خبرنگاران ورزشی نزدیک به حزب اصلاح‌طلب برای سحر خدایاری انتخاب کرد. با تمام این‌ها، اصل ماجرا چه بوده و چه کسانی از وارونه جلوه‌‌دادن این ماجرا نفع می‌برند؟

به دستور رییس قوه‌قضاییه، برخورد شدید با مفسدان اقتصادی در پرونده شرکت کشت و صنعت خوزستان انجام می‌شود

استفاده از میلیون‌ها دلار ارز دولتی در هفت‌تپه

فصل پاییز با وجود همه زیبایی‌هایی که دارد اما برای شرکت عظیم نیشکر هفت‌تپه فصل خوبی نبوده است. آذر سال 94 بود که این شرکت به بخش خصوصی واگذار شد. خریداران این شرکت بزرگ با هزاران نفر نیرو و سرمایه‌ای عظیم دو جوان 28 و 32 ساله در آن روزگار بودند. این شرکت با توجه به داشته‌های خود مدتی هم سرپا بود تا اینکه از پاییز سال گذشته دوباره درگیر مشکلاتی شد که همچنان پس‌لرزه‌های آن ادامه دارد. در جدیدترین اخبار گفته می‌شود که در پرونده مدیران شرکت هفته‌تپه مواردی از جمله سوء‌استفاده از صدها میلیون دلار ارز دولتی و همچنین پرداخت رشوه‌های سنگین به برخی مدیران به چشم می‌خورد.

سران جریان اصلاح‌طلب به ورطه‌ای فرسایشی درباره «بازسازی تشکیلاتی» افتاده‌اند

بلاتکلیفی اصلاحات

اصلاح‌طلبان چند صباحی است برای تغییر در سازوکارهای تشکیلاتی و بازیابی جبهه‌ای خود، آستین‌ها را بالا زده‌اند‌؛ موضوعی که فعالیت‌های آن‌ها برای انتخابات مجلس در اسفند سال جاری را با اما‌و‌اگرهایی مواجه کرده است.

گفت‌وگو با کارگردانی که باب نقد درون‌گفتمانی به مصرف ظروف پلاستیکی در هیأت مذهبی را بازکرد

هم باید می‌گفتیم، هم باید درست می‌گفتیم

اگر درزمره تولیدکنندگان محتوا، به‌ویژه در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باشید، حتما به این سوال فکر کرده‌اید چه اتفاقی می‌افتد که ویدئویی به اتفاقی اثرگذار تبدیل می‌شود؛ آن‌هم ویدئویی که به‌ظاهر از عناصر پرجاذبه این دست فضاها خالی است. یکی از این «اتفاق»ها در روزهای اخیر افتاد و کلیپی استاپ‌موشن به‌نام «حسن عاقبت» در استوری بسیاری از چهره‌های سرشناس تلویزیونی، اینستاگرامی و فعالان محیط‌زیستی قرار گرفت تا فرصت جدیدی برای فکرکردن به این سوال ایجاد کند. آقای حسن حبیب‌زاده، کارگردان این کلیپ پربازدید، رفتن به‌سراغ حرف‌های نو در عین لحاظ‌کردن حساسیت‌های نقد مسأله‌ای همچون مصرف ظروف پلاستیکی در هیأت عزاداری سیدالشهدا؟ع؟ را یکی از عوامل موفقیت می‌داند.

نگاهی به آشفته بازار قیمت در سفرهای هوایی داخلی

نرخ بلیت هواپیما اصلا سقوط ندارد

چند سالی است كه قیمت بلیت هواپیما ثابت نبوده و براساس متغیرهای مختلفی تغییر می‌كند. این روش برای رقابت ایرلاین‌ها وضع شد و قرار بود به سود مسافران تمام شود اما در عمل چنین نشد. از ابتدای تابستان امسال وبا افزایش حجم مسافران، نرخ بلیت هواپیما تا 800 هزار تومان در برخی خطوط ایرلاین‌ها زیاد شد. پس از آن كه سروصدای مردم درآمد: 12 شهریور یعنی وقتی عمده سفرهای تابستانی روبه پایان بود، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد که به‌خاطر روند کاهشی نرخ ارز، نرخ بلیت هواپیما از تاریخ 21 شهریور کاهش می یابد. البته این كاهش چندان چشمگیر نبوده و در اغلب موارد صرفا حداكثر قیمت بلیت كاهش یافته است.

خبرنگار الجزیره در کتاب «در راه پردردسر» روایت خود از مصاحبه با سران القاعده را بیان کرده است

روایت دست‌اول سران القاعده از حمله 11سپتامبر

تصور کن در دفتر کارت در لندن نشسته باشی و برای امور کاری‌ات برنامه‌ریزی می‌کنی که ناگهان شماره‌ای ناشناس زنگ می‌زند و تو را به‌سوی خود می‌خواند؛ خواندنی که هم هیجان دارد و هم خطر و هم ریسک؛ آن‌هم در بحبوحه فضای عجیبی که بعد از حمله به برج‌های دوقلو در 11سپتامبر ایجاد شده بود. فضای خبری به این سمت بود که القاعده مسوول این حمله است و حالا این تلفن ناشناس دارد تو را به‌سوی خود می‌خواند تا این ماجرا را کشف کنی. این اتفاقی بود که برای یُسری فوده، خبرنگار مصری شبکه خبری الجزیره، رخ داد. هنگامی‌که این ناشناس فوده را برای ساخت گزارشی درباره حقایق حمله 11سپتامبر دعوت کرد، وی سری مستندهای کاملا سری را روی آنتن الجزیره درباره مسائل حساس داشت و طبیعتا انتخاب مناسبی برای این کار بود.

شماره‌های پیشین