780
یکشنبه، ۱۷ شهریور ۱۳۹۸
1
سرمقاله

آیین‌های شیعی و هویت ملی

گفت‌وگو با استاد محمدتقی فیاض‌بخش درباره نظام سیروسلوک در نهضت اباعبدالله

منزل به منزل تا شهادت

چه ماجرایی بر یاران و خاندان اباعبدالله ؟ع؟ گذشت که در روز عاشورای سال 61 هجری، 72 نفر یار خالص برای ایشان باقی ماند؟ وقتی به سیر حرکت امام از ابتدا تا شهادت نگاه می‌کنیم، گویی این نهضت بستری بوده است که نفوس انسان‌ها را در معرض ابتلا قرار داده تا خالص‌ها از کسانی که ناخالصی داشتند، تفکیک شوند و در نهایت صحنه کربلا صحنه عشق‌بازی شهدا شود. از این باب نگاه تربیتی و سیر و سلوکی به عاشورا برجسته می‌شود. موضوع مصاحبه‌ای که با استاد محمدتقی فیاض‌بخش ترتیب دادیم، همین نگاه سلوکی به عاشوراست. فیاض‌بخش، استاد اخلاق و عرفان و از شاگردان آیت‌الله استاد علی سعادت‌پرور ؟ره؟ است. او در این مصاحبه به شرح دیدگاه‌های عرفانی استاد خود در باب عاشورا که در کتاب «فروغ شهادت» آمده است، می‌پردازد.

روایت «صبح‌نو» از عزاداری حسینی در جوار حرم امام‌رضا؟ع؟ را بخوانید

عزاداری در قربت امام غریب

آن‌ها که عشق امام‌حسین؟ع؟ را در دل دارند، تلاش می‌کنند به قدر وسع خود، قدمی در راه عزاداری آن حضرت بردارند؛ یکی به کربلا می رود و دیگری به نجف؛ برخی نیز در خانه خود مجلس روضه برپا می کنند یا به مجلس تعزیتی می‌روند. هریک از این عزاداران وصف حالی دارند اما وصف حال آن‌ها که این روزها در ایام عزاداری محرم میهمان نواده حسین؟ع؟ در مشهد‌الرضا و حرم رضوی شده‌اند، شنیدنی است.از جای‌جای سرزمین‌های اسلامی آمده‌اند تا در عزای حسینی زائر امام هشتم شوند. شهر مشهد سر تا پا سیه‌پوش است. روی هر ستون و درختی، پارچه سیاه نصب کرده یا پرچمی آویخته‌اند. زائران فوج‌فوج به سمت حرم حرکت می‌کنند و سینه می‌زنند. اینجا مشهدالرضاست و اکنون 1380سال از عاشورای حسینی گذشته است.

امیر حسامی‌نژاد، عکاس اماکن متبرکه از شروع اشتیاقش به عکاسی با علاقه به پرسپولیس می‌گوید

گل سرسبد عکاسی را چیدم

شاید ماجرای انتقال ضریح امام حسین ؟ع؟ را به خاطر داشته؛ یا شاید هم کتاب «پنجره‌های تشنه» را خوانده باشید و تقریظ رهبری بر آن، در دنبال کردن داستانش برایتان جذاب و انگیزه‌بخش بوده باشد. خلاصه که آن روایت منثور، یک روایت مصور هم دارد که چون به تماشای عکس‌ها عادت کرده‌ایم، عکاسان‌شان مثل نویسنده‌ها، برایمان مهم نیستند. دوقولوی روایت داستانی این ماجرا، کتابی با نام «ضریح عشق» است که راوی آن ماجراهای جالبی دارد؛ از قطع شدن انگشتانش و بداخلاقی رییس کمیته امداد قم گرفته تا ماجراجویی با عشق پرسپولیس و دیدار علی پروین و نهایتا تثبیت شدن در حرفه‌ای جذاب که ثمره‌اش، مشتاقان اهل بیت؟عهم؟ را وقتی امکان سفر به مضجع شریف‌شان را ندارند، سیراب می‌کند. در ادامه گفت‌وگوی پرفرازو‌نشیب «صبح‌نو» با امیر حسامی‌نژاد را می‌خوانید.

جلسات‌سخنرانی‌ومداحی‌امسال‌تلویزیون‌چه‌ویژگی‌هایی‌دارد

حسینیه 80میلیون‌نفری

سیمای جمهوری اسلامی امسال نیز همزمان با ایام دهه اول محرم، جلسات سخنرانی و مداحی پخش کرده است. البته امسال تنوع چشمگیری در این موضوع وجود دارد.

«صبح‌نو»سریال‌های‌ماه‌محرم‌تلویزیون‌دردودهه‌اخیررابررسی‌می‌کند

«شب‌دهم»دست‌نیافتنی‌

چندین سال است که ایام محرم به‌عنوان یکی از جداول پخش مهم تلویزیون شناخته می‌شود. مانند ایامی مثل نوروز، دهه فجر و تابستان، محرم هم مخاطبان زیادی را درمقابل تلویزیون می‌نشاند.

«خون خدا» تازه‌ترین اثر عاشورایی سیدمهدی شجاعی رونمایی شد

زیارت عاشورا اعلام موضع دربرابر امام حسین(ع) است

آقای سیدمهدی شجاعی، نویسنده سرشناس کشورمان، تازه‌ترین اثرش را درباره عاشورا رونمایی کرد. کتاب تازه شجاعی «خون خدا» نام دارد و طرحی نو از زیارت عاشوراست. این کتاب با تصویرگری آقای علی وزیریان منتشر شده است. در این گزارش، سخنانی از سیدمهدی شجاعی، آقای چینی‌فروشان، مدیرعامل دفتر نشر فرهنگ اسلامی و علی وزیریان، تصویرگر کتاب را می‌خوانید. سیدمهدی شجاعی در این مراسم گفت: «زیارت عاشورا برایم همیشه زیارت عاشورا بود؛ اما در این اثر، برایم مشخص شد زیارت عاشورا مانیفست برای ما و نوعی اعلام موضع دربرابر ولایت است».

شماره‌های پیشین