sobhe-no.ir
779
شنبه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۸
1
سومین گام ایران در کاهش تعهدات هسته‌ای برداشته شد

لغو همه محدودیت‌های تحقیق‌و‌توسعه

سرانجام فرصت 60روزه دوم ایران به غرب هم بدون حصول نتیجه به‌پایان رسید و جمهوری اسلامی سومین گام خود را در کاهش تعهدات برجامی برداشت. دکترروحانی، رییس‌جمهوری کشورمان، چهارشنبه‌شب به‌منظور اجرای گام سوم به سازمان انرژی اتمی دستور داد هرآنچه درزمینه تحقیق‌وتوسعه نیاز فنی کشور است، بلافاصله شروع کند و تمام تعهدات برجامی در‌این‌زمینه را کنار بگذارد.

دولت آمریکا در اقدامی خارج از عرف، به اخلالگران در چرخه مالی سپاه 15میلیون دلار وعده داد

جایزه برای خرابکاری

در شرایطی که فرانسه برای نجات برجام و کاهش تنش میان ایران و آمریکا به تشویش افتاده، ایالات متحده اخیرا در اقدامی عجیب ‌و خارج از عرف اعلام کرد به افرادی که چرخه مالی نهادهای ایرانی را دچار اختلال کنند، مبلغ هنگفتی جایزه خواهد داد.

اقدام غیر قانونی آمریکا همچنان منتظر صدور رأی دادگاه است

11 ماه بازداشت بی دلیل دانشمند ایرانی

تعداد ایرانیانی که در زندان‌های خارج از کشور دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند و اسامی آن‌ها در کنسولگری‌های ایران در خارج از کشور به‌صورت رسمی ثبت شده، سه‌هزار و ۱۳۱ نفر است. این آماری است که دو سال پیش رسانه‌های معتبر داخلی منتشر کردند. دراین‌میان، برخی ایرانیان به جرم‌های واهی و بعضا بدون دلیل در بند به‌سر می‌برند. آخرین نمونه دستگیری آقای مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه تربیت‌مدرس، به‌دست پلیس آمریکا در مهر۱۳۹۷ بود؛ بازداشتی که پس از گذشت تقریبا 11 ماه، هنوز دلیلش دقیق معلوم نشده است.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با آیت‌الله سید محمد قائم‌مقامی درباره «حکمت محرم» را بخوانید

عاشورا؛آغاز توبه تاریخی بشر

نزدیکی به واقعه‌ای مانند عاشورا که محور آن یک انسان حکیم است، نیاز به دستیابی به گوهر حکمت دارد. حکمت دربردارنده لفظ و معناست و اگر به آن برسیم، نه دچار عرفان‌زدگی در تحلیل عاشورا می‌شویم و نه نگاه خشک سیاسی و اجتماعی بر ما غلبه می‌کند. مصاحبه‌ام با آیت‌الله سید محمد قائم‌مقامی، مدرس حوزه علمیه تلاشی است که این واقعه عظیم را با نگاه حکیمانه ببینیم. مضمون این مصاحبه به‌طور اتفاقی شبیه به مضامینی شده است که شهید سیدمرتضی آوینی در کتاب «فتح خون» آورده است.

عارف در توجیه عملکرد ضعیف فراکسیون امید اعلام کرد که «نمی خواستیم قد خود را بلندتر نشان بدهیم»

قد کوتاه‌ها

کم کردن انتظارات از عملکرد ناامیدکننده فراکسیون امید، یکی از روش‌های اصلاح‌طلبان برای رفع مانع سیاسی با هدف کامروایی در انتخابات آتی مجلس است. این روش طی هفته‌های گذشته، توجه الیت‌های بیشتری از جریان اصلاح‌طلب را به سمت خود معطوف کرده است.

«صبح‌نو» به بهانه انتشار عکس دختر و پسر جوان، پدیده ازدواج افراد در سنین پایین را بررسی می‌کند

جدال عرف و قانون 

ماجرای ازدواج دختر 11 ساله و پسر 22 ساله در شهرستان بهمئی از استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد سبب شد بار دیگر لایحه منع ازدواج افراد زیر 18 سال به جریان بیفتد. این درحالی است که این لایحه نمی‌تواند به این پدیده کمکی کند. ازدواج در سنین پایین در بسیاری از شهرهای کشورمان سنت و فرهنگ محسوب می شود که برخورد با آن نیازمند فرهنگ‌سازی و ارائه راهکارهای درست است و صرف افزایش سن تا 18 سال فقط سبب مخفی کردن این ازدواج‌ها خواهد شد.

سعید رحمانی، مدیرعامل شرکت سرآوا جای خود را به علی سمساریلر داد

تغییر صوری مدیریتی

در روزهای گذشته، خبر تغییر در مدیریت شرکت سرآوا، از مهم‌ترین سرمایه‌گذاران حوزه استارتاپ و کسب‌و‌کارهای نوین، منتشر شد. طبق این اخبار، آقای سعید رحمانی پس از سال‌ها مدیریت در این شرکت، جای خود را به آقای علی سمساریلر داده که پیش‌از‌این، مدیر توسعه کسب‌وکار و قائم مقام این شرکت بوده است. علی سمساریلر مدیر جدید شرکت هم از اقوام رحمانی است.

عاشورا یک جریان است

مهدی فضائلی

قدر زمان را بدانیم

دکتر حسن عابدینی

 سر مقاله

 سخنگویان ترامپ

گاه‌شمار واقعه كربلا و روز دهم محرم سال 61 هجری

روزی كه مانندش نیست

روز دهم محرم را عاشورا می‌خوانند؛ واژه‌ای كه پیش از اسلام و در دوره جاهلی وجود نداشته است. حتی در کلام عرب غیر از «عاشوراء» کلمه‌ای بر وزن فاعولاء وجود ندارد. بعضی از واژه‌شناسان، عاشورا را کلمه‌ای عبرانی و عربی شده واژه عاشور دانسته‌اند. عاشورا در زبان عبری برای نامیدن روز دهم ماه تشری (ماه یهودی) به کار می‌رود. برخی روز عاشورا را سالگرد روزی می‌دانند که حضرت موسی؟ع؟ دریای سرخ را شکافت و به همراه پیروانش از آن عبور کرد. از امام باقر؟ع؟ نقل شده كه روزه در عاشورا قبل از واجب شدن روزه ماه رمضان معمول بوده، ولی پس از آن ترک شده است. با این حال همان‌گونه كه در زیارت عاشورا آمده بنی‌امیه این روز را مبارك خواندند و اكنون برخی از اهل سنت نیز روزه گرفتن در این روز را مستحب می‌دانند. اما این روز برای شیعیان و بسیاری از اهل سنت و حتی پیروان ادیان غیراسلامی روز حزن و اندوه و سوگواری است. حوادث روز عاشورا و اتفاقات پیش و پس از آن را با هم مرور می‌كنیم.

شماره‌های پیشین