sobhe-no.ir
778
چهارشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
4

شکایت عراق از کویت به شورای امنیت جنجال‌برانگیز شد

صباح زنگنه در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: سوئد خرید کالاهای اسرائیلی و سرمایه‌گذاری صهیونیست‌ها را ممنوع کرده است

غرب علیه اسرائیل

یک سالی از میزبانی استکهلم سوئد از مذاکرات صلح یمن و پایان‌دادن به درگیری‌ها با حضور هیأت‌های مختلف نمی‌گذرد که وزیر خارجه سوئد از دیگر کشورهای غربی خواست علاوه‌بر ایجاد ثبات در یمن، حق فلسطین برای تشکیل دولت مستقل را به‌رسمیت بشناسند. سوئد پیش‌از‌این کالاهای رژیم صهیونیستی را تحریم و سرمایه‌گذاری در اسرائیل را هم ممنوع کرده بود.

صبح نو

صباح زنگنه در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: سوئد خرید کالاهای اسرائیلی و سرمایه‌گذاری صهیونیست‌ها را ممنوع کرده است

غرب علیه اسرائیل

یک سالی از میزبانی استکهلم سوئد از مذاکرات صلح یمن و پایان‌دادن به درگیری‌ها با حضور هیأت‌های مختلف نمی‌گذرد که وزیر خارجه سوئد از دیگر کشورهای غربی خواست علاوه‌بر ایجاد ثبات در یمن، حق فلسطین برای تشکیل دولت مستقل را به‌رسمیت بشناسند. سوئد پیش‌از‌این کالاهای رژیم صهیونیستی را تحریم و سرمایه‌گذاری در اسرائیل را هم ممنوع کرده بود.

مارگوت والشتروم، وزیر خارجه سوئد، در مصاحبه با پایگاه خبری «عرب‌نیوز» ضمن اعلام خبری مبنی‌بر طرح جدید این کشور برای حل‌و‌فصل جنگ در یمن، بر حمایت مجدد استکهلم بر حق فلسطینی‌ها دربرابر تلاش‌های اسرائیل برای الحاق مناطق بیشتری از کرانه باختری به سرزمین‌های اشغالی تأکید کرد.  وی افزود: «سوئد، فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسد؛ چراکه به‌دنبال پیشبرد راه‌حل دودولتی است. ما می‌خواهیم به فلسطینی‌های هرکجای جهان، امیدواری دهیم و به آن‌ها کمک کنیم نقش کامل خود را در راه‌حل دودولتی ایفا کنند. سوئد نخستین کشور اتحادیه اروپا است که دولت مستقل فلسطینی را در سال 2014 به‌رسمیت شناخته است. وزیر خارجه سوئد از دیگر کشورهای غربی خواست حق فلسطین برای تشکیل دولت مستقل را به‌رسمیت بشناسند.

دیدار ظریف با وزیر خارجه سوئد 
سوئد در سیاست‌های خارجی خود، نگاه متعادل‌تری را به ایران در پیش گرفته و در اقدامی مهم رهبران برخی گروه‌های تروریستی از احزاب سیاسی خود را اخراج کرده است؛ احزاب و گروهک‌هایی که نگاه ضدایرانی داشتند. این تعادل سوئد را می‌توان در سفر آقای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان، درادامه رایزنی‌هایش با مقام‌های اروپایی و همتای سوئدی خود دید. اواخر مرداد، دکترظریف با حضور در وزارت خارجه سوئد با مارگوت والستروم دیدار و درباره موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی ازجمله برجام، ضرورت تسریع در اجرای سازوکار اینستکس، امنیت منطقه خلیج‌فارس، یمن و افغانستان گفت‌وگو و تبادل‌نظر کرد.

اخراج افراد گروهک‌های تروریستی در سوئد
سفر دکترظریف به سوئد در حالی انجام گرفت که دستگاه سیاسی این کشور رفتارهای مثبتی درمقایسه‌با گذشته دربرابر ایران از خود نشان داد؛ همچنان‌که چند عضو گروهگ‌های تروریستی که در احزاب سوئد جای گرفته بودند، از جایگاه‌های سیاسی در این کشور اخراج کرد. آمینه کاکاباوه، عضو سابق گروهک تروریستی «کومله» را می‌توان یکی از این افراد اخراج‌شده دانست که به‌دلیل رویکردهای اسلام‌ستیزانه او، از حزب چپ سوئد اخراج شده است.
وی بارها منتقدان خود را «اسلام‌گرا» خوانده و مدعی شده است در حومه شهرهای سوئد، «خلافت اسلامی» شکل گرفته است. او دیدگاه‌های ضدایرانی نیز دارد و در جریان سفر اخیر وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در تجمع اعضای گروهک منافقین حضور یافته و علیه نظام جمهوری اسلامی شعار داده بود. همچنین در سال ۲۰۱۵ و پیش از برگزاری مسابقه فوتبال تیم‌های ملی ایران و سوئد، کاکاباوه از مقام‌های سوئدی خواسته بود این مسابقه را لغو کنند.

زنگنه: سوئد مخالف تک‌قطبی است و نقش بسزایی در مسائل بین‌المللی دارد
آقای صباح زنگنه، کارشناس امور بین‌الملل، با اشاره به اینکه کشورهای اسکاندیناوی از استقلال نسبی در ترسیم سیاست‌های خود برخوردارند، به خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» گفت: سوئد ازجمله کشورهای اسکاندیناوی است که جایگاه خاصی برای گفت‌وگوهای ماوراء‌متعارف دولت‌ها داشته و دارد. از اجلاس استکهلم گرفته تا فنلاند را می‌توان درزمره این اقدامات دانست که بعدها به محلی برای اعتماد‌سازی و آشتی کشورها تبدیل شد.
وی با اشاره به اینکه سوئد میزبان جایزه صلح نوبل است، افزود: میزبانی تعیین جایزه صلح نوبل و اقدامات دیگر مانند برعهده‌گرفتن دبیرکلی سازمان ملل از سوی نخست‌وزیر این کشور، نشان‌دهنده این است که سوئد سیاست پیشگیری از جنگ‌های شهری یا جنگ‌های فرقه‌ای را در پیش گرفته است. اکنون هم در فضای تک‌قطبی جهان تلاش می‌کند فضای چندقطبی را مهیا سازد؛ از‌این‌رو، کشورهای میانه‌ای مانند سوئد می‌توانند نقش بیشتری در مسائل بین‌المللی از خود نشان دهند. 

رویکرد سوئد و ایجاد صلح
این کارشناس امور بین‌المللی ادامه داد: سوئد ازجمله کشورهایی است که با داشتن سلاح هسته‌ای و کشتارجمعی مخالف است و سیاست‌هایش تفاوت‌های بنیادی با سیاست‌های آمریکا یا بعضا روسیه پیدا می‌کند. هرچند سه کشور اروپایی عضو شورای امنیت سازمان ملل هستند و از تسلیحات هسته‌ای برخوردارند، رویکرد سوئد فاصله‌گرفتن از سلاح هسته‌ای است و کمک می‌کند بازیگران عرصه سیاسی این کشور با امکاناتی که برای آن‌ها فراهم کرده‌اند، موضوعات یمن یا فلسطین را برای رسیدن به صلح دنبال کنند. 

تحریم کالاهای اسرائیلی در سوئد
زنگنه با اشاره به اینکه سوئد خرید کالاهای اسرائیلی را تحریم کرده است، یادآور شد: سوئد علاوه‌بر تحریم کالاهای رژیم صهیونیستی، سرمایه‌گذاری را برای اسرائیل نیز ممنوع کرده است؛ چراکه فلسطین را به‌رسمیت می‌شناسد و به‌دنبال پیشبرد راه‌حل صلح در آن است.

دوراندیشی و عقلایی‌بودن
وی با اشاره به سفر دکترظریف به سوئد و استقبال مقام‌های این کشور از این سفر، گفت: وقتی این کشور سخن عقلایی از مقام‌های کشورمان بشنود، تشویق می‌شود مسالمت‌آمیز به موضوعات برخورد کند؛ همچنان‌که شرایطی فراهم آورد که گفتمان‌های مطلوبی میان طرفین شکل گرفت و با گروه‌های افراطی تندرو و طرفدار خشونت در این کشور برخورد کرد. سوئد با این ‌گونه برخوردها نشان داد نمی‌خواهد جامعه متکثر خودش را با مشکل مواجه کند و این نشان‌دهنده دوراندیشی مقام‌های این کشور بود. 

captcha
شماره‌های پیشین