sobhe-no.ir
778
چهارشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
4

شکایت عراق از کویت به شورای امنیت جنجال‌برانگیز شد

صباح زنگنه در گفت‌وگو با «صبح‌نو»: سوئد خرید کالاهای اسرائیلی و سرمایه‌گذاری صهیونیست‌ها را ممنوع کرده است

غرب علیه اسرائیل

یک سالی از میزبانی استکهلم سوئد از مذاکرات صلح یمن و پایان‌دادن به درگیری‌ها با حضور هیأت‌های مختلف نمی‌گذرد که وزیر خارجه سوئد از دیگر کشورهای غربی خواست علاوه‌بر ایجاد ثبات در یمن، حق فلسطین برای تشکیل دولت مستقل را به‌رسمیت بشناسند. سوئد پیش‌از‌این کالاهای رژیم صهیونیستی را تحریم و سرمایه‌گذاری در اسرائیل را هم ممنوع کرده بود.

صبح نو

شکایت عراق از کویت به شورای امنیت جنجال‌برانگیز شد

شکایت عراق از کویت در شورای امنیت باعث بروز جنجال و حملات نمایندگان کویتی و عراقی به یکدیگر شد.  رسانه‌های عراق سه‌شنبه به نقل از روزنامه «الرای» چاپ کویت نوشتند که عراق در اعتراض به اقدام کویت در ترسیم یک‌جانبه مرز آبی، در شورای امنیت سازمان ملل علیه همسایه جنوبی خود شکایت کرد.
براساس گزارش این روزنامه کویتی، «محمدحسین بحرالعلوم» نماینده عراق در سازمان ملل در هفتم آگوست گذشته (16مرداد) در ارسال شکایت‌نامه‌ای به شورای امنیت، کویت را متهم کرده است که با ایجاد تغییرات جغرافیایی در مرزهای آبی دو کشور، سیاست تحمیل عمل انجام‌شده را اعمال می‌کند.
این روزنامه به نقل از منابع بین‌المللی در سازمان ملل افزوده است که نماینده عراق در سازمان ملل این شکایت‌نامه را تقدیم رییس شورای امنیت کرده و خواستار ثبت آن به‌عنوان یکی از اسناد رسمی سازمان ملل شده است. براساس این گزارش، محمد‌حسین بحرالعلوم با تعدادی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل به‌منظور شرح ماواقع جلساتی برگزار کرده است.
الرای کویت درباره جزئیات این شکایت‌نامه آورده است که عراق، دولت کویت را متهم می‌کند که به‌طور یک‌جانبه و بدون اطلاع و موافقت بغداد، در میله مرزی 162 در بخش آب‌های کم‌عمق در منطقه «خور عبدالله» اقدام به ایجاد تاسیسات بندری (بارانداز) کرده است. نماینده عراق در سازمان ملل این اقدام کویت را در تعارض با قانون و طرح مشترک دو کشور برای سازمان‌دهی کشتیرانی در منطقه خور عبدالله دانسته است.
همزمان روزنامه الرای الکویت اعلام کرده است که برخی از نمایندگان پارلمان کویت به این شکایت‌نامه عراق اعتراض کرده‌اند. یک مسوول کویتی که نامش ذکر نشده نیز گفته است که ترسیم مرز بین کویت و عراق در چهارچوب قطعنامه 833 شورای امنیت سازمان ملل صادره در 1993 صورت گرفته است.این مسوول کویتی افزوده است که تاسیسات ایجادشده موسوم به «فشت العیج» در داخل آب‌های منطقه کویت ایجاد شده و این امر از حیث تاریخی و قانونی مستند است. کویت و عراق مناسبات نسبتاً خوبی در سال‌های اخیر با هم داشته‌اند اما همواره مسأله ترسیم مرزها خصوصاً مرزهای آبی در دهانه خلیج فارس یکی از گره‌های کور در مناسبت دو کشور به شمار رفته است. مسأله حق کشتیرانی در منطقه خور عبدالله و حد و مرز آب‌های منطقه‌ای یکی از مسائل حساس است که همواره طرح این موضوع باعث جنجال سیاسی در دو کشور شده است.به گزارش روزنامه کویتی الرای، صفاء الهاشم، نماینده زن مجلس امت کویت در واکنش به شکایت عراق از کویت در شورای امنیت گفت: این همان روش عراق از مدت‌های مدید است.وی برای توصیف به زعم خود «ناسپاسی» عراق در قبال کارهای خوبی که کویت در حق این کشور انجام داده و بی‌فایده بودن احسان و نیکی کردن به برخی‌ها، از یک ضرب‌المثل کویتی استفاده کرد و گفت: نیکی به عراق «سرمه بر چشم کور کشیدن» است. اسامه الشاهین، دیگر نماینده کویتی نیز گفت: شکایت دولت عراق از کویت رفتاری تحریک‌آمیز است، اما از همسایه شمالی جای تعجب ندارد.
وی از دولت کویت خواست تا واکنش‌های عملی و درستی در کنار در نظر گرفتن جوانب امنیتی و دیپلماتیک کامل انجام دهد.
در مقابل، عالیه نصیف، یک نماینده زن پارلمان عراق در پاسخ به گفته‌های صفاء الهاشم، همتای کویتی خود گفت که او از ضرب‌المثل‌های کوچه‌بازاری استفاده می‌کند و انگار در بازار است.
به گزارش شبکه تلویزیونی السومریه‌نیوز، نصیف در بیانیه‌ای گفت: دولت عراق گامی برداشت که ما مدت‌ها منتظر آن بودیم و از انجام شدن آن ناامید نبودیم.  نصیف با تشکر از دولت و وزارت خارجه عراق برای ارسال نامه‌ای در این خصوص به شورای امنیت، از نخست‌وزیر و رسانه‌های شریف، سندیکاها، اتحادیه‌ها و سازمان‌های جامعه مدنی خواست تا صدای خود را برای بازپس‌گیری همه حقوق عراق بلند کنند؛ حقوقی که به گفته وی کویت در طول سال‌های گذشته آن را زیر پا گذاشته است.
در همین حال، وزارت خارجه عراق روز گذشته از وجود اختلافی حقوقی با کویت درباره تفسیر از موضوع مرزها سخن گفت.
احمد الصحاف، سخنگوی وزارت خارجه عراق به شبکه تلویزیونی روسیا الیوم گفت: اختلافی حقوقی با کویت درباره تفسیر موضوع مرزهای دریایی وجود دارد که باعث شده تا دو نامه مشابه به دبیرکل سازمان ملل و رییس شورای امنیت ارسال شود.وی افزود: اختلافی حقوقی درباره تفسیر یک نقطه مرزی وجود دارد. ما آن را «منصه»(سکو) و طرف کویتی آن را «جزیره» می‌داند که مبنای اساسی ترسیم مرزهای دو کشور در منطقه‌ای معین بعد از علامت 162 است.این سخنگو گفت: قبلا مذاکراتی درباره نظراتی مشخص انجام شد و عراق اعتراض خود را به اقدام دولت کویت در ایجاد یک‌جانبه هرگونه تاسیساتی ابراز کرد و پیش از این اقدام عراق، کویت نامه‌هایی به سازمان ملل فرستاده و موضع خود را در آن مطرح کرده بود.الصحاف گفت: عراق دو نامه برای بیان تفسیرهای حقوقی خود از این وضعیت ارسال کرده است و معتقدیم که تفسیر حقوقی به نفع ما رقم می‌خورد.

captcha
شماره‌های پیشین