sobhe-no.ir
778
چهارشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
14

خبر

نگاهی به مجموعه‌شعر «دعوت‌نامه» سروده مریم کرباسی

عاشقانه‌های آرام

عصمت زارعی «دعوت‌نامه» دفتری‌ است با شعرهایی روان که از دل برمی‌آید و بر دل می‌نشیند. گویا شاعر به همان سادگی‌ای که حرف می‌زند، شعر می‌‌گوید و آنچه در نخستین مواجهه با شعر خانم مریم کرباسی به‌چشم خواهد آمد، جلوه‌گری و غلبه حس و عاطفه بر دیگر وجوه فنی و ادبی شعر اوست. بیش از آنکه تکنیک‌های گوناگون نظر ما را جلب کند، این وجه شعر خود را نشان می‌دهد.

نگاهی کوتاه به فعالیت‌های مریم کرباسی

صبح نو

خبر

 «رضاشاه» زیباکلام مجوز ندارد
اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران از لغو مجوز و ممنوعیت توزیع دو کتاب خبرداد. به گزارش فارس، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران به کتاب‌فروشان اعلام کرد که کتاب «رضاشاه» تألیف صادق زیباکلام موفق به دریافت مجوز نشر و توزیع در کشور نشده؛ بنابراین توزیع آن غیرقانونی است. این اتحادیه همچنین اعلام کرده نظر به اینکه طبق اخبار واصله، کتابِ «تا آسمان تخت جمشید» لغو مجوز شده، مراتب برای اطلاع و پیشگیری از هرگونه پیگرد احتمالی حاصل از خرید و فروش آن به اطلاع می‌رسد.
 
فینالیست‌های بوکر  ۲۰۱۹ 
شناخته شدند
جایزه بوکر ۲۰۱۹ اسامی فینالیست‌های خود را اعلام کرد.
به گزارش مهر، در این فهرست الیف شافاک، نویسنده ترکیه با رمان «۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه در این دنیای عجیب» و مارگارت آتوود کانادایی با ادامه داستان «سرگذشت ندیمه» که با عنوان «وصیت‌ها» منتشر می‌شود، از جمله این فینالیست‌ها هستند. «اردک‌ها، نیوبری پورت» نوشته لوسی المان، «دختر، زن، دیگر» نوشته برناردین اواریستو، «کیشوت» نوشته سلمان رشدی و «ارکستری از اقلیت‌ها» نوشته چیگوزی اوبیاما، دیگر فینالیست‌های رقابت امسال هستند. این جایزه از سال ۱۹۶۹ کار خود را شروع کرده و روی هر نویسنده از هر ملیتی که به زبان انگلیسی بنویسد و اثرش در بریتانیا یا ایرلند منتشر شده باشد، گشوده است. در «وصیت‌ها» مارگارت آتوود به ادامه «سرگذشت ندیمه» پرداخته است. این کتاب که هفته آینده منتشر می‌شود، ۱۵ سال پس از اتمام داستان «سرگذشت ندیمه» را دنبال می‌کند. آتوود یک‌بار برای «آدمکش کور» بوکر را دریافت کرده است. برنده بوکر امسال ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر) معرفی می‌شود. سال پیش «شیرفروش» نوشته آنا برنز موفق به کسب این جایزه ۵۰ هزار پوندی شد.

انتشار فراخوان جایزه
 «گنجینه‌ پژوهشی ایرج افشار»
فراخوان پنجمین و ششمین دوره جایزه «گنجینه پژوهشی استاد ایرج افشار» منتشر شد. بر اساس اعلام هیأت امنای گنجینه پژوهشی ایرج افشار، فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی‌ارشد و دکتری کتابداری و اطلاع‌رسانی (علم اطلاعات و دانش‌شناسی) و نیز رشته‌های دیگری که موضوع پایان‌نامه‌های آن‌ها به‌گونه‌ای با تحقیقات استاد ایرج افشار ارتباط مستقیم دارد، می‌توانند در پنجمین و ششمین دوره «جایزه گنجینه‌ پژوهشی استاد ایرج افشار» شرکت کنند. البته در داوری این جایزه، حق تقدم همچنان با موضوع کتابداری و اطلاع‌رسانی خواهد بود. متقاضیان باید از پایان‌نامه خود در سال ۱۳۹۷ دفاع کرده باشند و گواهی پایان دوره تحصیلات‌شان صادر شده باشد.موضوع‌های مرتبط نیز شامل این موضوعات است: ۱) نسخه‌شناسی و نسخه‌پژوهی ۲) تصحیح متون فارسی ۳) جامعه‌شناسی و روان‌شناسی مطالعه و کتاب‌خوانی  ۴) مخاطب‌شناسی و مخاطب‌پژوهی کتاب و نشر ۵) ترویج و توسعه فرهنگ ایرانی ۶) راه‌های تقویت و گسترش زبان فارسی
۱۵ مهرماه نیز آخرین مهلت نهایی ارسال پایان‌نامه اعلام شده است. علاقه‌مندان می‌توانند در این بازه زمانی پایان‌نامه‌های خود را به نشانی پستی: تهران، نیاوران، کاشانک، مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی(مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی)، دفتر گنجینه‌ پژوهشی ایرج افشار ارسال کنند.

گرامیداشت مهدی اخوان‌ثالث
 در خانه هنرمندان ایران
 مراسم گرامیداشت مهدی اخوان‌ثالث در خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.این مراسم که در آن محمد بقایی‌ماکان، اصغر دادبه، قدمعلی سرامی، اردشیر خورشیدیان، بهرام پروین‌گنابادی، بهادر باقری و زردشت و مزدک اخوان‌ثالث سخنرانی خواهند کرد، توسط انجمن فرهنگی افراز و انتشارات زمستان با همکاری خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود. فرنگیس طوسی، نسرین ارمکان، زینب دریس‌محافی، چیستا سلامتی و فرزانه زمانی نیز برخی اشعار اخوان‌ثالث را قرائت خواهند کرد. مراسم گرامیداشت مهدی اخوان‌ثالث جمعه، ۱۵ شهریور، ساعت ۱۷ در سالن شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین