sobhe-no.ir
778
چهارشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
12

خبر

گفت‌وگوی«صبح‌نو»بانگارعابدی‌ همزمان باپخش«دودکش»از آی‌فیلم‌انگلیسی‌

به‌آرزوهایم ‌دربازیگری‌رسیده‌ام

این روزها شاهد پخش «دودکش» از آی‌فیلم هستیم. بازیگران مشهوری در این سریال بازی کرده‌اند که یکی از آن‌ها خانم نگار عابدی است.

صبح نو

گفت‌وگوی«صبح‌نو»بانگارعابدی‌ همزمان باپخش«دودکش»از آی‌فیلم‌انگلیسی‌

به‌آرزوهایم ‌دربازیگری‌رسیده‌ام

این روزها شاهد پخش «دودکش» از آی‌فیلم هستیم. بازیگران مشهوری در این سریال بازی کرده‌اند که یکی از آن‌ها خانم نگار عابدی است.


نگار عابدی، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر و فارغ‌التحصیل رشته تئاتر از دانشکده هنر و معماری است. وی تاکنون در سریال‌هایی همچون سر دلبران، گاندو، پسری به نام قدرت، دوستانه، شمعدونی، گاهی به پشت سر نگاه کن، تعبیر وارونه یک رؤیا، حالت خاص، و آرام می‌گیریم جلوی دوربین رفته است. عابدی بازی در فیلم‌هایی همچون سد معبر، دارکوب، صدای منو می‌شنوید؟، آب‌نبات چوبی، خانه‌ای کنار ابرها، گنجشکک اشی‌مشی، دهلیز، یه حبه قند و مانا را نیز در کارنامه دارد. نگاهی به کارنامه هنری او نشان می‌دهد که این بازیگر توانمند، حضور فعالی در حوزه تئاتر دارد. «دودکش» نیز یکی از سریال‌هایی است که نگار عابدی در آن ایفای نقش کرده است. این سریال در سال 1392 به کارگردانی محمدحسین لطیفی ساخته شد و نویسندگی‌اش بر عهده زینب تقوایی بود. در این سریال علاوه بر عابدی، بازیگرانی از جمله سیما تیرانداز، بهنام تشکر، هومن برق‌نورد و امیرحسین رستمی جلوی دوربین رفتند. این سریال خاطره‌انگیز و محبوب هم‌اکنون از کانال آی‌فیلم انگلیسی در حال پخش است. به همین بهانه با نگار عابدی گفت‌وگویی را ترتیب دادیم که آن را در ادامه می‌خوانید.
 
جذابیت‌های نقش «افروز» که در سریال دودکش برعهده داشتید، برای خودتان چه بود؟
جذابیت این نقش در درجه اول برای خودم این بود که افروز در خانواده‌ای زندگی می‌کرد که همه خیلی پر شر و شور بودند، اما او فردی ساده و صادق بود. در حالی که خانواده او پر سر و صدا بودند و ارتباط کلامی زیادی با یکدیگر داشتند، او شخصیت بی سر و صدا و آرامی داشت. به طور کلی، این نقش به لحاظ عادات ثانویه نسبت به کاراکترهای دیگر متفاوت بود. سخت است که در کار طنز نقشی را بازی کنی که از کلام کمتر استفاده می‌کند. من این چالش را دوست داشتم. 
 
نقش‌تان در نهایت آن‌طور که می‌خواستید از آب درآمد؟
نه‌تنها یک بازیگر بلکه همه افراد، چون به ایده‌آل و کمالِ کاری که انجام می‌دهند فکر می‌کنند، یک چیزهایی در ذهن‌شان باقی می‌ماند و می‌گویند که اگر این کار را می‌کردیم یا آن کار را نمی‌کردیم، بهتر می‌شد؛ اما من در کلیت از این سریال راضی بودم و دوستش داشتم. اگر دوباره بخواهم این نقش را بازی کنم حتماً چیزهایی به آن اضافه می‌کنم، کما اینکه در سریال «پادری» نقشی را که در سریال دودکش برعهده داشتم، تکمیل کردم. 
 
نقشی هست که خودتان آن را ایفا کرده باشید و به‌طور خاصی دوستش داشته باشید؟
من تمام نقش‌هایی را که تاکنون بازی کرده‌ام، دوست دارم و خدا را شکر می‌کنم که به آرزویم در عرصه بازیگری رسیده‌ام. آرزویم این بوده است که نقش‌ها و ژانرهای متفاوت را تجربه کنم. من در ابتدا بازیگری تئاتر انجام می‌دادم و هنوز هم مشغول این کار هستم. تحصیلات و پیشینه من در تئاتر است و آرزو داشتم در تئاتر نقش‌های متفاوت داشته باشم. در عرصه تصویر هم توانستم این تنوع را داشته باشم. تنوع هم به این لحاظ است که در ژانرهای مختلف از جمله تراژدیک، طنز و... ایفای نقش داشته باشید و هم در یک ژانر نقش‌های متفاوت را تجربه کنید. نقشی را که در فیلم «دهلیز» و سریال «تعبیر وارونه یک رؤیا» برعهده داشتم خیلی دوست دارم. نقش‌هایم در این دو اثر با یکدیگر فرق داشت اما آن‌ها را دوست داشتم.
 
معمولاً بازیگران از اینکه نقش‌های تکراری به آن‌ها پیشنهاد می‌شود گله‌مند هستند؛ شما چطور توانستید این تنوع را در کارهایتان ایجاد کنید؟
من همیشه شکرگزار خداوند هستم که کمک کرد تا بتوانم کارهای متفاوت را تجربه کنم، چون علاقه داشتم که فضاهای متنوع را تجربه کنم. خواسته قلبی‌ام این بود و خودم هم تلاش کردم و در این‌راستا قدم برداشتم و موفق شدم. در عرصه تصویر هم به طور کلی سعی داشته‌ام نقش‌های متفاوتی را ایفا کنم. مجموعه‌ای از عوامل از عنایات الهی گرفته تا خواسته و تلاش خودم باعث شد که در نهایت موفق شوم. متأسفانه این موضوع واقعیت دارد که پیشنهادهای تکراری به بازیگران می‌شود. برخی از همکاران من هستند که توانایی‌های بالایی، هم به لحاظ فیزیکی و چهره و هم به لحاظ آموزش‌دیدگی دارند، اما در کارهای تکراری از آنها استفاده می‌شود و توانمندی‌هایشان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.
 
بینندگان نوعی صمیمیت را در کارهای طنز مشاهده می‌کنند؛ لزوماً این صمیمیت در پشت صحنه و در میان عوامل هم وجود دارد؟
معمولاً وقتی انرژی گروهی مثبت و خوبی در هر کاری و نه‌تنها در فیلم و سریال‌سازی وجود داشته باشد، به مخاطب نیز منتقل می‌شود، اما در کارهای تصویری این انتقال انرژی را به صورت مستقیم‌تری می‌بینیم. هر چقدر هم افراد در مورد هنر دراماتیک آگاهی نداشته باشند، باز هم این انرژی خوب را دریافت می‌کنند؛ البته کارهای طنزی هم داریم که متأسفانه به دل بیننده نمی‌نشینند، چون انرژی گروه کم بوده است، دلایل فنی هم برای موفق شدن یا نشدن کارها اهمیت دارد، ولی طنز چون لطیف است، فضای کاری‌اش هم مفرح است. قطع به یقین خود بازیگران هم حین ایفای نقش در کارهای طنز خنده‌شان می‌گیرد و وقتی کات داده می‌شود، می‌خندند و این موضوع، فضای شادی را به وجود می‌آورد. 
 
نقاط قوت سریال دودکش از نظر شما چه بود؟
این سریال در واقع طنز موقعیت خیلی خوب و درستی داشت. بدون اینکه به زور موقعیت‌ها کمیک باشند، خود‌به‌خود کمیک بودند. در واقع جنبه کمیک و طنز داستان خیلی روان اتفاق می‌افتاد. قصه سریال ملموس بود و بازیگران مثل یک خانواده بودند. یادم است که همه چیز خیلی راحت و صمیمانه اتفاق می‌افتاد. این در واقع تعمد ما بود که می‌خواستیم کار این‌طور ملموس باشد. خواسته یا ناخواسته کارهای طنز یک مقدار به سمت تیپ می‌روند ولی دودکش مستندگونه بود.
 
چه مسائلی برای انتخاب یک نقش برایتان مهم است؟
همان‌طور که گفتم اینکه نقش تکراری نباشد، برایم اهمیت زیادی دارد؛ البته گاهی اوقات نقش‌های تکراری هم بازی می‌کنم، مثل نقشی که در سریال «گاندو» ایفا کردم که قبلاً شبیه‌اش را بازی کرده بودم اما این نقش در شرایط متفاوتی بود. در سریال گاندو هم نقش یک زن ساده و صادق را برعهده داشتم که در خانه یک خانم پولدار مشغول به کار بود و برای نیروهای امنیتی جاسوسی می‌کرد. این نقش در عین حال که تکراری بود اما به پیشبرد داستان کمک می‌کرد. در واقع نقشی که در گاندو ایفا کردم یک ویژگی مثبت هم داشت. دوست دارم نقش‌هایی که بازی می‌کنم یک ویژگی انسانی خوب داشته باشد. نقش‌های بد صرف را دوست ندارم، تمایل دارم نقش‌هایی را بازی کنم که در عین بدی یک خوبی هم داشته باشند، به خصوص در کارهای تلویزیونی که از همه اقشار بیننده دارد و حتی بچه‌ها هم آن‌ها را می‌بینند، دوست دارم نقش یک جنبه مثبت داشته باشد؛ البته این مسائلی که گفتم بیشتر آرمانی و کمال‌گرایانه هستند اما به لحاظ فنی دوست دارم نقش‌ها در پیشبرد قصه مؤثر بوده و جای کار داشته باشند. 
 
الان مشغول چه کاری هستید؟
قرار است در سریالی با نام «بیگانه‌ای با من است» حضور داشته باشم که هنوز در آن جلوی دوربین نرفته‌ام. این سریال به تهیه‌کنندگی آقای بهروز مفید و کارگردانی آقای احمد امینی ساخته می‌شود. نویسندگی آن را خانم فروغ فروهیده برعهده دارد.

captcha
شماره‌های پیشین