sobhe-no.ir
778
چهارشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۸
10

لزوم استقلال رای برای اعضای مجامع انتخاباتی روسای فدراسیون‌های ورزشی

سید محمدعلی تسلطی کارشناس ورزشی

مخالفان عزت و سربلندی ایران اسلامی سناریوی جدیدی رقم زدند

حمله سیاسی فدراسیون جهانی جودو

اعتراض به رژیم صهیونسیتی یک باور و حق وجدانی برای هر مسلمانی است و عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی به‌خاطر اقدامات وحشیانه این رژیم در فلسطین، از جمله پیام‌ها و اقدامات ورزشی، برگرفته از جهان سیاست است. گستردگی ورزش و نفوذ و تاثیرگذاری که رویدادها و چهره‌های این عرصه دارند، باعث شده تا بسیاری از پیام‌های سیاسی در میادین بزرگ ورزش و از طریق قهرمانان آن منتقل شوند. در این راستا، ورزشکاران ایرانی، به‌عنوان پرچمدار این اتفاق ارزشمند، از حضور در هر میدانی که نمایندگان رژیم اشغالگر قدس یک طرف آن هستند، امتناع می‌کنند؛ اقدامی که عصبانیت و نگرانی دولتمردان، ورزشکاران و دوست‌داران این کشور اشغالگر را روز‌به‌روز بیشتر می‌کند.

صبح نو

مخالفان عزت و سربلندی ایران اسلامی سناریوی جدیدی رقم زدند

حمله سیاسی فدراسیون جهانی جودو

اعتراض به رژیم صهیونسیتی یک باور و حق وجدانی برای هر مسلمانی است و عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی به‌خاطر اقدامات وحشیانه این رژیم در فلسطین، از جمله پیام‌ها و اقدامات ورزشی، برگرفته از جهان سیاست است. گستردگی ورزش و نفوذ و تاثیرگذاری که رویدادها و چهره‌های این عرصه دارند، باعث شده تا بسیاری از پیام‌های سیاسی در میادین بزرگ ورزش و از طریق قهرمانان آن منتقل شوند. در این راستا، ورزشکاران ایرانی، به‌عنوان پرچمدار این اتفاق ارزشمند، از حضور در هر میدانی که نمایندگان رژیم اشغالگر قدس یک طرف آن هستند، امتناع می‌کنند؛ اقدامی که عصبانیت و نگرانی دولتمردان، ورزشکاران و دوست‌داران این کشور اشغالگر را روز‌به‌روز بیشتر می‌کند.


برای مقابله با اقدام ورزشکاران ایران و حتی چهره‌های ورزشی مطرح، برخی از کشورهای صاحب ورزش دنیا به‌دلیل بازتاب بسیار در سراسر دنیا، مسوولان کمیته‌ها و فدراسیون‌های جهانی قوانینی را وضع کرده‌اند که بتوانند از این چالش بزرگ به‌نحوی عبور کنند. تعلیق، محرومیت، جریمه و همه این قوانین و عوامل بازدارنده اما بازهم نتوانسته آرمان‌ها و اعتقادات مردم و ورزشکاران ایرانی را تحت‌الشعاع قرار دهد؛ اتفاقی که باعث شده مدیران ارشد رشته‌های مختلف ورزشی که وابستگی یا علاقه‌مندی به رژیم صهیونیستی دارند، به حربه‌های جدید روی آورند.
نمونه بارز این اقدام در مسابقات جودوی قهرمانی جهان در توکیو و برای سعید ملایی، نماینده وزن 81 کیلوگرم کشورمان رخ داد تا از یک‌سو در تاتامی، شرایطی برای رویارویی او با نماینده رژیم اشغالگر قدس را فراهم کنند و از سوی دیگر با فریب این جودوکار جوان، شرایطی برای تعلیق رشته جودو و در نهایت ورزش ایران فراهم شود.
البته اقدام‌های رییس فدراسیون جهانی جودو و نمایندگان امنیتی کشور ژاپن برای اعزام ملایی به کشور آلمان و ممانعتش از سفر به ایران و تشویق او برای مصاحبه‌های عجیب و غریب علیه کشور عزیزمان، با واکنش مدیران ارشد ورزش ایران همراه شده تا با حیله دشمنان کشور، علیه مردم و ورزشکاران‌مان بهترین برخورد صورت گیرد.

تمام اتفاقات جودو در توکیو
سعید ملایی، نماینده کشورمان در وزن 81 کیلوگرم مسابقات جودوی قهرمانی جهان در توکیو بود که نتوانست در آن رقابت‌ها به مدال دست یابد و پس از آن اتفاق، خبر درخواست پناهندگی‌اش از کشور آلمان مطرح شد.
جودوکار وزن ۸۱ کیلوگرم ایران، اگرچه رقابت‌های مقدماتی را با موفقیت پشت سر گذاشت، اما در وقت طلایی مبارزه نیمه نهایی، برابر حریف بلژیکی شکست خورد و از رسیدن به فینال بازماند؛ آن‌هم در حالی که برنده مسابقه ملایی با حریف بلژیکی باید در نیمه‌نهایی این مسابقات با برنده مسابقه جودوکاران مصری و اسرائیلی بازی می‌کرد. پس از کسب عنوان پنجم جهان، ناگهان خبر پناهندگی ملایی مطرح شد؛ هرچند او در مصاحبه‌ای اعلام کرد که درخواست پناهندگی نداده و به‌دلیل داشتن ویزای آلمان و برای دوری از حواشی به این کشور اروپایی سفر کرده است. البته هنوز وضعیت این ورزشکار مشخص نیست.

دخالت‌های عجیب رییس جهانی جودو!
سرمربی تیم ملی جودو با اشاره به جو سنگینی حاکم برمسابقات جودو، اتفاقات رخ‌داده در آن رقابت‌ها را این‌چنین تشریح کرد: «از مبارزه سوم به بعد نیروهای امنیتی کنار ملایی حضور داشتند و اجازه نمی‌دادند حتی من کنار ورزشکارم در سالن تمرین حضور داشته باشم که همین جریان تأثیر منفی زیادی داشت.» مجید زارعیان اضافه کرد: «تمام این جریانات از قبل طراحی شده بود تا ملایی با رقیب رژیم اشغالگر قدس مبارزه کند. آن‌ها اهداف سیاسی را از موضوع دنبال می‌کردند که شکست ملایی به بلژیک که با تمام وجود مبارزه کرد و به زعم کارشناسان تمام تلاشش را برای کسب پیروزی به‌کار گرفت، همه این نقشه‌ها را بر باد داد.»
وی در ادامه به موضوع جالبی اشاره کرد: «حتی بر خلاف قانون جدول را تغییر دادند. طبق قانون هیچ‌گاه جدول مسابقات قهرمانی جهان تغییر نمی‌کند. طبق جدول، مسابقه رژیم صهیونیستی بعد از مبارزه ملایی بود اما جدول را طوری جابه‌جا کردند که مبارزه ورزشکار رژیم صهیونیستی با جودوکار مصری و بازی ملایی جابه‌جا شود که خلاف قانون بود.»
سرمربی تیم ملی جودو در مورد دلیل عدم بازگشت ملایی به تهران هم گفت: «بعد از پایان مسابقات با مأمور امنیتی و با یک خودروی «ون» دنبال سعید آمدند و بدون اجازه من و برخلاف قانون، هتل او را تغییر دادند. سعید بلیت بازگشت به تهران داشت اما ماموران امنیتی نگذاشتند همراه من بیاید. آن‌ها بلیت آلمان برایش تهیه کرده بودند.»

نامه اعتراض‌آمیز به رییس IOC
پس از اتفاقات رخ‌داده برای سعید ملایی، جودوکار کشورمان در رقابت‌های جهانی توکیو، مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان، اقدامات رییس فدراسیون جهانی جودو را مشکوک خواند و از نامه کمیته ملی المپیک به IOC برای برخورد با فدراسیون جهانی خبر داد. رئیس کمیته ملی المپیک کشورمان هم نامه اعتراضی شدیداللحنی در این زمینه برای توماس باخ، رییس کمیته بین‌المللی المپیک ارسال کرد. صالحی‌امیری در بخشی از این نامه با اشاره به سناریوی از پیش برنامه‌ریزی‌شده ویزر، رییس فدراسیون جهانی جودو اعلام کرده که وی در حاشیه مسابقات جهانی ژاپن شرایط دلهره‌آور و پراسترسی را برای سعید ملایی، ملی‌پوش کشورمان به تصویر کشیده و به وی القا کرده که در صورت بازگشت به وطن، با مشکل روبه‌رو خواهد شد. ویزر با قول حمایت از این ورزشکار برای پیوستن به تیم پناهندگان IOC ، سعی در ترغیب ورزشکار به درخواست پناهندگی در آلمان کرده و شکی نیست که ملایی به خاطر همین فضای التهاب‌آور به‌وجودآمده در مسابقات جهانی نتیجه نگرفته است. مطلع باشید که به ملایی پیغام و اطمینان داده‌ام هیچ تهدیدی متوجه شخص وی و خانواده‌اش نبوده و نیست و ضمانت می‌کنیم که همچون یک قهرمان در ایران با آغوشی باز مورد استقبال قرار خواهد گرفت. این در حالی است که همسر ملایی اصالتاً اهل کشور آذربایجان است که در حال حاضر نیز خارج از ایران به سر می‌برد. جالب است بدانید اخبار و شواهد نشان می‌دهد ویزر، رییس فدراسیون جهانی جودو که مواضعش به صهیونیست‌ها نزدیک است، در ماه‌های اخیر جودوکاران مخالف رژیم صهیونیستی را آشکارا تهدید می‌کرد و تهدیدها و فشارهای این مقام مسوول، ملایی را دچار دوگانگی در تصمیم‌گیری کرد.

عبور از حق قهرمانی، از آرش تا پهلوان
از زمانی که ایران به‌عنوان کشور پیشرو در حمایت از مردم مظلوم فلسطین، اسرائیلِ غاصب را به رسمیت نمی‌شناسد و این یکی از اصول اصلی نظام و سیاست خارجی کشور را به خود اختصاص داده، امتناع از رقابت با ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس در هر میدانی هم به یکی از اصول ورزش تبدیل شده است.
از میان ایرانی‌ها، شاید آرش میراسماعیلی مشهورترین ورزشکار ایرانی باشد که اقدام به عدم رویارویی با نماینده رژیم اشغالگر قدس کرد زیرا به خاطر این اقدام شانس مدال طلای مسلم خود در المپیک آتن را قبل از آنکه روی تاتامی برود، از دست داد. البته اقدام محمد علیرضایی هم کمتر از میراسماعیلی نبود. وی که برای نخستین‌بار شنای ایران را صاحب سهمیه المپیک کرده بود، به‌خاطر حضور یک ورزشکار اسرائیلی در خط هفتِ مسابقات شنای المپیک پکن، از رقابت بازماند.
اما در فهرست ورزشکارانی که از رقابت با حریفان اسرائیلی خودداری کرده‌اند، نام ورزشکارانی از بسیاری رشته‌ها به چشم می‌خورد؛ از امیررضا خادمِ قهرمان کشتی آزاد گرفته تا فاطمه برقولِ شطرنج‌باز نابینا؛ صالح نجفی، شطرنج‌باز ۱۰ ساله؛ علیرضا ادهمی، علی پاکدامن، شروین و شایان طلوعی، امیررضا کنعانی، محمد خمسه، حامد صداقتی، سیدحسین عابدی، محمدحسین ابراهیمی، حامد صیاد قنبری و بهداد مرادی در شمشیربازی، جواد محجوب، امیر قاسمی‌نژاد، بهزاد وحدانی و قاسم نوری‌زاده در جودو، کمال علی‌خواه در سامبو و علیرضا فیروزجاه و آرین غلامی در شطرنج، وحید هاشمیان که هنگام حضور در بایرن‌مونیخ از همراهی این تیم برای انجام دیداری در تل‌آویو امتناع کرد و...
در سال‌های اخیر اما از همه مهم‌تر حرکت پهلوان علیرضا کریمی بود که در دو رویداد مسابقات ۲۰۱۳ جوانان جهان (بلغارستان) و رقابت‌های ۲۰۱۷ کشتی آزاد امیدهای جهان از مبارزه با حریفان رژیم اشغالگر قدس خودداری کرد تا دو مدال ارزشمند جهانی را از دست بدهد. این اقدام ورزشکاران ایرانی که برگرفته از حسِ انسان‌دوستانه آن‌ها و در اعتراض با جنایات رژیم اشغالگر قدس انجام می‌شود همواره مورد توجه مقامات بوده است تا آنجا که سال گذشته مقام معظم رهبری دیداری با علیرضا کریمی داشتند و اقدام وی را مورد تجلیل قرار دادند.

captcha
شماره‌های پیشین