sobhe-no.ir
777
سه شنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۸
7
روایت «صبح‌نو» از رسم جالب عزاداران مسجدجامع نارمک در شرق تهران را بخوانید

پاسداشت یاد شهدا در عزاداری‌های محرم

اهل‌محل می‌دانند اگر در طول هشت ‌سال جنگ تحمیلی ذره‌ای از خاک کشور کم نشده، به‌لطف شهدایی است که جان‌شان را دادند تا خاکمان را حفظ کنند؛ شهدایی که راه شهدای کربلا را در پیش گرفتند. پس چه زمانی بهتر از ایام شهادت شهدای کربلا برای دیدار با خانواده شهدا.

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به رأی تعطیلی:

مدارس طبیعت غیرقانونی بودند

صبح نو

رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به رأی تعطیلی:

مدارس طبیعت غیرقانونی بودند

فعالیت برخی مدارس با عنوان محیط‌زیست موجب به‌وجود‌آمدن برخی حواشی شده است. بر‌این‌اساس، روز گذشته رییس سازمان محیط‌زیست درباره تعطیلی مدارس طبیعت گفت: این مدارس غیرقانونی بودند و هیچ مجوز رسمی نداشتند. همچنین، طبق فتوای مراجع هم این مدارس غیرشرعی هستند. مراجع تشخیص دادند در این مدارس ایدئولوژی‌های غیرشرعی ترویج می‌شود. آقای عیسی کلانتری در‌این‌باره افزود: وزارت اطلاعات به ما اعلام کرد افرادی که بنیان‌گذار مدارس طبیعت بودند، عضو حزب توده هستند و صلاحیت فعالیت را ندارند؛ البته یکی از این افراد شبانه‌روز در تلویزیون صحبت می‌کند.
وی درادامه درباره دلیل تعطیلی این مدارس و نظرات راجع به آن‌ها گفت: به‌نظر من، آگاهی کم و رفتارهای نامناسب از دو طرف و مسائل جاری کشور سبب شده این اتفاقات رخ بدهند. برای مثال، فشار زیادی روی محیط‌زیست است که چرا مدارس طبیعت تعطیل شدند؛ در‌حالی‌که این مدارس اصلا مجوز فعالیت نداشتند. اگر در مدرسه طبیعت بچه‌ای فوت می‌کرد، رییس سازمان محیط‌زیست باید به زندان می‌رفت. سازمان محیط‌زیست دستگاه مجوز‌دهنده برای این مدارس نیست.
او افزود: همچنان به ما دستور داده شد که رفتارهای انجام‌شده در مدارس طبیعت غیرشرعی است. مراجع می‌گفتند اینکه خرگوش، سگ، گربه و... جای خواهر و برادر بچه‌ها در خانه‌ها حضور داشته باشند؛ یعنی به بچه تک‌فرزند به‌جای برادر و خواهر، خانواده‌ها برای آن‌ها حیوانات مختلفی می‌خریدند.
کلانتری همچنین مسوولیت تعطیلی این مراکز را نپذیرفت و گفت: من مسوول این موضوع نیستم. مراجع شرعی به ما اعتراض کردند. وزارت اطلاعات هم به پیشینه بنیان‌گذار این مدارس شک و اعلام کرد آن‌ها افراد توده‌ای هستند. کدام دیوانه‌ای اجازه می‌دهد این مدارس غیرشرعی و قانونی ادامه کار دهند؟
او تأکید کرد: نمی‌خواستیم این مسائل را بازکنیم؛ اما فشارها ما را مجبور کرد. سیستم صداوسیمای ما در چند ماه گذشته هر هفته یکی‌دو ساعت با بنیان‌گذاران مدارس طبیعت مصاحبه می‌کند و آن‌ها از سازمان محیط‌زیست انتقاد می‌کنند. هرکسی می‌خواهد چنین مدارسی را بازکند، مجوزش را بگیرد. این مجوز را هم افراد صاحب صلاحیت بگیرند، نه افرادی که دستگاه اطلاعاتی کشور اعلام کرده پیشینه توده‌ای دارند.
گفتنی است که در ایران نخستین مدرسه طبیعت با عنوان مدارس طبیعت‌کاوی کنج در سال ۱۳۹۳ در مشهد و با ابتکار، خلاقیت و سال‌ها پژوهش دکتروهاب‌زاده تأسیس شد و در تفاهم‌نامه‌ای با آموزش‌و‌پرورش فعالیت خود را آغاز کرد. در این مدارس، کودکان به‌طورغیرمستقیم درمعرض آموزش‌های طبیعت‌گرایانه قرار می‌گیرند. این مدارس که فقط عنوان مدرسه را به‌خود گرفته‌اند، درواقع مکان‌هایی در شهرند که معمولا کنار مراکز گیاه‌شناسی و پارک‌های بزرگ دایر شدند و کودکان ۴ تا ۱۲ سال به تعداد روزهایی که ثبت‌نام می‌شوند، از صبح تا ظهر در فضای طبیعی و به‌صورت آزادانه مشغول فعالیت‌های متنوعی می‌شوند که خود انتخاب می‌کنند؛ از تاب‌هایی که با درخت و طناب درست شده، بازی در آب، غذادادن و مراقبت از پرندگان و حیوانات تا اتاقک‌هایی که فعالیت‌های هنری در آن تعریف شده است. نکته جالب این مراکز، دستشویی‌هایی است که در طبیعت تعبیه شده است.
مدارس طبیعت چندین سال است در کشورهای مختلف راه‌اندازی شده؛ اما برخی سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌های اجراشده در نمونه‌های داخلی این مدارس موجب واکنش منفی به راه‌اندازی این مدارس در داخل کشور شده است. اگرچه فلسفه راه‌اندازی این مدارس شناخت بیشتر کودکان و نوجوانان با محیط‌زیست و توان‌افزایی آن‌ها در شرایط دشوار زیستی و محیط‌زیستی و همچنین آموزش مهارت‌های خودکفایی به آن‌هاست، گفته می‌شود در برخی از این مدارس سیاست‌های تک‌فرزندی یا جایگزینی حیوانات به‌جای فرزند دیگر در خانواده ترویج می‌شده است. در‌حال‌حاضر، نیز برخی خانواده‌ها و مراجع ذی‌صلاح به این عملکرد اعتراض کرده‌اند تا جایی که حکم تعطیلی این مدارس صادر شده است.

captcha
شماره‌های پیشین