sobhe-no.ir
776
دوشنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۸
11
نکته

تخلف جلوی چشم شماست

مصطفی وثوق‌کیادبیر گروه فرهنگ

«داستان رویانا»، نخستین اثر تاریخ شفاهی درباره دکتر سعید کاظمی‌آشتیانی روانه بازار شد

داستان سعید

14 سال بعد از درگذشت دکتر سعید کاظمی‌آشتیانی، کتابی مشتمل بر تاریخ شفاهی وی را دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر کرد. این کتاب «داستان رویانا» نام دارد که آن را آقای محمدعلی زمانیان نوشته و از آثار جدید انتشارات «راه‌یار» محسوب می‌شود.

صبح نو

«داستان رویانا»، نخستین اثر تاریخ شفاهی درباره دکتر سعید کاظمی‌آشتیانی روانه بازار شد

داستان سعید

14 سال بعد از درگذشت دکتر سعید کاظمی‌آشتیانی، کتابی مشتمل بر تاریخ شفاهی وی را دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر کرد. این کتاب «داستان رویانا» نام دارد که آن را آقای محمدعلی زمانیان نوشته و از آثار جدید انتشارات «راه‌یار» محسوب می‌شود.

کتاب «داستان رویانا»، روایت تاریخ شفاهی اقدامات دکتر سعید کاظمی‌آشتیانی در پژوهشگاه رویان از تأسیس تا تثبیت و پیشرفت است که دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی روانه بازار نشر کرده است. کتاب «داستان رویانا» خاطرات ناب و منتشرنشده از روند شکل‌گیری پژوهشگاهی را روایت می‌کند که درزمینه ناباروری و سلول‌درمانی و شبیه‌سازی فعال است. این کتاب حاصل مصاحبه‌های آقای بهنام باقری و تحقیق و تدوین آقای محمدعلی زمانیان است که انتشارات «راه‌یار»، وابسته به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، منتشر کرده است.
در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: «پس از جنگ تحمیلی، عده‌ای جوانِ ازجنگ‌برگشته دورهم جمع شدند و تصمیم گرفتند مجموعه‌ای راه‌اندازی کنند که برای نخستین‌بار مشکل «نازایی» را در کشور حل می‌کرد. انگیزه آن‌ها برای حرکت، امید به توشه آخرتی بود که از ثمره تلاش‌شان فراهم می‌آمد. سال‌ها بعد از آن همه تصمیمات و اقدامات و رنج‌ها، نتیجه کارشان نماد پیشرفت ایران شد و به باز‌کردن گره زندگی خانواده‌های گرفتار انجامید. ناگفته‌های زیادی درباره شهید کاظمی‌آشتیانی وجود دارد که بخشی از آن در این کتاب گفته شده است. پیش‌از‌این نیز به‌صورت پراکنده، برخی دوستان و اطرافیان وی به‌نقل از برخی خاطرات درباره‌اش پرداخته بودند و اینک در این کتاب، به‌صورت جامع درباره وی و اقداماتش در پژوهشکده رویان صحبت شده که تحولی در عرصه علم ایران به‌شمار می‌رود».

 انگار فرزند خانواده شهیدرعیت بود
آقای محمد شیراوند، مدرس دانشکده توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران و از دوستان نزدیک کاظمی‌آشتیانی که از روزهای ابتدایی دانشجویی با وی همراه بوده است، درباره روحیات وی و رسیدگی به خانواده شهدا می‌گوید: بروبچه‌های دانشکده توانبخشی سهم درخورتوجهی در جنگ تحمیلی داشتند و من فکر می‌کنم بعد از شهیدان‌مان، سهم سعید از همه بیشتر بود. نزدیکی‌های عملیات که می‌شد، سعید اولین کسی بود که لباس خاکی به تن می‌کرد. در پوست خود نمی‌گنجید. در جنگ، چه به‌عنوان پزشکیار و چه در قامت رزمنده خط‌مقدم، خاطرات زیادی از خود به‌جای گذاشت. چیزی که او را از همه ممتاز می‌کرد، توجه و ارادتش به شهدا، خصوصا شهدای دانشکده بود. شهیدرعیت نخستین شهید دانشکده بود؛ پسر فقیری از روستای یزدل کاشان. سعید بعد شهادت غلامرضا رعیت، مدام به یزدل می‌رفت و به پدرومادر او سر می‌زد. با آنکه درس‌ها سخت بود و مسوولیتش در جهاد سنگین، هیچ‌وقت از این کار خود دست نمی‌کشید؛ آن‌گونه که انگار فرزند خانواده شهیدرعیت بود. یادم نمی‌رود بعد از آنکه سعید را از دست دادیم، پدر شهیدرعیت در‌حالی‌که اشک‌هایش چون سیل بر صورتش جاری بود، به من گفت: «ای‌کاش من جای سعید مرده بودم!»

 از وزارت گذشت
آقای محمد کمالی، رییس مرکز تحقیقات توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی ایران، درباره وی می‌گوید: روحیه وی چنان بود که برای کار علمی از پست‌هایی چون وزارت هم می‌گذشت. با تشکیل جهاد 
علوم پزشکی ایران، مسوولیت بخش تحقیقات برعهده سعید قرار گرفت و این ابتدای مسیر رویش رویان و سایر برنامه‌های او بود. در سال ۱۳۸۴، با پایان‌یافتن انتخابات و بحث انتخاب وزیران کابینه، نام سعید برای وزارت رفاه مطرح و تقریبا قطعی شده بود. سعید آنچنان آزادگی و قدرت داشت که هرگز به پذیرش دیدگاهی که منطقی یا مستدل نبود، تن نمی‌داد. یکی از روزها خبر داد که موضوع منتفی شده است. خواستم سجده شکر کند که گویا انجام داده بود. در دی‌۱۳۸۴ که این ضایعه جبران‌ناپذیر و زودهنگام رخ داد، شاکر خداوند شدم؛ زیرا اگر آن برنامه وزارت انجام شده بود، سعید «وزیری» بود که رفته بود، نه «بنیان‌گذار رویان» و شاید عظمت کارهایش هیچ‌گاه با این وسعت پدیدار نمی‌شد.

 الگوی مدیریت جهادی
یکی از ماندگارترین فعالیت‌های آشتیانی راه‌اندازی پژوهشگاه رویان بوده است که تأثیر زیادی بر پیشرفت علمی ایران و البته درمان ناباروری گذاشته است. دکتر عبدالحسین شاهوردی، معاون آموزشی و پژوهشی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی و از دوستان و نزدیکان دکتر کاظمی‌آشتیانی درباره ایده راه‌اندازی این پژوهشگاه می‌گوید: «در دهه ۱۳۶۰، دومین گروه بیمارانی که برای درمان به خارج از کشور می‌رفتند، گروه ناباروران بودند. مسائل ناباروری، مسائل فرهنگی را هم با خودش به‌دنبال دارد. در سال‌های ۱۳۶۸ و ۱۳۶۹ که مسوولیت بخش تحقیقات جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران به‌عهده دکترکاظمی بود، با این موضوع کمی درگیری کاری پیدا شد. ما همزمان درس جنین‌شناسی می‌خواندیم و به‌خاطر مسوولیتی که او در بخش تحقیقات داشت و با‌توجه‌به نقش جهاد دانشگاهی‌ای که پل بین دانشگاه و جامعه است، اینجا این موضوع تبلور پیدا کرد و نقش خودش را به‌خوبی نشان داد. ورود جهاد علوم پزشکی ایران به این مسأله، همزمان شد با رشد این علم در دنیا. مدیریت جهادی دکترکاظمی به این حرکت جهادی سرعت بیشتری داد؛ به‌طوری‌که در بحث ناباروری، ما به موقعیتی دسترسی پیدا کرده‌ایم که با بهترین مراکز این رشته در کشورهای صاحب‌نام، رقابت می‌کنیم. منظور از رقابت این است که میزان موفقیت رویان با بهترین مراکز موجود در دنیا برابری می‌کند. از سویی دیگر، نتایج تحقیقاتی که صورت می‌گیرد، در درمان کاربردی می‌شود یا به‌شکل مقاله به مجامع و مجلات علمی راه می‌یابد. این‌ها مقالاتی هستند که به آن‌ها ارجاع داده می‌شود و این، یعنی نوبودن و نوآوری در کشور که موضوع بسیار تعیین‌کننده‌ای است. بدین‌ترتیب، حرکتی که دکترکاظمی با‌توجه‌به مسوولیتش آغاز کرد، به‌ بار نشست و در سال ۱۳۷۰، مجموعه رویان با حضور وزیر وقت، یعنی آقای دکتر ملک‌زاده، افتتاح شد».
 علاقه‌مندان برای تهیه کتاب می‌توانند با شماره تلفن 02142795454 تماس بگیرند یا با به سایت عماریار به نشانی ammaryar.ir و آدرس خیابان انقلاب، خیابان 16آذر، نرسیده به پورسینا، حسینیه هنر، پلاک 60 مراجعه کنند.

captcha
شماره‌های پیشین