sobhe-no.ir
776
دوشنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۸
1
اسماعیل هنیه در نامه‌ای از بیانات رهبر انقلاب در دیدار هیأت اعزامی حماس قدردانی کرد

تجدیدبیعت حماس با آرمان‌های مقاومت

رییس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی از بیانات ایشان در دیدار اخیر هیأت این جنبش تشکر و تأکید کرد: سخنان آیت‌الله خامنه‌ای افق‌های وسیعی پیش روی مقاومت فلسطین گشود.

فقط در یک ماه، 51 نفر قربانی تیراندازی در ینگه دنیا شده‌اند

تراژدی‌های غمبار مرگ در آمریکا

آمریکا دیروز یکشنبه باردیگر شاهد حادثه تیراندازی جمعی و کشته و مجروح ‌شدن ده‌ها نفر در ایالت تگزاس بود؛ تیراندازی‌هایی که دولت ترامپ با ایجاد برخی محدودیت‌ها، نمی‌تواند آن را در سطح کشورش کاهش دهد و گویا همچنان افراد تیرانداز را «غیرسفیدپوست» یا «بیمار روانی» می‌داند. این موضوع واکنش‌هایی به‌دنبال داشته است. این در حالی است که جو بایدن، نامزد پیشرو انتخابات درون‌حزبی دموکرات‌ها، دونالد ترامپ را به هیزم‌ریختن در آتش سفیدبرترپنداری متهم کرد که به‌گفته او، این امر عامل چندین تیراندازی جمعی در ایالات متحده شده است. دولت‌های آمریکا همواره تیراندازی‌های مرگبار آمریکایی‌های سفیدپوست را به مسأله بیماران روانی نسبت می‌دهند و به «تروریستی‌خواندن» این حوادث تمایلی ندارند و درمقابل، اغلب حوادثی که عوامل آن به سیاه‌پوستان یا دیگر اقلیت‌های دینی مرتبط است، بلافاصله تروریستی اعلام می‌کنند.

«داستان رویانا»، نخستین اثر تاریخ شفاهی درباره دکتر سعید کاظمی‌آشتیانی روانه بازار شد

داستان سعید

14 سال بعد از درگذشت دکتر سعید کاظمی‌آشتیانی، کتابی مشتمل بر تاریخ شفاهی وی را دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر کرد. این کتاب «داستان رویانا» نام دارد که آن را آقای محمدعلی زمانیان نوشته و از آثار جدید انتشارات «راه‌یار» محسوب می‌شود.

مقاومت لبنان در اقدامی تلافی جویانه   حملات اخیر صهیونیست‌ها به لبنان را پاسخ داد

زهر چشم حزب‌الله

سر مقاله

 هزینه مقاومت

ناصر امانی، معاون قالیباف در شهرداری با انتقاد از عملکرد مدیریت شهری به «صبح‌نو» خبر داد

با اعداد افکار عمومی را سرگرم می‌کنند

در سال 96 که مدیریت شهری جدید آغاز به‌کار کرد، لب به گلایه گشود و از 52هزار میلیارد تومان بدهی پایتخت گفت که مدیریت قبلی به‌ارث گذاشته است؛ رقمی که صحت‌و‌سقم آن هیچ‌گاه ثابت نشد. حالا با آغاز سال سوم فعالیت مدیریت فعلی، آقای محمود میرلوحی، عضو کمیسیون برنامه‌و‌بودجه شورای شهر تهران، اعلام کرده شهرداری جدول بدهی‌ها را برای ما ارسال کرده که براساس آن بدهی‌های شهرداری 69هزار و 945میلیارد تومان است.

نگاهی به آمار 40‌ساله نشر در ایران

رشد كتاب‌سازی به‌جای كتابخوانی

سال‌هاست كه آمار متناقضی از سرانه مطالعه در ایران ارائه می‌شود. سرانه مطالعه، یعنی میزان مطالعه هر فرد در یك شبانه‌روز؛ اما مهم‌ترین مسأله، ملاك مطالعه است. آیا خواندن هر متن از قبیل كتاب درسی، قرآن و ادعیه یا روزنامه و محتوای فضای مجازی را باید در سرانه مطالعه حساب كرد یا فقط خواندن كتاب غیردرسی مدنظر است؟ در برخی كشورها به‌جای مدت زمان، از تعداد کتاب‌ها یا صفحات خوانده‌شده در طول روز برای تعریف سرانه مطالعه استفاده می‌كنند. درهرحال، ما چندان مردم كتابخوانی نیستیم. این را آمار نشر نشان می‌دهد. در 40 سال گذشته، تعداد عنوان‌های كتاب چاپ‌شده در هر سال بیش از 55 برابر افزایش یافته؛ اما شمارگان كتاب حدود 10 برابر كاهش یافته است. انتشار كتاب در 500 نسخه بیشتر نشانه كتاب‌سازی است؛ یعنی بسیاری از افراد برای كسب رتبه و ارتقای شغلی، دست به انتشار كتاب می‌زنند كه البته شاید خودشان هم خواننده آن نباشند. همچنین، وجود 14هزار پروانه نشر در كشور كه هفت‌برابر آمریكا و 20 برابر انگلستان است حاكی از فضایی غیرواقعی در فضای انتشارات برای كسب مقاصد دیگر است. گفتنی است آمار ارائه‌شده از تارنمای خانه كتاب ایران استخراج شده است.

بررسی‌مساله‌نفوذفرهنگی‌درسینماباتوجه‌به‌بیانات‌اخیررهبرانقلاب

خطرِ‌مهندسیِ‌سینمای‌ایران

رهبر انقلاب اسلامی بارها درباره خطر نفوذ فرهنگی در کشور سخن گفته‌اند. ایشان اخیرا در دیدار هیات دولت به نکات مهمی در این زمینه اشاره کردند که یکی از مولفه‌های آن، نفوذ فرهنگی در سینما بود.

بررسی اعتبار مقاتل سیدالشهدا؟ع؟در گفت‌وگو با دکتر سعید طاووسی، پژوهشگر تاریخ تشیع

دست ما پر از اخبار مستند است

تحریفات حادثه عاشورا همواره با نقد برخی حوزویان و دانشگاهیان آگاه مواجه بوده است؛ اما این نقدها وقتی به سطح عمومی کشیده می‌شود، راه افراط را می‌پیماید و تا انکار بسیاری از وقایع عاشورا هم پیش می‌رود. سوال این است که اخبار مستند از واقعه عاشورا چقدر است؟ آیا آن‌قدر کم است که باید به همه‌چیز مشکوک باشیم؟ این مسأله را با دکتر سعید طاووسی‌مسرور، مدرس و پژوهشگر تاریخ اسلام و تشیع در میان گذاشتیم. او سال‌هاست که به‌طور تخصصی در حوزه مقتل‌شناسی پژوهش کرده و یکی از کارویژه‌های او در بنیاد دعبل خزاعی همین است.

در آستانه سیزدهمین سال اجرای پیاپی «اپرای عروسکی عاشورا» با بهروز غریب‌پور به گفت‌وگو نشستیم

اپرای عروسکی، یک ژانر نوین ملی در هنرهای نمایشی

نمایشی که بیش از یک دهه هر سال با سالن مملو از تماشاگران روی صحنه برود، حتما خلاف‌آمد عادت تئاتر ایران است و «اپرای عروسکی عاشورا»، بهترین مصداق همین جنس از تئاتر است که بهروز غریب‌پور از سال 1387 در کنار سایر اپراهای عروسکی خود، به اجرای آن پرداخته است. این تمرکز بر یک فرم خاص مرتبط با گونه‌های بخصوصی از ادبیات کلاسیک فارسی، نشان می‌دهد که کارگردان این آثار به‌دنبال چیزی بیش از اجرای یک نمایش است؛ چیزی که خودش، آن را محصول تجربه‌هایش در تقاطع مدیوم‌های سینما، تئاتر، موسیقی و ادبیات می‌داند و تلاشی برای تکوین و تدوین یک تئوری در تجمیع آن‌ها توصیف می‌کند. حالا مداومت اجرای اپرای عروسکی عاشورا و دیگر اپراهای غریب‌پور در ارتباط مثبت مخاطب با آن‌ها، بهترین شاهد برای این ادعاست که گونه‌ای جدید در میان گونه‌های نمایشی ایران و جهان به تئاتر معاصر عرضه شده است. در ادامه، گفت‌وگوی «صبح‌نو» را با بهروز غریب‌پور می‌خوانید.

شماره‌های پیشین