sobhe-no.ir
775
یکشنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۸
5
صهیونیست‌های وحشت‌زده برای در امان‌ماندن از پاسخ مقاومت لبنان دست‌به‌دامان آمریکا شدند

دست رد حزب‌الله به معامله فریب آمریکا

آمریکا برای کمک به رژیم صهیونیستی وحشت‌زده، یکی از مقام‌های لبنانی را واسطه قرار داد تا با پیشنهاد تحریم‌نشدن حزب‌الله، مانع این پاسخ شود؛ اما حزب‌الله اعلام کرد صهیونیست‌های متجاوز همچنان منتظر پاسخ حتمی و قطعی حزب‌الله باشند. آمریکا در حالی این روزها به مذاکره با حزب‌الله لبنان ابراز تمایل کرده است که رژیم صهیونیستی از تهدیدهای جدی سید‌حسن نصرالله، رهبر این گروه مقاومت، مبنی‌بر پاسخ قاطع به تجاوزهای اخیر این رژیم درهراس است و علاوه‌بر عقب‌نشینی از برخی اقدامات نظامی خود دربرابر مقاومت، دست‌به‌دامان آمریکا شده تا مبادا پاسخ کوبنده‌ نیروهای حزب‌الله را دریافت کند.

عراقچی تاکید کرد:

خرید نفت ایران شرط بازگشت  به تعهدات

صبح نو

عراقچی تاکید کرد:

خرید نفت ایران شرط بازگشت  به تعهدات


عراقچی با اشاره به بیانیه شورای عالی امنیت ملی در 18 اردیبهشت و کاهش تعهدات برجامی براساس حقوق ایران در برجام اظهار کرد: پاراگراف 36 این حق را به ما می‌دهد که در داخل برجام تعهدات خود را کاهش دهیم. دو مرحله تعهدات خود را کاهش دادیم و به مرحله سوم تا هفت، هشت روز دیگر با جدیت کامل می‌رسیم و این باعث شده که اروپایی‌ها به تلاطم بیفتند و دنبال راه‌حل‌های جدید و گفت‌وگو با آمریکا بروند که مسیری باز شود و همین باز به شکست و شکاف در سیاست فشار حداکثری آمریکا کمک کرد.
معاون وزیر خارجه گفت: یک سال پرکار و فعالی داشتیم و همه همکاران در وزارت خارجه و در نمایندگی‌ها تلاش وسیعی انجام دادند و معتقدم کارنامه موفقی است.
این دیپلمات ارشد کشورمان درباره مذاکرات با اروپا و اینکه آیا فکر می‌کنید اروپا می‌تواند خواسته‌های ما را تأمین کند،  اظهار کرد: آقای مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه در این زمینه پیش‌قدم شد و ابتکاری را شروع کرد، تماس‌های تلفنی مکرری بین ایشان و آقای روحانی برقرار شد و نامه‌هایی رد و بدل کردند و فرستادگانی را فرستادند و طرح‌هایی را فرانسه ارائه داد و ما طرح متقابل ارائه کردیم. 
عراقچی گفت: خواست ما کاملاً روشن است؛ اگر اروپایی‌ها و بقیه اعضای برجام می‌خواهند ایران به اجرای کامل برجام برگردد باید خواسته ما را در زمینه فروش نفت تأمین کنند.
وی اضافه کرد: راهی که جلوی پای اروپا گذاشتیم این است که یا خودشان نفت از ما می‌خرند یا مجوز از آمریکا برای شرکت‌های خود می‌گیرند و از ما نفت می‌خرند یا اگر نمی‌توانند دولت‌هایشان معادل آن نفتی که باید بفروشیم را به صورت خطوط اعتباری یا اعتبارات صادراتی و به هر شکلی که خودشان می‌دانند در اختیار ایران قرار دهند. معاون وزیر خارجه اظهار کرد: بدون انجام این‌ها، بازگشت ما به اجرای کامل برجام ممکن نخواهد بود. 
عراقچی ادامه داد: این را درک کردند و آقای مکرون در همین راستا طراحی می‌کند. در جریان اجلاس گروه هفت در فرانسه، مکرون با ترامپ دیدارهایی داشتند و در این زمینه صحبت کردند و انعطاف‌هایی در طرف آمریکایی مشاهد شده برای اینکه در فروش نفت ما مجوزهایی دادند و این شکافی است که در سیاست فشار حداکثری آمریکا ایجاد شده و این همان موفقیتی است که سیاست مقاومت حداکثری ایران دارد به آن می‌رسد.
معاون وزیر خارجه بیان کرد: این دارد به پیش می‌رود و هنوز به سرانجامی نرسیده و داریم مذاکره می‌کنیم.
وی در پیش‌بینی از آینده گفت: ما مذاکرات سخت و پیچیده‌ای در پیش خواهیم داشت تا به فرمول مشخصی برسیم، ولی از آنجایی که هیچ چاره دیگری در برابر طرف‌های اروپایی و طرف‌های دیگر برجام وجود ندارد و ایران با قاطعیت نشان داده که مسیر کاهش تعهدات را ادامه می‌دهد، مگر اینکه به خواسته‌هایش برسد و چون اراده ما را کامل فهمیدند، فکر می‌کنم تلاش آن‌ها همین خواهد بود که راه‌حل و فرمولی پیدا شود که ایران حداقل به بخشی از خواسته خودش برسد، یعنی فروش نفت و دسترسی به پول آن بخشی از خواسته‌های ماست، ولی وقتی این تأمین شود، خواسته‌های دیگر ما در حوزه‌های دیگر پیگیری خواهد شد.
در این فاصله، امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه نیز که قبل از خروج آمریکا از برجام تلاش‌هایی را صورت داد که مانع از این کار شود و کامیاب نبود، دوباره وارد میدان شد و سعی کرد تا به زعم خود ابتکار عمل را در دست بگیرد. در این مدت چند بار مکالمه تلفنی با همتای ایرانی داشت و حتی دو بار «امانوئل بُن» نماینده‌اش را به تهران فرستاد که بار آخر پیامی مکتوب برای روحانی به همراه داشت. در نهایت سید‌عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران به‌عنوان نماینده ویژه روحانی مأمور شد تا پیام کتبی روحانی را به همتای فرانسوی برساند و او اول مرداد با حضور در الیزه این پیام را تحویل مکرون داد.
چندی بعد و پس از رایزنی‌هایی که ظریف در این مدت با برخی کشورها از خلیج‌فارس تا اروپا داشت، روز جمعه، اول شهریور وزیر خارجه ایران به همراه عراقچی در پاریس با مکرون و همتای فرانسوی دیدار کرد و یک روز و نیم بعد هم به دعوت لودریان، وزیر خارجه فرانسه به بیاریتز، محل برگزاری نشست گروه هفت رفت و رایزنی‌های چهارساعته‌ای را با رییس‌جمهوری، وزیر خارجه و وزیر دارایی فرانسه و همچنین مشاوران صدراعظم آلمان و نخست‌وزیر انگلیس صورت داد و در پایان در توییتی نوشت: «مسیر پیش رو، دشوار است، اما ارزش امتحان کردن دارد» و بعد از بازگشت به تهران دوباره راهی چین و ژاپن (دو خریدار سابق نفت ایران) و البته مالزی شد و قرار است روز دوشنبه، ۱۱ شهریور نیز در مسکو با همتای روس خود دیدار کند و گفته شده که نحوه اجرای برجام از موضوعاتی است که وزرای خارجه ایران و روسیه درباره آن به گفت‌وگو خواهند پرداخت. گفتنی است در مدت حضور ظریف در پکن، وزیر امور خارجه چین هم در گفت‌وگویی تلفنی با «امانوئل بُن» مشاور دیپلماتیک رییس‌جمهوری فرانسه گفته بود که چین و فرانسه باید هماهنگی بین خود در مورد موضوع هسته‌ای ایران را ادامه دهند.
در این مدت باوجود اینکه رایزنی‌ها با فرانسوی‌ها شتاب گرفته، ولی هنوز خبری رسمی درباره پیشنهادات منتشر نشده و برخی از ۱۵ میلیارد دلار اعتبار سخن می‌گویند و برخی عنوان می‌کنند که این مبلغ قرار است به اینستکس تزریق شود، ولی هیچ منبع رسمی این اخبار را تأیید نکرده و به نظر می‌رسد گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای است.

captcha
شماره‌های پیشین