sobhe-no.ir
775
یکشنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۸
15
گفت‌وگوی«صبح‌نو»باکارگردان‌مجموعه‌مستند«هاری»باموضوع‌منافقین

«عملیات‌مهندسی»انتقام‌ازمردم‌بود

مجموعه مستند «هاری» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی آقای حسن مرادی‌نوید با موضوع فعالیت‌های سازمان منافقین روی آنتن شبکه یک سیما رفت.

رییس‌سازمان‌سینمایی‌شفاف‌سازی‌کرد

صبح نو

رییس‌سازمان‌سینمایی‌شفاف‌سازی‌کرد

حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی کشور صبح دیروز با حضور در برنامه «سلام صبح‌بخیر» شبکه سه سیما درباره «چالش‌های سینما از رده‌بندی سنی فیلم‌ها تا شفافیت» به بیان نظراتش در این حوزه و اقدامات مجموعه مدیریتی خود پرداخت.
 رییس سازمان سینمایی کشور در ابتدای صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا شعارهای چندین‌ساله برای اجرایی‌شدن طرح رده‌بندی سنی فیلم‌ها هنوز به مرحله اجرا نرسیده و مدام شاهد صدور آیین‌نامه در این زمینه هستیم، گفت: همه منتقدان و ذی‌نفعان راجع به این موضوع اتفاق‌نظر دارند که اساساً محصولات فرهنگی را باید در حوزه رده‌بندی سنی قرار بدهیم؛ پس این وظیفه ماست که هم از زاویه سیاست‌گذار و هم تولیدکننده، از محصولات فرهنگی محافظت کنیم.
 وی در توضیح انتخاب سنین ۹، ۱۲ و ۱۵ سال برای اعمال رده‌بندی هم گفت: این نوع تعیین رده‌بندی سنی بر اساس یک‌سری مطالعات تطبیقی صورت گرفته که همکاران بنده در سازمان سینمایی آن‌ها را استخراج کرده‌اند. ما پیش‌تر خیلی نمی‌شد روی لوگوی پوسترها درباره رده‌بندی سنی فیلم‌ها مانور بدهیم اما در مدل جدید که مبتنی بر آیین‌نامه رده‌بندی سنی فیلم‌هاست، موضوع رده‌بندی سنی و درج کامل توضیحات آن بر پوستر مورد توجه قرار گرفته است. 
ضمن اینکه در سامانه‌های فروش آنلاین بلیت سینما نیز قبل از خرید بلیت توسط تماشاگران عبارت هشداری می‌آید که «تماشای این فیلم برای افراد زیر ۹ سال یا ۱۲ سال توصیه نمی‌شود». موضوعات حاشیه‌ساز شفافیت در سازمان سینمایی و محدودیت شفافیت در ارائه فهرست‌های مالی و همچنین ورود پول‌های کثیف در سینما بحث‌های بعدی گفت‌وگوی تلویزیونی حسین انتظامی را تشکیل می‌داد که وی درباره آن گفت: موضوع شفافیت یکی از رویکردهای اصلی آقای دکتر صالحی از زمان حضور در مجلس شورای اسلامی برای گرفتن رأی اعتماد تا زمان حضورشان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده است.
 اکنون هم وزارت ارشاد در ارائه گزارش‌ها و شاخص‌های شفاف‌سازی نسبت به بسیاری از دستگاه‌های دولتی جلوتر است. وی افزود: به طور حتم شفاف‌سازی هزینه‌ها و درآمدهای مالی فقط یکی از شاخص‌های شفاف‌سازی است که اتفاقاً در مرحله پیش‌پاافتاده است. به اعتقاد من شفاف‌سازی یعنی پیش‌بینی‌پذیری، یعنی قبل از اینکه مراجعه‌کننده برای حمایت و مجوز به نهادی برود، احتمال 90درصدی بدهد که چه واکنشی را بعد از مراجعه خواهد داشت و در عین حال بتواند نتیجه مراجعه رقیبش را هم پیش‌بینی کند.
 این نوع شفاف‌سازی در سازمان سینمایی به تدریج در حال انجام است، کما اینکه ما تصمیم داریم همه ضوابط را روشن کنیم و این آغاز شفافیت ما بر اساس ضوابط است که امیدوارم دربرگیرنده واکنش‌های مثبتی باشد. انتظامی در پاسخ به سوال کارشناس برنامه که از وی درباره عدم شفافیت سازمان سینمایی درمورد دلایل اکران نشدن فیلم سینمایی «دیدن این فیلم جرم است» پرسید، گفت: درباره این موضوع باید از همکاران در معاونت نظارت بپرسم که مشکل فیلم چیست؟ چون در این لحظه نمی‌توانم به طور دقیق پاسخ لازم را بدهم. قطعاً در این حوزه باید پاسخگو باشیم.
 وی درباره ماجرای حاشیه‌ساز ورود پول‌های کثیف در سینما و نقش سازمان سینمایی در این چهارچوب هم گفت: شفافیت یک امر دوطرفه است و این غلط است که فقط از دستگاه‌های حکومتی انتظار داشته باشیم که درباره نحوه حمایت‌های خود مواردی را به‌صورت شفاف اعلام کنند. این یک خواسته درست است اما همان‌طور که گفتم این موضوع وقتی جواب می‌دهد که یک ترکیب دوطرفه‌ای در ماجرا وجود داشته باشند. 
انتظامی گفت: بهتر است در این شرایط فعالان صنفی و حتی احزاب و رسانه‌ها هم اعلام کنند که مخارج‌شان را از کجا می‌آورند؟ در حوزه سینما کارهایی در خانه سینما درباره قرارداد تیپ برنامه‌ریزی می‌شود، که در قالب آن، میزان دستمزدها نیز در شکل شفاف‌تری قرار می‌گیرد که خوشبختانه شنیده‌ام در این زمینه کارهایی در حال 
انجام است.

captcha
شماره‌های پیشین