sobhe-no.ir
775
یکشنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۸
12

خبر

به‌سراغ یکی از رویدادهای هنری مرتبط با محرم رفتیم

«شور و شین» محرم در یک انجمن علمی

حوزه هنر و فرهنگ در بسیاری از کشورهای جهان، تحت مدیریت شهرداری‌ها قرار دارد و به همین واسطه، این حوزه‌ها به‌طورمستقیم با مسائل و رویدادهای موردتوجه مردم، ارتباط عملی پیدا می‌کنند و راه‌های مشارکت مردمی در رویدادهای هنری از همین طریق به‌روی جامعه گشوده می‌شود. یکی از جلوه‌های کوچک تجربه چنین اتفاقی در کشور ما، ایام محرم و عزای حسینی است که مشارکت مردمی در جای‌جای این تجمع سالانه مشاهده می‌شود. با‌این‌همه، کمتر اتفاق افتاده است که این دست فعالیت‌ها، در قالب‌های هنری معمول چون تئاتر، تجسمی و موسیقی بازتاب پیدا کند؛ چراکه تولیت این قالب‌ها دولتی و تحت نظارت و حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. با‌این‌حال، به‌نظر می‌رسد وزارت ارشاد به ابزارهای خود برای مشارکت در این این فعالیت همگانی بی‌توجه است و از هیچ همایش و رویداد هنری هم‌سو با این ایام خبری نیست. در‌این‌میان، به‌دنبال یکی از معدود اتفاقات در حوزه تجسمی درباره محرم رفتیم.

صبح نو

خبر

دیده‌شدن عکس‌های سلبریتی به‌معنای عکاس‌بودنش نیست
آقای اسماعیل عباسی، از شناخته‌شده‌ترین چهره‌های عکاسی ایران، معتقد است: ورود سلبریتی‌ها مانند نیکی کریمی به حیطه عکاسی، معنایش این نیست که عکاس شده‌‌اند؛ بلکه آن‌ها مشغول تجربه هستند و البته از رانت سلبریتی‌بودن هم بهره می‌برند. به‌گزارش «فارس»، اسماعیل عباسی داوری ده‌ها مسابقه و جشنواره عکاسی را برعهده داشته، سردبیر مجلات عکاسی بوده، کتاب‌های «عکاسی مقدماتی»، «ترکیب‌بندی در عکاسی» و «دایره‌المعارف عکاسی» را تألیف و کتاب‌های «فتوژورنالیسم»، «زبان عکس» و «نقد عکس، درآمدی بر درک تصویر» را ترجمه کرده است. او از مدرسان بنام عکاسی در ایران محسوب می‌شود و همواره به هنرجویان عکاسی توصیه می‌کند به فراگیری تکنیک و فنون عکاسی بسنده نکنند و به‌طورمداوم اهل‌مطالعه باشند. اسماعیل عباسی که اخیرا در بیست‌و‌ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان به‌عنوان داور بخش عکاسی حضور داشت، درباره معیارهای داوری در این دست جشنواره‌ها می‌گوید: در جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، قرار نیست دو روز بروید عکاسی کنید و بعد برای کل جهان بیانیه بدهید. قرار نیست در تمامی شاخه‌ها کار ارائه شود. طبیعی است که در دو روز به‌اندازه دو روز می‌شود عکاسی کرد و آموزش دید. آگاهی‌هایی که ازطریق آن مربی و آن مدیر کارگاه پیدا کرده‌اید، محدود به همان دو روز است. البته ممکن است اطلاعات بیشتری هم از قبل داشته باشید. این است که خیلی انتظار نباید داشت که معجزه‌ای رخ دهد و به همه ژانرهای عکاسی پرداخته شود. با تمام این‌ها، داوری این جشنواره برای من خیلی دلنشین بود؛ چراکه احساس می‌کردم آموزش‌ها و راهنمایی‌هایی که در مدت دو روز ارائه شده است، شرکت‌کنندگان خیلی خوب دریافت کرده‌اند و کارهای‌ ارائه‌شده نیز کارهای راضی‌کننده‌ای بود. عباسی درباره آسیب‌های ورود سلبریتی‌ها به حوزه‌های تخصصی هنر می‌گوید: یک نفر خودش را به یک سلبریتی وصل کرده است. سلبریتی دیده می‌شود، عکاسش هم دیده می‌شود؛ اما معنایش این نیست که او هنرمند شده. خودِ سلبریتی‌ها مگر این‌چنین نیستند؟ الان متأسفانه چون سلبریتی‌ها از طرف جامعه خیلی تحویل گرفته می‌شوند، در همه کار دخالت می‌کنند؛ بدون اینکه هنرش را داشته باشند؛ مثلا مهران مدیری یا برخی سلبریتی‌ها آواز می‌خوانند و کنسرت‌های خیلی گسترده‌ای برگزار می‌کنند؛ ولی معنایش این نیست که آوازخوانی هنرمند است. تاریخ از او به‌عنوان خواننده هرگز یاد نخواهد کرد؛ بنابراین، باید قضاوت‌هایمان را تغییر بدهیم. یک عکاس سلبریتی، عکاس سلبریتی است و نه بیشتر. اگر هنرمند باشد، هنر اوست که او را معرفی خواهد کرد و به‌صرف اتصال به یک سلبریتی هنرمند نخواهد شد. نیکی کریمی علاوه‌بر سینما، در ترجمه و عکاسی هم فعالیت می‌کند؛ اما در این دو زمینه، شهرتی ندارد. شهرت او به بازیگری است. البته، افراد ناآگاه ممکن است دچار خطا شوند. او نخستین نمایشگاه عکسش را که گذاشت، چندی بعد از کرمان به من تلفن کردند که «‌می‌خواهیم جشنواره عکس بگذاریم و خیلی دوست داریم که نیکی کریمی هم داور باشند» چرا؟ چون سلبریتی بود. البته، عکاس‌ها خیلی با نمایشگاهش مخالفت کردند؛ اما به‌نظرم مخالفت آن‌ها هم بی‌مورد بود. می‌دانید چرا؟ برای اینکه فکر می‌کردند وقتی او آمده نمایشگاه عکس گذاشته، پس عکاس شده است؛ در‌حالی که او دارد تجربه می‌کند؛ منتهی از رانت سلبریتی‌بودن هم به‌شدت استفاده می‌کند. عده‌ای هم فکر می‌کردند باید عکسش را بخرند و بزنند به دیوار! اشکال ندارد.

سومین دست‌آفریده‌های عاشورایی در برج آزادی
فرهنگسرای رویش ویژه‌برنامه دست‌آفریده‌های عاشورایی را از ساعت 10 تا 18 روزهای 11 تا 16شهریور در مجموعه فرهنگی برج آزادی برگزار می‌کند. به‌گزارش روابط‌عمومی مدیریت فرهنگی-هنری منطقه 9، خانم رؤیا فتحی، مدیر فرهنگی-هنری منطقه 9 گفت: فرهنگسرای رویش با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی معاونت صنایع‌دستی استان تهران و مجموعه فرهنگی- هنری برج آزادی در دهه اول ماه محرم نمایشگاه صنایع‌دستی و هنری محرم و عاشورا در قالب عَلَم، کتل و اجرای تعزیه‌خوانی، ارائه محصولات فرهنگی، نگارگذر با موضوع محرم و اجرای ورک‌شاپ‌های هنری، در ویژه‌برنامه‌ای با عنوان «دست‌آفریده‌های عاشورایی» برگزار می‌کند. فتحی گفت: آثار هنری با هدف گسترش فرهنگ و هنر ایرانی و آشنایی بیشتر شهروندان با فرهنگ عاشورایی در مجموعه فرهنگی و هنری برج آزادی درمعرض دید عموم قرار می‌گیرد. فتحی افزود: این برنامه با دعوت از هنرمندان مطرح کشور، استادان هنری برجسته و فعالان عرصه هنر برگزار می‌شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین