sobhe-no.ir
775
یکشنبه، ۱۰ شهریور ۱۳۹۸
10
«شادمانی» در آغاز محرم پر کشید

بنده خوب خدا  میهمان سفره ارباب

گزارش «صبح‌نو» از هیات‌های گوشه و کنار تهران را که این روزها میزبان عزاداران هستند، بخوانید

به مجلس عزای امام حسین(ع)خوش آمدید

قدیم‌ترها محرم که می‌شد افراد به نزدیک‌ترین هیات یا تکیه محل خود می‌رفتند و صرف‌نظر از اینکه سخنران یا مداح مراسم کیست هیات محل خود را در اولویت می‌دانستند؛ اما امروزه ملاک‌های انتخاب هیات‌ها کمی متفاوت شده است. برخی‌ها سخنرانان مراسم برایشان مهم است و بسیاری مداحان را مهم‌ترین عنصر یک هیات خوب می‌دانند و برخی‌ها هم نوع نذری که بین عزاداران پخش می‌شود. فضای آرام و داشتن جای پارک مناسب نیز یکی دیگر از مواردی است که برخی از عزاداران در انتخاب هیات خود به آن توجه می کنند. همین موارد سبب می شود که این شب‌ها افراد زیادی از گوشه و کنار شهر برای رفتن به هیات مورد نظرشان تا آن طرف دیگر شهر بروند و ساعت‌ها در ترافیک بمانند. حتی برخی از مداحان معروف، مستمعینی از شهرستان‌های دور دارند. اگر به این هیات‌ها سر زده باشید، حتما افرادی را دیده‌اید که برای شرکت در مراسم این مداحان کیلومترها راه را تا تهران آمده‌اند. در شهر تهران پراکندگی هیات‌ها در مناطق مختلف شهر دستخوش تغییر شده است. شاید یکی از دلایلی که افراد به هیات دیگری تردد می‌کنند، همین موضوع باشد. در ادامه این گزارش برخی هیات معروف تهران را در نقاط مختلف شهر معرفی می‌کنیم.

صبح نو

«شادمانی» در آغاز محرم پر کشید

بنده خوب خدا  میهمان سفره ارباب


خبر کوتاه بود و جانگداز: آقای مهدی شادمانی، خبرنگار محبوب مجله همشهری جوان و ورزشی‌نویس دوست‌داشتنی، پس از سه سال تحمل رنج و سختی یک دوره بیماری، 37سالگی جان به جان آفرین تسلیم کرد. آن‌هایی که مهدی شادمانی را از بابت همکاری با او یا دوستی و ارتباطات اجتماعی می‌شناسند، می‌دانند او چه روحیه اجتماعی و شاد‌ی داشت و در‌هر‌حال، به‌راحتی در جمع دوستان و آشنایان مرکز توجهات می‌شد. مهدی شادمانی که از حدود سه سال قبل به سرطان سارکوم مبتلا شد، روزگار دیگری را در زندگی خود تجربه کرد. حضور او در فضای مجازی، به‌ویژه توییتر در دو سال اخیر، نشان‌دهنده روحیه لطیف او بود که دربرابر بیماری و سختی‌های ناشی از آن صیقل خورده بود. او در بیوگرافی توییتر خود نوشته بود: «از وقتی بنده تو هستم، آزادم. بنده سرطانی خدا هستم. دوست داشتی، باهم قدم بزنیم».
او در دیدارهایی که با دوستان و آشنایانی که به ملاقاتش می‌رفتند، از برنامه‌هایش برای روزگار پس از بهبودی می‌گفت. اینکه فردی اجتماعی است و دوست دارد بعد از اینکه سلامتی خود را بازیافت، به سیستان برود و از آنجا گزارش وضعیت زندگی مردم را برای مسوولان توییت کند. اگرچه او در این سال‌ها روی تخت بیمارستان روزگار می‌گذراند، مرور مطالب و نوشته‌هایش در فضای مجازی از وجود زلال او خبر می‌دهد. او در یکی از آخرین توییت‌هایش درباره سختی‌های زندگی که برخی را به‌ستوه آورده نوشته بود: «آقا، به پیر، به پیغمبر، زندگی به‌جز خنده و خوشی‌ش ارزش نداره. بخندی و بخندونی. مرگ رو که دیدی، اون موقع می‌فهمی و دیره. بیشتر بخندون. بیشتر بخند. خوش باش و سعی کن تو خوشی بقیه سهیم بشی. بهترین حسه و داشته آدم همینه. نصیحت نمی‌کنم، تجربه‌ام رو می‌گم. #خدایاشکرت».
آقای سید‌مرتضی فاطمی، تهیه‌کننده و مجری برنامه اختیاریه، نیز که در یکی از برنامه‌هایش میزبان مهدی شادمانی بود، درباره فوت مهدی شادمانی پیامی از وی را منتشر کرد. شادمانی در پیام خود خطاب به فاطمی نوشته بود: «سلام سیدجان، من واقعا امیدم برای بهبودی به اوس‌کریم زیاده. خواب و این‌ها هم برای بهبودی تو این چند وقت زیاد دیدم؛ اما یه وصیت دارم که اگه زنده بودی و من نبودم و اگه تشییع جنازه‌ام بودی، بگو یه دم «عَلَم‌دار نیامد» برام بخونن. خدا رو چه دیدی، «عَلَم‌دار» اومد و مادر بزرگوارشون هم اومد. این آرزومه».
درگذشت مهدی شادمانی پیام تسلیت برخی از مسوولان را نیز به‌دنبال داشت. آقایان سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید‌عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی، رییس سازمان سینمایی و نماینده رسانه‌ها در هیأت نظارت بر مطبوعات، پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس‌جمهوری، محمدحسن انصاری‌فرد، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس و وزارت ورزش‌و‌جوانان و کمیته ملی المپیک چهره‌ها و نهادهایی بودند که تا زمان تنظیم این گزارش پیام تسلیت داده بودند. ساعت 9 صبح امروز مراسم تشییع مهدی شادمانی در نخستین روز ماه محرم و ایام عزاداری سالار و سید شهیدان در ورزشگاه شهیدشیرودی به‌سمت قطعه نام‌آوران برگزار خواهد شد تا او با همسر و دو فرزند خردسال و هزاران نفر از دوستانش خداحافظی کند.

captcha
شماره‌های پیشین