sobhe-no.ir
774
شنبه، ۰۹ شهریور ۱۳۹۸
5
درگیری نظامی میان ائتلاف سعودی در یمن جنوبی، ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشت

نمایش تکراری در عدن

درگیری‌ نیروهای تحت‌حمایت امارات و عربستان در حالی باردیگر در عدن افزایش یافته است که ریاض دربرابر کشته و مجروح شدن ده‌ها نیروی دولت مستعفی منصور هادی سکوت کرده است و آمریکایی‌ها از برگزاری نشست صلح یمن در عمان سخن می‌گویند؛ نشستی که پیش‌از‌این در استکهلم سوئد برگزار شد و ریاض به تعهداتش (آزادی اسرا، تشکیل دولت انتقالی یمن و کمک‌های انسانی) پایبند نبود.

راس: ایران نیازی به مذاکره نمی‌بیند

روسیه به ایران مسیر مصون از تحریم  برای انتقال نفت پیشنهاد داد

صبح نو

راس: ایران نیازی به مذاکره نمی‌بیند

دنیس راس، مشاور رییس‌جمهوری سابق آمریکا، در یادداشتی نقایص سیاست دولت فعلی آمریکا علیه ایران را بررسی کرده است. در این یادداشت که در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر شده است، راس ادعاهای مکرر دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا را مبنی بر اینکه سیاست او موسوم به «کارزار فشار حداکثری» مؤثر واقع شده‌اند، رد کرده است. او یادآور شده دولت ترامپ مدام این ادعا را مطرح کرده که اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران، این کشور را از منابع مالی محروم می‌کند و بدین‌طریق، «رفتارهای بد» ایران در منطقه پایان می‌یابد و این کشور به دادن امتیازهای بیشتر در مذاکره مجبور می‌شود.
دنیس راس ضمن یادآوری این نکته به ترامپ که «چانه‌زنی با ایران با جوش‌دادن معاملات ملکی فرق دارد»، خاطرنشان کرده است سیاست‌های ایران در منطقه را نمی‌توان به‌سادگی به «دلار و سنت» وابسته دانست. او نوشته است: «نتیجه‌ای که لاجرم باید بعد از تحقیق درباره درگیری‌های منطقه پذیرفت، این است که اتخاذ راهبرد آمریکا که محور آن صرفا خشکاندن منابع مالی ایران باشد، به‌خودی‌خود نمی‌تواند در رفتارهای منطقه‌ای ایران تغییر ایجاد کند». دنیس راس به‌عنوان مثال،‌ یادآوری کرده است تحریم‌های آمریکا علیه ایران نتوانسته تغییری در دستاوردهای میدانی دولت بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه، ایجاد کند یا تمایل نیروهای هم‌پیمان ایران در سوریه را برای خروج از این کشور بیشتر نکرده است. 
راس پس از نقل سخنان برایان هوک، نماینده ویژه دولت ترامپ در امور ایران که گفته بود تحریم‌های آمریکا موجب کاهش بودجه نظامی ایران در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ شده، می‌نویسد: «‌این کاهش ادعایی بودجه به کاهش تهدیدهای ایران در تنگه هرمز منجر نشد و در همانجا بود که ایران چندی پیش یک فروند پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد». او سپس می‌نویسد: «روی‌هم‌رفته، الگوی واقعیت‌ها با تفکرات ترامپ مبنی‌بر اینکه کارزار فشار حداکثری اثرگذار بوده، جور درنمی‌آیند».
دنیس راس تصریح کرده است: سیاست راهبردی ایران از قبل از توافق هسته‌ای برجام هم راهبردی نامتقارن و کم‌هزینه بود؛ به‌همین‌دلیل، صرف به‌کارگیری تحریم نمی‌تواند تغییری در رویکردهای منطقه‌ای ایران ایجاد کند. او سپس درباره اینکه راهبرد صحیح درقبال ایران باید شامل چه خصایصی باشد، می‌نویسد: «راهبرد موفق درقبال ایران باید بر مواردی بیش از تحمیل تحریم متکی باشد. منزوی‌‌کردن سیاسی نیز لازم است و باید درکنار آن، تهدید باورپذیر برای توسل به زور نظامی را نیز به‌کار گرفت و همزمان پیش‌ روی ایران پیشنهادهایی برای خروج از فشارهای اقتصادی و انزوای سیاسی قرار داد».
این مقام سابق آمریکایی درادامه می‌نویسد: «متأسفانه رییس‌جمهوری ترامپ در منزوی‌کردن آمریکا موفق‌تر بوده تا ایران. دولت او هم در حرف و هم در عمل خود را برای توسل به زور نظامی، مگر در شرایط بسیار خاص بی‌میل نشان داده و با این روش میان ایالات متحده و شریکانش در خلیج‌فارس شکاف ایجاد کرده است. سیاست فشار حداکثری متحدان اروپایی ‌ما را که جزء جدایی‌ناپذیر فشار موفقیت‌آمیز ما علیه ایران بودند، به‌حاشیه رانده است». 
راس خاطرنشان می‌کند: «روی‌هم‌رفته، این اشتباهات راهبردی سران ایران را جسور کرده است. آن‌ها به‌وضوح نیازی برای گفت‌وگو با دولت آمریکا احساس نمی‌کنند و دیدار وزیر خارجه‌شان با رییس‌جمهوری آمریکا در کاخ‌سفید را رد و هرگونه گفت‌وگو را به رفع تحریم‌ها مشروط کرده‌اند». دنیس راس درپایان نوشته است: «تاریخ به ما می‌گوید ایران را نمی‌توان با تحریم به تغییر رفتار وادار کرد».

captcha
شماره‌های پیشین