sobhe-no.ir
773
چهارشنبه، ۰۶ شهریور ۱۳۹۸
8

خبر

گزارش «صبح نو» درباره محصولات باغی كشور را بخوانید

میوه‌های چهار فصل ایرانی

ایران کشوری چهارفصل و برخوردار از تنوع آب‌و‌هوایی و اقلیم‌های متفاوت است. در سایه این موهبت الهی، انواع محصولات باغبانی اعم از سردسیری، گرم‌سیری و معتدله در بیشتر مناطق ایران تولید می‌شود که ازنظر تنوع محصول تولیدی در سطح دنیا کم‌نظیر است و درصورت بهره‌برداری مناسب از آن‌ها، نه‌تنها موجب بی‌نیازی به واردات محصولات باغی می‌شود، بلكه ارزآوری مناسبی هم دارد.همچنین، تولیدات باغی ایران به‌لحاظ طعم، بو، رنگ و مزه در دنیا زبانزد عام‌و‌خاص است و به‌رغم نداشتن بسته‌بندی شکیل، استاندارد و مناسب، با قیمت‌های گران‌تری از تولیدات مشابه سایر کشورها در بازارهای بین‌المللی فروخته می‌شود كه درصورت مدیریت درست در این بخش، می‌توان شاهد ارزش‌افزوده بیشتری بود.تبدیل باغات سنتی میوه به مدرن، تجهیز اراضی به سامانه‌های نوین آبیاری، به‌کارگیری روش‌های جدید به‌منظور تغذیه مناسب درختان، انتقال صحیح یافته‌های علمی به باغ‌داران و بسیاری موارد دیگر در افزایش تولید محصولات این حوزه بسیار نقش‌آفرین است. باغ‌داری همواره در بحث اشتغال‌افزایی، پویایی تولید، تأمین امنیت غذایی، درآمدزایی برای کشاورزان، رونق صادرات غیرنفتی، رشد اقتصادی و... در مملکت بسیار حائز اهمیت بوده است. در‌این‌میان، نقش حمایتی دولت از باغ‌داران و جلوگیری از دلال‌بازی و سلف‌خری را نباید نادیده گرفت. درحال‌حاضر، با وجود قیمت هنگفت انواع میوه در بازار، نفع باغ‌دار از آن بسیار ناچیز است و عمده استفاده به جیب دلالانی می‌رود كه در تولید آن هیچ دخالتی ندارند.

صبح نو

خبر

فعال‌شدن مرز خسروی برای تردد زائران
فرمانده مرزبانی ناجا گفت: امنیت در مرزهای کشورمان برای تردد زائران اربعین‌حسینی به طور کامل برقرار است. سردار قاسم رضایی در حاشیه بازدید از مرز رسمی خسروی و زیرساخت‌های اربعین در این مرز، اظهار کرد: با توافق صورت‌گرفته بین دو دولت جمهوری اسلامی ایران و عراق بناست که امسال مرز خسروی برای تردد زائران فعال شود. فرمانده مرزبانی ناجا گفت: امسال یک اتفاق مبارک دیگر افتاده و برای سفر اربعین به عتبات عالیات لغو روادید شده ولی داشتن گذرنامه معتبر برای زائران اربعین قطعی است و افرادی که قصد حضور در کنگره عظیم اربعین را دارند باید حتماً با گذرنامه معتبر تردد کنند و از عزیمت افراد بدون گذرنامه در مرزها جلوگیری می‌شود. وی به تمامی زائران اربعین توصیه کرد که از همراه داشتن اشیای ممنوعه خودداری کنند و یقین بدانند که حتی همراه داشتن میزان جزئی از اقلام ممنوع در کشور عراق جرم تلقی شده و بیش از دو تا سه سال حبس و جریمه دارد.
 
آمادگی ۱۶۰ پایگاه برای دریافت 
کمک‌های مردمی در «جشن عاطفه‌ها»
مدیرکل کمیته امداد استان تهران با اشاره به برگزاری جشن عاطفه‌ها در هفتم شهریورماه و اجرای مرحله دوم این جشن در ۱۰ مهر و در مدارس گفت: ۱۶۰ پایگاه در استان تهران آماده دریافت کمک‌های مردمی برای جشن عاطفه‌ها هستند. آقای حمیدرضا شیران ضمن تشریح اقلام مورد نیاز دانش‌آموزان نیازمند برای آغاز سال تحصیلی جدید نیز توضیح داد: کیف، کفش، پوشاک، نوشت‌افزار، هزینه کتاب و ثبت‌نام از مهم‌ترین نیازهای دانش‌آموزان است که در قالب بسته‌های حمایتی و به ارزش چهار میلیون ریال آماده و بین دانش‌آموزان توزیع می‌شود. شیران در ادامه راه‌های الکترونیکی دریافت کمک‌های مردمی برای جشن عاطفه‌ها را نیز تشریح کرد و گفت: نیکوکاران می‌توانند با استفاده از تلفن گویای ۰۲۱۷۳۵۵با درج عدد ۴، شماره‌گیری کد دستوری #۳*۵*۰۲۱*۸۸۷۷*، شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۹۰۰۰۰۲۰۰۸ و همچنین شرکت در پویش #تامهرباهمدلی، کمک‌های خود را به دانش‌آموزان نیازمند اختصاص دهند. این جشن روز پنجشنبه برگزار می‌شود.
 
تحویل ۹ میلیون 
بدنه کارت ملی هوشمند تا پایان سال
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال ضمن اشاره به اینکه بیش از ۸۴درصد جمعیت واجد شرایط کشور برای دریافت کارت ملی هوشمندشان تکمیل ثبت‌نام انجام داده‌اند، از وعده چاپخانه دولتی برای تحویل ۹میلیون بدنه کارت تا پایان سال خبر داد. آقای سیف‌الله ابوترابی افزود: تاکنون ۵۲میلیون و ۸۰۰هزار نفر برای دریافت کارت ملی هوشمندشان ثبت‌نام خود را تکمیل کرده‌اند که از این تعداد برای ۴۵ میلیون و ۸۰ هزار نفر کارت ملی هوشمند صادر شده و به دست صاحبان‌شان رسیده است. وی با اشاره به اینکه همه افراد بالای ۱۵ سال ایرانی ملزم به دریافت کارت ملی هوشمند هستند، اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود بین ۶ تا ۸ میلیون نفر هنوز برای تکمیل ثبت‌نام کارت ملی هوشمندشان مراجعه نکرده‌اند.
 
پاسخ سازمان غذا و دارو 
به کمبود داروهای اعصاب و روان
مدیرکل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو ضمن پاسخ به برخی اخبار مبنی بر کمبود داروهای اعصاب و روان گفت: داروی این بیماران به میزان نیاز تأمین شده و بیماران نگرانی از این بابت نداشته باشند. دکتر مهرعلیان با اشاره به اینکه روانپزشکان می‌توانند با خیال آسوده داروی بیماران خود را تجویز کنند، اظهار کرد: داروهای موردنیاز به‌اندازه کافی در بازار وجود دارد و نیازی به تهیه داروهای اعصاب بیش از تجویز پزشک نیست؛ چراکه این داروها با تدابیر اندیشیده‌شده برای حداقل چند ماه آینده تأمین‌ شده و بازار دارویی به‌طور کامل رصد می‌شود. وی گفت: تنها داروی بوسپیرون دچار کمبود مقطعی شده بود که البته این دارو کم‌مصرف است و اقدامات لازم درراستای تأمین آن انجام شده و به‌زودی در دسترس قرار می‌گیرد. داروی لیتیوم نیز به دلیل مشکلات ناشی از تحریم‌ها و عدم تأمین ماده اولیه از سوی کشورهای خارجی، دچار کمبود مقطعی شد و تا دو هفته آینده نیاز بازار تا پایان سال تأمین می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین