sobhe-no.ir
773
چهارشنبه، ۰۶ شهریور ۱۳۹۸
7
معاون وزیر آموزش‌و‌پرورش موانع پیش‌روی تعلیم و تربیت را برشمرده است

پنج‌خان توسعه

ساختار آموزش‌و‌پرورش در کشور ما مجموعه‌ای بسیار مهم است که تربیت و پرورش نسل‌های آتی کشور را بر عهده دارد. این نهاد باید با کمترین مشکلات مواجه باشد تا بتواند با تمرکز و توان بالا به امور محوله برسد اما در مقابل با مشکلات متعددی مواجه است که کار را مشکل می‌کند. کمبود بودجه برای پرداخت حقوق معلمان و مدارس فرسوده و قدیمی از روشن‌ترین این مشکلات به حساب می‌آیند؛ اما معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌و‌پرورش نکات بیشتری را در این‌باره مطرح کرده است.

زوج‌های جوان «باهم تا بهشت» می‌روند

صبح نو

زوج‌های جوان «باهم تا بهشت» می‌روند

سومین اردوی آموزشی تفریحی «باهم تا بهشت» ویژه زوج‌های جوان در فرهنگسرای خاوران برگزار خواهد شد. این اردو درادامه برگزاری دوره مقدماتی طرح «باهم تا بهشت» است که از اسفند‌۱۳۹۷ آغاز شده است و در سومین دوره خود، دو کارگاه خودآگاهی و مهارت‌های زندگی و زناشویی ویژه آن دسته از زوج‌هایی برگزار خواهد کرد که موفق نشده‌اند در اردوی اول و دوم شرکت کنند.
این برنامه از ساعت ۹ تا ۱۸ روز جمعه ۸ شهریور در فرهنگسرای خاوران و با حضور اعضای محله‌ها و مساجد بقیع، اباالفضل؟ع؟، امام سجاد؟ع؟، ثارالله؟ع؟، جامع‌المهدی؟عج؟، فاطمه الزهرا؟س؟، امام رضا؟ع؟، جامع ابوذر، صاحب‌الزمان؟عج؟ (مناطق ۱۷، ۱۸ و ۱۹)، جامع حسینی، چهارده معصوم؟ع؟ (مناطق ۱۹ و ۲۲)، مسجدالنبی؟ص؟، رسول اکرم؟ص؟، امام حسن مجتبی؟ع؟، سلمان، حضرت خدیجه؟س؟ و حضرت علی؟ع؟ در این فرهنگسرا برگزار می‌شود.
طرح «باهم تا بهشت» به‌همت بنیاد ملی خانواده و مرکز رسیدگی به امور مساجد در ۳۰ پایگاه تحکیم خانواده در مساجد شهر تهران از بهمن‌‌۱۳۹۷ آغاز و با ثبت‌نام از زوج‌های جوانی که تازه عقد کرده‌اند و زوج‌هایی که در سه سال اول زندگی هستند، با برگزاری همایش ترویجی در ۱۷اسفند۱۳۹۷ فعالیت اجرایی خود را آغاز کرد. این طرح با هدف ارتقای توانمندی و مهارت‌های زندگی و زناشویی زوج‌های جوان اجرایی شده و زوج‌های جوان را حداقل یک سال زیر پوشش آموزش، مشاوره، بررسی‌های بالینی قرار داده است و برای موارد خاص نیز با اخذ آزمون‌های تخصصی، اقدام به تجویز لازم و پیگیری برای بهبود به‌وسیله متخصصان با مدارج کارشناسی ارشد و دکتری می‌کند.
پشتیبانی تخصصی در حوزه‌های مشاوره و روان‌شناسی ازطریق پنج مرکز تخصصی راه‌اندازی‌شده در مساجد شهر تهران انجام می‌شود و هر مرکز مشاوره پایگاه‌های پیرامون را زیر پوشش قرار می‌دهد. در‌حال‌حاضر، دو مرکز فعال شده و سایر مراکز نیز در حال راه‌اندازی هستند. زوج‌های جوان در این طرح از خدمات و مزایای حضور در برنامه‌های آموزشی در قالب‌های اردو، ماهی‌گیری، تیراندازی، ورزش‌های گروهی و... استفاده می‌کنند. بخش‌های خدماتی، تأمین کالا و منابع اعتباری نیز در قالب مراکز پشتیبان با مشارکت‌های درون‌سازمانی و گروه‌های خیرخواه مشغول سازمان‌دهی و فعال‌سازی هستند که در حال ورود به شبکه طرح است.
طرح «باهم تا بهشت» در جست‌وجوی کاهش طلاق در میان خانواده‌های جوان با مشارکت‌های مردمی در قالب پایگاه تحکیم خانواده در مساجد است. مساجد با‌توجه‌به دسترسی آسان و فراگیری آن‌ها حتی در روستاها، حضور افراد فعال و خیرخواه که به‌صورت افتخاری و نیت خالص همکاری می‌کنند و نکاتی چون تجربه فعالیت در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی، مشارکت خیران در تأمین منابع مالی و حل مشکلات خانواده‌ها و حتی معرفی جوانان برای ازدواج، پایگاه مناسبی برای تجمیع منابع و شبکه‌سازی هستند.
شکل‌گیری گروه‌های مردمی خانواده‌محور در پایگاه‌های مساجد، مقدمه‌ای برای حرکتی اجتماعی و مردمی و خودجوش در راستای رفع نقیصه و آسیب اجتماعی طلاق محسوب می‌شود که متوجه بنیان خانواده است. بنیاد ملی خانواده در طرح «باهم تا بهشت»، در تلاش است با شناسایی، توانمندسازی، سازمان‌دهی و شبکه‌سازی مساجد در قالب پایگاه‌های تحکیم خانواده، جریان فرهنگی و اجتماعی را برای ازدواج آگاهانه، تحکیم خانواده و تعالی، شبکه مویرگی در سطح جامعه فعال کند و با گسیل‌کردن منابع بالقوه مردمی و دولتی به‌سوی این پایگاه‌ها و مدیریت به‌وسیله هر مسجد، زمینه لازم را برای تحقق اهداف طرح فراهم آورد.
در این طرح، ارتقای دانش مدیریت و اطلاعات تخصصی در حوزه خانواده برای مدیریت مسجد، مسوولان اجرایی طرح و همیاران فعال در مساجد، یکی از اقدامات ستاد اجرایی طرح است که با مطالعه و پژوهش برای استخراج برنامه‌های آموزشی ویژه فعالان در سازمان طرح تهیه و اجرایی می‌شود. 

captcha
شماره‌های پیشین