sobhe-no.ir
773
چهارشنبه، ۰۶ شهریور ۱۳۹۸
6
«صبح‌نو» از راه‌اندازی نخستین مرکز نوآوری بانوان گزارش می‌دهد

مأمنی برای مادران کارآفرین

همهمه شادی و بازی کودکان فضا را پر کرده است. یکی کتاب می‌خواند و آن دیگری از دیواری که شبیه کندوی عسل است، بالا می‌رود. کودکی هم چهار دست و پا روی زمین موکت‌شده ‌دنبال توپ بادی‌اش می‌رود. دیوارهای رنگارنگ محیط بوی تازگی می‌دهند و بسیاری از تجهیزات هنوز باز نشده‌اند.

نکته

حرارتی که هرگز خاموش نخواهد شد

صبح نو

«صبح‌نو» از راه‌اندازی نخستین مرکز نوآوری بانوان گزارش می‌دهد

مأمنی برای مادران کارآفرین

همهمه شادی و بازی کودکان فضا را پر کرده است. یکی کتاب می‌خواند و آن دیگری از دیواری که شبیه کندوی عسل است، بالا می‌رود. کودکی هم چهار دست و پا روی زمین موکت‌شده ‌دنبال توپ بادی‌اش می‌رود. دیوارهای رنگارنگ محیط بوی تازگی می‌دهند و بسیاری از تجهیزات هنوز باز نشده‌اند.

اینجا مرکز نوآوری ماناست؛ نخستین مکانی که برای زنان و مادران کارآفرین ساخته شده است. در معرفی این مرکز آمده است: «ما می‌خواهیم حلقه‌ای از خانم‌های نوآور و خلاق را در کنار هم جمع کنیم و موانعی را که برای رسیدن به اهداف‌مان داریم، کاهش دهیم تا با هم مسائل کشور را حل کنیم.»
دانشگاه‌های ایران مملو از دختران و زنان خلاق و توانمندی است که رویای کارآفرینی و پیشرفت کشور را دارند اما بسیاری از آن‌ها درست زمانی که مادر می‌شوند به‌ناچار کار و فعالیت خود را رها می‌کنند تا بتوانند نقش مادری و همسری را بهتر بازی کنند. این موضوع ربطی به تعارض میان اشتغال، مادری و فعالیت علمی ندارد بلکه به‌دلیل خلأهایی است که در محیط‌های کاری و علمی وجود دارد؛ خلأهایی که ناشی از ساختار مردسالارانه‌ای است که سال‌هاست بر محیط‌های علمی و اشتغال سایه افکنده است. این خلأ نه‌تنها در کشور ما محسوس است بلکه هنوز هم بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته با آن مواجهند.
از سوی دیگر بخش اعظم نیروی تحصیل‌کرده ایران را زنان تشکیل می‌دهند؛ آن‌طور که سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری می‌گوید کشور ما ایران جزء معدود کشورهایی است که نزدیک به 34 میلیون جوان 20ساله و آماده به کار دارد. همچنین در حال حاضر دارای پنج میلیون دانشجوی مهارتی و آماده برای اشتغال هستیم که با این وضعیت باید نیروی انسانی محور اقتصاد شود؛ بنابراین اگر موانع حضور زنان در بازار کار و کارآفرینی فعال شود، تحولی بزرگ در اقتصاد ایران ایجاد خواهد شد.
مشارکت پرشور زنان در عرصه‌های علمی و کارآفرینی در چند سال اخیر باعث شده تا نیاز تأسیس فضاهایی برای این زنان نخبه و خلاق احساس شود تا آنان بتوانند در کنار وظیفه مادری، به فعالیت‌های علمی و شغلی خود بپردازند. بر این اساس، روز گذشته نخستین مرکز نوآوری بانوان با حضور آقای سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و محمد مخبر، رییس ستاد اجرایی فرمان امام در دانشگاه علم و صنعت ایران افتتاح شد؛ مرکزی که هدف تأسیس آن ترویج کارآفرینی در جامعه زنان تحصیل‌کرده است.
مانا، ایده زندگی
ایده راه‌اندازی مرکز نوآوری مانا در دانشگاه علم و صنعت ایران با نگاه به توسعه فضای اشتغال و نقش‌آفرینی بانوان برای تحول در چرخه اقتصاد، متناسب با استعدادها و مهارت‌هایشان شکل گرفته است. به گفته موسسان این مجموعه، قرار است شتاب‌دهنده مانا به‌عنوان محلی برای پرورش ایده و تبدیل آن به یک کسب‌وکار پایدار فعالیت کند و هدف‌شان ترویج سبک زندگی پویا و کارآفرینی در جامعه زنان تحصیل‌کرده و همچنین تسهیل و تشویق جوانان برای گشودن راه‌های جدید در عرصه‌های فرهنگی، اجتماعی 
و اقتصادی است.

شادمانا، فضایی برای شادی کودکان
آنچه این مرکز را از سایر مراکز نوآوری متمایز می‌کند، ایجاد محیطی امن برای زنان و فضای مجهز و امکانات لازم برای کودکان‌شان است. خانم حکیمه فری‌زاده که ریاست این مرکز را به عهده دارد، می‌گوید: مرکز نوآوری مانا طراحی بومی دارد و تفاوت مرکز نوآوری مانا با دیگر مراکز، تفاوت زیرساختی آن است. این مرکز با ایجاد فضایی مناسب سعی دارد محیطی ایمن و آرام برای بانوان نوآور و فناور ایجاد کند. به گفته وی، در حال حاضر پنج تیم در مرحله شتاب‌دهی با ۴۵۰ میلیون سرمایه و ۶ تیم در مرحله پیش‌شتاب‌دهی با ۵۰ میلیون سرمایه و تسهیلات مشغول به فعالیت هستند و ظرفیت پشتیبانی از 
۲۰ تیم با محوریت زنان را دارند.
به گزارش «صبح‌نو»، فری‌زاده همچنین توضیحاتی در مورد خدمات ویژه به مادران کارآفرین می‌دهد و می‌افزاید: در طراحی این مرکز خانواده مبنای کار ما بوده است و خود بانوان معضلات موجود فضاهای کاری را شناسایی و راهکار ارائه دادند. براین اساس این مرکز خدماتی به نام شادمانا ارائه می‌دهد که شامل فضایی مناسب برای نگهداری از نوزادان و کودکان است تا مادر بتواند با خیالی آسوده و راحت به کارش برسد. در حقیقت این مرکز تلاش می‌کند تا خدماتی به بانوان ارائه دهد تا هیچ مادر و زنی از محیط فناوری و نوآوری دور نماند.
از جذابیت‌های دیگر این مرکز، راه‌اندازی مکانی برای استراحت، حیاطی مجزا، اتاق‌های جلسات اختصاصی و مرکز مشاوره است. فری‌زاده ابراز امیدواری می‌کند که با تأسیس چنین مراکزی در نقاط مختلف، دیگر هیچ بانوی خلاق و نوآوری به خاطر نبود فضای مناسب، از فضای کار دور نماند.

از زنان خلاق حمایت می‌شود
مرکز نوآوری زنان که ابتدا توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف در حوزه نوآوری و فناوری تأسیس شد، حالا حمایت ستاد فرمان حضرت امام؟ره؟، معاونت علمی ریاست‌جمهوری و دانشگاه علم و صنعت ایران را هم از آن خود کرده است. آقای محمد مخبر، رییس ستاد فرمان حضرت امام؟ره؟ با تاکید بر اینکه این ستاد دو هزار طرح نوآوری را انجام داده است، می‌گوید: راه‌اندازی مراکزی مانند مانا ایده‌ای ایرانی نیست بلکه در کشورهای پیشرفته دیگر نیز شرایطی ایجاد شده تا مادران کارآفرین بتوانند به مطالعه، تحقیق و کسب‌و‌کار بپردازند.
او از نمونه‌های موفق این مراکز در جهان مثال آورده و می‌افزاید: در تمام دنیا زنان با چالش میان هویت مادرانه، علاقه به خانواده و کسب‌و‌کار و پیشرفت علمی و اجتماعی روبه‌رو هستند و این دغدغه فقط منحصر به زنان ایران نیست. در هاروارد و MIT هم نمونه‌های موفق این مراکز تأسیس شده تا مادران بتوانند در کنار فرزندان‌شان پیشرفت کنند. مخبر همچنین به نقش بانوان ایرانی در فعالیت‌های علمی و اجتماعی اشاره کرده و تصریح می‌کند: ما باید از تخصص و اندیشه بانوان در فعالیت‌های علمی و همچنین مراکز نوآوری نهایت بهره را ببریم. در زمان جنگ تحمیلی یکی از برجستگی‌های کشور ما وجود بانوانی بود که در کنار حضور فعال اجتماعی، فرهنگ انقلابی و اسلامی را در ذهن فرزندان‌شان ایجاد کردند.
خانم زینب حمیدزاده، مشاور فناوری معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری هم از پیشرفت زنان ایرانی در حوزه کارآفرینی سخن می‌گوید. به گفته وی در سال 96 از بین شرکت‌های دانش‌بنیان فقط 
10 درصد آن‌ها را بانوان مدیریت می‌کردند که این تعداد در سال 97 به 12 درصد رسید. میزان مشارکت زنان در عرصه کسب‌وکار هنوز پایین است چرا که تعداد دانش‌آموختگان زن از اول انقلاب 17 برابر شده است که بیشتر آنان تحصیلات کارشناسی و بالاتر دارند اما به گفته حمیدزاده حضور زنان در جایگاه هیات علمی به 25 درصد هم نمی‌رسد.
مشاور فناوری معاونت علمی فناوری ریاست‌جمهوری تصریح می‌کند: در حال حاضر ما دنبال راهی برای استفاده از تخصص بانوان در برنامه‌های نوآوری هستیم، به‌طوری‌که یک برنامه توان‌افزایی ویژه بانوان را انجام داده‌ایم، این در حالی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی مسأله مادری، همسری و خانه و خانواده را از مقوله‌های اساسی عنوان می‌کند و همچنین تاکید دارند در طرح‌هایی که توسط بانوان اجرا می‌شود از خود بانوان برای شناسایی معضلات استفاده شود و آنها بتوانند راهکار ارائه دهند. حالا باید امیدوار بود که با راه‌اندازی مرکز نوآوری بانوان مانا، راه برای پیشرفت زنان هموارتر شود و به زودی شاهد راه‌اندازی مراکز مشابه دیگری در کشور باشیم.

captcha
شماره‌های پیشین