sobhe-no.ir
773
چهارشنبه، ۰۶ شهریور ۱۳۹۸
3
«ایرج مسجدی» سفیر ایران در عراق در گفت وگو با «صبح‌نو»:

صهیونیست‌ها از شکل‌گیری جنگ جدید واهمه دارند

هرچند که صهیونیست‌ها مسوولیت حملات اخیر به عراق و لبنان را نپذیرفته‌اند اما به اعتقاد «ایرج مسجدی» سفیر ایران در عراق هر توطئه‌ای که درمنطقه ایجاد می‌شود زیر بنا و عوامل اصلی آن دست صهیونیست‌هاست. مسجدی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» البته می‌گوید این حملات موردی است و جنگی در منطقه رخ نخواهد داد چراکه صهیونیست‌ها توان جنگ در برابر جبهه مقاومت را ندارند.

مساهمت سیاسی برای جوانان حزب‌اللهی

دکتر حامد حاجی‌حیدری عضو هیات علمی دانشگاه تهران

صبح نو

«ایرج مسجدی» سفیر ایران در عراق در گفت وگو با «صبح‌نو»:

صهیونیست‌ها از شکل‌گیری جنگ جدید واهمه دارند

هرچند که صهیونیست‌ها مسوولیت حملات اخیر به عراق و لبنان را نپذیرفته‌اند اما به اعتقاد «ایرج مسجدی» سفیر ایران در عراق هر توطئه‌ای که درمنطقه ایجاد می‌شود زیر بنا و عوامل اصلی آن دست صهیونیست‌هاست. مسجدی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» البته می‌گوید این حملات موردی است و جنگی در منطقه رخ نخواهد داد چراکه صهیونیست‌ها توان جنگ در برابر جبهه مقاومت را ندارند.

رژیم   اسرائیل مدتی است با تشدید تنش‌های خود درمنطقه به‌دنبال شعله ور کردن یک جنگ جدید درغرب آسیاست. بنیامین نتانیاهو پس از آنکه نتوانست نظر مساعد دونالد ترامپ در جهت شعله ور کردن تنش‌ها درخلیج فارس و حمله نظامی آمریکا به ایران را جلب کند، اکنون اقدام به نقض هوایی لبنان و سوریه و انجام برخی عملیات‌های نظامی و پهپادی کرده است، اقداماتی که برخی تحلیلگران معتقدند، چنانچه این تجاوزات بیشتر شود احتمال بروز جنگ افزایش می‌یابد کما اینکه «عبدالباری عطوان» نویسنده مشهورعرب روز گذشته در یادداشت خود عنوان کرد که رژیم  اسرائیل تلاش می‌کند تا در سوریه و لبنان آتش جنگ را شعله ور نماید از این روست که حملات متعددی به پایگاه‌ها و برخی زیرساخت‌های بیروت یا دمشق انجام می‌دهد. 
تنش‌ها و تجاوزات رژیم صهیونیستی تا آنجا پیش رفته است که مقامات مختلف لبنانی نسبت به تعدی‌های صهیونیست‌ها هشدار دادند و حتی وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای حملات اخیر رژیم اسرائیل در لبنان و سوریه ابراز نگرانی کرد و تمام طرف‌ها را به خویشتنداری فراخواند. 
البته رژیم صهیونیستی نباید فراموش کند که محور مقاومت هر لحظه آماده پاسخگویی به تجاوزات نظامی آن است کما اینکه، چند ساعت پس از سخنان هشداردهنده سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان مبنی‌بر پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه و لبنان نگذشته بود که محورهای مقاومت (فلسطین و یمن) با تأسی از سخنان وی، پاسخ قاطعی به متجاوزگران دادند. راکت‌ها و پهپادهای مقاومت بود که به‌سوی متجاوزگران به‌پرواز درآمد و اهدافی را در اراضی اشغالی و ریاض هدف قرار داد تا دشمنان بدانند دیگر زمان زدن و فرارکردن پایان یافته و این محور مقاومت است که پاسخ سریعی به اقدامات 
متجاوزگران می‌دهد. 
برای بررسی بیشتر این موضوع گفت وگویی با «ایرج مسجدی» سفیر ایران در عراق به گفت‌وگو نشستیم که در ذیل به آن می‌پردازیم:

 رژیم صهیونیستی این روزها به‌دنبال تنش در منطقه تا جایی که حریم هوایی لبنان و سوریه را نقض می‌کند، آیا این رژیم به‌دنبال ایجاد یک جنگ جدید با لبنان است؟
صهیونیست‌ها همیشه در منطقه و میان کشورهای مختلف علیه نیروهای مقاومت تحرکات مختلفی در گذشته داشته و همچنان به این تحرکات ادامه می‌دهد. هدف آن‌ها به نوعی تضعیف جریانات نیروهای مقاومت در لبنان، یمن، عراق، سوریه و... است. هر چند صهیونیست‌ها تجاوزات اخیرشان را برعهده نگرفتند اما ممکن است ایادی آ‌ن‌ها در منطقه این‌گونه رفتارها را انجام دهند. در طرف مقابل، نیروهای مقاومت هم ساکت نمی‌مانند و نسبت به تجاوزات صهیونیست‌ها بعضاً پاسخ می‌دهند. اسرائیل نمی‌خواهد ثبات در منطقه باشد. به‌دنبال تنش و بحران است. اختلاف انداختن میان کشورهای اسلامی و به‌خصوص برخورد و تضعیف کردن نیروهای مقاومت اسلامی را دنبال می‌کند.
از این روست که شاهد این‌گونه اقدامات از سوی آن‌ها در منطقه هستیم.

میشل عون رییس‌جمهوری لبنان این‌گونه حملات اسرائیل را اعلان جنگ از سوی آن‌ها اعلام کرد. آیا شاهد صف‌آرایی و نبردی جدید میان اسرائیل و لبنان خواهیم بود؟ 
به نظر می‌رسد صهیونیست‌ها می‌خواهند که این تنش‌ها در منطقه باشد و از طرفی هم رسماً این حملات را به گردن نمی‌گیرند. محور مقاومت هم نمی‌تواند تحمل کند که مورد تجاوز قرار گیرد و پاسخی ندهند. ما هم به‌عنوان جمهوری اسلامی علاقه‌ای به افزایش تنش درمنطقه نداریم و نمی‌خواهیم تنشی شکل گیرد و خواستار رفع تنش هستیم . متاسفانه صهیونیست‌ها به‌دنبال افزایش تنش هستند شیوه‌ای که همیشه به‌‌دنبال آن بودند.

هرچند رژیم صهیونیستی مسوولیت حملات اخیرش به لبنان یا سوریه را نمی‌پذیرد ولی وزارت خارجه روسیه دیروز در بیانیه‌ای به اسرائیل هشدار و از حملات آ‌ن‌ها ابراز نگرانی کرد آیا این واکنش روسیه نشان‌دهنده  متجاوز صهیونیست‌هاست؟
کسی غیراز صهیونیست‌ها درمنطقه نداریم که از این‌گونه حرکت‌ها حمایت کند. هر توطئه‌ای که درمنطقه ایجاد می‌شود زیر بنا و عوامل اصلی آن دست صهیونیست‌هاست. این جای تردیدی را باقی نمی‌گذارد. بعضاً ما شاهد هستیم که هم مقررات نیروهای مقاومت مورد تجاوز قرار می‌گیرد و هم می‌خواهند که رسماً به گردن نگیرند.نیروهای مقاومت اسلامی هم نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد و به این خاطر است که عکس‌العمل نشان می‌دهد.
آیا تنش‌ها و درگیری‌ها به همین تهدید پهپادها و نقض هوایی ختم می‌شود یا شاهد جنگ نظامی جدید خواهیم بود ؟
ارزیابی من این است که آمریکایی‌ها نمی‌خواهند که منطقه متشنج شود و نمی‌خواهند که نیروهای آن‌ها در منطقه مورد آسیب و عملیات‌های متقابل به مثل از طرف مقاومت قرار گیرد. به اشکال مختلف بیان کردند که خواهان تشدید تنش در منطقه نیستند و بارها به صورت رسمی این را اعلام کردند ، بنابراین جریان افراطی و جنگ‌طلب صهیونیست‌ها نمی‌خواهند که ثبات و آرامش در منطقه باشد. بعید است که این روند پس از هشدارهای مقاومت ادامه یابد. فکر نکنم که به شکل یک بحران جدی در منطقه باشد و این‌گونه اتفاق‌ها نمی‌افتد. این رویدادها بیشتر یک حرکت‌های ایذایی و موردی است و مقاومت با خویشتنداری که دارد پاسخ می‌دهد. اگر آن‌ها بخواهند دست به تحریک و تهدید بزنند مقاومت هم پاسخ شدیدتری می‌دهد، ولی ارزیابی خود من این است که این حرکت‌ها موضعی است و این‌گونه نیست که این حملات مقاومت را ضعیف کند بلکه انگیزه این‌ها را هم افزایش می‌دهد.

گویا حملات پهپادی صهیونیست‌ها این روزها درعراق هم افزایش یافته و مقتدی صدر ، رهبر جریان صدر عراق روز گذشته در واکنش به حملات پهپادی اخیر که برای برخی پایگاه‌های نظامی در عراق روی داد واکنش شدیدی نسبت به رژیم صهیونیستی نشان داده است، تحلیل شما از این موضوع چیست؟
آقای صدر گفت: «من دشمن صهیونیستی را از اقدامات تروریستی‌اش در عراق تبرئه نمی‌کنم اما یقین دارم که دست به چنین اقداماتی نمی‌زند چراکه می‌داند پاسخ محکمی دریافت خواهد کرد.» به اعتقاد من صهیونیست‌ها از شکل‌گیری یک جنگ جدید و دوباره واهمه دارند. ارزیابی‌هایی که کردند نشان‌داده که جایی برای موفقیت ندارند. اگر نگاهی به جنگ‌های 33 روزه ، جنگ 22 روزه  یا 48 ساعته آن‌ها داشته باشیم نشان می‌دهد که توان مقابله ندارند. صهیونیست‌ها می‌دانند که توان مقابله با محور مقاومت را ندارند و خودشان را وارد جنگ جدیدی نمی‌کنند. به گفته مقام معظم رهبری زمان بزن در رو تمام شده مقاومت گریبان آن‌ها را می‌گیرد. لذا پیش‌بینی من این است که منطقه رو به تشدید تنش‌ها نمی‌رود.

captcha
شماره‌های پیشین