sobhe-no.ir
773
چهارشنبه، ۰۶ شهریور ۱۳۹۸
2
نکته

«ناک اوت» تحریم ظریف

محبوبه نیاورانی دبیر گروه سیاست

رییس‌جمهوری یک روز پس از ابراز تمایلش برای مذاکره، آن را امکان‌ناپذیر توصیف کرد

عکس یادگاری با روحانی فقط با فتوشاپ

یک روز پس از آنکه دکترروحانی، رییس‌جمهوری کشورمان، در اظهاراتی معنادار از احتمال وقوع مذاکره در آینده با طرف‌های درگیر در برجام سخن گفت، در تغییر رویکردی محسوس، امر مذاکره را با اما‌و‌اگرهای زیاد قیددار کرد.

صبح نو

رییس‌جمهوری یک روز پس از ابراز تمایلش برای مذاکره، آن را امکان‌ناپذیر توصیف کرد

عکس یادگاری با روحانی فقط با فتوشاپ

یک روز پس از آنکه دکترروحانی، رییس‌جمهوری کشورمان، در اظهاراتی معنادار از احتمال وقوع مذاکره در آینده با طرف‌های درگیر در برجام سخن گفت، در تغییر رویکردی محسوس، امر مذاکره را با اما‌و‌اگرهای زیاد قیددار کرد.

عکس به شرط رفع تحریم 
رییس‌جمهوری کشورمان دیروز و تنها یک روز پس از اعلام آمادگی ضمنی‌اش برای دیدار با رییس‌جمهوری آمریکا، از موضع اولیه خود عدول کرد و خطاب به غربی‌ها گفت: اگر آن‌ها به تعهدات خود بازگشتند، ما هم به تعهدات خود ادامه می‌دهیم و اگر آن‌ها راه دیگری را برگزیدند، ما هم مسیر و مواضع خود را داریم. ما به‌دنبال راه‌حل مشکلات هستیم؛ اما اگر کسی بخواهد صرفا با حسن روحانی عکس بگیرد، این کار امکان‌پذیر نیست. البته، فتوشاپ آن امکان‌پذیر است؛ اما در واقعیت چنین چیزی نخواهد شد؛ مگر آنکه یک روزی از تمام تحریم‌های ظالمانه خود دست بردارند و به حقوق ملت ایران احترام بگذارند. 

دیدار تصورناپذیر 
علاوه‌بر رییس‌جمهوری، دکترظریف، وزیر امورخارجه ایران، نیز روز گذشته در حاشیه دیدارش با وزیر امورخارجه چین و در پاسخ به اعلام مکرون مبنی‌بر فراهم‌بودن امکان دیدار رؤسای جمهوری ایران و آمریکا اظهار کرد: در سفر «بیارتز» گفتم دیداری بین رییس‌جمهوری ایران و ترامپ تصورشدنی نیست، تا زمانی‌که آمریکا به جمع ۱+۵ بپیوندد و برجام را اجرا کند. در آن زمان هم گفت‌وگوی دوجانبه‌ای نخواهیم کرد. وزیر امورخارجه کشورمان همچنین گفت: اینکه مسوولان فرانسوی و آمریکایی‌ها در‌این‌زمینه چه گفت‌وگوهایی کرده‌اند، به خود آن‌ها بستگی دارد؛ اما در سفر به بیارتز گفتم با مقام‌های آمریکایی دیدار نخواهم کرد.
با‌این‌حال، دکترظریف روز گذشته در گفت‌وگو با روزنامه «تاگس‌آنسایگر»، ضمن اشاره به درخواست مکرون از رییس‌جمهوری کشورمان برای ماندن در برجام گفت: ما دیدارهای خوبی داشتیم و اگر رییس‌جمهوری مکرون می‌خواهد آمریکا را متقاعد کند که مانع‌تراشی نکند، ما بسیار از آن استقبال می‌کنیم. 

مذاکره بی‌دریغ 
عقب‌نشینی معنادار رییس‌جمهوری و وزیر امورخارجه از امر مذاکره، در حالی است که پیش و پس از برگزاری نشست مقام‌های هفت کشور در پاریس، ر‌ییس‌جمهوری کشورمان از علاقه‌اش برای رایزنی با کشورهای غربی سخن گفته بود. دکترروحانی دو روز پیش در مراسم رونمایی دستاوردهای دولت، با اشاره به آمادگی‌اش برای مذاکره با غرب گفت: دولت برای حل مشکلات کشور از هیچ مسیر و طریقی کوتاهی نمی‌کند. بنده معتقدم برای منافع ملی کشور، باید از هر ابزاری استفاده کنیم. اگر بدانم به جلسه‌ای بروم و با کسی ملاقات کنم، کشور آباد و مشکلات مردم حل می‌شود، دریغ نخواهم کرد؛ زیرا اصل منافع ملی است.

اغواگری غرب 
اظهارات رییس‌جمهوری ایران در شرایطی مطرح شد که همان روز رییس‌جمهوری فرانسه در نشست خبری مشترک خود با رییس‌جمهوری آمریکا در روز پایانی اجلاس جی۷، از تلاشش برای دیدار روحانی و ترامپ در هفته‌های آینده سخن گفت. مکرون همچنین گفت: «امروز صبح رییس‌جمهوری روحانی اعلام کرد حاضر است برای تأمین منافع کشورش با هر رهبر سیاسی در جهان دیدار کند. من هم با وزیر امورخارجه ایران و هم با رییس‌جمهوری روحانی به‌صورت تلفنی گفتم که اگر با رییس‌جمهوری ترامپ دیدار کند، احتمال توافق وجود خواهد داشت». در بخش دیگری از این نشست خبری، ترامپ با طرح این ادعا که «دنبال تغییر رژیم در ایران نیستیم بلکه به‌دنبال دستیابی به تضمینی هستیم که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند»، درباره احتمال دیدارش با رییس‌جمهوری کشورمان گفت: آقای روحانی را نمی‌شناسم؛ اما فکر می‌کنم ایران بخواهد این وضعیت بهبود یابد. در‌صورتی‌که شرایط مناسب باشد، با رییس‌جمهوری ایران دیدار خواهم کرد. 

مذاکره برای مذاکره 
درحالی‌که حاصل مذاکرات دوساله هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 که آمریکا نیز یک پای آن بود، به خروج یک‌جانبه واشنگتن از برجام به‌عنوان توافقی بین‌المللی منجر شد، به‌نظر می‌رسد انتظار مجدد ملاقات و رایزنی رؤسای جمهور ایران و آمریکا امری بی‌فایده باشد؛ به‌ویژه آنکه تجربه به‌خصوص درباره مذاکرات با کره‌شمالی ثابت کرده طرف آمریکایی مذاکره را فقط برای مذاکره می‌خواهد و چنان‌که از مواضع سیاسیون کاخ‌سفید برمی‌آید، اصرار آن‌ها صرفا ناظر بر ایجاد توافق یا توافقاتی جدید، به‌ویژه در حوزه توانمندی‌های دفاعی و اقتدار منطقه‌ای ایران است؛ امری که ایران بارهاوبارها و به‌صراحت بر ممتنع‌بودن آن تأکید کرده و می‌کند. از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران، هرگونه مذاکره و تعامل آن‌گاه محل تأمل و عملیاتی‌شدن قرار خواهد گرفت که منافع ملی کشور را تأمین کند.
جمهوری اسلامی ایران بارها و از تریبون‌های مختلف اعلام کرده است موضوعات دفاعی و موشکی‌اش به‌هیچ‌وجه قابل مذاکره و رایزنی با طرف‌های غربی نیست. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب، در ابتدای سال جاری، با تشبیه توانایی‌های دفاعی کشورمان به مسائل ناموسی، هرگونه مذاکره درباره این توانایی‌ها را به‌جد رد کردند. درکنار این، البته مقام‌های ایران بارها بیان کرده‌اند تنها عاملی که می‌تواند جمهوری اسلامی را به نشستن پای میز مذاکره راضی کند، عمل آمریکا و اروپا به تعهدات خود، به‌ویژه در حوزه تسهیل تبادلات بانکی و نفتی است؛ موضوعی که نه‌تنها اروپایی‌ها در یک سال‌و‌اندی پس از خروج آمریکا از برجام آن را در قالب کانال اینستکس عملی نکردند؛ بلکه اکنون اعطای امتیازات اقتصادی ازجمله ایجاد خط اعتباری با ایران را عامل تشویقی برای کشورمان به‌منظور بازگشت به میز مذاکره قرار داده‌اند. مکرون در نشست خبری خود با ترامپ با اشاره به همین مسأله گفت: ما باید ایرانی‌ها را متقاعد کنیم که در مسیر موردنظر ما حرکت کنند و برای این منظور باید مزایای اقتصادی برای آن‌ها فراهم کنیم؛ مثلا برای آن‌ها خط اعتباری تخصیص دهیم. ترامپ نیز در واکنش به این خواسته مکرون صراحتا اظهار کرد: ما چنین پولی نخواهیم پرداخت. 

آیا غرب سر عقل می‌آید؟ 
به‌نظر می‌رسد تا وقتی طرف‌های غربی از موضع نخوت دربرابر عمل به تعهدات و وظایف برجامی خود انفعال نشان می‌دهند، نباید از مقام‌های کشورمان انتظار کوتاه‌آمدن از موضع سخت خود مبنی‌بر مذاکره مشروط را داشته باشیم؛ هرچند همان مسوولان با همان موضع سخت، گاهی اوقات و به هر دلیلی، ساز مذاکره دوباره با غرب را کوک می‌کنند. باید دید آیا غرب سر عقل خواهد آمد و ایران از تلاش‌های آن‌ها راضی خواهد شد یا خیر.
 
 

captcha
شماره‌های پیشین