sobhe-no.ir
773
چهارشنبه، ۰۶ شهریور ۱۳۹۸
1
«ایرج مسجدی» سفیر ایران در عراق در گفت وگو با «صبح‌نو»:

صهیونیست‌ها از شکل‌گیری جنگ جدید واهمه دارند

هرچند که صهیونیست‌ها مسوولیت حملات اخیر به عراق و لبنان را نپذیرفته‌اند اما به اعتقاد «ایرج مسجدی» سفیر ایران در عراق هر توطئه‌ای که درمنطقه ایجاد می‌شود زیر بنا و عوامل اصلی آن دست صهیونیست‌هاست. مسجدی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» البته می‌گوید این حملات موردی است و جنگی در منطقه رخ نخواهد داد چراکه صهیونیست‌ها توان جنگ در برابر جبهه مقاومت را ندارند.

«صبح‌نو» از راه‌اندازی نخستین مرکز نوآوری بانوان گزارش می‌دهد

مأمنی برای مادران کارآفرین

همهمه شادی و بازی کودکان فضا را پر کرده است. یکی کتاب می‌خواند و آن دیگری از دیواری که شبیه کندوی عسل است، بالا می‌رود. کودکی هم چهار دست و پا روی زمین موکت‌شده ‌دنبال توپ بادی‌اش می‌رود. دیوارهای رنگارنگ محیط بوی تازگی می‌دهند و بسیاری از تجهیزات هنوز باز نشده‌اند.

گزارش «صبح نو» درباره محصولات باغی كشور را بخوانید

میوه‌های چهار فصل ایرانی

ایران کشوری چهارفصل و برخوردار از تنوع آب‌و‌هوایی و اقلیم‌های متفاوت است. در سایه این موهبت الهی، انواع محصولات باغبانی اعم از سردسیری، گرم‌سیری و معتدله در بیشتر مناطق ایران تولید می‌شود که ازنظر تنوع محصول تولیدی در سطح دنیا کم‌نظیر است و درصورت بهره‌برداری مناسب از آن‌ها، نه‌تنها موجب بی‌نیازی به واردات محصولات باغی می‌شود، بلكه ارزآوری مناسبی هم دارد.همچنین، تولیدات باغی ایران به‌لحاظ طعم، بو، رنگ و مزه در دنیا زبانزد عام‌و‌خاص است و به‌رغم نداشتن بسته‌بندی شکیل، استاندارد و مناسب، با قیمت‌های گران‌تری از تولیدات مشابه سایر کشورها در بازارهای بین‌المللی فروخته می‌شود كه درصورت مدیریت درست در این بخش، می‌توان شاهد ارزش‌افزوده بیشتری بود.تبدیل باغات سنتی میوه به مدرن، تجهیز اراضی به سامانه‌های نوین آبیاری، به‌کارگیری روش‌های جدید به‌منظور تغذیه مناسب درختان، انتقال صحیح یافته‌های علمی به باغ‌داران و بسیاری موارد دیگر در افزایش تولید محصولات این حوزه بسیار نقش‌آفرین است. باغ‌داری همواره در بحث اشتغال‌افزایی، پویایی تولید، تأمین امنیت غذایی، درآمدزایی برای کشاورزان، رونق صادرات غیرنفتی، رشد اقتصادی و... در مملکت بسیار حائز اهمیت بوده است. در‌این‌میان، نقش حمایتی دولت از باغ‌داران و جلوگیری از دلال‌بازی و سلف‌خری را نباید نادیده گرفت. درحال‌حاضر، با وجود قیمت هنگفت انواع میوه در بازار، نفع باغ‌دار از آن بسیار ناچیز است و عمده استفاده به جیب دلالانی می‌رود كه در تولید آن هیچ دخالتی ندارند.

دو مامور سابق امنیتی در گفت‌وگو با «صبح‌نو» از پیگیری اقدامات تروریستی7 تیر و 8 شهریور توسط خانواده‌های شهدا در محاکم فرانسه خبر دادند

پر‌و‌ند‌ه مفتوح تا‌بستا‌ن 60

می‌خواستند لبنانِ دیگری از ایران بسازند؛ لبنانی که در نیمه دوم دهه 70 و نیمه اول دهه 80 میلادی، آتش جنگ داخلی امانش را بریده بود. لبنانیزه‌کردن ایران، به‌عینه در اظهارات سرکردگانِ سازمان منافقین قابل فهم و درک بود. به این گفته مسعود رجوی دقت کنید: «عده‌ای می‌خواهند ایران را ترکیه بکنند اما ایران ترکیه‌بشو نیست، لبنان خواهد شد». این اظهارموضع رادیکال، در روز 25 خردادماه 1359 در ورزشگاه امجدیه تهران مطرح شد؛ یک سال و پنج روز قبل از اینکه غریو ناهنجار گلوله‌هایِ سازمانِ به‌اصطلاح مجاهدِ در راه آرمان خلق، آغازگر تاکتیک جنگ‌مسلحانه علیه نظام نوپای اسلامی و توده‌های حامی آن شود؛ تاکتیکی که استراتژی اصلی‌اش، سرنگونی کل حاکمیت بود. با وجود شهادت بهشتی‌ها، باهنرها و رجایی‌ها، نظام اسلامی برخلاف پیش‌بینی منافقین، دوران صغارت را تدریجاً و با حمایت مردم از سر گذراند و به شجره‌ای با ریشه‌های تناور بدل شد. برای پاسخ به این پرسش که چرا سازمان منافقین، موفق به زمین‌زدن نظام جمهوری اسلامی نشد، به سراغ «حسین تقوامنش» و «محمد رئوفی‌نیا» دو مأمور سابق امنیتی رفتم. پیش از پاسخ به پرسش مزبور، درباره حادثه انفجار دفتر نخست‌وزیری که دو روز دیگر سی‌وهشتمین سالگرد آن خواهد بود هم بحث کردیم. این گفت‌وگوی مفصل را در ادامه می‌خوانید.

رییس‌جمهوری یک روز پس از ابراز تمایلش برای مذاکره، آن را امکان‌ناپذیر توصیف کرد

عکس یادگاری با روحانی فقط با فتوشاپ

یک روز پس از آنکه دکترروحانی، رییس‌جمهوری کشورمان، در اظهاراتی معنادار از احتمال وقوع مذاکره در آینده با طرف‌های درگیر در برجام سخن گفت، در تغییر رویکردی محسوس، امر مذاکره را با اما‌و‌اگرهای زیاد قیددار کرد.

بررسی رقابت میان سفارتخانه‌ها برای نقش‌آفرینی در زیست‌بوم فرهنگ و هنر ایران

بیایید لااقل یکی از رقبا باشیم

چند سالی است که سفرای برخی کشورهای اروپایی در ایران، شخصا و علنا و بدون تشریفات، فعالیت‌های فرهنگی نظیر تبریک اعیاد ملی همچون نوروز، فعالیت به زبان فارسی در شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب، گشت‌وگذار در موزه‌ها و اماکن فرهنگی و هنری، گردشگری در شهرهای مختلف ایران و از این قبیل کارها را دنبال می‌کنند. فعال‌ترین آن‌ها را می‌توان سفارت انگلستان، آلمان، ایتالیا، سوئیس و البته فرانسه دانست. این مسأله برخلاف روحیه اجنبی‌ستیزی مسبوق به سابقه در میان ایرانیان از یک طرف به ضرورت‌ها و اقتضائات ناشی از برقراری روابط دوجانبه میان دولت‌ها باز می‌گردد و از سوی دیگر گذشته از اهداف عمومی و همسو میان این کشورها، نوعی رقابت میان آنان برای تسخیر زیست‌بوم فرهنگی ایران را در راستای سایر اهداف سیاسی و اقتصادی آنان می‌رساند.

گزارش «صبح‌نو» درباره شیوه فعالیت تاکسی‌های اینترنتی در شهرها و نظارت بر آن‌ها را بخوانید

نبرد قوانین

اختلافات بین تاکسی‌های اینترنتی و مدیریت شهری تهران بالاخره به دادگاه کشیده شد. تاکسی‌های اینترنتی که در سال‌های اخیر به‌شدت در میان هموطنان جا افتاده‌اند و در شهرهای مختلف کشور فعال هستند، حرکتی رو‌به‌جلو در عرصه حمل‌و‌نقل عمومی بودند که فضای رقابتی به‌وجود آوردند. حضور این تاکسی‌ها موجب شد رانندگان فعال در شرکت‌های تاکسیرانی وابسته به شهرداری‌ها یا آژانس‌های کرایه شهرها متضرر شوند؛ به‌نحوی که برخی از همین تاکسی‌های زردرنگ نیز به ناوگان تاکسی‌های اینترنتی پیوستند. بااین‌حال، حالا روی دیگر سکه عیان شده است.

  سر مقاله

 دوران جدید روحانی

شماره‌های پیشین