sobhe-no.ir
772
سه شنبه، ۰۵ شهریور ۱۳۹۸
9
«صبح‌نو» از افزایش آسیب‌های اجتماعی پس از اجرای سند «اهداف توسعه پایا» در غرب گزارش می‌دهد

بلای 2030 دامن غرب را گرفت

با وجود تذکرات رهبری در سال‌های اخیر درباره مسائل مربوط به اجرایی‌شدن سند 2030، برخی از مسوولان به بهانه کاهش آسیب به کودکان‌ و نوجوانان درصدد اجرایی کردن سند 2030 در جامعه هستند و این در حالی است که تحقیقات در کشورهای غرب و توسعه‌یافته از افزایش آمار روابط نامشروع نوجوانان بر اثر آموزش‌های جنسی در این سند خبر می‌دهد. با این حال وقتی کشورهای تنظیم‌کننده این سند، آن را برای نوجوانان خود مضر می‌دانند، دلیل اصرار برخی مسوولان داخلی بر اجرای سند ۲۰۳۰ مشخص نیست، مگر اینکه هدف آن‌ها از اجرای این سند، موضوع پشت پرده دیگری باشد.

صبح نو

«صبح‌نو» از افزایش آسیب‌های اجتماعی پس از اجرای سند «اهداف توسعه پایا» در غرب گزارش می‌دهد

بلای 2030 دامن غرب را گرفت

با وجود تذکرات رهبری در سال‌های اخیر درباره مسائل مربوط به اجرایی‌شدن سند 2030، برخی از مسوولان به بهانه کاهش آسیب به کودکان‌ و نوجوانان درصدد اجرایی کردن سند 2030 در جامعه هستند و این در حالی است که تحقیقات در کشورهای غرب و توسعه‌یافته از افزایش آمار روابط نامشروع نوجوانان بر اثر آموزش‌های جنسی در این سند خبر می‌دهد. با این حال وقتی کشورهای تنظیم‌کننده این سند، آن را برای نوجوانان خود مضر می‌دانند، دلیل اصرار برخی مسوولان داخلی بر اجرای سند ۲۰۳۰ مشخص نیست، مگر اینکه هدف آن‌ها از اجرای این سند، موضوع پشت پرده دیگری باشد.

در سال‌۲۰۱۵ سندی با عنوان سند «اهداف توسعه پایا» یا همان سند ۲۰۳۰ از سوی سازمان ملل متحد به کشورهای عضو ارائه شد تا تمامی کشورها به‌دنبال اجرای طرح دهکده جهانی یکپارچه متعهد شوند که سند آموزشی ۱۵ سال آینده دنیا را به‌عنوان نقشه‌راه آموزشی کشورشان اجرایی کنند. این سند که در قالب 14 هدف جمع‌آوری شده، بدون تصویب در مجلس شورای اسلامی و حتی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط دولت مصوب شد اما طولی نکشید که بین محققان و کارشناسان بحث‌برانگیز شد. سندی که با قوانین و شرع و عرف جامعه ایرانی-اسلامی ما تعارض‌های فراوانی داشت به سرعت مورد نقد قرار گرفت و حتی واکنش رهبر معظم انقلاب را هم به‌دنبال داشت.
مهم‌ترین بخش جنجال‌برانگیز این سند موضوع آموزش و موارد مطرح‌شده درباره نحوه آن بود. براساس بندهای هفده‌گانه سند‌۲۰۳۰، کشورهای امضاکننده این سند باید امکانات مساوی، با کیفیت بالا و مادام‌العمر تحصیل فراگیر را برای همه ساکنان کشور، فارغ از جنسیت، قوم، قبیله، سن و سال فراهم کنند. بررسی محتوای سند‌۲۰۳۰ در حوزه آموزش، نشان می‌دهد که با اجرای آن تمامی زیرساخت‌های آموزشی کشور دستخوش تغییر می‌شد. آنالیز سند توسعه پایا نشان می‌دهد در بخش «آموزش جامع جنسیت»، پیشنهاد شده تا کودکان ۵ تا ۸ سال آموزش‌های جنسیتی را یاد گرفته و با بیماری‌هایی که می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود، آشنا شوند. به علاوه برای کودکان ۹ تا ۱۲ سال نیز راهنمای تکنیکی آموزش جنسیتی برای مدارس و معلمان در مقالات وابسته به این سند مطرح شده است.
اما مخالفت‌ها با سند 2030 به قدر کافی کارساز نبود و از طرفی تلاش‌ها برای اجرای آن همچنان ادامه داشت؛ تا اینکه در نهایت واکنش رهبر معظم انقلاب نسبت به لزوم جلوگیری از اجرای این سند، موجب توقف آن در کشور شد. اگرچه مسوولان مربوطه ادعا می‌کنند که اجرای این سند متوقف شده اما بررسی نشان می‌دهد که اجرای آن به‌طور زیرپوستی همچنان در حال اجراست.

 تذکرات پی‌در‌پی رهبری
رهبر انقلاب طی سه، چهار سال گذشته بارها و بارها در دیدارهای مختلف درباره این سند و پشت پرده آن مسائلی را مطرح کردند. ایشان در 31 خرداد 95 در دیدار جمعی از اساتید، نخبگان و پژوهشگران بیان کردند: «ما یک‌چیزی راجع به این سند‌۲۰۳۰ آموزش‌وپرورش گفتیم، خب حرف‌های گوناگونی هم اطرافش زده شد. این مسأله، خیلی مسأله مهمی است؛ این جزئی از یک سند بالادستیِ سازمان ملل -سند توسعه پایدار- است که یک بخش آن همین سند ۲۰۳۰ مربوط به آموزش‌وپرورش است. در واقع آنچه این‌ها در این سند توسعه پایدار -که از جمله این سند ۲۰۳۰ [در آن] هست- طراحی دارند می‌کنند و دست‌اندرکار هستند، این است که یک منظومه فکری و فرهنگی و عملی برای همه دنیا دارند جعل می‌کنند. این را چه کسی می‌کند؟ دست‌هایی پشت سازمان ملل وجود دارد؛ یونسکو اینجا یک وسیله است، یک ویترین است؛ دست‌هایی نشسته‌اند، دارند برای همه‌چیز کشورهای دنیا و همه ملت‌ها یک منظومه تولید می‌کنند؛ منظومه‌ای که شامل فکر است، شامل فرهنگ است، شامل عمل است و این را دارند ارائه می‌دهند و ملت‌ها باید همه بر طبق این، عمل کنند. یک بخش آن هم بخش آموزش‌وپرورش است که همین سند ۲۰۳۰ است. خب این غلط است؛ این غلط است؛ اصلاً این معیوب است؛ این حرکت، حرکت معیوبی است.»
همچنین ایشان در 19 اردیبهشت 97 در بیانات‌شان در دانشگاه فرهنگیان باز هم به این موضوع اشاره داشته و گفتند: «آخرین مسأله در این بخش از عرایض من، مسأله سند انحرافی ۲۰۳۰ است. سال گذشته بنده رسماً علناً و قاطعاً منع کردم از اینکه این کار انجام بگیرد؛ مسوولان آموزش‌و‌پرورش استقبال کردند، دنبال کردند؛ منتها بنده شنیده‌ام در بخش‌های مختلفی، اجزای سند ۲۰۳۰ دارد تحقق پیدا می‌کند.» با این حال این آخرین باری نبود که رهبری در این‌باره سخن گفتند. ایشان بارها و به کرار در دیدار با دانشجویان و مسوولان آموزشی و فرهنگی کشور به این نکات اشاره داشته‌اند.

محتوای آموزشی‌2030 چیست؟
یکی از مهم‌ترین مفاهیم مورد توجه در سند‌۲۰۳۰، برابری جنسیتی و ارائه آموزش‌های جنسی به کودکان با حذف تفاوت‌های جنسی گروه مورد آموزش است. علاوه بر این، در این سند حذف کلیشه‌های جنسی، ارائه آموزش‌های جنسی به کودکان و حذف برخی مفاهیم قرآنی و ارزشی از کتاب‌های درسی به بهانه ترویج صلح و نبود خشونت مطرح شده که از بحث‌برانگیزترین بندهای این سند آموزشی در ایران به شمار می‌آید، به‌طوری‌که حتی طبق این سند، درس‌هایی مانند شهید حسین فهمیده باید از کتب درسی دانش‌آموزان حذف شوند. در واقع این سند با هرگونه تربیت دینی و فرهنگ بومی مخالف بوده و دلیل حذف چنین دروسی را مقابله با خشونت و ترویج صلح بیان می‌کنند؛ اما نفوذ در دروس تحصیلی و تغییر در نحوه آموزش فقط بخشی از اقداماتی است که این سند برای ما اجبار می‌کند. کتاب‌ها و ابزار کمک‌آموزشی نیز برای آموزش بهتر به کودکان به سرعت وارد بازار شدند. «لک‌لکی در کار نیست» یکی از این کتاب‌هاست.

لک‌لکی در کار نیست!
کتاب «لک‌لکی» در کار نیست توسط روبی هریس نوشته شده است که یک نویسنده آمریکایی یهودی با تخصص تألیف کتاب کودکان در حوزه جنسیت شناخته می‌شود. این کتاب سال 95 در ایران ترجمه و تعداد معدودی نسخه چاپی  همراه با نسخه الکترونیک آن منتشر شد. اگرچه تصاویر رنگی و نقاشی‌های جذاب محتوای کتاب را کودکانه نشان می‌دهد، اما محتوای آن در بسیاری از بخش‌ها بزرگسالانه است. به‌طور مثال بخش‌هایی از این کتاب به تشریح آناتومی بدن زن و مرد و فرایند لقاح در حین ارتباطات زناشویی اختصاص دارد که به‌طور دقیقی به جزئیات آن پرداخته است. اندام‌های درگیر در این امر چنان تشریح شده است که گویی دانشجوی پزشکی مخاطب این کتاب است تا کودکان؛ اما این فقط یکی از چندین کتب و جزوه‌ای است که برای آموزش جنسی کودکان به فارسی ترجمه شده است.

چرا آموزش کودکان بحث‌برانگیز است؟
آموزش کودکان در دنیای امروز از اهمیتی خاص برخوردار است، امروزه در جهان، تعالیم اخلاقی و فردی و اجتماعی دچار تغییر شده و رویکردهای متفاوت دینی و علمی و وجود مکتب‌های مختلف، باعث شده تا آموزش‌ها نیز دچار تغییراتی بنیادین شوند. مفاهیمی مانند بهداشت فردی، سلامت جسمی، سلامت جنسی، حریم شخصی، بهداشت غذایی و قضایی فقط بخشی از مسائلی است که می‌توان در حوزه فردی به آن‌ها اشاره کرد. این مسائل در زندگی مدنی و اجتماعی امروز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند؛ به همین دلیل یکی از مسائل بسیار مهم و اصولی که باید مورد توجه جامعه‌شناسان، اولیا، حاکمیت و دست‌اندرکاران حوزه آموزش‌و‌پرورش قرار بگیرد، توجه ویژه به بحث سلامت جنسی کودکان و حفظ حریم‌های آن‌هاست.
نتایج اجرای 2030 در غرب
گزارش‌های مختلفی از رسانه‌های غربی نشان می‌دهد اجرای این سند در کشورهای توسعه‌یافته‌ای نظیر اروپا نه‌تنها بی‌فایده بوده بلکه حتی آسیب‌های مختلفی را نیز به کودکان وارد کرده است.
وب‌سایت انگلیسی «دیلی‌میل» در این‌باره در گزارش خود آورده است: آموزش‌های جنسی برای نوجوانان باعث کاهش آمار بارداری‌های ناخواسته نمی‌شود، بلکه خود یکی از دلایل بارداری نوجوانان است. در این گزارش از قول «دیوید پاتون» استاد دانشگاه ناتینگهام و «لئام رایت» مدرس دانشگاه شفیلد عنوان شده است که حسب تحقیقات علمی، گمراه‌کننده بودن نظریه‌های لیبرالیستی درباره ضرورت ارائه آموزش‌های جنسی به کودکان ثابت شده است.
طبق این تحقیقات، آموزش‌های جنسی در آن رده سنی دقیقاً نتیجه برعکس داده، عوارض هولناکی در پی داشته و باعث تشدید ناهنجاری‌های جنسی در نوجوانان شده است. به استناد این پژوهش میدانی که در مجله اقتصاد بهداشت «the Journal of Health Economics» به چاپ رسیده است، مدارسی که در قبال برنامه آموزش جنسی مقاومت نشان داده‌اند، با آسیب‌های کمتری نسبت به سایر مدارس مواجه بوده‌اند و متقابلاً هرجا دولت بر ارائه آموزش‌های جنسی اصرار کرده، آسیب‌ها بیشتر شده است.
گزارش دیلی‌میل ادعا می‌کند از سال ۲۰۰۸ دولت بودجه آموزش روابط جنسی و پیشگیرانه از بارداری و توزیع وسایل پیشگیرانه در مدارس را کاهش داد و این امر سبب کاهش شدید بارداری‌های نوجوانان شد، به‌طوری که در طول سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ رقم بارداری در انگلستان از سال ۱۹۶۹ به بعد به پایین‌ترین رقم خود یعنی ۴۲/۶ درصد رسید.
بر اساس این گزارش، آموزش‌های جنسی به کودکان و نوجوانان نه‌تنها سبب کاهش میزان خشونت‌های جنسی و روابط نامشروع و زودتر از موعد نشده، بلکه حتی موجب درگیر شدن ذهن آن‌ها و تشویق به برقراری رابطه می‌شود. تحقیقات این گزارش نشان می‌دهد آموزش همجنس‌گرایی و مسائل جنسی به صورت تصویری در کتب درسی موجب عادی شدن برقراری روابط جنسی میان کودکان و نوجوانانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده‌اند، شده و افزایش تمایل آن‌ها به انجام این اعمال را در پی داشته است؛ اما شکست سند آموزشی 2030 فقط مربوط به کشور انگلیس نمی‌شود، در آمریکا نیز گزارش‌ها همین رنگ و بو را دارد.
روزنامه ایندیپندنت در فوریه 2019 نشان می‌دهد آموزش مسائل جنسی در مدارس آمریکا نه‌تنها موجب منصرف کردن نوجوانان از انجام این عمل نشده بلکه به‌دلیل آشنایی افراد کم سن و سال با این نوع روابط موجب تشویق آن‌ها به تجربه داشتن رابطه جنسی نیز شده است.

captcha
شماره‌های پیشین