sobhe-no.ir
772
سه شنبه، ۰۵ شهریور ۱۳۹۸
5
چند ساعت پس از سخنان هشداردهنده سید‌حسن نصرالله صورت گرفت

پاسخ سریع مقاومت

چند ساعت پس از سخنان هشدار‌دهنده سید‌حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان بود که راکت‌ها و پهپادهای مقاومت به‌سوی متجاوزگران به‌پرواز درآمد و اهدافی را در اراضی اشغالی و ریاض هدف قرار داد تا دشمنان بدانند دیگر زمان زدن و فرارکردن پایان یافته و این محور مقاومت است که پاسخ سریعی به اقدامات متجاوزگران می‌دهد.

حتمی‌بودن تهدید سیدحسن نصرالله

عبدالباری عطوان سردبیر روزنامه رأی‌الیوم

اولین حضور علنی امیر کویت پس از کسالت

صبح نو

چند ساعت پس از سخنان هشداردهنده سید‌حسن نصرالله صورت گرفت

پاسخ سریع مقاومت

چند ساعت پس از سخنان هشدار‌دهنده سید‌حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان بود که راکت‌ها و پهپادهای مقاومت به‌سوی متجاوزگران به‌پرواز درآمد و اهدافی را در اراضی اشغالی و ریاض هدف قرار داد تا دشمنان بدانند دیگر زمان زدن و فرارکردن پایان یافته و این محور مقاومت است که پاسخ سریعی به اقدامات متجاوزگران می‌دهد.


24 ساعت از سخنرانی دبیرکل حزب‌الله لبنان مبنی‌بر پاسخ به حملات اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه و لبنان نگذشت که محورهای مقاومت در فلسطین و یمن با تأسی از سخنان وی، پاسخ قاطعی به متجاوزگران دادند. نخستین واکنش در غزه و دقایقی پس از سخنرانی سیدحسن نصرالله با شلیک یک راکت به‌سوی صهیونیست‌ها صورت گرفت و سپس، نیروهای مقاومت یمن پایگاه‌های ریاض را در تیررس پهپادهای خود قرار دادند و خسارات چشمگیری به متجاوزگران زدند.
سید‌حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در سخنرانی یکشنبه‌شب خود حملات پهپادی صهیونیست‌ها در بامداد ۳شهریور را بسیار خطرناک توصیف کرد و به صهیونیست‌ها هشدار داد: «ما در مقاومت هرگز به تکرار این روند اجازه نخواهیم داد؛ هرچقدر هم هزینه داشته باشد. دیگر زمانی که هواپیماهای اسرائیل به حریم هوایی لبنان وارد می‌شدند و به مناطق و مواضع لبنان حمله می‌کردند و این رژیم در فلسطین در امنیت بود، به‌سر آمده است». دبیر کل حزب‌الله لبنان گفت: «اسرائیلی‌ها از الآن (امشب) بدانند پاسخ خواهیم داد و هرگز برای پاسخ‌دادن به حمله دیروز، منتظر کسی در دنیا نخواهیم ماند».

حملات رژیم اسرائیل بی‌پاسخ نماند
پس از این سخنان بود که نخستین واکنش مقاومت به اظهارات نصرالله در فلسطین مشاهده شد و یک راکت را نیروهای مقاومت غزه به‌سوی صهیونیست‌ها شلیک کردند؛ اقدامی که دقایقی پس از سخنرانی نصرالله صورت گرفت و به برگزاری نشست اضطراری کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی منجر شد. به‌نظر می‌رسد از زمان پایان سخنان یکشنبه‌شب سیدحسن نصرالله، کابینه رژیم صهیونیستی و ساکنان اراضی اشغالی منتظر انتقام‌هایی از جنس حزب‌الله لبنان هستند؛ زیرا بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، همان ساعات خواستار جلسه اضطراری کابینه امنیتی برای بررسی تحولات امنیتی شد.

کارشناس صهیونیست: تهدیدهای نصرالله را باید جدی گرفت
در همین حال، یوآف لیمور، یکی از کارشناسان نظامی صهیونیست، در واکنش به تهدیدهای دبیرکل حزب‌الله لبنان علیه رژیم صهیونیستی گفت: این تهدیدات را باید جدی گرفت. لیمور درادامه مقاله خود در روزنامه «اسرائیل الیوم» که نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم است، تصریح کرد: اظهارات نصرالله نشان‌دهنده هوشیاری است و اینکه حمله اسرائیل بی‌پاسخ نخواهد ماند.
به‌اعتقاد لیمور، ایران این‌بار کوتاه نخواهد آمد و خواهان پاسخ خواهد شد و طیف گسترده‌ای از گزینه‌ها از هدف قراردادن منافع اسرائیل در جهان گرفته تا جست‌وجو برای یافتن اهداف نظامی در مرزهای شمالی فلسطین اشغالی را دراختیار دارد. احتمال اول، هدف قرار‌دادن منافع رژیم اسرائیل در جهان، ضعیف است؛ اما احتمال دوم، یافتن اهداف نظامی در مرزهای شمالی، زیاد است.

پایگاه‌های ریاض در تیررس پهپادهای یمنی
علاوه‌بر واکنش سریعی که فلسطینی‌ها با شلیک یک راکت از غزه به‌سوی صهیونیست‌ها نشان دادند، یگان پدافند هوایی یمن هم دیروز با استفاده از چند فروند پهپاد از نوع «صماد3» حمله گسترده‌ای به هدف نظامی مهمی در شهر ریاض انجام داد. این حمله پهپادی نیروهای یمنی به پایتخت عربستان برای نخستین‌بار روی داد و نیروهای مقاومت یمن اعلام کردند این ‌گونه اقدامات در حمایت از سخنان و هشدارهای سید‌حسن نصرالله به متجاوزگران است. گفتنی است یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن دیروز پایگاه هوایی ملک‌خالد در منطقه خمیس مشیط در بخش عسیر در غرب عربستان را برای دومین‌بار هدف قرار داده بود. البته، ۱۰ روز پیش هم ارتش یمن با ۱۰ پهپاد به حوزه و پالایشگاه نفتی الشیبه در جنوب‌شرق عربستان‌سعودی و در ۱۰کیلومتری جنوب مرز سعودی با امارات حمله کرده بود.
با‌توجه‌به توان علمی نیروهای مقاومت یمن و غزه و قدرتی که حزب‌الله لبنان در عرصه نظامی پیدا کرده، بهتر است متجاوزگران بدانند زمان آن گذشته است که هواپیماهای اسرائیلی یا ائتلاف سعودی می‌آمدند و منطقه‌ای را در لبنان، فلسطین، سوریه، عراق یا یمن بمباران می‌کردند و می‌رفتند.  به‌گفته نصرالله، امروز حزب‌الله دیگر اجازه تجاوزگری به دشمنان مقاومت را نمی‌دهد و این موضوع را می‌توان در سخنان اخیرش به‌وضوح دید. عملکرد مقاومت پس از اتمام سخنرانی وی نشان داد حزب‌الله و مقاومت با کسی شوخی ندارد و به تجاوزات واکنش نشان می‌دهد.
گفتنی است سید‌حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، در اظهارات اخیرش، هیچ حاشیه مانوری برای ارزیابی‌های اشتباه یا تلاش‌های دشمن برای توجیه اشتباهات احتمالی خود درزمینه تجاوزهای آینده به لبنان باقی نگذاشت و تأکید کرد واکنش به دو تجاوز صورت‌گرفته اخیر در سوریه و لبنان قطعی است. وی به‌خوبی از ضرورت دور نگه‌داشتن لبنان از پیامدهای فاجعه‌بار امتناع از واکنش به این تجاوزها اطلاع دارد و می‌داند این سکوت می‌تواند تجاوزهای بیشتر اسرائیل را به‌همراه داشته باشد و دست این رژیم را برای افزایش تجاوز به لبنان باز نگه دارد.
در سایه معادله‌های جدیدی که دبیرکل حزب‌الله لبنان مطرح کرده، احتمالا رژیم صهیونیستی اهداف خود در لبنان را صفر خواهد کرد و اذعان نصرالله به توانمندی فراوان سامانه‌های دفاع هوایی حزب‌الله لبنان به عامل بازدارندگی دیگری دربرابر هر نوع تجاوز احتمالی رژیم صهیونیستی به لبنان تبدیل خواهد شد.
با سقوط دو پهپاد اسرائیلی در لبنان، معادله جدیدی در تقابل راهبردی میان دو طرف ایجاد شده است که خود این اتفاق بخشی از واکنش حزب‌الله به تجاوزهای اخیر رژیم صهیونیستی به لبنان یا محور مقاومت به‌شمار می‌رود. البته، این معادله می‌تواند موقعیت دفاعی لبنان دربرابر تجاوزهای رژیم صهیونیستی را تقویت کند و فعالیت‌های دشمن در عرصه‌های اطلاعاتی و عملیاتی را زیر سوال ببرد. بامداد یکشنبه و ساعاتی پس از حمله هوایی رژیم صهیونیستی به مناطقی در حومه دمشق، دو پهپاد این رژیم به جنوب بیروت تجاوز کردند که یکی از آن‌ها ساقط و دیگری منفجر شد.

captcha
شماره‌های پیشین