sobhe-no.ir
772
سه شنبه، ۰۵ شهریور ۱۳۹۸
4
روحانی، مکرون و ترامپ در یک روز درباره ملاقات پیرامون برنامه هسته ای ایران اعلام آمادگی کردند

ملا‌قا‌ت با شیطا‌ن

سه اظهارنظر مستقیم و غیرمستقیم رؤسای جمهور سه کشور ایران، فرانسه و آمریکا درباره دیدار دکترروحانی و ترامپ، تحلیلگران را واداشت احتمال ازسرگیری مجدد گفت‌وگوها میان تهران و واشنگتن را مطرح کنند. «اگر من بدانم در جلسه‌ای با کسی ملاقات کنم، مشکل کشورم حل می‌شود، دریغ نخواهم کرد؛ زیرا اصل، منافع ملی کشور است.» این جمله رییس‌جمهوری کشورمان در همایش ارائه دستاوردهای دولت تدبیر و امید است که با واکنش های زیادی همراه بود.

توافق طالبان و آمریکا در حضور کشورهای همجوار افغانستان امضا می‌شود

طالبان به‌دنبال اخذ ضمانت اجرا از آمریکا

از چند روز پیش در قطر، نهمین دور مذاکرات طالبان و آمریکا در حال برگزاری است. این امر نشان‌دهنده آن است که طرفین به توافق دست یافته‌اند و این امکان وجود دارد در 10 روز آتی، این‌ توافق‌نامه در حضور کشورهای روسیه، چین و کشورهای همجوار افغانستان امضا شود؛ توافقی که گویا بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تأکید می‌کند و طالبان به‌دنبال ضمانت اجرایی و تشکیل دولت موقت است.

صبح نو

توافق طالبان و آمریکا در حضور کشورهای همجوار افغانستان امضا می‌شود

طالبان به‌دنبال اخذ ضمانت اجرا از آمریکا

از چند روز پیش در قطر، نهمین دور مذاکرات طالبان و آمریکا در حال برگزاری است. این امر نشان‌دهنده آن است که طرفین به توافق دست یافته‌اند و این امکان وجود دارد در 10 روز آتی، این‌ توافق‌نامه در حضور کشورهای روسیه، چین و کشورهای همجوار افغانستان امضا شود؛ توافقی که گویا بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تأکید می‌کند و طالبان به‌دنبال ضمانت اجرایی و تشکیل دولت موقت است.

نیروهای آمریکایی به رهبری زلمای خلیل‌زاد چند روزی است درمقابل مذاکره‌کنندگان طالبان در قطر نشسته‌اند تا در نهمین دور گفت‌وگوهای دو طرف، بر سر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به‌توافق دست یابند؛ توافقی که طالبان به‌دنبال ضمانت اجرایی آن به‌وسیله آمریکاست و به‌دلیل بی‌اعتمادی به دونالد ترامپ، افغان‌ها تلاش می‌کنند در حضور کشورهای روسیه، چین و سازمان ملل امضا شود.

ضمانت اجرایی، خواسته طالبان از آمریکا
روز گذشته، رسانه قطری «العربی الجدید» به‌نقل از سخنگوی طالبان گزارش داد توافق‌نامه‌ای که میان نیروهای آمریکایی و طالبان امضا خواهد شد، قراردادی نهایی است که براساس خروج نیروهای آمریکایی از این کشور تنظیم شده است. این رسانه می‌افزاید نیروهای طالبان شرط کرده‌اند این توافق‌نامه باید در حضور روسیه، چین، سازمان ملل و کشورهای همجوار افغانستان امضا شود تا ضمانت اجرایی بین‌المللی داشته باشد. براساس آخرین گزارش رسانه‌های قطری، طبق این توافق، شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان از ۱۴هزار نفر کنونی به پنج‌هزار نفر کاهش پیدا می‌کند. این نیروها از پنج پایگاه آمریکا خارج می‌شوند؛ پایگاه‌هایی که به‌گفته اشرف غنی کوچک هستند و کاهش آن‌ها تأثیری بر وضعیت افغانستان نخواهد داشت. منابع نزدیک به مذاکرات می‌گویند دو طرف توافق صلح را در چند روز آینده امضا خواهند کرد. این توافق پس از مذاکرات بین‌الافغانی حاصل شده است.

جدی‌‌نبودن آمریکا در خارج‌شدن از افغانستان
مذاکرات طالبان با آمریکا در حالی سپری می‌شود که طالبان همچنان بر خروج نیروهای بیگانه از افغانستان تأکید و آمریکا بر ادامه مذاکرات و دردست‌گرفتن زمان اصرار می‌کند؛ مذاکراتی که بارها به بن‌بست رسیده و نبود نتیجه مشخص در آن به‌وضوح دیده می‌شود. باوجوداین، زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در افغانستان، همچنان از پیشرفت‌های درخورتوجه و مذاکرات جدید خبر می‌دهد. گویا قرار است واشنگتن در وعده‌های خود برای پایان‌دادن به اشغالگری 19ساله در این کشور محصور در خشکی قراردادی امضا کند؛ قراردادی که احتمال ضمانت اجرایی آن به‌وسیله آمریکا کم است؛ چراکه این کشور نماد بدعهدی در توافق‌های بین‌المللی است؛ همچنان‌که این‌‌گونه رفتارهای آمریکا را در قراردادهای این کشور با روسیه، کره‌شمالی، ایران و... دیده‌ایم. 
ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در اظهارنظری متفاوت در توییترش عنوان کرد: در نهمین دور مذاکرات صلح، می‌رود تا سند توافق بین دو طرف نهایی و امضا شود. در همین حال نگرانی‌ها درباره خروج نیروهای آمریکایی و آسیب‌پذیری این کشور از ادامه اشغالگری آمریکا در افغانستان هنوز وجود دارد. صلحِ طالبان با آمریکا و روند ۹ دور مذاکره میان طرفین، نشان‌دهنده این است که آمریکا به خروج نیروهایش از افغانستان میلی ندارد و طالبان همچنان بر خروج نیروهای بیگانه از این کشور تأکید می‌کنند؛ موضوعاتی که برخی تحلیلگران معتقدند اگر طالبان این گفتمان‌ها را با دولت مرکزی برقرارکند، به نتایج مقبول‌تری دست خواهد یافت. بااین‌حال، اخبار و گزارش‌های خبری رسانه‌های افغان نشان می‌دهد طالبان میل چندانی برای گفت‌وگو با دولت مرکزی این کشور ندارد و بر اولویت قراردادن گفت‌وگوی مستقیم با آمریکا اصرار می‌ورزند. زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، دولت کابل را از این گفتمان‌ها باخبر می‌کند؛ ولی این موضوع را گروه‌های افغان تکذیب کرده‌اند. همچنان‌که مجلس سنای این کشور بارها خلیل‌زاد را به پنهان‌کاری در روند صلح متهم کرده و از وی خواسته است حقایق روند صلح را به مردم افغانستان اعلام کند. فتنی است حدود ۱۷هزار نیروی خارجی در مأموریت ناتو به رهبری آمریکا در افغانستان مستقر و به آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی افغان مشغول هستند. حدود نیمی از این نیروها، آمریکایی هستند و خارج‌شدن آن‌ها از افغانستان و پایان اشغالگری آمریکا در این کشور محصور در خشکی از شروط اصلی طالبان در مذاکره با آمریکایی‌هاست.  باید دید در دهمین دور مذاکرات که قرار است در آلمان برگزار شود، چه نتیجه و دستاوردی حاصل خواهد شد. آیا آمریکا همچنان به خرید زمان و ادامه این گفتمان‌ها ادامه می‌دهد یا طالبان در خارج‌کردن نیروهای بیگانه، یکی از شروط اولیه مذاکرات، 
پیروز می‌شود.
تشکیل دولت موقت 
در حالی از توافق صلح میان آمریکا و طالبان سخن گفته می‌شود که چند ماه دیگر به انتخابات افغانستان باقی نمانده و رسانه‌های فرامنطقه‌ای از تشکیل حکومت موقت 14ماهه در مذاکرات آمریکا و طالبان سخن می‌گویند؛ موضوعی که زلمای خلیل‌زاد، نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان، آن را رد و تأکید می‌کند درباره تشکیل حکومت موقت هیچ صحبتی با طالبان نشده است.
«الجزیره» قطر گزارش داد: نمایندگان آمریکا و طالبان روی ایجاد دولتی موقت برای یک دوره ۱۴ماهه در افغانستان توافق کرده‌اند. الجزیره به‌نقل از منابعی گفته است نمایندگان طالبان در پی این توافق به‌دنبال قطع حمایت آمریکا از «حکومت کابل» در دوره حکومت موقت است. افزون‌براین، طالبان خواستار وزارت‌های اصلی در دولت آینده افغانستان شدند و توافق روی این موارد در گفت‌وگوهای آینده بین دو طرف نهایی خواهد شد. منابع نزدیک به مذاکرات می‌گویند دو طرف توافق‌نامه صلح را در چند روز آینده امضا خواهند کرد.
در همین حال، نگرانی‌ها در واشنگتن درباره آسیب‌پذیری خاک آمریکا دربرابر حملات تروریستی پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان افزایش یافته است. لیندزی گراهام، سناتور ارشد جمهوری‌خواه، در روزهای اخیر در مصاحبه‌ای گفته است ماه آینده قانونی پیشنهاد خواهد کرد که براساس آن، وزیران خارجه و دفاع آمریکا باید تضمین دهند خروج سربازان آمریکایی از افغانستان، آمریکا را دربرابر حملات تروریستی آسیب‌پذیر نمی‌کند. گراهام پیش‌تر نیز گفته بود اعتماد به طالبان بدتر از توافق هسته‌ای اوباما با ایران 
است.

captcha
شماره‌های پیشین