sobhe-no.ir
772
سه شنبه، ۰۵ شهریور ۱۳۹۸
4
روحانی، مکرون و ترامپ در یک روز درباره ملاقات پیرامون برنامه هسته ای ایران اعلام آمادگی کردند

ملا‌قا‌ت با شیطا‌ن

سه اظهارنظر مستقیم و غیرمستقیم رؤسای جمهور سه کشور ایران، فرانسه و آمریکا درباره دیدار دکترروحانی و ترامپ، تحلیلگران را واداشت احتمال ازسرگیری مجدد گفت‌وگوها میان تهران و واشنگتن را مطرح کنند. «اگر من بدانم در جلسه‌ای با کسی ملاقات کنم، مشکل کشورم حل می‌شود، دریغ نخواهم کرد؛ زیرا اصل، منافع ملی کشور است.» این جمله رییس‌جمهوری کشورمان در همایش ارائه دستاوردهای دولت تدبیر و امید است که با واکنش های زیادی همراه بود.

توافق طالبان و آمریکا در حضور کشورهای همجوار افغانستان امضا می‌شود

طالبان به‌دنبال اخذ ضمانت اجرا از آمریکا

از چند روز پیش در قطر، نهمین دور مذاکرات طالبان و آمریکا در حال برگزاری است. این امر نشان‌دهنده آن است که طرفین به توافق دست یافته‌اند و این امکان وجود دارد در 10 روز آتی، این‌ توافق‌نامه در حضور کشورهای روسیه، چین و کشورهای همجوار افغانستان امضا شود؛ توافقی که گویا بر خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تأکید می‌کند و طالبان به‌دنبال ضمانت اجرایی و تشکیل دولت موقت است.

صبح نو

روحانی، مکرون و ترامپ در یک روز درباره ملاقات پیرامون برنامه هسته ای ایران اعلام آمادگی کردند

ملا‌قا‌ت با شیطا‌ن

سه اظهارنظر مستقیم و غیرمستقیم رؤسای جمهور سه کشور ایران، فرانسه و آمریکا درباره دیدار دکترروحانی و ترامپ، تحلیلگران را واداشت احتمال ازسرگیری مجدد گفت‌وگوها میان تهران و واشنگتن را مطرح کنند. «اگر من بدانم در جلسه‌ای با کسی ملاقات کنم، مشکل کشورم حل می‌شود، دریغ نخواهم کرد؛ زیرا اصل، منافع ملی کشور است.» این جمله رییس‌جمهوری کشورمان در همایش ارائه دستاوردهای دولت تدبیر و امید است که با واکنش های زیادی همراه بود.

رییس‌جمهوری با بیان اینکه امروز در شرایط سختی قرار گرفته‌ایم و از یک سال قبل شدیدترین تحریم‌ها علیه مردم برقرار شده است، گفت: در عین اینکه در این تحریم‌ها مقاومت می‌کنیم، مقابله‌به‌مثل هم می‌کنیم و تعهدات خود را کاهش می‌دهیم؛ اما فرصت برای مذاکره و دیپلماسی را هم قرار می‌دهیم و با دو ماه فاصله بین هر مرحله از کاهش تعهدات، راه برای حل مشکلات از مسیر دیپلماسی را باز می‌گذاریم.
تنها ساعاتی از اعلام آمادگی رییس‌جمهوری برای دیدار با ترامپ نگذشته بود که رییس‌جمهوری فرانسه در نشست خبری با ترامپ گفت: «روحانی در راستای منافع کشورش آماده دیدار با هر رهبر سیاسی است و اگر رییس‌جمهوری ایران و ترامپ با یکدیگر دیدار کنند، دستیابی به توافق ممکن است و در‌این‌زمینه نیز با روحانی گفت‌وگو کرده است». مکرون سپس گفت: «برای دیدار حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران و ترامپ در هفته‌های آینده تلاش خواهد کرد». او افزود: «ما در این نقطه اشتراک نظر داریم که نباید وقت را بیش‌از‌این تلف کرد. ما می‌خواهیم ملاقاتی بین ترامپ و روحانی را ببینیم».
ترامپ نیز در همان نشست خبری عنوان کرد در‌صورتی‌که شرایط مناسب باشد، با رییس‌جمهوری ایران دیدار خواهد کرد. بااین‌حال، تهدید کرد اگر ایران به‌دنبال سلاح هسته‌ای باشد، با قدرتی شدید مواجه خواهد شد و آمریکا گزینه دیگری نخواهد داشت. ترامپ گفت ایران می‌تواند کشور فوق‌العاده‌ای باشد؛ اما این موضوع بدون سلاح هسته‌ای ممکن خواهد بود. رییس‌جمهوری آمریکا درادامه با ادعای اینکه تهران در دو سال گذشته تغییر کرده، ایران و کره‌شمالی را با یکدیگر مقایسه کرد و گفت هر دو کشور ظرفیت‌های اقتصادی چشمگیری دارند. وی گفت روحانی را نمی‌شناسد؛ ولی فکر می‌کند ایران بخواهد این وضعیت بهبود پیدا کند. ترامپ سپس در پاسخ به پرسش خبرنگار «ای‌بی‌سی نیوز» درباره احتمال دیدار با رییس‌جمهوری ایران گفت: «فکر می‌کنم وی خواستار دیدار باشد. آن‌ها به‌دنبال آن هستند اوضاع هموار شود».
رییس‌جمهوری در حالی پالس مذاکره با غرب و در رأس آن آمریکا را صادر کرد که ترامپ بارها در سیاست خارجی خود ثابت کرده رفتارهای دوگانه و متغیر دارد و نمی‌توان روی حرف‌های وی حساب کرد. همچنین، اعضای اصلی کابینه ترامپ نه‌تنها طرفدار مذاکره نیستند؛ بلکه همان‌طور‌که به‌صراحت گفته‌اند، به فکر براندازی نظام هستند. آن‌ها برای رسیدن به این هدف ترامپ را زیرفشار گذاشته‌اند و حتی ابایی ندارند گزینه نظامی را به‌میان بکشند. همچنان‌که دکترظریف، وزیر امورخارجه، نیز بارها به اقدامات «گروه ب» برای به آتش کشاندن منطقه اشاره کرده است. 
این روزها که ترامپ درگیر رقابت انتخاباتی است، تنها به‌دنبال عکس یادگاری است که بتواند به آرای سبد رأی خود اضافه کند. همچنان‌که برای جذب این آراء، تا کره‌شمالی هم رفت و کسی را که چاق و قدکوتاه خوانده بود، دوست خود نامید؛ اما همچنان مشکل آمریکا و کره‌شمالی وجود دارد و هیچ‌یک از این دیدارها موجب بازشدن بن‌بست پیونگ‌یانگ نشده است. 
این سخن روحانی و اعلام آمادگی برای دیدار با هر شخصیتی که از آن برداشت دیدار با رییس‌جمهوری آمریکا شده،
 در حالی است که بارها ایران شرط مذاکره با آمریکا را بازگشت این کشور به برجام عنوان کرده بود.  آقای حسام‌الدین آشنا، مشاور رییس‌جمهوری، نیز پیش‌از‌این در واکنش به درخواست ترامپ برای دیدار با روحانی در توییتی نوشته بود: «نیاز به نمایش موفقیت در روان‌شناسی شخصیت او (ترامپ) نهفته است؛ اما تا آنجا که به ایران مربوط است، ما قاب عکسی یادگاری به کسی نخواهیم داد؛ مگر آنکه توافقی ماندگار به‌دست آورده باشیم. روحانی به‌خوبی ترامپ را می‌شناسد. توافق بدون عکس هم می‌شود؛ 
ولی نه برعکس».
روحانی همچنین در ۴‌اردیبهشت۱۳۹۸ در جلسه هیأت‌دولت تأکید کرده بود: آمریکا به‌هیچ‌عنوان برای مذاکره آمادگی ندارد. او گفته بود: «مذاکره درصورتی میسر است که همه فشارها برداشته شود و از اقدامات غیرقانونی‌شان عذرخواهی کنند و احترام متقابل وجود داشته باشد. بدون تردید قبول خواسته فرد چاقوکشی که به‌ زور و  دروغ به‌دنبال مذاکره است، مطمئنا به جایی نخواهد رسید و ما با فرد چاقوکش و فرمول چاقوکشی مذاکره نمی‌کنیم. قبول چنین مذاکره‌ای به‌معنای ذلت و تسلیم است».
با وجود آنکه ترامپ بارها در تریبون‌های رسمی و پیام‌های توییتری خواستار مذاکره با مقام‌های ایران بوده، حال بعد از این سخنان دیروز رییس‌جمهوری می‌گوید ایران خواهان مذاکره با آمریکاست. آری! مشکل مذاکره با ترامپ همین است. نه می‌توان به او اعتماد کرد و نه تمایل دارد در پایان مذاکره، امتیازی به طرف مقابل بدهد. شاید فکر می‌کند چنین شیوه‌ای قدرت آمریکا را نشان می‌دهد.

captcha
شماره‌های پیشین