sobhe-no.ir
772
سه شنبه، ۰۵ شهریور ۱۳۹۸
2
 نکته

 دلار ارزان، ظریف، باد و بقیه ماجرا

محبوبه نیاورانی

ظریف بعد از فرانسه عازم چین شد تا برنامه توسعه راهبردی 25 ساله تهران- پکن را امضا کند

پیام سفر به سرزمین اژدها برای غرب

عصر روز یکشنبه(سوم شهریور) خبر سفر ناگهانی وزیر خارجه کشورمان به پاریس و دیدار چندساعته با برخی اعضای گروه هفت چشم‌ها را به سوی خود چرخاند. حضور آن‌قدر کوتاه بود که صبح روز گذشته اعلام شد ظریف بار و بنه را به مقصد پکن بسته است. عزیمت به سرزمین اژدها معنای بزرگی برای آنهایی که صحنه را فریم به فریم دنبال می‌کنند، داشت.

صبح نو

ظریف بعد از فرانسه عازم چین شد تا برنامه توسعه راهبردی 25 ساله تهران- پکن را امضا کند

پیام سفر به سرزمین اژدها برای غرب

عصر روز یکشنبه(سوم شهریور) خبر سفر ناگهانی وزیر خارجه کشورمان به پاریس و دیدار چندساعته با برخی اعضای گروه هفت چشم‌ها را به سوی خود چرخاند. حضور آن‌قدر کوتاه بود که صبح روز گذشته اعلام شد ظریف بار و بنه را به مقصد پکن بسته است. عزیمت به سرزمین اژدها معنای بزرگی برای آنهایی که صحنه را فریم به فریم دنبال می‌کنند، داشت.

سفر یکباره ظریف به پاریس 
عصر روز یکشنبه خبر حضور یکباره ظریف، وزیر خارجه کشورمان در فرانسه و دیدار و رایزنی چندساعته‌اش با مقامات این کشور، توجهات را به خود جلب کرد. هدف از این سفر که به دعوت لودریان، وزیر خارجه فرانسه صورت گرفت، دریافت بسته پیشنهادی ویژه مکرون و اخذ نظر تکمیلی اعضای گروه هفت درباره این بسته بود. ظریف پس از حضور چندساعته‌اش در پایتخت فرانسه، درباره جزئیات این دیدار که با همراهی مجید تخت‌روانچی و سیدعباس عراقچی بود، گفت: روز جمعه (اول شهریور) در پاریس با رییس‌جمهوری و وزیر خارجه فرانسه موضوعات را بررسی کرده بودیم و نیاز بود یک دور دیگر برخی نکاتی که لازم به توضیح یا مذاکره بیشتر بود مخصوصاً مسائل بانکی و مسائل مربوط به نفت بین متخصصان ما بررسی شود که این کار در یک مذاکره فشرده تقریباً حدود چهار ساعت که در «بیاریتز» بودیم، انجام شد و تمام این چهار ساعت را با وزیر خارجه و وزیر دارایی فرانسه گفت‌وگو کردیم و ساعت آخر هم با مکرون بودیم. ظریف درباره رایزنی‌های حاشیه‌ای سفرش نیز اظهار کرد: همین‌طور فرصتی پیش آمد که آخرین تحولات و هماهنگی‌ها را با مشاور نخست‌وزیر انگلیس و مشاور صدراعظم آلمان به‌عنوان سایر اعضای سه کشور اروپایی عضو برجام مرور کنیم و امیدواریم این گفت‌وگوها برای اجرای تعهدات اروپایی‌ها درباره برجام مؤثر باشد.  پس از پایان مذاکرات کوتاه ظریف با طرف‌های اروپایی در پاریس، کاخ ریاست‌جمهوری فرانسه در بیانیه‌ای، گفت‌وگوها با وزیر امور خارجه کشورمان را «مثبت» خواند و بر ادامه رایزنی با تهران تأکید کرد. در بیانیه کاخ الیزه عنوان شد که پاریس به رایزنی با تهران ادامه خواهد داد. در این بیانیه همچنین عنوان شد که دعوت از ظریف برای سفر به محل برگزاری نشست گروه هفت، با موافقت آمریکا صورت گرفته بود. 

جزئیات جعبه سیاه مکرون 
یکی از موضوعات مهم بررسی‌شده توسط رسانه‌ها طی چند هفته گذشته بخصوص روزهای اخیر، معطوف به جزئیات بسته پیشنهادی مکرون به ایران برای نجات برجام بوده است. خط تحلیلی رسانه‌ها عمدتاً این بود که فرانسه به‌جد مشغول گفت‌وگو با آمریکا به منظور راضی کردن این کشور برای اعمال مشوق‌های اقتصادی برای تهران 
در ازای بازگشت ایران از دو گام طی‌شده‌اش از کاهش تعهدات برجامی خود است. پایگاه خبری «المانیتور» پیش از دیدار روز جمعه ظریف با مکرون نوشت که رییس‌جمهوری فرانسه بعد از چندین هفته رایزنی با مقام‌های ایران و مقام‌های کاخ سفید درصدد است در جریان دیدارش با رییس‌جمهوری آمریکا در فرانسه در حاشیه نشست گروه ۷، او را برای اعطای مشوق‌های اقتصادی محدود به ایران در ازای آمدن این کشور به میز مذاکره و پایبندی کامل به برجام تحت فشار قرار دهد. این رسانه تصریح کرد که فرانسه به دنبال مجاب کردن ترامپ به صدور معافیت‌های تحریمی برای برخی از خریداران نفت ایران برای مدت زمان محدود، در ازای برگزاری مذاکرات است.  رسانه المانیتور در حالی از تلاش فرانسه برای اخذ معافیت‌های تحریمی از ترامپ گفت که خبرگزاری رویترز به نقل از یک دیپلمات اروپایی گزارش داد که رهبران گروه 7 در ضیافت شام شنبه‌شب خود، در زمینه متقاعدکردن رییس‌جمهوری آمریکا برای اعطای دوباره معافیت‌های نفتی در ارتباط با تحریم‌های ایران نتوانستند کاری از پیش ببرند. 

گذر از ان‌قلت موشکی؟ 
موضوع دیگری که برخی رسانه‌های داخلی و خارجی، روی آن به‌عنوان فحوای اصلی بسته پیشنهادی مکرون دست گذاشتند، مساله منتفی شدن درخواست طرف‌های اروپایی در اعمال محدودیت بر سازوبرگ موشکی جمهوری اسلامی ایران بود. هرچند موضوع موشکی، بارها و بارها از سوی مقامات کشورمان، بلامذاکره و بلاشرط عنوان شده، اما کشورهای اروپایی هرازگاهی ثمردادن روند مذاکرات را به عقب‌نشینی کشورمان از مواضع خود در ارتباط با افزایش اقتدار دفاعی خود منوط می‌دانستند. بنا بر گزارش روزنامه دولتی ایران، به نظر می‌رسد متحدان آمریکا، برای نخستین‌بار از ان‌قلت‌های موشکی خود گذر و گذار کرده‌اند. این روزنامه نوشت: گفت‌وگوهای فشرده حسن روحانی و امانوئل مکرون، رؤسای‌جمهور ایران و فرانسه در هفته‌های اخیر در حالی به تبادل بسته‌های پیشنهادی با هدف حفظ برجام انجامیده که امکان وقوع نقطه عطف جدیدی در مذاکرات دو کشور درباره این موضوع و در ابعادی جدی‌تر مطرح شده است. این جریده در ادامه مطلب خود تاکید کرد: عقب‌نشینی فرانسه از خواسته خود مبنی بر مذاکره درباره فعالیت‌های موشکی ایران، جدیدترین تحولی است که در روند مذاکرات جاری تهران و پاریس روی داده است.  با وجود این مطلب، به نظر می‌رسد برخی موضع‌گیری‌ها از سوی مقامات اروپایی، همچنان بر پاشنه پریشان‌گویی‌های شاذ در ارتباط با برنامه موشکی کشورمان می‌چرخد. مرکل، صدراعظم آلمان اخیراً در اظهاراتی، با متهم کردن دوباره ایران به داشتن برنامه برای توسعه توان اتمی خود، به نقل از ترامپ و سایر اعضای گروه هفت گفت که «برای نداشتن سلاح اتمی از سوی ایران، باید راه‌حل سیاسی یافت». صدراعظم آلمان همچنین روز گذشته همزمان با آخرین روز از اجلاس سران گروه هفت، گفت‌وگوها درباره ایران در این اجلاس را «یک گام بزرگ رو به جلو» توصیف کرد. 

رد یک ادعا 
یکی از حواشی کذب مطرح‌شده در جریان حضور ظریف در پاریس و مذاکره چهارساعته‌اش با برخی مقامات اروپایی، اخبار درخواست ایران برای صادرات 700 هزار بشکه نفت در روز بود. این درخواست از سوی افراد حاضر در تیم مذاکره‌کننده ایران در پاریس قویاً رد شد. یک منبع آگاه در هیات دیپلماتیک ایرانی حاضر در فرانسه در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار کرد که اخبار مبنی بر درخواست ایران درخصوص صادرات 700 هزار بشکه نفت صحت نداشته و ایران سقفی برای این موضوع اعلام نکرده است. 

آماده برای گام سوم
همه تلاش‌ها برای بازگرداندن ایران به میز مذاکره و دعوت از مقامات کشورمان برای حضور در پاریس و ابلاغ بسته‌های پیشنهادی رنگارنگ، همگی دال بر واهمه غرب از برداشتن گام سوم ایران با هدف کاهش تعهدات برجامی خود است. این در حالی است که مقامات کشورمان مدام اعلام کرده‌اند که در صورت مشاهده انفعال از سوی اروپایی‌ها و نیز منتفع نشدن از برجام، گام‌های بعدی را محکم‌تر از قبل برخواهند داشت. در همین‌باره، حسن روحانی، رییس‌جمهوری کشورمان روز گذشته در اظهاراتی با اشاره به اراده و آمادگی ایران برای کاهش قانونی تعهدات خود در برجام گفت: ما در عین حالی که دربرابر تحریم‌ها می‌ایستیم، مقابله به مثل می‌کنیم و تعهدات خودمان را کاهش می‌دهیم و باز هم ممکن است کاهش دهیم، همیشه بین آن دو ماه وقت می‌گذاریم تا فرصت دیپلماسی و فعالیت سیاسی و مذاکره داشته باشیم.

تخم‌مرغ‌هایی که خیال یک‌جاگذاشتن‌شان نیست 
همان‌طور که در ابتدای گزارش آمد، ظریف پس از حضور چندساعته در فرانسه، پاریس را به مقصد پکن ترک کرد. ظریف به محض رسیدن به پکن، با «وانگ یی» همتای چینی خود دیدار و رایزنی کرد. وزیر خارجه کشورمان درباره اهداف سفر خود به سرزمین اژدها، از ارائه برنامه 25 ساله راهبردی برای توسعه روابط تهران-پکن سخن گفت و تاکید کرد: در چین درباره آخرین وضعیت برجام و آخرین وضعیت منطقه مشورت می‌کنیم و همچنین هدف ارائه برنامه 25 ساله روابط درازمدت و راهبردی ایران و چین است که طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته همکاری و کار مشترک در دستگاه‌های مختلف ایرانی شکل گرفته و تصویر درازمدتی از همکاری‌های ایران و چین در حوزه‌های مختلف ارائه می‌کند و قرار است این برنامه به طرف چینی ارائه شود.  برنامه سفر ظریف به چین و از آنجا به ژاپن و مالزی، آن هم بلافاصله پس از مذاکره چندساعته با طرف‌های غربی را می‌توان در راستای ایده توازن در روابط بین‌الملل تحلیل کرد. به نظر می‌رسد دستگاه دیپلماسی کشورمان، این‌بار به نتیجه عقلانی قرارندادن همه تخم‌مرغ‌ها در سبد غربی‌ها رسیده و رایزنی با غول‌های اقتصادی دنیای شرق، خود مویدی از این تغییر نگرش است.

captcha
شماره‌های پیشین