sobhe-no.ir
772
سه شنبه، ۰۵ شهریور ۱۳۹۸
10

جشن افتتاحِ افتتاح‌شده‌ها

«صبح‌نو» از دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی گزارش می‌دهد

از واردات گوشت تا وام‌های بدون وثیقه

روز گذشته دومین جلسه رسیدگی به اتهامات برخی دیگر از متهمان بانک سرمایه به‌نام گروه جهانبانی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام و به‌صورت علنی برگزار شد. نماینده دادستانی در همین جلسه به مدیران بانکی هشدار داد به افراد فاقد صلاحیت تسهیلات ندهند و از کیسه ملت نبخشند.

صبح نو

«صبح‌نو» از دومین جلسه دادگاه گروه جهانبانی گزارش می‌دهد

از واردات گوشت تا وام‌های بدون وثیقه

روز گذشته دومین جلسه رسیدگی به اتهامات برخی دیگر از متهمان بانک سرمایه به‌نام گروه جهانبانی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی‌مقام و به‌صورت علنی برگزار شد. نماینده دادستانی در همین جلسه به مدیران بانکی هشدار داد به افراد فاقد صلاحیت تسهیلات ندهند و از کیسه ملت نبخشند.


قاضی مسعودی‌مقام دیروز و در ابتدای جلسه دادگاه، ضمن اعلام رسمیت جلسه و قرائت و تفهیم مواد ۱۹۳ و ۱۹۴ قانون آیین دادرسی کیفری اظهار کرد: متهمان مواظب اظهارات خود باشند. متهم جهانبانی در ابتدای دفاعیات خود گفت: در دفاتر دبی، حدود ۷۰‌میلیارد تومان در سال‌های ۱۳۹۹۰ و ۱۳۹۱ گوشت وارد کردیم. در آلمان نیز دفتری برای تبادل کارهایمان اجاره کردیم که ماهانه ۱۴۵۰ یورو در ازای آن پرداخت می‌کردیم. نخستین مورد درزمینه واردات گوشت در سال ۱۳۹۰ و ازطریق بانک ملت انجام شد که حدود ۶۰۰‌ تن بود. پس‌از‌آن، هزار تن دیگر و در سال ۱۳۹۲، دوهزار و ۵۰۰ تن وارد شد که با وجود تخصیص‌نیافتن ارز دولتی شرکت‌ها نهایت همکاری را کردند.
قاضی مسعودی‌مقام در این بخش از جلسه دادگاه پس از استماع دفاعیات متهم جهانبانی خطاب به وی گفت: شما درباره اخذ تسهیلات توضیح دهید. آنچه می‌گویید باید براساس واقعیت باشد؛ چراکه خیلی از تسهیلاتی که اخذ کردید، صرف واردات نشده و اکنون سوال اینجاست پولی که با آن گوشت وارد کشور شده، چه شده است. شما با یک لشکر به بانک سرمایه می‌رفتید و با مسوولان آن زمان بانک زمینه اعطای تسهیلات را فراهم می‌کردید. شما اگر واردکننده بودید، مسیر قانونی را طی می‌کردید.
قاضی مسعودی‌مقام گفت: سوال اینجاست که شما واردکننده هستید، ساختمان‌ساز هستید یا مسوولان و بچه‌های آن‌ها را در شرکت‌ها به‌کار می‌گرفتید تا از آن‌ها سوءاستفاده کنید؟ ۴۸۹ فقره تسهیلات در دو سال فقط از یک بانک داشتید و ۶۰۴میلیارد تومان تسهیلات گرفتید که نمی‌دانم چگونه سر از جیب این و آن درآورده است. برای تمامی متهمان در پنج دقیقه وثیقه آوردید و خانم شما کمتر از ۱۰ دقیقه برای تمام متهمان وثیقه نقدی آورده است. اموال خود را به نام این و آن می‌زنید. این درست نیست که در ابتدای سخنان خود آیه و حدیث می‌آورید. در‌حالی‌که برای متهم ۱۵۰ تا ۲۰۰میلیون تومان وثیقه گذاشتید، می‌گویید خود متهمان آوردند و ردیابی‌ها نشان می‌دهد از جیب شماست. درباره اخذ تسهیلات از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۴ توضیح دهید.
متهم جهانبانی درادامه دفاعیات خود مدعی شد: بنده هیچ‌گاه فی‌البداهه کالای اساسی وارد نکردم و از سال ۱۳۸۶ کار واردات را انجام دادم. متأسفانه تحریم‌های اقتصادی و تصمیم‌های غلط اقتصادی باعث شد اکثر فعالان بخش خصوصی با مشکل مواجه شوند. این متهم مدعی شد: ارتباط شرکت و بانک در حد متعارف بوده و در هیچ موردی نحوه اعطای تسهیلات غیرعادی نیست و تسویه بدهی‌ها نیز در موعد مقرر انجام شده است و اینجانب هیچ مورد نامشروع و غیرقانونی نداشته‌ام. در مدت چهار سال و به‌نام هفت شرکت مبلغ ۷۰۱میلیارد تومان تسهیلات اخذ شد که مبلغ کالاهای وارداتی ۱۵۰۰میلیارد تومان بوده و بابت کالاهای وارداتی هیچ‌گونه ارز دولتی اخذ نشده است.

هشدار مدعی‌العموم به مدیران بانکی
در این بخش از جلسه دادگاه، آقای قهرمانی، نماینده دادستان، برای ارائه توضیحاتی در جایگاه قرار گرفت و خطاب به متهم جهانبانی گفت: کل صحبت‌های شما یک طرف، اما یک سوال را واضح و صریح توضیح دهید: شما صلاحیت دریافت وام به این مقدار را نداشتید، چطور این مقدار تسهیلات دریافت کردید؟
نماینده دادستان با اشاره به گزارش کارشناس اعتباری اذعان کرد: کارشناس اعتباری اعلام کرده است که نسبت‌های مربوط به سودوزیان و ترازنامه شرکت درمجموع در شرایط مناسبی قرار ندارد و احتمال ریسک اعتباری بانک را افزایش می‌دهد. این را کارشناس بی‌طرف بانک گفته که ریسک اعتباری شما زیاد است و ۲۹میلیارد تومان بیشتر نمی‌توانید دریافت کنید؛ اما در شرکت شکوه نور احسان، ۱۱۸میلیارد تومان دریافت کردید و باید در‌این‌باره توضیح دهید. در زمان آقای بخشایش، مدیران بانک در جلسات غیرعلنی اعلام کردند شما همراه برادر خود که از دوستان آقایان بخشایش و کاظمی بودند، به بانک رفتید و مذاکره کردید.
قهرمانی خطاب به مدیران بانکی اذعان کرد: من اینجا به‌عنوان مدعی‌العموم به مدیران بانکی هشدار می‌دهم نمی‌توانند بدون رعایت بهداشت اعتباری به افراد فاقد صلاحیت تسهیلات دهند. البته می‌توانند از اموال خود، پدران و اجداد خود پرداخت کنند؛ اما نمی‌توانند از کیسه ملت ببخشند. وی درادامه اظهارات خود خطاب به متهم جهانبانی گفت: در شرکت تجارت نصر البرز، مبالغی به حساب اشخاص حقیقی رفته، سوال اینجاست که اگر برای واردات کالای اساسی بوده، موضوع فولاد چیست؟ در شرکت شکوه نوآوران، تسهیلات گرفته و با آن بیمه تسهیلات انجام شده است. در شرکت جهان تجارت دیبا نیز، بخشی از تسهیلات برای تسویه شرکت دیگر و بخشی به توسعه تجارت آرمان رفته است که این‌ها یک‌به‌یک ردیابی شده است. وی افزود: در شرکت شکوه نور احسان، عمدتا تسهیلات به‌سمت شرکت جهان تجارت دیبا، شرکت زعفران و اشخاص حقیقی رفته است.
نماینده دادستان با بیان اینکه ردیابی‌ها به‌صورت درختی انجام شده است، گفت: کارشناس پرونده گفته است ۳۲میلیارد تومان از تسهیلات در کالای اساسی رفته؛ اما سوال اینجاست که بقیه آن کجاست؟ به‌طورواضح توضیح دهید چرا وثایق شما ۱۰درصد ملکی، ۱۰درصد به‌گونه‌ای دیگر و مابقی سفته و چک بوده است؟ قهرمانی با بیان اینکه بانک‌ها با گزارشات منفی کارشناسی ۲۰‌میلیون تومان نیز وام نمی‌دهند، گفت: سوال اینجاست که چرا به شما دادند؛ در‌حالی‌که وثایق بسیار ناچیز بوده است. از طرفی می‌گویید تخلف متوجه مدیران بانک است. ما می‌گوییم مدیران بانک چرا برای معلمان بدبخت این تخلف را نکردند و برای شما کردند؟

captcha
شماره‌های پیشین